Ogłoszenia 05.03.2023, II Niedziela Wielkiego Postu
Ewangelia (Mt 17, 1-9) Czystość duszy zapewnia oglądanie chwały Boga
Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza
Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba oraz brata jego, Jana, i zaprowadził ich na górę wysoką, osobno. Tam przemienił się wobec nich: twarz Jego zajaśniała jak słońce, odzienie zaś stało się białe jak światło. A oto ukazali się im Mojżesz i Eliasz, rozmawiający z Nim. Wtedy Piotr rzekł do Jezusa: «Panie, dobrze, że tu jesteśmy; jeśli chcesz, postawię tu trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza». Gdy on jeszcze mówił, oto obłok świetlany osłonił ich, a z obłoku odezwał się głos: «To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie!» Uczniowie, słysząc to, upadli na twarz i bardzo się zlękli. A Jezus zbliżył się do nich, dotknął ich i rzekł: «Wstańcie, nie lękajcie się!» Gdy podnieśli oczy, nikogo nie widzieli, tylko samego Jezusa. A gdy schodzili z góry, Jezus przykazał im, mówiąc: «Nie opowiadajcie nikomu o tym widzeniu, aż Syn Człowieczy zmartwychwstanie».
Droga krzyżowa
Stacje Drogi Krzyżowej to nieodłączny element piątkowego nabożeństwa, podczas którego wierni podążają śladami Męki Chrystusa. Wszystko to na pamiątkę świętych wydarzeń, które miały miejsce w Jerozolimie przed dwoma tysiącami laty. To właśnie tam, zaczęły odbywać się pierwsze pielgrzymki chrześcijan, którzy pragnęli iść śladami Chrystusa. Tak właśnie zrodził się kult Męki Pańskiej, który stale się rozrastał i dotarł na wszystkie krańce świata.
Około 800-900 lat temu na zachodzie Europy, a nieco później u nas, pobożność chrześcijan zaczęła się zmieniać. Dawniej więcej mówiono
o potędze Boga, nawet jeśli przedstawiano Go na krzyżu, to nie cierpiącego, lecz triumfującego. Wielkim przeżyciem dla Europejczyków okazało się poznanie miejsc Męki Pańskiej podczas wypraw krzyżowych. Dwa posługujące ludziom w miastach nowo utworzone zakony – franciszkanie
i dominikanie, zaczęli wówczas organizować tzw. nabożeństwa upadków Jezusa. Kiedy franciszkanie, w I połowie XIV wieku, przejęli opiekę nad sanktuariami jerozolimskimi rozwinął się kult „dróg”, czyli przejścia Chrystusa z pretorium Piłata, gdzie zapadł wyrok, na Golgotę, gdzie został wykonany. Z połączenia tych dwóch nabożeństw powstały stacje Drogi Krzyżowej. Nazwę wprowadził w 1458 roku W. Wey.
Nabożeństwo Drogi Krzyżowej z czasem zyskiwało coraz większą popularność. Wielkimi jego propagatorami byli franciszkanie. Erygowanie tego nabożeństwa w konwentach Braci Mniejszych zostało odgórnie zalecone przez kapitułę generalną z 1688 roku. Dalszy rozwój przyniosło przyznanie przez Innocentego XI i Benedykta XIV odpustów praktyce odprawiania jerozolimskiej Drogi Krzyżowej. W roku 1859 Pius IX przyznał odpust zupełny za każdorazowe odprawienie Drogi Krzyżowej. Nabożeństwo było powszechnie odprawiane w piątki wielkopostne, a towarzyszyło mu śpiewanie specjalnych pieśni pasyjnych. W Polsce nabożeństwo Drogi Krzyżowej pojawiło się w XVI w.
Odwiedzanie Ziemi Świętej przez wielu pielgrzymów sprawiało, że po powrocie do domu starali się o stworzenie namiastki Jerozolimy, by łatwiej odczuć to, co przeżywali w miejscu Męki Zbawiciela. Począwszy od XV wieku w całej Europie wznoszono więc budowle przypominające jerozolimskie. Zespoły tych budowli zaczęto nazywać kalwariami.
