Wspólnoty i grupy duszpasterskie
Apostolat Miłosierdzia Bożego
Dowiedz się więcej
Wspólnota Apostolat Miłosierdzia Bożego jest owocem peregrynacji 5 obrazów Jezusa Miłosiernego w rodzinach naszej parafii. W dniu 23 kwietnia 2006 roku podczas Mszy św. o godz. 15.00 zostały one poświęcone i zabrane przez rodziny. Obrazy nawiedzały rodziny naszej parafii do końca listopada 2006 roku.
W spólnota liczy 15 osób. Głównym zadaniem tej wspólnoty to:
- szerzenie kultu Bożego Miłosierdzia poprzez prowadzenie Koronki w każdą Niedzielę całego roku w kościele o godz. 15.00 ( w czasie wakacji również ustalony jest grafik osób odpowiedzialnych za prowadzenie Koronki)
- prowadzenie Drogi Krzyżowej w kresie Wielkiego Postu
- przygotowanie i prowadzenie Nowenny przed Niedzielą Bożego Miłosierdzia
- zaangażowanie w przygotowanie Uroczystej Oprawy Mszy św. w Niedzielę Przewodnią o godz. 15.00. z Aktem Zawierzenia Parafii Bożemu Miłosierdziu.
- w razie potrzeby odwiedzanie chorych w domach lub w szpitalach czy Domu Opieki Społecznej
Wspólnota Apostolatu Bożego Miłosierdzia wraz z Parafialnym Oddziałem Caritas spotyka się zawsze w ostatnią niedzielę miesiąca po Mszy św. o godz. 15.00.
Apostolat Margaretka
Dowiedz się więcej
Apostolat Margaretka w naszej parafii powstał w październiku 2009 roku był on owocem pielgrzymki parafialnej do Mediugorie. Dnia 25 października 2009 roku na Sumie Parafialnej o godz.12.00 zostały złożone pierwsze przyrzeczenia osób pragnących modlić się za kapłanów. Grupa 35 osób podjęła stałą modlitwę za 5 kapłanów. W następnych latach zrodziły się kolejne „Margaretki” i mamy ich dzisiaj 11.
Zadaniem Apostolatu jest:
- w każdy I czwartek miesiąca Adoracja Najświętszego Sakramentu – Godzina Święta (modlitwa o powołania i o świętość kapłanów)
- zaangażowanie w Liturgię Wielkiego Czwartku
- udział w corocznym dniu skupienia dla Diecezji Elbląskiej
- spotkania wszystkich „Margaretek” i kapłanów w rocznicę powstania wspólnoty (październik)
- spotkanie opłatkowe w styczniu
- udział w spotkaniu odpowiedzialnych w kościele Bożego Ciała
- zaangażowanie w różne dzieła podejmowane w parafii.
Arka Rodzin
Dowiedz się więcej
Grupa rodzin, która od 2015 roku spotyka się w kościele i na plebanii. Celem grupy jest włączenie dzieci do aktywnego udziału w Eucharystii, ukazanie wspólnotowego wymiaru parafii przez rozmowy, zabawy i spędzony na plebanii czas. Co miesiąc prowadzi modlitwę różańcową przed Mszą święta z udziałem dzieci, włącza się w lokalne akcje charytatywne.
Rodzina i Bractwo Szkaplerzne
Dowiedz się więcej
BRACTWO SZKAPLERZNE – założone w 2002 roku. Członkowie Bractwa spotykają się każdego 16 dnia miesiąca o godz. 18.00 na Mszy Św. i Adoracji Najświętszego Sakramentu. Podczas każdej Mszy Świętej można przyjąć Szkaplerz Karmelitański, co uczyniło od powstania wspólnoty ponad 1500 osób.
W 2014 roku ówczesny Administrator Diecezji Elbląskiej Bp Jan Styrna nadał drugi tytuł: Matki Bożej Szkaplerznej kościołowi parafialnemu św. Rafała Kalinowskiego. Od tego momentu Bractwo Szkaplerzne oraz Parafia 16 lipca każdego roku przeżywa odpust ku czci Matki Bożej z Góry Karmel.
