Biuletyn 19.06.2022, XII Niedziela Zwykła

Ewangelia (Łk 9, 18-24) Wyznanie wiary w Chrystusa i zapowiedź męki

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Gdy Jezus modlił się na osobności, a byli z Nim uczniowie, zwrócił się do nich z zapytaniem: «Za kogo uważają Mnie tłumy?» Oni odpowiedzieli: «Za Jana Chrzciciela; inni za Eliasza; jeszcze inni mówią, że któryś z dawnych proroków zmartwychwstał». Zapytał ich: «A wy za kogo Mnie uważacie?» Piotr odpowiedział: «Za Mesjasza Bożego». Wtedy surowo im przykazał i napominał ich, żeby nikomu o tym nie mówili. I dodał: «Syn Człowieczy musi wiele wycierpieć: będzie odrzucony przez starszyznę, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; zostanie zabity, a trzeciego dnia zmartwychwstanie». Potem mówił do wszystkich: «Jeśli ktoś chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je zachowa».

KIM JEST JEZUS W MOIM ŻYCIU?

Święty Franciszek Salezy, zanim założył zakon wizytek, pisząc regułę, zasięgał rad fachowców. Udał się więc do prowincjała kapucynów. Ten powiedział mu, że powinien w regule zaakcentować pokutę i umartwienie. „Proszę popatrzeć, my, kapucyni, nie używamy skarpetek: trzeba więc w konstytucjach dać taki zapis, że członkowie nowego zakonu mają chodzić w sandałach, ale bez skarpet”. „Ojcze – miał powiedzieć św. Franciszek – przy zakładaniu zakonu nie chciałbym właściwie zaczynać od nóg… lecz od głowy. Wydaje się, że większym umartwieniem jest wytrwała wierność regule i posłuszeństwo przełożonym”.

Bardzo trafne jest to zdanie św. Franciszka, żeby jakiekolwiek działanie zaczynać od tego, co naprawdę istotne. Niestety, zwykle zaczynamy od… nóg. Ten obraz można też doskonale przenieść na próbę odpowiedzi na pytanie, co znaczy być chrześcijaninem lub kim jest Jezus w moim życiu. Taki prosty test: ilu katolików, planując urlop, pomyślało, czy w tym czasie będą mieli możliwość uczestniczyć we Mszy Świętej. Ważne pewnie było: jaka cena, gdzie to będzie, co będzie można zobaczyć, zwiedzić…

Kto natomiast pomyślał o możliwości spotkania się z Panem Jezusem na Eucharystii w dzień Pański? To samo dotyczy tych krótszych wyjazdów – weekendowych. Jedziemy do rodziny, na łono natury – i bardzo dobrze. Ale czy myślimy, żeby w niedzielę najpierw zaplanować Mszę Świętą, a potem inne rzeczy? Te szczegóły bardzo wyraźnie odpowiadają na pytanie, kim jest Jezus w moim życiu. Bardzo łatwo w codzienności można Go sprowadzić do tego, co nieistotne. Bardzo łatwo jest myśleć: jestem chrześcijaninem, bo przecież staram się być dobrym człowiekiem, pomagam innym, jestem na Mszy Świętej, mówię pacierze – i o co tu chodzi? Chodzi o to, czy to wystarczy, żeby powiedzieć o sobie: jestem chrześcijaninem.

Czy w tych znakach widać, że Jezus jest dla mnie najważniejszy? Dzisiejsza liturgia podaje bardzo czytelne znaki, które mówią, kiedy Jezus w moim życiu jest najważniejszy. Jakie to znaki? W Ewangelii Jezus wyraźnie mówi, że ten, kto chce być jego uczniem, powinien pamiętać między innymi o dwóch sprawach. Jeśli mianowicie w moim życiu Jezus jest najważniejszy, to musi mnie spotkać krzyż i muszę swoje życie stracić dla Jezusa. Niby o tym wiemy, ale czy w swoim życiu możemy odnaleźć te znaki. Warto najpierw odpowiedzieć na pytanie, jak przyjmuję krzyż, czyli cierpienie, ból, chorobę… To są nieodłączni towarzysze ludzkiego losu, każdego – czy jest się biednym, czy bogatym, sławnym czy nieznanym. Chrześcijanin patrzy jednak inaczej niż świat.

