Ogłoszenia 26.02.2023, I Niedziela Wielkiego Postu

Ewangelia (Mt 4, 1-11) Jezus przez czterdzieści dni pości i jest kuszony

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Duch wyprowadził Jezusa na pustynię, aby był kuszony przez diabła. A gdy pościł już czterdzieści dni i czterdzieści nocy, poczuł w końcu głód. Wtedy przystąpił kusiciel i rzekł do Niego: «Jeśli jesteś Synem Bożym, powiedz, żeby te kamienie stały się chlebem». Lecz On mu odparł: «Napisane jest: „Nie samym chlebem żyje człowiek, ale każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych”». Wtedy wziął Go diabeł do Miasta Świętego, postawił na szczycie narożnika świątyni i rzekł Mu: «Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się w dół, napisane jest bowiem: „Aniołom swoim da rozkaz co do ciebie, a na rękach nosić cię będą, byś przypadkiem nie uraził swej nogi o kamień”». Odrzekł mu Jezus: «Ale napisane jest także: „Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego”». Jeszcze raz wziął Go diabeł na bardzo wysoką górę, pokazał Mu wszystkie królestwa świata oraz ich przepych i rzekł do Niego: «Dam Ci to wszystko, jeśli upadniesz i oddasz mi pokłon». Na to odrzekł mu Jezus: «Idź precz, szatanie! Jest bowiem napisane: „Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz”». Wtedy opuścił Go diabeł, a oto przystąpili aniołowie i usługiwali Mu.

Jałmużna Wielkopostna

Jałmużna Wielkopostna to akcja charytatywna organizowana przez Caritas Polska oraz Caritas diecezjalne. Celem akcji jest zwrócenie uwagi społecznej na los osób chorych i starszych oraz konkretna pomoc na ich rzecz. To także szczególne wezwanie do zainteresowania potrzebującymi, będącymi tuż obok nas, których w natłoku codziennych spraw, tak często nie zauważamy.

Tegorocznej akcji towarzyszy hasło “Czas Miłosierdzia”, które ma przypominać, że Wielki Post oraz następujący po nim Tydzień Miłosierdzia to szczególny okres w roku dla wszystkich chrześcijan. To czas, w którym szczególnie ważne jest dzielenie się sobą z innymi i dzielenie się tym, co mamy zgodnie z zasadą, że prawdziwą wartość człowieka określa nie to, ile posiada, ale to, co może dać.

Akcja ma charakter wychowawczy: uczy miłości bliźniego, która kosztuje – najczęściej chodzi o dar materialny, ale też o czas poświęcony bliźniemu, okazane wsparcie duchowe i kochającą obecność. Poprzez małą ofiarę możemy pomóc starszym osobom, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej.

Jałmużna jest dobrowolnym aktem miłosierdzia wobec drugiego człowieka. Kościół w okresie Wielkiego Postu, obok postu i modlitwy, zachęca szczególnie do jałmużny, jako „formy pokuty wewnętrznej”. Jałmużna nie może być pozbyciem się tego, co zbędne, ale wyrzeczeniem dóbr, które tak naprawdę nie należą do nas. Wszystko jest darem. Nie chodzi jednak jedynie o wymiar materialny, ale przede wszystkim o aspekt duchowy ofiarowanych darów, by dać coś z siebie drugiemu człowiekowi. Dobre uczynki powinny być sprawowane w duchu bezinteresownej miłości 
i szczerości intencji, które może ocenić tylko Bóg, jako jedyny znający serce człowieka.

Już w Starym Testamencie jałmużna oznaczała gest dobroci człowieka względem jego brata jako naśladowanie czynów Boga, który pierwszy okazał dobroć człowiekowi.

Do dawania jałmużny zachęca Chrystus, gdy mówi aby dając jałmużnę nie wiedziała lewa ręka co czyni prawa (Łk 6, 55). Czyn dobry w postaci jałmużny ma być całkowicie bezinteresowny i znany jedynie Bogu. Ważna jest także nie tyle ilość czy wielkość złożonego daru, ile raczej wewnętrzne nastawienie dającego, czyli jego intencja. Potwierdza to sam Chrystus, kiedy chwali grosz wrzucony do skarbonki przez ubogą wdowę (por. Łk 4, 25). Wartość jałmużny jest jeszcze większa, jeśli dawana jest nie z tego, co zbywa, lecz z tego, co niezbędne, oraz jeśli świadczona jest chętnie, gdyż radosnego dawcę miłuje Bóg (2 Kor 6, 10). Scena sądu ostatecznego jest przestrogą dla tych, którzy nie byli wrażliwi na potrzeby bliźnich. Biednego nakarmić, nagiego przyodziać, podróżnego ugościć, chorego i więźnia odwiedzić jest równoznaczne z uczynieniem tego samego Chrystusowi (por. Mt 25, 35-46).

