Biuletyn 29.05.2022, Wniebowstąpienie Pańskie

Ewangelia (Łk 24, 46-53) Jezus został uniesiony do nieba

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza Jezus powiedział do swoich uczniów: «Tak jest napisane: Mesjasz będzie cierpiał i trzeciego dnia zmartwychwstanie; w imię Jego głoszone będzie nawrócenie i odpuszczenie grzechów wszystkim narodom, począwszy od Jeruzalem. Wy jesteście świadkami tego. Oto Ja ześlę na was obietnicę mojego Ojca. Wy zaś pozostańcie w mieście, aż będziecie przyobleczeni w moc z wysoka». Potem wyprowadził ich ku Betanii i podniósłszy ręce, błogosławił ich. A kiedy ich błogosławił, rozstał się z nimi i został uniesiony do nieba. Oni zaś oddali Mu pokłon i z wielką radością wrócili do Jeruzalem, gdzie stale przebywali w świątyni, wielbiąc i błogosławiąc Boga.

WPATRUJEMY SIĘ W NIEBO…

40 dni temu Kościół wspominał mękę swojego Pana i radował się pustym grobem w Niedzielę Zmartwychwstania. Przez ostatnie dni w Liturgii Słowa towarzyszyliśmy Apostołom i Uczniom podczas ich spotkań ze Zmartwychwstałym. Pamiętamy płacz Marii Magdaleny przed pustym grobem i zaskoczenie uczniów idących do Emaus, gdy przyłączył się do nich Pan, wyjaśniał im Pisma i łamał dla nich chleb, czy radość Piotra gdy podczas połowu ryb ujrzał Pana. Jezus pouczał i zapowiadał to, co jeszcze ma się wydarzyć.

Dziś Apostołowie widzą Jezusa, Tego, który od Ojca wyszedł i do Ojca wraca, po raz ostatni. Na ich oczach wstępuje do nieba. Utrata jakiej doświadczyli przed czterdziestu dniami Apostołowie musiała być trudna i bolesna. Tym bardziej, że Jezus umierał na krzyżu wyszydzony, wzgardzony i potępiony przez świat. Czytamy w Ewangeliach, że pod krzyżem został tylko jeden, umiłowany uczeń Jan, a Szymon Piotr ze strachu trzykrotnie wyparł się Pana. Po śmierci Jezusa Apostołowie pełni obaw ukrywali się przed Żydami. Pomiędzy nimi, pomimo drzwi zamkniętych niespodziewanie stanął Zmartwychwstały Pan.

Potem wielokrotnie ukazywał się nie tylko samym Apostołom, ale i niewiastom i wiernym. Później św. Paweł napisze w jednym ze swoich listów, że na koniec Jezus ukazał się jemu, jako poronionemu płodowi… Spotkania ze Zmartwychwstały musiały napełniać Apostołów pokojem i umacniać ich wiarę. Widząc po raz ostatni Jezusa otrzymali nakaz odważnego pójścia do świata, by głosić Ewangelię, by przekazywać to wszystko, czego byli świadkami.

Mateusz i Marek w zakończeniach swoich Ewangelii podkreślają, że Apostołowie zostali posłani by udzielać chrztu i głosić Ewangelię wszelkiemu stworzeniu. O samym Wniebowstąpieniu Ewangelie piszą niewiele, pojawiają się jedynie sformułowania, że Jezus został wzięty do nieba (por. Mk 16,19). Miejscem Wniebowstąpienia była Góra Oliwna. Z tego miejsca rozpoczęła się męka Jezusa, tu także dopełniła się Jego chwała. Pierwotny Kościół łączył obchody Uroczystości Wniebowstąpienia z tajemnicą zesłania Ducha Świętego. Jednakże nie było ono obchodzone od samego początku. Historia Liturgii zna tą Uroczystość dopiero od IV w. Warto zwrócić uwagę, że Uroczystość Wniebowstąpienia może być celebrowana w Kościele w dwóch terminach.

