Ogłoszenia 12.03.2023, III Niedziela Wielkiego Postu

Ewangelia (J 4, 5-15. 19b-26. 39a. 40-42)

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Jezus przybył do miasta samarytańskiego zwanego Sychar, w pobliżu pola, które dał Jakub synowi swemu, Józefowi. Było tam źródło Jakuba. Jezus zmęczony drogą siedział sobie przy źródle. Było to około szóstej godziny. Wówczas nadeszła kobieta z Samarii, aby zaczerpnąć wody. Jezus rzekł do niej: «Daj Mi pić!» Jego uczniowie bowiem udali się przedtem do miasta, by zakupić żywności. Na to rzekła do Niego Samarytanka: «Jakżeż Ty, będąc Żydem, prosisz mnie, Samarytankę, bym Ci dała się napić? » Żydzi bowiem i Samarytanie unikają się nawzajem. Jezus odpowiedział jej na to: «O, gdybyś znała dar Boży i wiedziała, kim jest Ten, kto ci mówi: „Daj Mi się napić”, to prosiłabyś Go, a dałby ci wody żywej». Powiedziała do Niego kobieta: «Panie, nie masz czerpaka, a studnia jest głęboka. Skądże więc weźmiesz wody żywej? Czy Ty jesteś większy od ojca naszego, Jakuba, który dał nam tę studnię, i on sam z niej pił, i jego synowie, i jego bydło?» W odpowiedzi na to rzekł do niej Jezus: «Każdy, kto pije tę wodę, znów będzie pragnął. Kto zaś będzie pił wodę, którą Ja mu dam, nie będzie pragnął na wieki, lecz woda, którą Ja mu dam, stanie się w nim źródłem tryskającym ku życiu wiecznemu». Rzekła do Niego kobieta: «Panie, daj mi tej wody, abym już nie pragnęła i nie przychodziła tu czerpać. Widzę, że jesteś prorokiem. Ojcowie nasi oddawali cześć Bogu na tej górze, a wy mówicie, że w Jerozolimie jest miejsce, gdzie należy czcić Boga». Odpowiedział jej Jezus: «Wierz Mi, kobieto, że nadchodzi godzina, kiedy ani na tej górze, ani w Jerozolimie nie będziecie czcili Ojca. Wy czcicie to, czego nie znacie, my czcimy to, co znamy, ponieważ zbawienie bierze początek od Żydów. Nadchodzi jednak godzina, nawet już jest, kiedy to prawdziwi czciciele będą oddawać cześć Ojcu w Duchu i prawdzie, a takich to czcicieli szuka Ojciec. Bóg jest duchem; trzeba więc, by czciciele Jego oddawali Mu cześć w Duchu i prawdzie». Rzekła do Niego kobieta: «Wiem, że przyjdzie Mesjasz, zwany Chrystusem. A kiedy On przyjdzie, objawi nam wszystko». Powiedział do niej Jezus: «Jestem nim Ja, który z tobą mówię». Wielu Samarytan z owego miasta zaczęło w Niego wierzyć dzięki słowu kobiety. Kiedy więc Samarytanie przybyli do Niego, prosili Go, aby u nich został. Pozostał tam zatem dwa dni. I o wiele więcej ich uwierzyło dzięki Jego słowu, a do tej kobiety mówili: «Wierzymy już nie dzięki twemu opowiadaniu, usłyszeliśmy bowiem na własne uszy i wiemy, że On prawdziwie jest Zbawicielem świata».

