Ogłoszenia 18.09.2022, XXV Niedziela Zwykła

Ewangelia (Łk 16, 1-13) Nie możecie służyć Bogu i Mamonie

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Jezus powiedział do uczniów: «Pewien bogaty człowiek miał rządcę, którego oskarżono przed nim, że trwoni jego majątek. Przywołał więc go do siebie i rzekł mu: „Cóż to słyszę o tobie? Zdaj sprawę z twego zarządzania, bo już nie będziesz mógł zarządzać”. Na to rządca rzekł sam do siebie: „Co ja pocznę, skoro mój pan odbiera mi zarządzanie? Kopać nie mogę, żebrać się wstydzę. Wiem już, co uczynię, żeby mnie ludzie przyjęli do swoich domów, gdy będę odsunięty od zarządzania”.

Przywołał więc do siebie każdego z dłużników swego pana i zapytał pierwszego: „Ile jesteś winien mojemu panu?” Ten odpowiedział: „Sto beczek oliwy”. On mu rzekł: „Weź swoje zobowiązanie, siadaj prędko i napisz: pięćdziesiąt”. Następnie pytał drugiego: „A ty ile jesteś winien?” Ten odrzekł: „Sto korców pszenicy”. Mówi mu: „Weź swoje zobowiązanie i napisz: osiemdziesiąt”.

Pan pochwalił nieuczciwego rządcę, że roztropnie postąpił. Bo synowie tego świata roztropniejsi są w stosunkach z podobnymi sobie ludźmi niż synowie światłości. Ja też wam powiadam: Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną, aby gdy wszystko się skończy, przyjęto was do wiecznych przybytków.

Kto w bardzo małej sprawie jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w bardzo małej sprawie jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie. Jeśli więc w zarządzaniu niegodziwą mamoną nie okazaliście się wierni, to kto wam prawdziwe dobro powierzy?

Msza św. sprawowana przez św. o. Pio

Ojciec Pio całą swą osobą i przez całe swe życie dawał świadectwo tego, czym jest naprawdę Najświętsza Ofiara oraz ukazujący, iż nie bez przyczyny można go nazwać prawdziwym męczennikiem Eucharystii… Czuł się uprzywilejowany, ponieważ jak podkreślał, codziennie przyjmował Jezusa „przy stole aniołów”.

Pio zwykł mawiać, że na świecie mogłoby nie świecić słońce, nigdy jednak nie może zabraknąć Mszy św. Tysiącom ludzi przybywającym do San Giovanni Rotondo utkwił w pamięci ów niezwykły obraz wpatrującego się godzinami w krzyż zakonnika. Tajemnica cierpienia łączyła ich obydwu.

Ojciec Pio długo przygotowywał się na to spotkanie z Jezusem. Od godziny drugiej w nocy już nie spał. Jak mawiał: „Nigdy nie ma dość czasu, aby dobrze przygotować się do Komunii św.”. Modlił się w celi zakonnej, odmawiając różaniec, a następnie rozmyślał nad Ofiarą Chrystusa.

Z biegiem lat stało się już żelaznym zwyczajem, tak w lecie jak i w zimie, że Pio odprawiał Mszę św. o 5 rano. Dlatego już od godz. 2 gromadzili się ludzie przed drzwiami kościoła, modląc się i śpiewając oczekiwali świtu. O godz. 4 było ich już tylu, że wystarczyło, by zapełnić połowę kościoła.

Zanim jednak zakonnik pojawił się przy ołtarzu klęczał dłuższy czas
w zakrystii. Wielu księży oraz ludzi protegowanych przedkładało mu swoje prośby i potrzeby. Pio kiwał głową ze zrozumieniem, słuchał jakby jednym uchem, myślał bowiem o swojej duchowej ofierze, którą łączył z ofiarą Chrystusa.

Bardzo wolno ubierał się w szaty mszalne, przyklękał co chwilę i na krótki czas zatapiał się w modlitwie. Podkreślał wielokrotnie, że nie czuje się godny odprawiać Najświętszej Ofiary. Później, poruszając się z trudem, wychodził z zakrystii do ołtarza. Każdy krok sprawiał mu ból. Mimo ogromnego cierpienia, idąc na słaniających się nogach, potrafił stać za ołtarzem po kilka godzin.