Parafialny Zespół Caritas
Dowiedz się więcej
Parafialny Zespół Caritas działa od początku istnienia parafii (1993r.) Swoją siedzibę ma przy ul. Myliusa 1A. Otwarty jest w każdy I i III czwartek miesiąca w godzinach od 16:00 do 17:00. Zajmuje się:
- rozdzielnictwem darów unijnych
- przygotowuje paczki na święta Bożego Narodzenia i na Wielkanoc dla osób najbardziej potrzebujących wsparcia (ok.160 paczek)
- przyjmuje różne dary ( ubrania, zabawki itd.) przynoszone przez parafian
- dofinansowuje osobą w trudnych sytuacjach do podręczników szkolnych i leków
- przeprowadza wywiady środowiskowe w celu przyj ścia z pomocą konkretnym ludziom
- w ostatnią niedzielę miesiąca przeprowadza zbiórkę do puszek dla najbardziej potrzebujących pomocy
- rozprowadza świece na Boże Narodzenie i Wielkanoc.
Wolontariusze Caritas spotykają się na comiesięcznym spotkaniu w ostatnią niedzielę miesiąca wraz ze Apostolatem Miłosierdzia Bożego
Domowy Kościół
Dowiedz się więcej
DOMOWY KOŚCIÓŁ – to gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie. W naszej parafii liczy cztery kręgi tj. 20 małżeństw z dziećmi. Spotkania formacyjne odbywają się w każdą trzecią niedzielę miesiąca: Msza Święta o godz. 15.00 i katecheza na plebanii. Każdy Krąg spotyka się także raz w miesiącu indywidualnie.
Duchowa adopcja dziecka poczętego
Dowiedz się więcej
DUCHOWA ADOPCJA DZIECKA POCZĘTEGO JEST:
– modlitwą w obronie poczętego dziecka,
– osobistym wypełnianiem Jasnogórskich Ślubów Narodu,
– pomocą dla osób cierpiących z powodu grzechu aborcji.
19 listopada każdego roku w naszej parafii istnieje możliwość podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
Duchowa adopcja powstała po objawieniach w Fatimie, stając się odpowiedzią na wezwanie Matki Bożej do modlitwy różańcowej, pokuty z zadośćuczynienia za grzechy, które najbardziej ranią Jej Niepokalane Serce. W roku 1987 została przeniesiona do Polski. Pierwszy ośrodek duchowej adopcji powstał w kościele OO Paulinów w Warszawie. Stąd rozprzestrzeniła się na cały kraj i poza jego granice.
Duchowa adopcja jest modlitwą w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Trwa dziewięć miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańcowej – radosnej, bolesnej i chwalebnej (Ojcze Nasz i 10 Zdrowaś Mario) oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców.
Do modlitwy można dołączyć dowolnie wybrane dodatkowe postanowienia.
Dodatkowymi postanowieniami mogą być na przykład: częsta Spowiedź i Komunia Święta, adoracja Najświętszego Sakramentu, czytanie Pisma Świętego, post o chlebiei poza jego granice. i wodzie, walka z nałogami, pomoc osobom potrzebującym, dodatkowe modlitwy, (litanie, nowenny, koronki …).
Duchowa adopcja skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji. Pozwala matkom odzyskać wiarę w Boże Miłosierdzie, przynosząc pokój ich sercom. Jako bardzo konkretny, bezinteresowny i osobisty dar (modlitwy, ofiary i post), pomaga w szczególności ludziom młodym kształtować charakter, walczyć z egoizmem, odkrywać radość odpowiedzialnego rodzicielstwa, uzdalniając do postrzegania miłości i seksu oczyma Boga. Ucząc systematycznej modlitwy i pozytywnego działania. Pogłębia kontakt z Bogiem. Pomaga odkrywać głęboki sens zaniedbanych praktyk ascetycznych. Może się stać czynnikiem odradzania wspólnej modlitwy i miłości w rodzinie.
Krąg Biblijny
Dowiedz się więcej
KRĄG BIBLIJNY – spotkania formacyjne w każdą środę na plebanii po mszy św.wieczornej.
