Biuletyn 22.05.2022, VI Niedziela Wielkanocy

Ewangelia (J 14, 23-29) Duch Święty nauczy was wszystkiego

Słowa Ewangelii według Świętego Jana Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go i przyjdziemy do niego, i mieszkanie u niego uczynimy. Kto nie miłuje Mnie, ten nie zachowuje słów moich. A nauka, którą słyszycie, nie jest moja, ale Tego, który Mnie posłał, Ojca. To wam powiedziałem, przebywając wśród was. A Paraklet, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem. Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze ani się nie lęka. Słyszeliście, że wam powiedziałem: Odchodzę i przyjdę znów do was. Gdybyście Mnie miłowali, rozradowalibyście się, że idę do Ojca, bo Ojciec większy jest ode Mnie. A teraz powiedziałem wam o tym, zanim to nastąpi, abyście uwierzyli, gdy się to stanie».

NAUKA JEZUSA

Powoli kończy się okres wielkanocny. Za tydzień wniebowstąpienie Pana Jezusa. A to wydarzenie nie należy do najmilszych. Chociaż Chrystus wstępuje do nieba, zostawia Apostołów. A przecież nikt nie lubi ostatecznych pożegnań z osobami, których już nigdy nie zobaczy, a są dla niego bliskie. Co prawda usłyszeli, że będzie z nimi do końca świata, ale nie będzie to już taka sama bliskość. Dlatego potrzebują otuchy. Otwarcia się na Ducha Świętego. Duch Święty jest odpowiedzią na mogące się pojawić trudności. Warto tak samo podejść do naszych osobistych przeciwności. Wsłuchajmy się w Ewangelię Janową, w której Jezus daje nam propozycję, jak przeżywać Jego ciągłą obecność.

Dzięki zawartej w niej mądrości, mamy szansę doświadczyć tego, co często powtarzał papież Benedykt XVI: „Kto wierzy, nigdy nie jest sam”. Przytaczany podczas dzisiejszej liturgii fragment Ewangelii wg św. Jana jest wypowiedziany w bardzo emocjonalnych okolicznościach. Podczas ostatniej wieczerzy, w trakcie mowy pożegnalnej, Jezus mówi apostołom o bardzo ciekawym sposobie „na życie” z Trójcą Świętą. Niby nic wielkiego, same oczywistości, a jednak kryje się w tym coś szczególnego: „Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go i przyjdziemy do niego, i mieszkanie u niego uczynimy”.

Powyższe słowa pociągają za sobą daleko idące konsekwencje. Przestrzeganie zasad zawartych w Ewangelii nie jest tylko światopoglądem. Nie możemy moralności chrześcijańskiej sprowadzać tylko do zestawu reguł: tak czyń, a tego zaniechaj. Byłoby to zbyt powierzchownym potraktowaniem tematu. Jezus nie chciał nas „stłamsić” wymagającym kodeksem. Gdyby tak na to spojrzeć, to rzeczywiście – chrześcijaństwo jest ograniczające. My otrzymaliśmy jednak coś znacznie większego. Zacytowany fragment bardzo mocno to pokazuje. Bóg daje nam naukę, która przyciąga Jego obecność. Czyni z serca chrześcijanina miejsce Bożego działania. Gdyby spojrzeć na ludzkie życie od strony biologicznej, to jest to zbiór organów, tkanek i wynikających z tego mechanizmów psychologicznych. Skrótowo mówiąc: pięknie zaprogramowana „maszyna biologiczna”, która daje życie i świadomość.

Gdyby pominąć w człowieku sferę duchową, jesteśmy tylko bardziej rozwiniętymi ssakami. Ten urywek Pisma Świętego obiecuje nam jednak, że gdy wejdziemy w sposób myślenia zaproponowany przez Jezusa, otrzymamy łączność z Bogiem. To jest aż nie do pojęcia. Bóg dla tych, którzy chcą mieć z Nim relację przygotował coś więcej. Bóg przenosi na wyższy poziom naszą egzystencję, jeśli będziemy chcieli przyjąć Jego propozycję. Wydaje się to całkowicie uczciwe. Czy nie jest tak z każdą ofertą pracy? Składamy swoje CV, oferujemy swoje umiejętności, a w zamian słyszymy wymagania. Zatrudnię panią/pana do takich i takich prac, za powyższe wynagrodzenie. U Boga też wszystko jest uczciwie wyjaśnione. Zachowujcie moją naukę. W zamian przyjdzie Trójca Święta i będzie od wnętrza pokazywać wam inne barwy życia.

Widać to naprawdę gołym okiem. Człowiek wierzący zupełnie inaczej patrzy na życie. Słyszy słowa, które innym wypadają „drugim uchem”. Ocenia jako ważne rzeczy, które w niewierzących w ogóle nie wzbudzają emocji. Wiara to naprawdę coś niezwykłego. Chociażby była nazywana przez innych „nawiedzeniem”, „wariactwem” czy ciemnogrodem. Ktoś, kto wierzy, odbiera świat inaczej oraz …nigdy nie jest sam. Ma bowiem subtelne odczucie obecności Boga. Widzi to, co pięknie nazwał św. Ojciec Pio, że „za wszystkim co się dzieje jest niewidzialna ręka Boga”.