Gorzkie Żale – śpiew o Męce Pańskiej

Gorzkie Żale – to popularne, rdzennie polskie nabożeństwo i zbiór pieśni o Męce Pańskiej śpiewanych podczas Wielkiego Postu. Nazwa Gorzkie Żale pochodzi od pierwszych wyrazów pieśni: „Gorzkie żale przybywajcie, serca nasze przenikajcie”. Historia powstania Gorzkich Żalów przypada na koniec XVII i pierwszą połowę XVIII wieku i łączy się ściśle z historią Bractwa św. Rocha istniejącego przy kościele Świętego Krzyża w Warszawie, gdzie posługę duszpasterską pełnili i pełnią Księża Misjonarze św. Wincentego à Paulo. Bractwo to było najbardziej czynnym ze wszystkich innych stowarzyszeń, zwłaszcza na polu charytatywnym i liturgicznym. Członkom Bractwa św. Rocha z kościoła Św. Krzyża w Warszawie i ich opiekunowi, ks. Wawrzyńcowi Stanisławowi Bennikowi CM przypisuje się bowiem napisanie tekstu specjalnego nabożeństwa. Nie wiemy czy ks. Bennik CM ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy świętego Wincentego a’ Paulo, jest jedynym autorem tego dzieła, ale na pewno je wydał drukiem w lutym 1707 roku pod tytułem „Snopek Myrry z Ogroda Gethsemańskiego albo żałosne Gorzkiey Męki Syna Bożego (…) rozpamiętywanie”. Nazwa się wzięła od MIRRY czyli daru, jaki trzej królowie złożyli Bożemu Dzieciątku. Dar mirry był zapowiedzią męki i śmierci zbawczej Chrystusa. Pierwsze nabożeństwo zostało uroczyście odprawione w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, 13 marca 1707 roku w kościele pw. Świętego Krzyża w Warszawie. Nabożeństwo to bardzo szybko zyskało popularność w całej Polsce i otrzymało akceptację Stolicy Apostolskiej. Rozpowszechnili je Księża Misjonarze Św. Wincentego a Paulo.

Nabożeństwo Gorzkich Żali dzieli się na trzy części. W każdą niedzielę Wielkiego Postu odprawia się jedną część. Gorzkie Żale rozpoczynają się Zachętą (inaczej Pobudką). Zachęta rozpoczynająca każdą z części jest taka sama. Od początku nabożeństwo Gorzkich Żali miało również bardzo uroczystą oprawę liturgiczną. Najczęściej jest odprawiane podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu, a jego częścią jest specjalne kazanie pasyjne.

Według Św. Augustyna, nie ma skuteczniejszego środka na zapewnienie sobie zbawienia, nad przypominanie sobie codziennie Męki Pana Jezusa. — „Kto chce, mówi św. Bonawentura, pomnażać się ustawicznie w cnotach i zyskiwać coraz nowe Łaski, winien codziennie rozmyślać o Męce Pańskiej; nie ma bowiem odpowiedniejszego środka do uświęcenia duszy, nad częste rozważanie cierpień Zbawiciela.

Gdzież Święci czerpali otuchę i siłę do znoszenia przeciwności, boleści, katuszy i śmierci, jeśli nie w Mękach Jezusa Ukrzyżowanego? Gdy Św. Józefa
z Leonessy chciano związać przed bolesną operacją, wziął w ręce krzyż i powiedział: Na co sznury? Więzami dla mnie — to Jezus przebity gwoździami z Miłości ku mnie. On Swymi cierpieniami zmusza mnie, bym wszystko zniósł z miłości ku Niemu. — Poddał się operacji bez słowa skargi, pomny na Jezusa, który „nie otworzył Ust Swoich; jako owca na zabicie wiedzion będzie, a jako baranek przed strzygącym go zamilknie, a nie otworzy ust swoich”.

Któż może powiedzieć, iż cierpi niesprawiedliwie, patrząc na Jezusa, który „zranion jest za nieprawości nasze, start jest za złości nasze”. Któż może odmówić przełożonym posłuszeństwa z powodu złączonych z nim niewygód, skoro Pan Jezus „Sam się poniżył, stawszy się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej”. Czyż może kto wzbraniać się przyjąć zniewagi, widząc, iż z Jezusem obchodzą się kaci jak z szaleńcem, jak ze złoczyńcą, że Go policzkują, przybijają do drzewa hańby. Któż na koniec może jeszcze miłować coś oprócz Pana Jezusa, skoro Go widzi umierającego wśród tylu cierpień, tak wielkiej wzgardy, a to dla pozyskania naszej miłości? Toteż mówi Św. Augustyn, iż więcej pomaga do postępu w życiu duchownym jedna łza przelana na myśl o Męce Pana Jezusa, niż pielgrzymka do Jerozolimy lub całoroczny post o chlebie i wodzie.