25 stycznia 2009 w polskich kościołach czytano na wszystkich mszach list, który podpisali Kardynałowie, Arcybiskupi i Biskupi. Wezwano w nim wszystkich polskich proboszczów do zakładania parafialnych Kręgów Biblijnych. Cyt. („Duszpasterzy zachęcamy do gorliwego przepowiadania Słowa Bożego, zwłaszcza w ramach katechezy, do włączania się w Dzieło Biblijne i do organizowania w parafiach Kręgów Biblijnych, do karmienia wszystkich parafialnych grup, ruchów i stowarzyszeń przy stole słowa Bożego”). Wezwano także polskie rodziny, aby odnowiły znajomość Pisma Świętego.
Kręgi biblijne to nie tylko grupa osób czytających Pismo Święte. To nie miejsce, gdzie tylko czyta się i rozważa Słowa Boga. To nie tylko poznawanie dziejów historii jak przemawiał i jak działał Bóg.
W Kręgu Biblijnym to przede wszystkim „Nauczysz się rozpoznawać Oblicze Boga w słowach Boga”. Krąg Biblijny to miejsce gdzie „Czytający rośnie na skutek czytania Bożych Pism” (Grzegorz Wielki). „Co więcej, światło Chrystusowej Prawdy, Miłości i Mocy kształtuje w wiernym uczniu obraz Mistrza. Sprawia, że uczeń otwarty na nie upodobnia się do uwielbionego Pana”. W Kręgu Biblijnym przynajmniej dwóch lub trzech otwiera umysły i serca swoje na Boże Słowa, tym samym możemy powiedzieć, że Krąg Biblijny to miejsce gdzie „On, – Duch Prawdy” szczególnie obdarza czytających łaskami Ducha Świętego. To spotkanie z Jezusem obdarzającym nas światłem Ducha Świętego. (Mt 18 19-20 Łk 11,13).
Spotkania w Kręgu Biblijnym to czas, gdzie zaczynasz więcej wierzyć, początek gdzie przestajesz coś robić, początek gdzie zaczynasz robić lepiej, to początek gdzie zaczynasz robić coś, co jest pragnieniem Bożym. Po przeanalizowaniu danego fragmentu w modlitwie pytasz się Ojca Niebieskiego, w co masz uwierzyć, co przestać robić, a co zacząć, co natomiast masz robić lepiej niż dotychczas. I wtedy dostajesz odpowiedz, bo Krąg Biblijny to miejsce gdzie On sam przychodzi do nas i zmienia „SŁOWO W CIAŁO”. (2 Tm 3,16, J 1,1; 14). Studiując Słowo Boże zaczynamy „rosnąć” na Jego podobieństwo. (J 3,3)
Odnowa w Duchu Świętym
Dowiedz się więcej
ODNOWA W DUCHU ŚWIĘTYM – spotkanie formacyjne w każdy wtorek na plebanii, poprzedzone Mszą Św. w kościele o godz. 18.00.
Od 1998 r. w naszej Parafii pod wezwaniem Św. Rafała Kalinowskiego jest Odnowa w Duchu Świętym „Kana Galilejska”. Założycielami byli ks. Jarosław Kiełb i Ela Poboża.
Co to jest Odnowa w Duchu Świętym i czym się zajmuje?
Odnowa w Duchu Świętym nazywana jest również Odnową Charyzmatyczną. Pomaga odkryć współczesnym chrześcijanom Boga, który nie jest tylko teoretycznym pojęciem, ale Kimś bliskim. Większość członków to osoby które w pewnym momencie zrozumiały, że ich dotychczasowe chrześcijaństwo jest namiastką życia w Bogu. Modlitwa i lektura Pisma Świętego, przyjmowanie sakramentów – to wszystko zaczęło być dla nich fascynujące. Członkowie Odnowy w Duchu Świętym nie ograniczają się tylko do trosk o własny wzrost duchowy, ale starają się również wychodzić na zewnątrz. Prowadzą wiele akcji ewangelizacyjnych m.inn. w hospicjach i więzieniach.
Skąd wzięła się nazwa Kana Galilejska – to sam Pan Bóg pokierował nas poprzez natchnie Ducha Świętego. Modliliśmy się długo prosząc Pana, aby dał nam jakiś znak. Znak ten został nam dany poprzez Pismo Święte, przez przypowieść o cudzie Pana Jezusa w Kanie Galilejskiej gdzie odbywało się wesele.
