Biuletyn 26.06.2022, XIII Niedziela Zwykła

Ewangelia (Łk 9, 51-62) Trzeba porzucić wszystko, aby iść za Jezusem

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Gdy dopełniały się dni wzięcia Jezusa z tego świata, postanowił udać się do Jeruzalem, i wysłał przed sobą posłańców. Ci wybrali się w drogę i weszli do pewnego miasteczka samarytańskiego, by przygotować Mu pobyt. Nie przyjęto Go jednak, ponieważ zmierzał do Jeruzalem.

Widząc to, uczniowie Jakub i Jan rzekli: «Panie, czy chcesz, byśmy powiedzieli: Niech ogień spadnie z nieba i pochłonie ich?» Lecz On, odwróciwszy się, zgromił ich. I udali się do innego miasteczka.

A gdy szli drogą, ktoś powiedział do Niego: «Pójdę za Tobą, dokądkolwiek się udasz». Jezus mu odpowiedział: «Lisy mają nory i ptaki podniebne – gniazda, lecz Syn Człowieczy nie ma miejsca, gdzie by głowę mógł położyć». Do innego rzekł: «Pójdź za Mną». Ten zaś odpowiedział: «Panie, pozwól mi najpierw pójść pogrzebać mojego ojca».

Odparł mu: «Zostaw umarłym grzebanie ich umarłych, a ty idź i głoś królestwo Boże». Jeszcze inny rzekł: «Panie, chcę pójść za Tobą, ale pozwól mi najpierw pożegnać się z moimi w domu». Jezus mu odpowiedział: «Ktokolwiek przykłada rękę do pługa, a wstecz się ogląda, nie nadaje się do królestwa Bożego».

NA WAKACJE…Z PANEM BOGIEM

Uwielbiajmy Boga w pięknie stworzonego świata. Dziękujmy za tak wiele łask, jakich nieustannie nam udziela. Rozejrzyjmy się wokół siebie i zobaczmy piękne dzieła Boże. Czy jednak podziwiając to piękno pamiętamy o Stwórcy wszystkiego? Podczas wakacji pamiętajmy, że On na nas czeka i zróbmy jeden krok w Jego kierunku. „Idźcie i odpocznijcie nieco” – mówi Jezus do Apostołów zmęczonych pracą ewangelizacyjną. Przeżywamy czas wakacji, czas zasłużonego odpoczynku po długiej i mozolnej pracy. Czy jest to jednak czas bez Boga? Jezus wraz z apostołami udaje się na miejsce osobne, nie zostawia ich samych.

A czy z nami na wakacje wyjeżdża Pan Bóg? On bardzo chce, ale to od nas zależy czy Go zabierzemy. Na czas wakacji nie zamyka się kościołów, nie zawiesza się sprawowania sakramentów. A więc tylko ode mnie zależy czy wakacje będą czasem z Bogiem. Tak często powtarzamy, że nie mamy czasu na modlitwę, na lekturę Pisma Świętego, na Eucharystię – czasem nawet niedzielną – bo tyle pracy, obowiązków, zabiegania. Przed nami wakacje – czas wolniejszy, mniej zabiegany.

Czy jednak będzie to także czas dla Boga i z Nim? Nie zostawiajmy Pana Boga na czas wakacji. Wręcz przeciwnie, jeszcze bardziej do Niego przylgnijmy. Znajdźmy chwilę na częstszą Eucharystię, modlitwę, lekturę Bożego Słowa. Uwielbiajmy Boga w pięknie stworzonego świata. Dziękujmy za tak wiele łask, jakich nieustannie nam udziela. Rozejrzyjmy się wokół siebie i zobaczmy piękne dzieła Boże. Możemy odpoczywać z Panem i przy Nim. Taki odpoczynek umocni nas duchowo. Wakacje, odpoczynek także są darem Pana. Niech więc będą przeżywane i wykorzystane jak dar, za który należy się wdzięczność. Dziękując stajemy się lepsi, radośniejsi, mniej pretensjonalni.