Świat ucieka od cierpienia, ucieka od krzyża, każe go zdejmować ze ścian. Chrześcijanin natomiast przyjmuje krzyż, bo widzi w tym przyjęciu szansę zbliżenia się do Boga, szansę umocnienia wiary. Krzyż dla niego jest znakiem zbawienia i nigdy nie zdejmie go ze ściany ani ze swego życia. Jest jeszcze drugi znak: stracenie życia dla Jezusa. Co to znaczy? To znaczy, że uczeń Chrystusa musi uznać swoje życie jako stracone ze względu na królestwo Boże. Stracone, czyli całe przeznaczone dla królestwa. Od chrztu świętego moje życie należy do królestwa. I nie da się z niego wypisać. Mogę zażądać skreślenia z księgi chrztów, ale to nic nie da… Może mnie natomiast spotkać znacznie gorsza rzecz. Mogę życie przegrać, czyli stracić wszystko, co dla mnie zaplanował Bóg.

Nie ma większej klęski jak stracić to wszystko, co dla mnie przygotował kochający Ojciec, który jest w niebie. Pan Jezus nie mówi dzisiaj, że te znaki mam dawać od święta. Wręcz przeciwnie, zachęca, żeby to robić codziennie. Warto Go posłuchać. Kim jest On w moim życiu? Stawiajmy sobie to pytanie każdego dnia.

Ogłoszenia parafialne 19.06.2022r

 1. Przez cały czerwiec odprawiane jest Nabożeństwo Eucharystyczne ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa po Mszy św. wieczornej. Zapraszamy do wspólnego odmawiania Litanii przed Najświętszym Sakramentem.
 2. Kandydatom do Sakramentu Bierzmowania tj. uczniom klas VIII Szkoły Podstawowej przypominamy o spotkaniu dzisiaj o godz. 19:00 w kościele. Obecność wskazana.
 3. Informujemy, że miesiącach: czerwiec, lipiec i sierpień Msza św. w niedzielę o godz.10:00 – z udziałem dzieci – będzie nagłośniana na zewnątrz. W sposób szczególny zapraszamy na tą Mszę św. rodziny z małymi dziećmi. 😊
 4. W Oktawie Bożego Ciała zapraszamy wiernych do udziału nabożeństwie czerwcowym połączonym z procesją eucharystyczną po Mszy św. o godz. 18:00. Zapraszamy dzieci do sypania kwiatów, a dorosłych do przygotowania procesji. Udział w procesji jest wyrazem wiary w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.
 5. W czwartek 23 czerwca będziemy obchodzić DZIEŃ OJCA. Pamiętajmy w modlitwie o naszych ojcach: prośmy dla żywych o Boże błogosławieństwo i opiekę św. Józefa a dla zmarłych o łaskę nieba.
 6. Ostatnie spotkanie przedwakacyjne KRĘGU BIBLIJNEGO odbędzie się w środę (22 czerwca) – o godz. 19:00 na plebanii. Zapraszamy.
 7. Uroczyste zakończenie ROKU SZKOLNEGO 2021/2022: dla Szkoły Podstawowej nr 11 w czwartek 23 czerwca br. na Mszy św. o godz. 9:00. Zapraszamy dzieci, młodzież, nauczycieli i parafian do udziału we wspólnej modlitwie, zakończonej błogosławieństwem na wakacje. Zachęcamy dzieci i młodzież do skorzystania z sakramentu Spowiedzi świętej w ciągu tygodnia i Komunii św., aby w ten sposób podziękować za wszystkie dobra otrzymane w roku szkolnym. Dzieciom i młodzieży życzymy udanych i bezpiecznych wakacji, polecając ich opiece Aniołów Stróżów. Szczęść Wam Boże.
 8. W piątek uroczystość NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA, natomiast w sobotę wspomnienie NIEPOKALANEGO SECA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY. Zapraszamy na Msze św. o godz. 8:00 i o godz. 18:00.
 9. Wszystkich, którzy w tym roku pragną wybrać się na XXX Elbląską Pielgrzymkę Pieszą na Jasną Górę w dniach 28 lipca – 11 sierpnia z grupą KATEDRA – PÓŁNOC – ELBLĄG zapraszamy na stronę: www.katedra.elblag.pl Za tydzień Przewodnik Grupy ks. Piotr Kanarek wygłosi do nas słowo oraz będą zbierane ofiary do puszek na organizację pieszej pielgrzymki do Częstochowy. Spotkanie dla chętnych w salce młodzieżowej o godz. 19:00. Zapraszamy.
 10. Nasze Seminarium, kolejny raz zaprasza młodzież męską ze szkół ponadpodstawowych średnich i studentów na REKOLEKCJE POWOŁANIOWE pod hasłem „NAUCZYCIEL JEST I WOŁA CIĘ” w dniach 25-29 czerwca br., mające na celu pomoc w rozeznaniu życiowego powołania. Więcej informacji na stronie internetowej seminarium: wsdelblag.pl Zgłoszenia na adres e-mail: kolopowolaniowe@gmail.com
 11. Ks. Krzysztof Sękuła: organizator – serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w Rowerowej Pielgrzymce z Elbląga na Jasna Górę, pod hasłem: „JA JESTEM CHLEBEM ŻYWYM”, w terminie od 5 sierpnia do 11 sierpnia 2022 roku. Więcej informacji na plakacie.
 12. UWAGA !!! W okresie czerwca, lipca i sierpnia nie będzie Mszy św. o godz. 15:00. Wszystkich Czcicieli Miłosierdzia Bożego zapraszamy w tym czasie do kościoła na wspólną Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Intencje mszalne 19.06.2022r