Chrystus zapewnia, że biednych zawsze będziemy mieć u siebie. Życie codzienne daje aż nadto wiele przykładów potwierdzających tę prawdę. Chrześcijańskie przeżywanie jałmużny – to dar z siebie dla drugiego człowieka w potrzebie. Dajemy jałmużnę nie po to, by sobie dokuczyć, by ograniczyć swoją wolność, lecz po to, aby pomóc drugiemu człowiekowi! Rezygnacja z rzeczy niekoniecznych, zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu, służy większemu dobru, jakim jest pomoc człowiekowi potrzebującemu. Jest to praktyczna realizacja przykazania miłości bliźniego, o którym tak wiele nauczał Chrystus. Szczytowy wymiar tej nauki znajdujemy w ofierze Jezusa na krzyżu. To właśnie zapatrzenie w Krzyż Chrystusa w okresie Wielkiego Postu i w każdy piątek roku staje się dla człowieka wierzącego wezwaniem do postu i jałmużny.

Troska o sprawiedliwość oraz hojność w dawaniu ubogim od wieków uznawana była w Kościele nie tylko za akt pokutny, ale za ubogacenie tego, kto tej jałmużny udziela, gdyż pozwalała nabrać dystansu do posiadanych dóbr oraz uświadamiała, że wszystko to, co człowiek posiada jest darem od Boga.

Jedyne, na co możemy liczyć podczas dawania jałmużny, to uznanie
w oczach Boga. Tylko On mo­że nas sprawiedliwie wynagrodzić. Nie należy jed­nak oczekiwać, że Pan Bóg odda nam równowar­tość naszej darowizny. Pieniądze nie są naturalną zapłatą za dar miłości. Bóg jest w stanie odpłacić nam o wiele hojniej.

Ogłoszenia parafialne 26.02.2023r

  1. Zapraszamy w każdą Niedzielę WIELKIEGO POSTU na Adorację Najświętszego Sakramentu od godz. 16:00 do godz. 17:15. Masz możliwość spotkania się z Jezusem w ciszy. PRZYJDŹ !!!

Zgodnie z prośba ks. Biskupa Elbląskiego będziemy dziś modlić się o sprawiedliwy pokój dla UKRAINY. Natomiast po każdej Mszy św., będą zbierane ofiary do puszek, które za pośrednictwem Caritas przekażemy na pomoc ofiarom wojny.

  1. Dzisiaj przy Biuletynie Parafialnym znajdziemy SKARBONKĘ na Jałmużnę Wielkopostną 2023. W ten sposób włączamy się w ogólnopolską akcję „CZAS MIŁOSIERDZIA”. Więcej informacji o znaczeniu jałmużny i podjętej akcji znajduje się w dzisiejszym Biuletynie. Jałmużnę wielkopostną przyniesiemy do kościoła w Niedzielę Bożego Miłosierdzia (16.04.2023).
  2. Ważne jest, abyśmy na nowo odkryli wartość okresowych lub stałych przyrzeczeń abstynenckich. Dajmy świadectwo poprzez wpisanie swojej decyzji do PARAFIALNEJ KSIĘGI TRZEŹWOŚCI wyłożonej na stoliku przed obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy – pod chórem.
  3. Zapraszamy rodziców z dziećmi 2 marca (czwartek) o godz. 17:00 na DRZWI OTWARTE SZKOŁY PODSTAWOWEJ nr 11, im. Kornela Makuszyńskiego w Elblągu.
  4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca.
  • w pierwszy czwartek (02.03.) zapraszamy do wspólnej modlitwy o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Msza św. o godz. 18:00. Wyjątkowo ,,Godzina Święta” czyli ADORACJA przed Najświętszym Sakramentem od godz. 17:00.
  • w pierwszy piątek (03.03.) spowiedź dla dzieci w tygodniu od godz. 17:30, oraz w piątek od godz. 16:00. Droga Krzyżowa dla dzieci o godz. 16:30, dla dorosłych o godz. 17:15 a dla młodzieży o godz. 19:00.
  • w pierwszą sobotę (04.03.) przed Mszą Św. o godz. 17:00 zapraszamy na nabożeństwo. Tego dnia zmiana tajemnic dla Żywego Różańca.
  1. Z racji pierwszego piątku ksiądz Proboszcz i ks. Sylwester udadzą się do chorych 3 marca od godz. 9:30.
  2. IDZIEMY DO MULTIKINA – OGRODY na film: „OPIEKUN” – to współczesna opowieść oparta na prawdziwych wydarzeniach. Bohaterami są ludzie, w których życie zupełnie niespodziewanie wkroczył… św. Józef. Szczegółowy opis filmu można przeczytać na stronie www.rafaelfilm.pl Czas Wielkiego Postu sprzyja, by z wolnego czasu korzystać w dobry sposób, a seans OPIEKUN na pewno będzie niezwykłym przeżyciem duchowym. Gorąco zachęcamy do wspólnego wyjścia jako parafia do kina 28 lutego br. (wtorek) na godz. 19:30. Cena biletu 12 zł. Tradycyjnie płacimy przy wejściu do kina.
  3. W piątek 24 lutego kleryk Amadeusz Babiel przyjął posługę akolitatu i może od teraz udzielać Komunii św.
  4. KORZYSTAJMY z Sakramentu Pokuty – mamy taką możliwość, codziennie przed Mszą św. od godz. 7:45 lub od godz.17:30.
  5. Kancelaria Parafialna czynna w środy od 16:00 do 17:30 oraz w piątki po Mszy wieczorowej do godz. 19:30. Zapraszamy.
  6. Przypominamy o trwających zapisach na pielgrzymki zaplanowane na rok 2023. Zapisy i więcej informacji u ks. Proboszcza.
  7. Ofiary składane za tydzień na tacę przeznaczone będą na uregulowanie rachunku za ogrzewanie Kościoła. Dziękuję za zrozumienie i złożone ofiary.
  8. Zachęcam do nabywania nowego numeru „Gościa Niedzielnego” z dodatkiem „Gościa Elbląskiego” w cenie 10 zł.
  9. Pan powołał do wieczności:
    śp. Adama OCHMAŃSKIEGO lat 70 z ul. Brzechwy