Czasem chyba tak trudno dostrzec nam Boży dar. Czas wakacji może być wspaniałą okazją do tego, by uświadomić sobie, że wszystko jest łaską i za każdą podziękować. Wyjeżdżamy w różne piękne zakątki kraju i świata. Czy jednak podziwiając to piękno pamiętamy o Stwórcy wszystkiego? Trzeba nam może wyrobić w sobie pewną wrażliwość duchową, świadomość stwórczą. Ziemia dana nam jest przez Pana. To dla nas stworzył On ten piękny świat. A my czasem zachowujemy się tak, jakby wszystko nam się należało. Uczmy się wdzięczności. Pan Bóg się nie narzuca, ale cierpliwie czeka na nasz krok.

On wciąż jest i czuwa nad każdym z nas. Tak wiele chce nam dać. Tak bardzo chce, byśmy byli szczęśliwi. Tylko On wie, co nam do tego szczęścia jest potrzebne i właśnie tym chce nas obdarzyć. A my? Czasem a może często chcemy żyć po swojemu. Nie pytać Pana o Jego wolę. Ewentualnie poprosić, by to On dostosował się do naszej. Podczas wakacji pamiętajmy, że On na nas czeka i zróbmy jeden krok w Jego kierunku. Niech kościoły nie będą puste. Jezus nie chce być sam zamknięty w tabernakulum. On chce, byś przyszedł, porozmawiał z Nim, trwał w Jego obecności. On chce, by Jego Słowo było żywe w twoim życiu. Sięgnij więc po nie i czytaj, słuchaj, rozważaj. UDANEGO WYPOCZYNKU!

Ogłoszenia parafialne 26.06.2022r

 1. Przed nami ostatnie Nabożeństwa Eucharystyczne ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Do udziału w nich zapraszamy szczególnie tych, którym jeszcze w tym miesiącu nie udało się wybrać na Mszę św. o godz. 18:00 a po niej – na NABOŻEŃSTWO.
 2. Jak co roku wyruszymy 28 lipca z elbląskiej katedry, by 11 sierpnia dojść do duchowej stolicy Polski – JASNĄ GÓRĘ. Zachęcamy do udziału w XXX Elbląskiej Pielgrzymce Pieszej na Jasna Górę z grupą KATEDRA – PÓŁNOC ELBLĄG.  Na organizację pieszej pielgrzymki do Częstochowy zbierane są dzisiaj ofiary do puszek.Spotkanie dla chętnych w salce młodzieżowej o godz. 19:00. Zapraszamy.
 3. W środę (29 czerwca) przypada UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTYCH APOSTOŁÓW PIOTRA I PAWŁA – dzień imienin pana Piotra – organisty. W tym dniu na Mszy św. o godz. 18:00 będziemy dziękować księdzu Marcinowi DOPIERAŁA, który po 3 latach pracy w naszej parafii decyzją Biskupa Elbląskiego z dniem 1 lipca będzie pracował w parafii pw. bł. Jerzego Matulewicza w Pasłęku. Niech ta Msza święta będzie wyrazem naszej wdzięczności za posługę kapłańską ks. Marcina pośród nas. Serdecznie zapraszamy. Taca z tego dnia przeznaczona jest na potrzeby Stolicy Apostolskiej tzw. świętopietrze.
 4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca.
  1. w pierwszy czwartek miesiąca po Mszy św. o godz. 18:00 zapraszamy na Godzinę Świętą – modlitwę w intencji powołań z naszej parafii oraz o świętość dla kapłanów,
  2. w pierwszy piątek miesiąca spowiedź i Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 17:30. Zapraszamy wszystkich na Mszę św. Wotywną ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 18:00.
  3. w pierwszą sobotę, o godz. 17:00, zapraszamy na NABOŻEŃSTWO WYNAGRADZAJĄCE w ramach nabożeństwa pierwszych pięciu sobót, o które prosiła Matka Boża w FATIMIE. Tego dnia zmiana tajemnic dla Żywego Różańca
 5. UWAGA OSOBY NOSZACE SZKAPLERZ !!! W zakrystii można odebrać deklarację o przystąpieniu do Bractwa Szkaplerznego, którą należy wypełnić i przynieść do zakrystii
 6. Lipiec jest miesiącem poświęconym kontemplacji Najświętszej Krwi Chrystusa.  Krew Chrystusa jest niezbitym dowodem miłości Niebieskiego Ojca do każdego człowieka bez wyjątku. Zachęcam Wspólnotę Krwi Chrystusa do prowadzenia modlitw przed Mszą św. wieczorową o godz. 17:30.
 7. Kancelaria parafialna, przez cały okres wakacji, czynna będzie w środy i piątki po Mszy św. wieczorowej.
 8. Dziękujemy za stosowny ubiór w kościele w okresie wakacji. Msza św. jest uroczystą celebracją, która domaga się swego piękna, szacunku i najwyższej kultury.
 9. Caritas Diecezji Elbląskiej zaprasza do swojego ośrodka w Mikoszewie dzieci w wieku                  8 – 13 na wypoczynek w dniach 25.07. – 03.08. 2022r. Koszt turnusu 700 zł. Telefon kontaktowy 55 2326609 lub 509 773 918 czynny od poniedziałku do piątku (9:00 – 13:00)
 10. Kochani – następny numer Biuletynu Parafialnego ukaże się we wrześniu.
 11. Dzieciom i młodzieży życzymy udanych i bezpiecznych wakacji, polecając ich opiece Aniołów Stróżów. Szczęść Wam Boże.
 12. Pan powołał do wieczności:
  † śp. Franciszka BAŁDYGA lat 78 z ul. Łokietka
  † śp. Mariana PIWNIKIEWICZA lat 69 z ul. Broniewskiego