Podczas Liturgii Słowa Święty często nie mógł powstrzymać łez. Nie tylko dlatego, że tak intensywnie przeżywał każde słowo, lecz również dlatego, że przepełniała go wdzięczność dla Boga, który zechciał przemówić do ludzi.

Ofiarowanie było dla niego oczekiwaniem na przemienienie zwykłego chleba w „Chleb z nieba”. Podczas konsekracji dokonywało się – jak mawiał Ojciec Pio –  „nowe cudowne zniszczenie i stworzenie”. Zniszczenie i stworzenie, czyli tajemnica ofiary Ukrzyżowanego, który ponosi haniebną śmierć „zaliczonego do złoczyńców”, aby stać się Eucharystią. Gdy Ojciec Pio wymawiał słowa konsekracji, a słowa te wypowiadał bardzo wolno, rzeczywiście uczestniczył w tragedii Golgoty. Jego Msza święta była całą Męką Zbawiciela. Chrystus wyciskał na nim to, co sam przeżywał: miłość, cierpienie, śmierć… Z ran na rękach o. Pio wypływała krew. Stygmatyk starał się to ukryć pod długimi rękawami alby.

Wreszcie nadchodził czas zjednoczenia. Komunia święta! Na ten moment Ojciec Pio bardzo czekał. Kiedyś powiedział: „Gdybym któregoś dnia został pozbawiony Komunii świętej – umarłbym”.

Dziękczynienie nie kończyło się razem z Mszą. Ojciec Pio klęczał najpierw długo w zakrystii, a potem szedł na swoje miejsce w chórze. Jak pisał w liście do o. Augustyna: „Po Mszy św. zostałem z Jezusem na dziękczynieniu. Jakaż to była niebiańska rozmowa! Serce Jezusa i moje złączyły się w jedno. Biły już nie dwa serca, ale tylko jedno. Moje serce znikło jak kropelka wchłonięta przez ocean”.

6 maja 1972 kapucyn, o. Vincenzo Frezza wygłosił w San Giovanni Rotondo konferencję na temat Kapłaństwo i Eucharystia u Ojca Pio. W tej konferencji można wyczytać następujące słowa:

Wspominamy go (szczególnie lubię go wspominać w starym kościółku, gdzie wszystko było ubogie i otwarte na oścież, jak w Betlejem i na Kalwarii) stawiającego czoła trudnościom związanym z przejściem pomiędzy stłoczonymi ludźmi, którzy niechętnie się usuwali. Na jego obliczu żadnego wyrazu chwały lub jakiejś nadprzyrodzonej mocy, lecz raczej pewna forma bólu. Powolny w ruchach, naturalny w gestach, spokojny w czytaniu; lecz w tym wszystkim obecna była nieudawana godność, świadomość bez poczucia własnej ważności, surowość bez twardości.Gdy wznosił kielich i patenę, rękawy opadały nieco i ukazywały odsłonięte rany rąk. Po konsekracji i po podniesieniu na jego twarzy widać było coś niezwykłego. I wszyscy byli bardziej uważni, bardziej ożywieni, bardziej autentyczni, jakby wyobcowani z tego świata, a pogrążeni w kontemplacji świata, którego nie widzieli.