Pan zaprasza naszą wspólnotę do radości i miłości. Wiele razy mówił do nas poprzez proroka „ nic nie macie – ale uwierzcie mi jestem z wami, tak jak w Kanie Galilejskiej niczego nie może wam zabraknąć”. To przesłanie jest bardzo trafne i wymowne dla każdego z nas. Wiele razy wspólnota borykała się z trudnościami i kłopotami, ale miłosierny nasz Pan zawsze nas z tych trudnych doświadczeń wyprowadzał.
Nasza wspólnota liczy 20 osób. Spotykamy się w każdy wtorek po mszy świętej o godz. 19. Spotkania są przygotowywane i prowadzone przez grupy rozeznające czyli animatorów.
Obecnie na naszych spotkaniach są prowadzone katechezy związane z przeżytymi przez nas rekolekcjami REO. Dzielimy się również przeczytanym Słowem Bożym, tym co poruszyło mnie w nim, jak i też refleksjami z katechezy w grupach dzielenia. Są to 4 grupy po 4 osoby plus animator, który odpowiada za wzrost duchowy grupy. Wszystkie osoby uczestniczące w spotkaniach modlą się za siebie nawzajem i nie tylko. Naszymi modlitwami obejmujemy kościół ,naszą Parafię, kapłanów, chorych, cierpiących i wszystkich tych którzy potrzebują modlitwy.
Wspólnota jest otwarta i zawsze służy modlitwą wstawienniczą . Polega ona na tym, że osoba która potrzebuje takiej modlitwy zgłasza się do wspólnoty, ustalamy termin i miejsce gdzie możemy się modlić nad osobą potrzebującą takiej modlitwy.
My sami również potrzebujemy umocnienia naszej wiary, dlatego też bierzemy udział w różnego typu rekolekcjach, spotkaniach które m.in. odbywają się w Dobrym Mieście.
Wspólnota Krwi Chrystusa
Dowiedz się więcej
W spólnota Krwi Chrystusa powstała w parafii w roku 2013 a dokładnie od 22 10. 2013 r zaczęła się spotykać dwa razy w miesiącu na plebani: w I i III środę miesiąca. Liczy 25 osób.
Główny cel W spólnoty Krwi Chrystusa polega na odnowieniu Kościoła, a więc na ewangelizacji siebie, członków rodziny i całej parafii. Krew Chrystusa jest męstwem męczenników i mocą wyznawców za pomocą rozważania i modlitw do Krwi Chrystusa możemy doznać pomocy od Zdroju Miłosierdzia w chwilach załamań i kryzysów.
Spotkania odbywają się na plebani o godz. 19.00. W czasie każdego spotkania rozważane jest Słowo Boże tj. Ewangelia z Niedzieli najbliższej, wybierane jest słowo, które najbardziej do nas przemówiło tzw. SŁOWO ŻYCIA, którym staramy się żyć do następnego spotkania. Spotkania są otwarte zachęcamy wszystkich, pragnących wzrastać w duchowości Krwi Chrystusa.
Żywy Różaniec
Dowiedz się więcej
Żywy Różaniec w parafii św. Rafała Kalinowskiego w Elblągu to obecnie 9 RÓŻ RÓŻAŃCOWYCH jest to 180 osób modlących się codziennie do Matki Bożej w intencjach kościoła i parafii.
I Róża Matki Bożej Pokoju – zelatorka pani Wiesława GrabowskaII Róża Matki Bożej Gietrzwałdzkiej – zelatorka pani Maria PawłowskaIII Róża Matki Bożej Ostrobramskiej – zelatorka pani Lucyna Ostrowska
IV Róża Matki Bożej Częstochowskiej – zelatorka pani Krystyna SztyborV Róża Matki Bożej Fatimskiej – zelatorka pani Teresa Jakubiak
VI Róża Świętego Jana Pawia II – zelator pan Józef BrzóskaVII Róża Świętej Rodziny – zelatorka pani Zuzanna Stan
VIII Róża Matki Bożej Saletyńskiej – zelatorka pani Zofia Gąsior
IX Róża Matki Bożej Szkaplerznej – zelatorka pani Anna Duda
Wszystkie Róże spotykają się w pierwsze soboty miesiąca o godz. 17.15 Nabożeństwo to wyraża naszą miłość i wdzięczność do Matki Bożej za to wszystko co dla nas uczyniła. Chcemy podziwiać J ej piękno i dobroć, Jej świętość i doskonałość zjednoczenia z Bogiem. Przede wszystkim zaś chcemy wynagradzać Jej bluźnierstwa i niewdzięczność ludzi, którzy sprzeciwiają się Bogu i gardzą Jego wielkim darem, jaki Chrystus dał im z wysokości krzyża swą niebieską Matką. W tym dniu przed nabożeństwem zelatorzy dokonują wymiany Tajemnic Różańca. Róże są odpowiedzialne za przygotowanie, poprowadzenie rozważań tajemnic różańca, darów i liturgii słowa w danym miesiącu. Każdego roku tj. 7 października wszystkie Róże spotykają się Mszy św. dziękczynnej a po na wspólnej AGAPIE na plebani. Spotykamy się jeszcze wspólnie na Opłatku Wigilijnym.