Pierwsza kalwaria została zbudowana w latach 1405-1420 w Hiszpanii. Założył ją dominikanin bł. Alvaro z Kordoby. Początkowo liczba stacji była nieokreślona, z czasem jednak ustalił się stały ich układ – oparty na 14 stacjach Drogi Krzyżowej. Pierwsza kalwaria w Polsce powstała w Zebrzydowicach dzięki wojewodzie krakowskiemu Mikołajowi Zebrzydowskiemu, na przełomie XVI i XVII wieku. W 1600 roku sprowadzono do Zebrzydowic Bernardynów, którzy objęli opiekę nad sanktuarium.
Nabożeństwo Drogi Krzyżowej ma niezwykle głęboką treść teologiczną. Należy zacząć od tego, że jest ona cennym uzupełnieniem i środkiem prowadzącym do tajemnicy zbawienia uobecnianej w Eucharystii. Podczas Drogi Krzyżowej rozważamy 14 stacji, z których każda związana jest z tym, co Pan Jezus musiał przecierpieć dla naszego zbawienia. W pierwszej i drugiej stacji Jezus przyjmuje wyrok śmierci, krzyż i dobrowolnie się za nas ofiaruje. Również każda Msza św. jest bezkrwawą Ofiarą, w której Jezus Chrystus ofiaruje się Ojcu Swemu Niebieskiemu przez ręce kapłana na ołtarzu. Msza święta jest zatem uobecnieniem ofiary Jezusa na krzyżu. Kiedy podczas Drogi Krzyżowej chrześcijanie, wchodzą w tajemnicę męki Zbawiciela, są w rzeczywistości bardzo blisko postawy eucharystycznej, w której uczestnictwo ma polegać na tym by wraz z Jezusem ofiarować całe swoje życie Bogu. Rozważanie wyniszczenia Pana podczas Jego drogi na Kalwarię uczy chrześcijanina gotowości uczestnictwa w ofierze Chrystusa oraz przeżycia całej prawdy o Jego sakramentalnej obecności w Eucharystii. Duch tego nabożeństwa stawia przed wierzącym wymóg decyzji postępowania każdego dnia za Chrystusem drogą samozaparcia i miłości, niesienia krzyża życiowych zadań i doświadczeń. Co więcej, poprzez wejście w rozważanie męki Jezusa, nabiera sensu każde nasze cierpienie. Jest ono nastawione na to, by zjednoczyć się z męką Chrystusa i zająć uprzywilejowane miejsce w darze odkupienia. W ten sposób ludzkie cierpienie podjęte z miłości do Boga zostaje włączone przez Boga w plan zbawienia świata. Odkrycie autentycznej wartości chrześcijańskiego krzyża jest możliwe tylko w kontekście duchowości naśladowania ukrzyżowanego Chrystusa.
Ogłoszenia parafialne 05.03.2023r
- Zapraszamy w każdą Niedzielę WIELKIEGO POSTU na Adorację Najświętszego Sakramentu od godz. 16:00 do godz. 17:15. Masz możliwość spotkania się z Jezusem w ciszy. PRZYJDŹ !!!
- Ofiary składane dzisiaj na tacę przeznaczone są na uregulowanie rachunku za ogrzewanie Kościoła. Dziękuję za zrozumienie i złożone ofiary.
- Wykorzystajmy czas WIELKIEGO POSTU dla naszego wzrostu duchowego poprzez gorliwy i owocny udziału w Liturgii Wielkopostnej i w Nabożeństwach Pokutnych. Zapraszamy
w każdą niedzielę o godz. 17:15 na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym, a każdy piątek Wielkiego Postu na Drogę Krzyżową: o godz. 16:30 dla dzieci; o godz. 17:15 dla dorosłych oraz o godz. 19:00 dla młodzieży.
PAMIĘTAJMY, że Wielki Post jest tak zwanym „czasem zakazanym” dla wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek !!!
- W Wielkim Poście zapraszamy parafian w każdą niedzielę o godz. 7:40 na śpiewanie GODZINEK KU CZCI MĘKI PAŃSKIEJ.
- Ważne jest, abyśmy na nowo odkryli wartość okresowych lub stałych przyrzeczeń abstynenckich. Dajmy świadectwo poprzez wpisanie swojej decyzji do PARAFIALNEJ KSIĘGI TRZEŹWOŚCI wyłożonej na stoliku przed obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy – pod chórem.
- Z okazji Dnia Kobiet wszystkim paniom składamy najserdeczniejsze życzenia wielu łask Bożych oraz opieki Matki Najświętszej. Niech ten dzień będzie wyrazem wdzięczności za wielką miłość i dobroć, jaką wnoszą w nasze rodziny niewiasty.