Intencje mszalne 26.02.2023r

PONIEDZIAŁEK / 27 lutego 2023 r.
Mt 25, 31-46
8.00 śp. Jan i Helena Tomaszewicz
18.00 śp. Jan Kapciak, Jan Markiewicz
18.00 śp. Janina Janta-Lipińska (27 greg.)

WTOREK / 28 lutego 2023 r.
Mt 6, 7-15
8.00 śp. Janina Janta-Lipińska (28 greg.)
18.00 śp. Ryszard (1 rocznica śmierci)
18.00 śp. Kazimiera [k] i Franciszek Sienkiewicz

ŚRODA / 1 marca 2023 r.
Łk 11, 29-32
8.00 śp. Janina Janta-Lipińska (29 greg.)
18.00 śp. Ryszard Klach (w 30 dzień po pogrzebie)
18.00 Dziękczynna za dar życia Grzegorza z okazji 18 urodzin, z prośbą o Boże bł. i prowadzenie

CZWARTEK / 2 marca 2023 r.
Mt 7, 7-12
8.00 O Boże bł. i zdrowie dla Heleny Lenckowskiej
18.00 W intencji nowych powołań kapłańskich i zakonnych
18.00 śp. Janina Janta-Lipińska (30 greg.)

PIĄTEK / 3 marca 2023 r.
Mt 5, 20-26
8.00 śp. Ewa Prusak (1 greg.)
18.00 śp. Pelagia (11 rocznica śmierci) oraz za zmarłych z rodziny Herman, Kędzierskich, Soleckich, Teresa Jakubkiewicz
18.00 śp. Henryk, Robert, Waldemar i zmarli z rodziny

SOBOTA / 4 marca 2023 r.
św. Kazimierza
J 15, 9-17
8.00 śp. Ewa Prusak (2 greg.)
18.00 śp. Wacław Gąsior (40 rocznica śmierci), brat Kazimierz (17 rocznica śmierci)
18.00 śp. Jadwiga Andryk (1 rocznica śmierci), Józef Andryk

II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
5 marca 2023 r.

Mt 17, 1-9
8.00 śp. Ewa Prusak (3 greg.)
8.00 śp. Bronisław (w 22 rocznicę śmierci), Wiktoria, Jan, Halina Szczęsnych, Marta, Antoni, Tomasz Janiccy, Hermenegilga Molga
10.00 Dziękczynna w 75 urodziny Aleksandra, z prośbą o Boże bł., zdrowie i potrzebne łaski
12.00 W intencji Parafian
15.00 O doświadczenie Bożej miłości dla Karliny [k] i Sebastiana
18.00 śp. Zygmunt Zdrojewski, Kazimiera [k] i Józef oraz Jan Cywińscy i zmarli dziadkowie