Biuletyn 05.06.2022, Zesłanie Ducha Świętego

Ewangelia (Mt 5, 13-16) Wy jesteście światłem świata

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Wy jesteście solą ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi. Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze. Nie zapala się też lampy i nie umieszcza pod korcem, ale na świeczniku, aby świeciła wszystkim, którzy są w domu. Tak niech wasze światło jaśnieje przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie».

WPATRUJEMY SIĘ W NIEBO…

Przeżywamy dziś Niedzielę Zesłania Ducha Świętego. W dniu Piećdziesiątnicy dany został Kościołowi Ten, który jest Trzecią Osobą Boską, Uświęcicielem i Ożywicielem Kościoła oraz naszym Pocieszycielem. Wpatrując się w Jego Boską Osobę, warto dziś podjąć refleksję nad Jego siedmioma darami. Dar mądrości Nie chodzi tylko o ludzką mądrość, będącą owocem poznania i doświadczenia.

W Piśmie Świętym mowa jest o tym, że Salomon w chwili koronacji na króla Izraela prosił Boga o dar mądrości. Mądrość jest właśnie tym: łaską umiejętności postrzegania wszystkiego oczyma Boga. Jest to po prostu widzenie świata, sytuacji, okoliczności, problemów oczyma Boga. To jest właśnie mądrość. Czasami postrzegamy rzeczy według naszego upodobania, czy sytuacji naszego serca. Mądrość to dzieło Ducha Świętego w nas, abyśmy postrzegali wszystkie rzeczy oczyma Boga. Dar rozumu Nie chodzi tutaj o ludzką inteligencję, zdolności intelektualne, którymi możemy być obdarowani mniej lub bardziej.

Jest to natomiast łaska, którą może tchnąć jedynie Duch Święty, rozbudzająca w chrześcijaninie zdolność wyjścia poza zewnętrzny aspekt rzeczywistości i poznania głębi myśli Boga oraz Jego planu zbawienia. Dar rady Wiemy, jak szczególnie w chwilach najtrudniejszych ważna jest możliwość liczenia na sugestie osób mądrych, które nam dobrze życzą. Otóż, poprzez dar rady, to sam Bóg, przez swego Ducha oświeca nasze serce, abyśmy pojęli właściwy sposób mówienia i zachowania oraz drogę, którą należy pójść. Dar męstwa Nie należy myśleć, że dar męstwa jest konieczny tylko w niektórych okazjach czy sytuacjach szczególnych.

Dar ten powinien stanowić zasadniczą cechę naszego życia chrześcijańskiego w zwyczajności naszego życia powszedniego. Każdego dnia w naszym życiu powszednim powinniśmy być mocni, potrzebujemy męstwa, by rozwijać nasze życie, rodzinę, wiarę. Święty Paweł Apostoł powiedział słowa, które warto usłyszeć: „Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia”(Flp 4,13). Kiedy przychodzi zwyczajne życie, trudności, pamiętajmy o tych słowach: „Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia”. Pan daje moc zawsze, nigdy nie odmawia. Dar umiejętności Gdy nasze oczy oświecone są przez Ducha Świętego, to otwierają się na kontemplację Boga w pięknie przyrody i wspaniałości kosmosu, i prowadzą nas do odkrycia, że każda rzecz mówi nam o Bogu i Jego miłości.

Wszystko to wzbudza w nas wielkie zdumienie i głębokie poczucie wdzięczności! W obliczu tego wszystkiego Duch Święty prowadzi nas do chwalenia Pana z głębi naszego serca i rozpoznania w tym wszystkim co mamy i czym jesteśmy, bezcennego daru Boga i znaku Jego nieskończonej miłości względem nas. Dar pobożności Tej więzi z Bogiem nie należy rozumieć jako obowiązku czy czegoś narzuconego: jest to więź wypływająca z naszej głębi. Chodzi natomiast o relację przeżywaną sercem: jest to nasza przyjaźń z Bogiem, dana nam przez Jezusa, przyjaźń, która zmienia nasze życie i napełnia nas entuzjazmem i radością.

Z tego powodu dar pobożności budzi w nas przede wszystkim wdzięczność i uwielbienie. To właśnie jest najbardziej autentycznym motywem i sensem naszej czci i adoracji. Kiedy Duch Święty sprawia, że dostrzegamy obecność Pana i całą Jego miłość względem nas, to rozpala nasze serce i pobudza nas niemal naturalnie do modlitwy i celebrowania. Dar bojaźni Bożej Bojaźń Boża pozwala nam sobie uświadomić, że wszystko jest dziełem łaski i że naszą jedyną prawdziwą siłą jest naśladowanie Pana Jezusa oraz pozwolenie, by Ojciec mógł obdarzyć nas swoją dobrocią i swoim miłosierdziem. Tak więc ten dar Ducha Świętego udoskonala naszą wrażliwość i pomaga nam rozpoznać, że jesteśmy dziećmi kochanymi bez miary. Otworzyć serce, aby dobroć i miłosierdzie Boże weszły w nas.