Intencje mszalne 26.06.2022r


PONIEDZIAŁEK / 27 czerwca 2022 r. /
NMP Nieustającej Pomocy
8.00 Dziękczynna z okazji urodzin Ks. Arkadiusza Grabowskiego z prośbą o zdrowie, Boże błogosławieństwo, dary Ducha Świętego i opiekę Matki Bożej na dalsze lata życia – intencja od Margaretki
18.00 † Janina, Jan, Andrzej GRABOWSCY, babcia Janina GRABOWSKA, Jerzy WÓJCIK

WTOREK / 28 czerwca 2022 r. / św. Ireneusza
8.00 † Genowefa BOROWIECKA w 30 rocznicę śmierci, Stefan (m), Kazimierz, Jadwiga
18.00 Dziękczynna za otrzymane łaski dla Moniki i Dominika za miłość oraz ich synka Piotrusia z prośbą o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej

ŚRODA / 29 czerwca 2022 r./
UROCZYSTOŚĆ ŚW. PIOTRA I PAWŁA

8.00 † Piotr LIETZ, Pawełek – wnuczek oraz zmarłych z rodzin LIETZ, KOKOTKIEWICZ, BIBER, WORONKO, BARCIKOWSCY
8.00 Dziękczynna za dar kapłaństwa ks. Piotra BRYKA w dniu imienin z prośbą o Boże błogosławieństwo i dary Ducha Świętego
18.00 Dziękczynna za 3 lata posługi ks. Marcina DOPIERAŁA w naszej parafii z prośbą o wszelkie potrzebne łaski na dalszą lata życia kapłańskiego
18.00 † Jan PRZENEDZKI, Cecylia i Władysław LEWANDOWSCY, Jan OSTROWSKI, † z rodzin HOCHLEITNERÓW, FIJAŁKOWSKICH

CZWARTEK / 30 czerwca 2022 r. /
8.00 O Boże błogosławieństwo, opiekę Matki Bożej z prośbą o potrzebne łaski w życiu kapłańskim dla ks. Jerzego
18.00 Dziękczynna za dar życia Sebastiana oraz o Boże błogosławieństwo i żywą wiarę

PIĄTEK / 1 lipiec 2022 r. / I – piątek
8.00 † Halina KRAWCZYK z okazji imienin, Marian KRAWCZYK
18.00 † Halina DZIĄBKOWSKA z okazji imienin oraz za rodziców Irenę i Eugeniusza i brata Ryszarda

SOBOTA / 2 lipca 2022 r. / I – sobota
8.00 Za parafian
18.00 W intencji Żywego Różańca

XIV Niedziela Zwykła / 3 lipca 2022 r.
8.00 † Helena KULMA w 7 rocznicę śmierci
10.00 † Wiktoria w 5 rocznicę śmierci oraz Bronisław JANICCY, Wiktoria, Jan, Halina SZCZĘŚNI, Marta, Antoni, Tomasz JANICCY, Hermenegilda MOLGA
12.00 Dziękczynna w 52 rocznicę ślubu Zuzanny i Henryka STAN z prośbą o Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne łaski na dalsze lata życia
18.00 O doświadczenie Bożej miłości dla Karoliny i Sebastiana