INTENCJE MSZALNE
XII Niedziela zwykła / 19 czerwca 2022

8.00 † Jadwiga i Aleksander (m), Stefania (k) i Antoni oraz Józef oraz za zmarłych dziadków i rodziców chrzestnych
10.00 † Janina, Leopold, Krzysztof BĄK
12.00 W intencji Parafian
18.00 † Irena BARAŃSKA w 1 rocznicę śmierci

PONIEDZIAŁEK / 20 czerwca 2022 r.
8.00 † Stefania (k) Franciszek MURAWSCY i † Franciszek
18.00 † Mirosław SOWIŃSKI w 1 rocznicę śmierci
WTOREK / 21 czerwca 2022 r.
8.00 † Andrzej KLECHA w 5 miesiąc po pogrzebie – od rodziny Klechów z Niskiej
18.00 † Genowefa i zmarli z rodziny BIŃKOWSKICH

ŚRODA / 22 czerwca 2022 r.
8.00 † Irena GAZA w 5 rocznicę śmierci
18.00 † Jan, Relena TOMASZEWICZ, Jan, Julia i Stanisława (k)
18.00 † Dariusz MORZY

CZWARTEK / 23 czerwca 2022 r. / DZIEŃ OJCA
UROCZYSTOŚĆ NARODZENIA ŚWIĘTEGO JANA CHRZCICIELA

8.00 † Władysław WASZAK w 10 rocznicę śmierci i zmarli z rodziny
9.00 Msza św. na zakończenie ROKU SZKOLNEGO dla Szkoły Podstawowej nr. 11
18.00 † Karolina w 2 rocznicę śmierci i zmarli z rodziny KARMAN

PIĄTEK / 24 czerwca 2022 r. /
UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA

8.00 † Stanisława(k) FILAR w 8 rocznicę śmierci i zmarłych z rodziny WIŚNIEWSKICH, FILAR i PRZYGODA
18.00 † Stanisław (m) i Maria w 8 rocznicę śmierci BIELSCY

SOBOTA / 25 czerwca 2022 r. /
WSPOMNIENIE NIEPOKALANEGO SERCA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

8.00 † Zofia RYNKOWSKA-HIPSZ w 3 rocznicę śmierci
8.00 † Bogumiła GLAUBERT w 30 dzień po pogrzebie
18.00 † Stanisława i zmarli z rodziny ADAMOWICZ

XIII Niedziela Zwykła / 26 czerwca 2022 r.
8.00 † rodzice Jan, Janina PIETRUSZKA oraz bracia Zbigniew i Tadeusz w 20 rocznicę śmierci oraz Stefania (k) Józef (m) Helena, Jadwiga, Wojciech
10.00 † Wojciech JUCHNOWICZ w 6 rocznicę śmierci, Jadwiga, Eleonora, Czesław i zmarli z rodziny
12.00 W intencji Parafian
18.00 † Stefania (k), Brunon LENDZION, Marianna i Kazimierz KIRZENIEWSCY, Franciszek CHABROWSKI