Ogłoszenia 25.09.2022, XXVI Niedziela Zwykła

Ewangelia (Łk 16, 19-31) Przypowieść o Łazarzu i bogaczu

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Jezus powiedział do faryzeuszów: «Żył pewien człowiek bogaty, który ubierał się w purpurę i bisior i dzień w dzień ucztował wystawnie. U bramy jego pałacu leżał żebrak pokryty wrzodami, imieniem Łazarz. Pragnął on nasycić się odpadkami ze stołu bogacza. A także psy przychodziły i lizały jego wrzody. Umarł żebrak i aniołowie zanieśli go na łono Abrahama. Umarł także bogacz i został pogrzebany. Gdy cierpiąc męki w Otchłani, podniósł oczy, ujrzał z daleka Abrahama i Łazarza na jego łonie.

I zawołał: „Ojcze Abrahamie, ulituj się nade mną i przyślij Łazarza, aby koniec swego palca umoczył w wodzie i ochłodził mój język, bo strasznie cierpię w tym płomieniu”. Lecz Abraham odrzekł: „Wspomnij, synu, że za życia otrzymałeś swoje dobra, a Łazarz w podobny sposób – niedolę; teraz on tu doznaje pociechy, a ty męki cierpisz. A ponadto między nami a wami zionie ogromna przepaść, tak że nikt, choćby chciał, stąd do was przejść nie może ani stamtąd nie przedostają się do nas”.

Tamten rzekł: „Proszę cię więc, ojcze, poślij go do domu mojego ojca. Mam bowiem pięciu braci: niech ich ostrzeże, żeby i oni nie przyszli na to miejsce męki”. Lecz Abraham odparł: „Mają Mojżesza i Proroków, niechże ich słuchają!” „Nie, ojcze Abrahamie – odrzekł tamten – lecz gdyby ktoś z umarłych poszedł do nich, to się nawrócą”. Odpowiedział mu: „Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby ktoś z umarłych powstał, nie uwierzą”».

Przykład Świętych Archaniołów

Miłosierny Bóg troszczy się o człowieka, dba o nas i stąd mamy aniołów, którzy są obecni przy nas, chronią nas i pomagają nam. Anioły manifestują Bożą obecność i są Jego głosem. Łączą niebiosa z ziemią.

Gabriel po hebrajsku znaczy: Mąż Boży; albo Bóg jest moją mocą. Najczęstsze jego przedstawienia w sztuce ukazują go z laską w ręku lub z kulą ziemską.

W swej misji spełnia rolę posłańca, który przekazuje ludziom przesłanie od Boga. W Księdze Daniela (Dn 8,15) Archanioł Gabriel pojawia się jako istota niebiańska o wyglądzie mężczyzny. Jest on zwiastunem potężnego, mocnego działania Boga w sytuacjach po ludzku niemożliwych. To on zwiastuje Zachariaszowi narodziny św. Jana Chrzciciela oraz zostaje posłany do Maryi, aby oznajmić Jej, że zostanie matką Syna Bożego. Archanioł Gabriel spełnił więc wielką rolę w przekazywaniu Bożej tajemnicy w wydarzeniach związanych z historią zbawienia.

Misja archanioła Gabriela zachęca nas aby wołać do Boga: Ty jesteś moją mocą, aby zawierzać siebie i innych mocy Bożej, aby opierać się na Bogu. Jest w tym imieniu zawarta nadzieja i poczucie bezpieczeństwa: nie jestem sam! Moc Boża jest ze mną! Jesteśmy podobni do Archanioła Gabriela, gdy wyjaśniamy innym, że: Pan jest z nimi i że nie powinniśmy się niczego lękać. Tak kiedyś Archanioł Gabriel powiedział do Maryi: Pan z Tobą, nie bój się.

Rafał po hebrajsku znaczy: Bóg uzdrawia – Bóg uleczył – Uzdrowienie Boże. Rafał to jeden z siedmiu Archaniołów, którzy wchodzą przed majestatem Pana. (Tb 12,15). Jest księciem aniołów. W Księdze Tobiasza pojawia się pod postacią ludzką i przybiera popularne żydowskie imię Azariasz, towarzysząc w drodze bohaterowi księgi.

Przedstawia się go w sztuce sakralnej jako pielgrzyma, trzymającego rybę lub butelkę. To on był towarzyszem i przewodnikiem młodego Tobiasza w drodze z Niniwy do Raga w Medii. Uzdrowił ze ślepoty jego starego ojca i uwolnił od złego ducha dręczoną napaściami szatana Sarę. Uzdrowienie od zła fizycznego i duchowego mówi nam o Bogu uzdrawiającym.