Po pierwsze, dokładnie po 40 dniach od Zmartwychwstania, czyli w czwartek po VI Niedzieli Wielkanocnej, bądź w następną po nim VII Niedzielę Wielkanocną. W Polsce zgodnie z Dekretem Kongregacji do Spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 4. marca 2003 r. Uroczystość tą obchodzi się w VII Niedzielę Wielkanocną. Dni do Wniebowstąpieniu przygotowują wspólnotę Kościoła do przeżywania kolejnej tajemnicy – zesłania Ducha Świętego. Dlatego też czytania liturgiczne zawierają obietnice tego daru, a w kościołach odprawia się Nowennę do Ducha Świętego. Dziś wraz z Apostołami wpatrujemy się w niebo, wpatrujemy się w wstępującego do chwały Ojca Jezusa.

Wniebowstąpienie jest nie tylko uroczystym wywyższeniem Jezusa, ale także jest dla nas gwarancją wywyższenia każdego człowieka. Jezus nie wstępuje do nieba sam. Zabiera ze sobą święte dusze, po które, zgodnie z Tradycją, zstąpił do otchłani, i nam przygotowuje miejsce w domu Ojca (por. J 14,2-3). Wpatrując się w niebo nie zapomnijmy jednak o ostatnim pouczeniu. Bowiem każdy z nas zostaje powołany by iść i głosić Ewangelię, by nieść radość Dobrej Nowiny i oczekiwać daru Ducha Świętego. O każdego z nas mówi dziś Jezus: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”.

Ogłoszenia parafialne 29.05.2022r

 1. Kochani Parafianie przed nami ostatni tydzień Wielkanocny – czas radości ze Zmartwychwstania Pana Jezusa. Gorąco zachęcam wiernych do skorzystania z łaski sakramentu pojednania i do przyjęcia KOMUNII ŚW. WIELKANOCNEJ. Spowiedź św. w tygodniu od 7:45 oraz od godz. 17:30. Przykazanie kościelne przypomina: „Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię świętą”
 2. Dzisiaj możemy włączyć się w akcję „Pola Nadziei 2022”. Akcja ma uwrażliwić społeczeństwo, przypominając o chorych i cierpiących, a także zachęcić do wolontariatu hospicyjnego. Dziękujemy za zrozumienie i złożone ofiary do puszki.
 3. Spotkanie Apostolatu Bożego Miłosierdzia oraz Woluntariuszy Caritas dzisiaj po Mszy św. o godz. 15:00 na plebanii. Obecność wszystkich członków mile widziana.
 4. Przed nami ostatnie dni maja – zapraszamy na ostatnie nabożeństwa ku czci Najświętszej Maryi Panny, tzw. „MAJOWE”: o godz. 17:30.
 5. Przez cały czerwiec odprawiane będzie Nabożeństwo Eucharystyczne ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa po Mszy św. o godz. 18:00. Zapraszamy do wspólnego odmawiania Litanii przed Najświętszym Sakramentem.
 6. W środę 1 czerwca tj. w DZIEŃ DZIECKA dzieci będą miały swoje nabożeństwo o godz. 16:30. Zakończymy je indywidualnym błogosławieństwem oraz niespodzianką. Gorąco zapraszamy dzieci i rodziców.
 7. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca.
  • W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca.
   w pierwszy czwartek będziemy modlić się o świętość dla kapłanów oraz o liczne i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne z naszej parafii. Zapraszam na ,,Godzinę Świętą” czyli Adorację przed Najświętszym Sakramentem po Mszy świętej również za kapłanów tutaj posługujących. Do wspólnej modlitwy zapraszam Apostolat Margaretka.
  • w pierwszy piątek miesiąca (3.06.) zapraszamy do spowiedzi dzieci z klas IV w tygodniu, według ustalonego porządku tj.: poniedziałek od godz. 17:30 klasa IVA, wtorek od godz. 17:30 klasa IVB środa od godz. 17:30 klasa IVC, czwartek od godz. 17:30 klasa IVD i w piątek od godz. 16:00 pozostałe dzieci z innych klas. Msza św. dla wszystkich dzieci w pierwszy piątek 3 czerwca o godz. 16:30. Natomiast spowiedź dla dorosłych i młodzieży od godz. 17:30. Msza św. Wotywna o godz. 18:00 UWAGA!!! Kapłani w tym dniu udadzą się do swoich chorych od godz. 9:30.
  • w pierwszą sobotę przed Mszą św. o godz. 17:00 nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi za zniewagi grzeszników. Tego dnia zmiana tajemnic.
 8. Szczególną okazją do modlitwy w intencji kandydatów do BIERZMOWANIA jest trwająca NOWENNA PRZED UROCZYSTOŚCIĄ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO, połączona z nabożeństwem. Uroczystym zwieńczeniem tego czasu będzie Wigilia Zesłania Ducha Świętego (4 czerwca) na którą zapraszamy Wspólnoty i Wiernych naszej parafii.
 9. Od 5 czerwca 2022 roku do końca sierpnia nie będzie Mszy św. niedzielnej o godz. 15:00, natomiast Koronka do Bożego Miłosierdzia pozostaje bez zmian.
 10. Za tydzień pierwsza niedziela miesiąca ofiary zbierane na tacę przeznaczone są na inwestycje w naszej parafii. Bóg zapłać za zrozumienie i składane ofiary.
 11. W ostatnim czasie odeszli do wieczności:
  • † śp. Tadeusz Wieczorek lat 72 – tata ks. Tomasza Wieczorka
  • † śp. Bogumiła Glaubert lat 89 z ul. Ogólnej