- Marzec to miesiąc poświęcony ŚWIĘTEMU JÓZEFOWI – PATRONOWI KOŚCIOŁA POWSZECHNEGO. Od 10 marca (piątek) zapraszamy do udziału w NOWENNIE do św. Józefa odmawianej podczas Mszy św. wieczorowej. Wspólnie prośmy, by św. Józef wyjednał światu pokój a każdemu, potrzebne łaski i siły do wypełniania swoich obowiązków zawodowych, domowych i rodzinnych.
- KORZYSTAJMY z Sakramentu Pokuty – mamy taką możliwość, codziennie przed Mszą św. od godz. 7:45 lub od godz.17:30.
- Kancelaria Parafialna czynna w środy od 16:00 do 17:30 oraz w piątki po Mszy wieczorowej do godz. 19:30. Zapraszamy.
- Tegoroczne Rekolekcje Wielkopostne dla wszystkich rozpoczną się w IV Niedzielę Wielkiego Postu tj. 19 marca br. Poprowadzi je Ojciec Mirosław DAWLEWICZ – Redemptorysta. Przypominamy, że w poniedziałek, wtorek i w środę Msze Święte z naukami dla dorosłych o godz. 8:00, 11:00, 18:00, 20:00. Uczyńmy wszystko, aby wziąć w nich udział. Prośmy o potrzebne dary Ducha Świętego dla księdza Rekolekcjonisty i dla nas, byśmy byli otwarci na głoszone Słowo.
- Zachęcamy do wyjazdu 25 marca br. (sobota)do GÓRKI KLASZTORNEJ na MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ. Koszt 100 zł. (autokar i ubezpieczenie).
Intencje mszalne 05.03.2023r
PONIEDZIAŁEK / 6 marca 2023 r.
Łk 6, 36-38
8.00 śp. Ewa Prusak (4 greg.)
18.00 śp. Stanisław i Stefania, Czesław Mazuro
18.00 śp. Józef Druszkowski (25 rocznica śmierci)
WTOREK / 7 marca 2023 r.
Mt 23, 1-12
8.00 Za dusze w czyśćcu cierpiące
18.00 śp. Ewa Prusak (5 greg.)
18.00 śp. Jadwiga Laskowska (w 30 dzień po pogrzebie)
ŚRODA / 8 marca 2023 r.
Mt 20, 17-28
8.00 śp. Ewa Prusak (6 greg.)
18.00 O Boże bł., łaskę zdrowia i opiekę Matki Bożej dla Romana
18.00 Dziękczynna za otrzymane łaski w roku 2022, z prośbą o dalszą opiekę i Boże bł. w bieżącym roku dla rodziny Karmowskich, a szczególnie w dniu urodzin dla Julii Karmowskiej
CZWARTEK / 9 marca 2023 r.
Łk 16, 19-31
8.00 śp. Wacław Hryniewicki w 17 rocznicę śmierci i zmarłych z rodziny Hryniewickich
18.00 śp. Ewa Prusak (7 greg.)
18.00 śp. Marianna Idzikowska (w 30 dzień po pogrzebie)
PIĄTEK / 10 marca 2023 r.
Mt 21, 33-43. 45-46
8.00 śp. Józef Poturała (w 30 dzień po pogrzebie)
18.00 śp. Ewa Prusak (8 greg.)
18.00 śp. Irena Kalińska (w 3 rocznicę śmierci) oraz zmarli: Marian, Waleria i Zbigniew Wojtczak
SOBOTA / 11 marca 2023 r.
Łk 15, 1-3.11-32
8.00 śp. Ewa Prusak (9 greg.)
18.00 O Boże bł. dla Kai, Wojtka i ich rodziców
18.00 śp. Wiktor Idzikowski (w dniu urodzin)
III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
12 marca 2023 r.
J 4, 5-42
8.00 śp. Bronisława [k], Stanisław, Maria, Stanisława [k], Edward, Wojciech, zmarli z rodziny Wala, Teresa Pigoń
8.00 śp. Ewa Prusak (10 greg.)
10.00 O żywe działanie Ducha Świętego w codzienności dla Nikodema i jego rodziny, Agnieszki i całej rodziny zakonnej oraz Magdaleny i jej rodziny
12.00 W intencji Parafian
15.00 śp. Kazimierz Standarski (w 4 rocznicę śmierci)
18.00 śp. Stanisława [k] Dąbrowska (w 2 rocznicę śmierci)