Potrzeba nam lekarza, bowiem: Od Najwyższego pochodzi uzdrowienie (Syr 38,2). Potrzeba nam także przewodnika w drodze, byśmy nie chodzili jak ślepi, błądząc i potykając się. Choroba to nierzadko także zaślepienie, zadufanie w sobie, nieszukanie pomocy u Boga. Bóg poprzez Rafała dokonał tylu dobrych czynów tym, którzy  przyjęli uległym sercem jego kierownictwo i pomoc.

Wielu jest takich ludzi, którzy niosą ulgę w cierpieniu i w chorobie, towarzysząc bliźnim w posłudze, starając się im ulżyć. Możemy naśladować św. Rafała poprzez towarzyszenie, troskę o bliźnich, pomaganie im gdy potrzebują pomocy i strzeżenie ich przed złem.

Michał po hebrajsku znaczy: Któż jak Bóg! To Archanioł Bożej sprawiedliwości, sądu, łaski i zlitowania, jeden z najpotężniejszych duchów niebiańskich. Jego zawołanie wyraża zdumienie, podziw, uwielbienie dla Stwórcy. Okrzyk ten ukazuje, że nikt i nic nie jest ponad Boga! Wyraża też wdzięczność i radość za dar istnienia, za to że stworzenie może zdumiewać się, podziwiać i wielbić Boga. Jest w tym imieniu zawarta siła do przezwyciężania zła. Archanioł Michał i jego aniołowie walczą dzielnie z aniołami zbuntowanymi, są bowiem rozpaleni miłością Boga (por. Ap 12,7).

Archanioła Michała przedstawia się ubranego w zbroję, z mieczem w ręku, zabijającego smoka; albo z wagą, na której odmierza on ciężar dobrych i złych uczynków.

Biorąc z niego wzór – także i my – powinniśmy występować przeciwko fałszywym bogom, przeciw złu, niesprawiedliwości i jakiemukolwiek zniewoleniu człowieka. Kościół wzywa na pomoc Archanioła Michała przeciw zasadzkom szatana – nieprzyjaciela Boga i ludzi.

Ważna jest świadomość, że nie jesteśmy sami, ale mamy towarzyszy, aniołów i Archaniołów, którzy nas strzegą, chronią, czasami interweniują w sposób nadzwyczajny. Stawajmy się jak oni zwiastunami obecności Boga w świecie i bądźmy głosicielami wśród ludzi chwały Boga i przeświadczenia, że On jest z nami i nas wszystkich ochrania, zbawia i uświęca.

Wprowadzanie w życie postaw świętych Archaniołów, naśladowanie tego, co jest zawarte w ich imionach i czynach, jest dziełem Ducha Świętego i może się nam udać, gdy wsparci zostaniemy Bożą łaską. Liturgiczne wspomnienie i modlitwa o wstawiennictwo trzech Archaniołów: Gabriela, Rafała i Michała może nam w tym pomóc.

Ogłoszenia parafialne 25.09.2022r

 1. PRZED NAMI MIESIĄC RÓŻAŃCA ŚWIĘTEGO. Zapraszamy na nabożeństwa z wystawieniem Najświętszego Sakramentu. Wierni, którzy odmawiają część Różańca (5 dziesiątek) w kościele lub rodzinie mogą uzyskać ODPUST ZUPEŁNY. Zapraszamy do wspólnej modlitwy: dorosłych i młodzież o godz. 17:15, a dzieci we wtorki i czwartki o godz. 16:30.
 2. Dzisiaj Wolontariusze Caritas zbierają przed kościołem ofiary dla najuboższych i potrzebujących z naszej parafii. Parafialny Oddział Caritas naszej parafii znajduje się przy ul. Myliusa 1A i czynny jest w I i III czwartek miesiąca od 16:00 do godz. 17:00.
 3. W liturgii kościoła w tym tygodniu, obchodzić będziemy w czwartek 29 września – Święto Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała
  Zapraszamy na Msze św. o godz. 8:00 i 18:00.
 4. Możliwość skorzystanie z Sakramentu Spowiedzi Świętej w tygodniu mamy: od godz. 7:45 oraz od godz. 17:30. KANCELARIA PARAFIALNA: czynna w środy od 16:00 do 17:30 oraz w piątki po Mszy św. wieczorowej do 19:30. Zapraszamy.
 5. APOSTOLAT  MARGARETKA  w diecezji elbląskiej, zaprasza kapłanów oraz osoby modlące się i pragnące modlić się za kapłanów, na spotkanie w dniu 1 października 2022 o godz.10:00 w parafii Wszystkich Świętych w Elblągu.
 6. W tym tygodniu przypada:
  • I sobota miesiąca: zapraszamy wszystkich czcicieli Matki Bożej na nabożeństwo połączone z Adoracją Najświętszego Sakramentu od godz. 17:00.
 7. Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym „Kana Galilejska” zaprasza na spotkanie modlitewne w poniedziałek po Mszy św. w salce na plebanii.
 8. PAMIĘTAJMY: W pierwsze niedziele miesiąca zbierana taca przeznaczona jest na inwestycje w naszej parafii. Obecnie na balaski i balustrady. Bóg zapłać za składane ofiary.
 9. Mamy już możliwość zamawiania i rezerwacji Mszy świętej na ROK 2023. Informację tę podajemy dla tych wszystkich, którzy pragną w konkretnym dniu zamówić intencję mszalną. ZAPRASZAMY.
 10. BAL JUBILEUSZOWY z okazji 20 – lecia Rodziny Szkaplerznej. Rada Szkaplerzna przy naszej parafii zaprasza do wzięcia udziału w balu, dnia 15 października br.( sobota) od 19:30 w Barze – Restauracji Kalinka ul 12 Lutego 34/1. Koszt 140 zł od osoby. Zapisy w zakrystii do 10 października. Warto spotkać się na wspólnej zabawie.
 11. Pan powołał do wieczności:

  † śp. Janinę CYCHOWSKĄ lat 101 z ul. Korczaka
  † śp. Jadwigę ZUBRZYCKĄ lat 92 z ul. Sobieskiego

  Wieczny odpoczynek racz im dać Panie! A światłość wiekuista niechaj im świeci

Intencje mszalne 25.09.2022r

PONIEDZIAŁEK / 26 września 2022r.
8.00 † Stanisława [k] CIEŚLIŃSKA (19 rocznica śmierci); Józef, Tadeusz, Krystyna z rodziny CIEŚLIŃSKICH; Weronika, Konstanty GAŁASZKO
8.00 † Jan ŻAK w dniu jego ziemskich urodzin
18.00 † Piotr, Amelia, Wiesław, Jan, Radosław

WTOREK / 27 września 2022r. św. Wincentego a Paulo
8.00 † Za zmarłych z rodziny PALKOWSKICH
18.00 O Boże bł., wszelkie potrzebne łaski i nieustanną opiekę Matki Bożej dla Ewy

ŚRODA / 28 września 2022r. św. Wacława
8.00 † Za zmarłych z rodziny MENDALKA
18.00 † Wacław NIEDZIELSKI (3 rocznica śmierci) i zmarli z rodziny NIEDZIELSKICH i WASZAKÓW

CZWARTEK / 29 września 2022r.
Świętych Archaniołów Michała, Gabriela, Rafała
8.00 † Danuta GREGORCZYK w 1 rocznicę śmierci
18.00 † Za zmarłych z rodzin FALENTA, WALENDOWSKICH, NIECIECKICH, BACHORSKICH i RACŁAW

PIĄTEK / 30 września 2022r. św. Hieronima
8.00 Za Zbigniewa JACKIEWICZA, jego żonę Wiesławę, dzieci i wnuków o wiarę, nadzieję i miłość
18.00 rezerwacja

SOBOTA / 1 października 2022r. św. Teresy od Dzieciątka Jezus
8.00 † Zuzanna ALBERCKA (1 greg.)
18.00 Dziękczynna z okazji 30 rocznicy powstania seminarium elbląskiego, z prośbą o Boże bł., potrzebne łaski i opiekę Matki Bożej dla wykładowców, wychowawców, seminarzystów i absolwentów, a także o nowe powołania kapłańskie (intencja od III Róży: Matki Bożej Ostrobramskiej)

XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA 2 października 2022 r.
8.00 O doświadczenie Bożej miłości dla Karoliny i Sebastiana
10.00 Dziękczynna w 70 urodziny Teresy GROMADZKIEJ, z prośbą o Boże bł., opiekę Matki Bożej Szkaplerznej i wszelkie potrzebne łaski dla całej rodziny
12.00 W intencji Parafian
12.00 Dziękczynna za 20 lat sakramentu małżeństwa Magdaleny i Dariusza ŻUGAJ, z prośbą o dary Ducha Świętego i dalsze błogosławieństwo dla całej rodziny
15.00 † Szczepan Jan KACZMAREK (20 rocznica śmierci)
18.00 † Zuzanna ALBERCKA (2 greg.)