Intencje mszalne 29.05.2022r

PONIEDZIAŁEK / 30 maja 2022 r. /
IV DZIEŃ NOWENNY

8.00 † Brunon ZIELIŃSKI, Barbara DROGOŃ
18.00 † Irena MAJERSKA (30 greg.)

WTOREK / 31 maja 2022 r. /
Nawiedzenie NMP / V DZIEŃ NOWENNY

8.00 † Halina BUGAJSKA w 2 rocznicę śmierci
18.00 † Stanisław KACHNOWICZ i zmarli z rodziny

ŚRODA / 1 czerwiec 2022 r. /
św. Justyna / VI DZIEŃ NOWENNY
8.00 † Adam ZIELIŃSKI i zmarli z rodziny
18.00 † Genowefa RZEŹNIKIEWICZ w 4 rocznicę śmierci

CZWARTEK / 2 czerwca 2022 r. /
PIERWSZY CZWARTEK MIESIĄCA / VII DZIEŃ NOWENNY

8.00 Za wspólnotę „Przemienienie”
18.00 W intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych
18.00 Dziękczynna w 17 rocznicę urodzin Oskara ŻUGAJ z prośbą o dary Ducha Świętego w codziennych wyborach i działaniach

PIĄTEK / 3 czerwca 2022 r. / św. Karola Lwangi i Towarzyszy /
PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA / VIII DZIEŃ NOWENNY

8.00 † Kazimiera (k) WASZAK w 15 rocznicę śmierci i zmarłych z rodziny
16.30 W intencji czcicieli NSPJ oraz dzieci przygotowujące się do rocznicy I Komunii świętej
18.00 † Irena KALIŃSKA w 2 rocznicę śmierci

SOBOTA / 4 czerwca 2022 r. /
PIERWSZA SOBOTA MIESIĄCA / IX DZIEŃ NOWENNY

8.00 † Helena, Aleksander ŚREDZIŃSCY, Bronisława (k) FRYŚNA
17.00 Nabożeństwo Wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi
18.00 W intencji Żywego Różańca
19.00 Wigilia Zesłania Ducha Świętego – czuwanie Wspólnot parafialnych

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego / 5 czerwca 2022 r.
8.00 † Emilia CZESZEJKO-SOCHACKA
10.00 O doświadczenie Bożej miłości dla Karoliny i Sebastiana
12.00 W intencji dzieci w ROCZNICĘ I KOMUNII ŚWIĘTEJ i za ich rodziny
15.00 KORONKA DO BOŻEGO MIŁOSIERDZIA – bez Mszy św.
18.00 † Roman CHOROSZ w 34 rocznicę śmierci