Słusznie powiedział o. Baltazar Alvarez, iż nieszczęściem chrześcijan jest to, że nie wiedzą, jakie skarby mają w Panu Jezusie. Toteż najchętniej i najczęściej rozmyślał o cierpieniach Zbawiciela, szczególniej o Jego ubóstwie, wzgardach, jakich doznał i wyrządzonych Mu boleściach. Zachęcając swych penitentów, by go naśladowali pod tym względem, mówił im, aby byli przekonani, iż nie poczynili żadnych postępów na drodze życia duchownego, jeśli Jezus Ukrzyżowany w ich sercu nie jest wyryty.

Oto, co i ty czynić powinieneś, jeśli chcesz się uświęcić, o co zresztą pilnie starać się winieneś. Codziennie rozmyślaj o męce Odkupiciela, szczególniej zaś zastanawiaj się nad jej opisem, podanym przez Ewangelię. Ponieważ zaś kto kocha Syna, miłuje też jego Matkę, rozmyślając o Męce Pana Jezusa, pamiętaj również o boleściach Najświętszej Panny.

Ogłoszenia parafialne 12.03.2023r

  1. Wykorzystajmy czas WIELKIEGO POSTU dla naszego wzrostu duchowego poprzez gorliwy i owocny udziału w Liturgii Wielkopostnej i w Nabożeństwach Pokutnych. Zapraszamy
    w każdą niedzielę o godz. 17:15 na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym, a każdy piątek Wielkiego Postu na Drogę Krzyżową:
    o godz. 16:30 dla dzieci; o godz. 17:15 dla dorosłych oraz o godz. 19:00 dla młodzieży.

PAMIĘTAJMY, że Wielki Post jest tak zwanym „czasem zakazanym” dla wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek !!!

  1. Spotkanie dla rodziców dzieci klas IIIprzygotowujących się do I KOMUNII ŚWIĘTEJ odbędzie się w poniedziałek 13 marca br. o godz. 19:00 w kościele. Po spotkaniu będzie możliwość odebrania zamówionej albki dla dziecka na plebanii.
  2. Marzec to miesiąc poświęcony ŚWIĘTEMU JÓZEFOWI – PATRONOWI KOŚCIOŁA POWSZECHNEGO. Zapraszamy do udziału w NOWENNIE do św. Józefa odmawianej podczas Mszy św. wieczorowej.
  3. W czwartek 16 marca – DZIEŃ MODLITW ZA BRACTWO SZKAPLERZNE, a także za osoby noszące Szkaplerz święty. Zapraszamy wszystkich należących i pragnących włączyć się do tej wspólnoty na Mszę św. o godz. 18:00.
  4. Diecezjalny Wielkopostny Dzień Skupienia „ŻYWEGO RÓŻAŃCA” oraz dla Zelatorów odbędzie się 18 marca 2023r. (sobota) w parafii pw. Trójcy Świętej w Elblągu ul. Kielecka 16 (Zatorze). Zapraszamy do wspólnej modlitwy od godz. 10:00. Dokładny program znajdziemy na tablicy ogłoszeń.
  1. W sobotę (18 marca) o godz. 16:00 odbędzie się spotkanie osób zapisanych na pielgrzymkę z naszej parafii, która odbędzie się w dniach 9 – 13 czerwca 2023 roku. Serdecznie zapraszam.
  1. Tegoroczne Rekolekcje Wielkopostne dla wszystkich rozpoczną się w IV Niedzielę Wielkiego Postu tj. 19 marca br. Poprowadzi je Ojciec Mirosław DAWLEWICZ – Redemptorysta. Przypominamy, że w poniedziałek, wtorek i w środę Msze Święte z naukami dla dorosłych o godz. 8:00, 11:00, 18:00, 20:00. Uczyńmy wszystko, aby wziąć w nich udział. Prośmy o potrzebne dary Ducha Świętego dla księdza Rekolekcjonisty i dla nas, byśmy byli otwarci na głoszone Słowo.
  2. Zachęcamy do pielgrzymki 25 marca br. (sobota)do GÓRKI KLASZTORNEJ na MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ. Koszt 100 zł. (autokar i ubezpieczenie). Zapisy i więcej informacji u ks. Mariana.
  1. 24 marca 2023 roku odbędzie się Ekstremalna Droga Krzyżowa „Idę, bo szukam nadziei”. Rozpoczęcie o godzinie 20.00 Mszą św. w kościele pw. św. Brata Alberta w Elblągu. Więcej informacji na plakacie.
  2. Pamiętajmy o Skarbonce na Jałmużnę Wielkopostną 2023. W ten sposób włączamy się w ogólnopolską akcję „CZAS MIŁOSIERDZIA”.
  3. KORZYSTAJMY z Sakramentu Pokutymamy taką możliwość, codziennie przed Mszą św. od godz. 7:45 lub od godz.17:30.
  4. Zachęcam wiernych do przekazania 1,5% podatku dla Caritas Polska. Przy Biuletynie znajdziemy ulotki informujące jak to można uczynić.
  5. Caritas Parafialna za tydzień będzie rozprowadzała świeczki na stół WIELKANOCNY w cenie 20 zł.