Ogłoszenia parafialne 18.09.2022r

 1. UWAGA! Dzisiaj spotkanie wszystkich kandydatów do Sakramentu Bierzmowania i młodzieży naszej parafii na Mszy św. o godz. 18:00. Przypominamy i zapraszamy.
 2. W poniedziałek 12 września br. na plebanii odbędą się spotkania rodziców dzieci przygotowujących się w tym roku do Pierwszej Spowiedzi i Komunii Świętej według następującego porządku:
  • w środę 21 września –  święto św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty
  • w piątek 23 września – wspomnienie św. Pio z Pietrelciny, kapłana Zapraszamy na Msze św. o godz. 8:00 oraz na godz. 18:00.
 3. BAL JUBILEUSZOWY z okazji 20 – lecia Rodziny Szkaplerznej. Rada Szkaplerzna przy naszej parafii zaprasza do wzięcia udziału w balu, dnia 15 października br. (sobota) od 19:30 w Restauracji Kalinka ul. 12 Lutego 34/1. Koszt 140 zł od osoby. Zapisy w zakrystii do 10 października.  Warto spotkać się na wspólnej zabawie.
 4. PRZYPOMINAMY !!! Trwa jeszcze jesienna rekrutacja na studia teologiczne. Jest to ścieżka dla przyszłych katechetek i katechetów, ale też dla kandydatów do święceń kapłańskich. Zachęcam osoby zainteresowane do odważnego wyboru studiów teologii,                 a później posługi religijnej w Kościele. Słowa Jezusa powołującego uczniów „Pójdź za Mną!” są nadal aktualne. Bliższe informacje na temat seminarium oraz studiów przekażą księża i nauczyciele religii.
 5. Apostolat Miłosierdzia Bożego oraz woluntariuszy Parafialnego Oddziału Caritas zapraszamy w przyszłą niedzielę na Mszę św. o godz. 15:00, a po Mszy św. na pierwsze powakacyjne spotkanie na plebanii.
 6. W ostatnią niedzielę września Wolontariusze Caritas będą zbierać przed kościołem ofiary dla najuboższych i potrzebujących z naszej parafii. PRZYPOMINAMY: Parafialny Oddział Caritas naszej parafii znajduje się przy ul. Myliusa 1A i czynny jest w I i III czwartek miesiąca od 16:00 do godz. 17:00.
 7. Możliwość skorzystania z Sakramentu Spowiedzi Świętej w tygodniu mamy: od godz. 7:45 oraz od godz. 17:30.
  KANCELARIA PARAFIALNA: czynna w środy od 16:00 do 17:30 oraz w piątki po Mszy św. wieczorowej do 19:30. Zapraszamy.

Intencje mszalne 18.09.2022r

PONIEDZIAŁEK / 19 września 2022r.
8.00 † Marian PIWNIKIEWICZ
18.00 O doświadczenie Bożej miłości dla Aleksandry, Dawida i Wiktora oraz otwartość ich serc

WTOREK / 20 września 2022r.
8.00 † Danuta JASIŃSKA (30 dzień po pogrzebie)
18.00 † Wiktor IDZIKOWSKI

ŚRODA / 21 września 2022r.
św. Mateusza, Apostoła i Ewangelisty
8.00 † Franciszek KARAŹNIEWICZ (30 dzień po pogrzebie)
8.00 O Boże błogosławieństwo, wszelkie potrzebne łaski, zdrowie, opiekę Matki Bożej dla Józefa z okazji 70 urodzin
18.00 † Janina URBANOWICZ (30 dzień po pogrzebie)

CZWARTEK / 22 września 2022r.
8.00 † Maciej BOŻEK w 12 rocznicę śmierci
18.00 Dziękczynna w 44 rocznicę ślubu Katarzyny i Ryszarda KUCZYŃSKICH, z prośbą o Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla Jubilatów

PIĄTEK / 23 września 2022r.
św. Pio z Pietrelciny
8.00 † Karol, Marcin, wszyscy zmarli z rodziny WIŚNIEWSKICH i FILAR
18.00 † Stanisław (m) POLONIS w 30 dzień po pogrzebie

SOBOTA / 24 września 2022r.
8.00 † Teresa i Jerzy WILCZYŃSCY
18.00 † Sylwester BAŁDYGA w 4 rocznicę śmierci; Lucjan, Marianna, Feliks

XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA 25 września 2022 r.
8.00 † Zygmunt RADZISZEWSKI
10.00 † Bolesław STAN w 29 rocznicę śmierci, Marianna STAN i za zmarłych babcie i dziadków z rodziny STAN i WARSIŃSKICH
12.00 W intencji Parafian
15.00 Dziękczynna w 20 rocznicę ślubu Ewy i Arkadiusza KRÓL z prośbą o Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla całej rodziny
18.00 Dziękczynna z okazji urodzin Miłosza, z prośbą o potrzebne łaski wiary, nadziei, miłości i opiekę Matki Bożej Szkaplerznej