Ogłoszenia parafialne 05.06.2022r

 1. Dzisiaj Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, a zarazem dzień, w którym możemy uzyskać ODPUST ZUPEŁNY pod zwykłymi warunkami za udział w publicznym śpiewie lub recytacji hymnu: „O Stworzycielu, Duchu przyjdź”.
 2. W dniu dzisiejszym zapraszamy na ADORACJĘ NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU od godz. 15:00 do godz. 18:00. Adoracja rozpocznie się Koronką do Bożego Miłosierdzia a zakończy się Litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
 3. Przez cały czerwiec odprawiane będzie Nabożeństwo Eucharystyczne ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa po Mszy św. wieczornej. Zapraszamy do wspólnego odmawiania Litanii przed Najświętszym Sakramentem.
 4. Od 5 czerwca 2022 roku (od tej niedzieli) do końca sierpnia nie będzie Mszy św. niedzielnej o godz. 15:00, natomiast Koronka do Bożego Miłosierdzia pozostaje bez zmian.
 5. Ofiary zbierane dzisiaj na tacę przeznaczone są na inwestycje w naszej parafii. Dziękuję za zrozumienie i składane ofiary. Bóg zapłać.
 6. Jutro przeżywać będziemy święto NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY MATKI KOŚCIOŁA. Zapraszamy wszystkich parafian do udziału w Eucharystii o godz. 8:00 i 18:00, by w tych trudnych czasach niepokoju społecznego i wojny na UKRAINIE prosić Maryję słowami bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego: „Okaż się Matką Kościoła w Ojczyźnie naszej i na całym świecie”.
 7. W poniedziałek 6 czerwca br. przypada XXIII rocznica wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Elblągu. Zapraszamy na Msze św. o godz. 18:00. Niech nasza modlitwa będzie dziękczynieniem za szczególne wyróżnienie całej diecezji elbląskiej, którą uświęcił św. Jan Paweł II poprzez swoja obecność, nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa i błogosławieństwo.
 8. W czwartek 9 czerwca br. obchodzimy w Kościele UROCZYSTOŚĆ JEZUSA CHRYSTUSA NAJWYŻSZEGO I WIECZNEGO KAPŁANA. Tego dnia podczas Mszy św. o godz. 18.00 księża pracujący w naszej parafii dziękować będą za otrzymany dar kapłaństwa w rocznicę swoich święceń. Pamiętajmy w naszych modlitwach o wszystkich powołanych do służby w Kościele.
 9. Nabożeństwo pokutne dla kandydatów do sakramentu Bierzmowania, świadków i rodziny odbędzie się w piątek – 10 czerwca – o godz. 19:00. Obecność obowiązkowa.
 10. Parafia św. Brata Alberta w Elblągu zaprasza na XIV Forum Rodziny, które odbędzie się w dniach od 6 do 8 czerwca, pod hasłem: „Miłość piękna choć trudna” Każdego dnia o godz. 18:00 Eucharystia z homilią a po niej konferencja dr hab. Mieczysława Guzewicza. Dokładne informacje na plakatach oraz na stronie internetowej parafii.
 11. Wszystkim Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia życzymy wszelkiego dobra w życiu i błogosławieństwa Bożego.

Intencje mszalne 05.06.2022r

PONIEDZIAŁEK / 6 czerwca 2022 r.
ŚWIĘTO NMP MATKI KOŚCIOŁA

8.00 † Leszek SZANDRACH z okazji ziemskich urodzin
18.00 Dziękczynna w kolejną rocznicę urodzin Anny i Henryka z prośbą o Boże błogosławieństwo, wszelkie potrzebne łaski i opiekę Matki Bożej

WTOREK / 7 czerwca 2022 r.
8.00 O Boże błogosławieństwo, dary Ducha Świętego i opiekę Matki Bożej dla Marianny SPODAREK i całej rodziny
18.00 † Krystyna w 4 rocznicę śmierci, Józef, Teresa BARTOŚ, Helena, Stanisław CYREK

ŚRODA / 8 czerwca 2022 r. ŚW. JADWIGI KRÓLEWEJ
8.00 † Jan Witkowski i zmarli rodzice z obojga stron i Barbara i Józef (m)
18.00 † Stanisław ZIABKA w 30 dzień po pogrzebie
18.00 † Władysław WIADROWSKI w 3 rocznicę śmierci

CZWARTEK / 9 czerwca 2022 r. /
JEZUSA CHRYSTUSA NAJWYŻSZEGO I WIECZNEGO KAPŁANA

8.00 O łaskę zdrowie dla Patrycji
18.00 Dziękczynna w kolejną rocznicę święceń kapłańskich kapłanów naszej parafii z prośbą o dary Ducha Świętego, opiekę Matki Bożej w dalszej pracy duszpasterskiej
18.00 † Halina URBAŃSKA z okazji imienin, urodzin i Dnia Matki

PIĄTEK / 10 czerwca 2022 r.
8.00 O łaskę zdrowia dla Patrycji
18.00 Za zmarłych rodziców i rodzeństwo z rodziny JEZIERSKICH
19.00 Nabożeństwo Pokutne – spowiedź dla młodzieży, świadków i rodziny

SOBOTA / 11 czerwca 2022 r. ŚW. BARNABY APOSTOŁA
8.00 O łaskę zdrowia dla Patrycji
18.00 † Lucjan LASEK w dniu imienin, † Bronisława (k) Stanisław (m) Marianna, Feliks, Sylwester

NIEDZIELA 12 czerwca 2022 r.
UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY

8.00 Rez.
10.00 Dziękczynna z okazji urodzin Piotra ZBIERZCHOWSKIEGO z prośbą o potrzebne łaski wiary, nadziei i miłości oraz o opiekę Matki Bożej Szkaplerznej
12.00 W intencji Parafian
18.00 W intencji młodzieży, która dzisiaj przyjmie SAKRAMENT BIERZMOWANIA o żywą wiarę i odwagę bycia świadkiem CHRYSTUSA
18.00 O Boże błogosławieństwo dla Nikodema i całej Jego rodziny, Agnieszki i całej rodziny zakonnej oraz dla Magdaleny i całej Jej rodziny