Intencje mszalne 12.03.2023r

PONIEDZIAŁEK / 13 marca 2023 r.
Łk 4, 24-30

8.00 śp. Ewa Prusak (11 greg.)
18.00 śp. Ignacy Rakowski (2 rocznica śmierci, intencja od IV Róży)
18.00 śp. Rodzice: Janina i Mieczysław Marcińczuk

WTOREK / 14 marca 2023 r.
Mt 18, 21-35

8.00 śp. Stanisława [k] Mickiewicz
18.00 śp. Ewa Prusak (12 greg.)
18.00 śp. Janusz Głowacki (12 rocznica śmierci) i zmarli rodzice z obojga stron

ŚRODA / 15 marca 2023 r.
Mt 5, 17-19

8.00 Za dusze w czyśćcu cierpiące
18.00 śp. Ewa Prusak (13 greg.)
18.00 śp. Danuta Śniadach (1 rocznica śmierci) i zmarli z rodziny Śniadach, Kolasa i Noceń

CZWARTEK / 16 marca 2023 r.
Łk 11, 14-23

8.00 śp. Ewa Prusak (14 greg.)
18.00 śp. Jerzy i zmarli z rodziny
18.00 W intencji Rodziny Szkaplerznej

PIĄTEK / 17 marca 2023 r.
św. Patryka
Mk 12, 28b-34

8.00 śp. Ewa Prusak (15 greg.)
18.00 śp. Irena Wójcik (4 rocznica śmierci)
18.00 śp. Feliksa [k] i Franciszek Guzierowicz, Zofia, Jadwiga i Kazimierz

SOBOTA / 18 marca 2023 r.
św. Cyryla Jerozolimskiego
Łk 18, 9-14

8.00 śp. Ewa Prusak (16 greg.)
18.00 śp. Wacław Bazylak (4 rocznica śmierci), zmarli z rodziny Bazylak i Waśniewskich
18.00 śp. Józef Kuryło (w 100 rocznicę ziemskich urodzin), Marianna Kuryło, Krystyna, Grażyna

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU (Laetare)
19 marca 2023 r.
J 9, 1-41

8.00 śp. Józef Kwiatosz (z okazji imienin) i rodzice z obojga stron
8.00 śp. Ewa Prusak (17 greg.)
10.00 śp. Rodzice: Józefa [k] i Władysław Gawroń, bracia Kazimierz i Władysław oraz mąż Jan
12.00 W intencji Parafian
12.00 Dziękczynna w 70 urodziny Wiesława oraz 20 urodziny Natalii, z prośbą o Boże bł. i potrzebne łaski
15.00 śp. Mariusz Widomski (w 1 rocznicę śmierci)
18.00 rezerwacja