W Roku Miłosierdzia (2016r) Żywy Różaniec podjął zobowiązanie za prowadzeni wspólnej modlitwy różańcowej w kościele codziennie od godz. 17.20.
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży
Dowiedz się więcej
KATOLICKIE STOWARZYSZENIE MŁODZIEŻY jest stowarzyszeniem kościelnym, zrzeszającym młodych katolików świeckich, działających na terenie całej Polski. Zasadniczo KSM tworzy młodzież w wieku od 14 do 30 lat. Celem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan oraz aktywne uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła przez szerzenie i upowszechnianie katolickich wartości i zasad we wszystkich dziedzinach życia, zwłaszcza społecznego i kulturalnego,zgodnie z pozdrowieniem: ,,Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie- Gotów!”
15 kwietnia 1995 roku w Watykanie papież Jan Paweł II podkreślił jak ważna jest rola KSM słowami: „Nie wstydźcie się waszych ideałów – wręcz przeciwnie, głoście je i brońcie ich! Liczy na was Chrystus, liczy na was Pani Jasnogórska, liczy na was Kościół. Liczy na was i potrzebuje was Polska! Właśnie jako KSM”
Służba Liturgiczna Ołtarza – lektorzy
Dowiedz się więcej
Lektor (ministrant Słowa Bożego) – ministrant ustanowiony do czytania słowa Bożego w zgromadzeniu liturgicznym. Lektor odczytuje lekcje z Pisma Świętego (z wyjątkiem Ewangelii); może przy braku diakona czy kantora zapowiadać wezwania modlitwy powszechnej, a także wykonać psalm responsoryjny. W czasie procesji na wejścia, gdy nie ma diakona, może także wnieść księgę Ewangelii (Ewangeliarz).
Opiekunem Służby Liturgicznej Ołtarza jest ks. Proboszcz. Zbiórki odbywają się w sobotę o godz. 10.00 na plebanii.
Zespół muzyczny
Dowiedz się więcej
Zespół młodzieżowy chwali Pana Boga swoją grą na instrumentach i swoim śpiewem na Mszach świętych i nabożeństwach dla młodzieży w naszej parafii.
Próby odbywają się w niedzielę o godz. 17.00 na plebanii. Opiekunem jest ks. Mateusz Kaźmierczak.
Schola dziecięca „Rafael”
Dowiedz się więcej
SCHOLA PARAFIALNA RAFAEL – śpiewa w każdą niedzielę w roku szkolnym na Mszy świętej o godz. 10:00 i nabożeństwach dla dzieci. Na próbach spotykamy się w niedziele o godz. 9:15. Zapraszamy wszystkich chętnych!
Opiekunem Scholi jest organista Pan Piotr Zbierzchowski.
Służba Liturgiczna Ołtarza – ministranci
Dowiedz się więcej
Termin łaciński ministrare oznacza ‘służyć, pomagać’. Służymy Bogu, kiedy dbamy o to, aby liturgia była piękna. Słowo ministrant wskazuje szczególnie na służbę we Mszy św. Ministrant jest pomocnikiem przy sprawowaniu Eucharystii i podczas innych nabożeństw liturgicznych. Zbiórki ministranckie odbywają się na plebanii: w sobotę o godz. 10.00. Opiekunem i moderatorem Służby Liturgicznej jest Ks. Proboszcz.