Ogłoszenia parafialne 22.05.2022r

  1. Wczoraj w naszej wspólnocie parafialnej przeżywaliśmy UROCZYSTOŚĆ PIERWSZEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ. Przez cały tydzień dzieci uczestniczyć będą w nabożeństwie majowym o godz. 17:30 i we Mszy św. o godz. 18:00, w ramach tzw. BIAŁEGO TYGODNIA. Otoczmy je modlitwą i prośmy Boga by miały dobry przykład w swoich rodzinach. Wszystkie pozostałe dzieci zapraszamy w tym tygodniu na „MAJOWE” o godz. 17:30.
  2. W roku duszpasterskim przeżywanym pod hasłem „POSŁANI W POKOJU CHRYSTUSA” zapraszamy na kolejne nabożeństwo majowe, które rozpocznie się przy Szkole Podstawowej nr. 11 przy ul. Korczaka w poniedziałek 23 maja o godz. 17:30, gdzie ruszymy procesyjnie i ze śpiewem wrócimy z figurą Matki Bożej Fatimskiej do kościoła. Tego dnia nie będzie nabożeństwa w kościele o 17:30. Dzieci przeżywające Biały Tydzień również zapraszamy w tym dniu, aby zebrały się przy szkole.
  1. Zapraszam rodziców, których dzieci będą przeżywały w tym roku rocznicę I Komunii Świętej na spotkanie do kościoła: 23 maja br. (poniedziałek) o godz. 19:00. Proszę o zabranie książeczki dziecka od pierwszych piątków miesiąca.
  2. Trwa okres Wielkanocny – czas radości ze Zmartwychwstania Pana Jezusa. Zachęcamy wiernych do skorzystania z łaski sakramentu pojednania i do przyjęcia KOMUNII ŚW. WIELKANOCNEJ. Spowiedź św. w tygodniu od 7:45 oraz od godz. 17:30.
  3. Pamiętajmy, że w czwartek 26 maja to DZIEŃ MATKI. Podziękujmy naszym MAMOM za dar życia i okazywaną nam miłość poprzez udział w nabożeństwie o godz. 17:30.
  4. W piątek 27 maja o godz. 16:00 w Katedrze Elbląskiej ważne wydarzenie: święcenia diakonatu przyjmie powołany z naszej parafii Krzysztof Lewandowski. W sobotę 28 maja o godz. 10:00 – święcenia kapłańskie. W imieniu Krzysztofa zapraszam parafian do wzięcia udziału w tak wyjątkowej uroczystości. Pamiętajmy w modlitwie o tych, którzy przyjmą święcenia.
  5. Za tydzień będziemy mogli włączyć się w akcję „Pola Nadziei 2022”. Akcja ma uwrażliwić społeczeństwo, przypominając o chorych i cierpiących, a także zachęcić do wolontariatu hospicyjnego. W tym dniu tj. 29 maja br. będzie przeprowadzona kwesta przed kościołem. Dziękujemy za zrozumienie i złożone ofiary do puszki.
  6. Wszystkim Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia życzymy wszelkiego dobra w życiu i błogosławieństwa Bożego.
  7. Spotkanie Apostolatu Bożego Miłosierdzia oraz Woluntariuszy Caritas za tydzień (29 maja) po Mszy św. o godz. 15:00 na plebanii. Obecność wszystkich członków mile widziana.
  1. Od 5 czerwca 2022 roku do końca sierpnia nie będzie Mszy św. niedzielnej o godz. 15:00, natomiast Koronka do Bożego Miłosierdzia pozostaje bez zmian.

Intencje mszalne 22.05.2022r

PONIEDZIAŁEK / 23 maja 2022 r.
8.00 † Bronisław SOSNOWSKI
8.00 † Andrzej KLECHA w 4 miesiąc po pogrzebie
18.00 † Irena MAJERSKA (23 greg.)

WTOREK / 24 maja 2022 r.
8.00 † Kazimiera (k), Jan USIKOWIE
18.00 Dziękczynna w 3 rocznicę święceń ks. Marcina z prośbą o Boże błogosławieństwo, dary Ducha Świętego i opiekę Matki Bożej
18.00 † Irena MAJERSKA (24 greg.)

ŚRODA / 25 maja 2022 r.
8.00 † Irena MAJERSKA (25 greg.)
18.00 Dziękczynna w 18 urodziny Piotra SARAPUK, z prośbą o Boże błogosławieństwo, dary Ducha Świętego w dorosłym życiu
18.00 O Boże błogosławieństwo, dary Ducha Świętego i opiekę Matki Bożej dla ks. Arkadiusza Grabowskiego w 27 rocznicę święceń

CZWARTEK / 26 maja 2022 r. /
św. Filipa Neri, kapłana / DZIEŃ MATKI

8.00 † Irena MAJERSKA (26 greg.)
18.00 † Janina i Stanisław KUCHTA

PIĄTEK / 27 maja 2022 r. / I DZIEŃ NOWENNY
8.00 Dziękczynna w 5 rocznicę święceń ks. Grzegorza WALA z prośbą o dary Ducha Świętego, potrzebne łaski w życiu kapłańskim oraz opiekę Matki Bożej Szkaplerznej
16.00 Świecenia Diakonatu w Katedrze Elbląskiej
18.00 † Irena MAJERSKA (27 greg.)

SOBOTA / 28 maja 2022 r. /
Bł. kard Stefana Wyszyńskiego / II DZIEŃ NOWENNY

8.00 † Irena MAJERSKA (28 greg.)
10.00 Świecenia Kapłańskie w Katedrze Elbląskiej
18.00 † Franciszek (m) w 4 rocznicę śmierci i zmarli z rodziny BIŃKOWSKICH

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego / 29 maja 2022 r. /
III DZIEŃ NOWENNY
8.00 † Ewa w 3 rocznicę śmierci, † Danuta w 4 rocznicę śmierci i zmarli z rodziny RADZISZEWSKICH
8.00 † Weronika DRUSZKOWSKA w 18 rocznicę śmierci
10.00 † Marianna HUMELT w 5 rocznicę śmierci
12.00 W intencji Parafian
15.00 Dziękczynna za dzieci: Teresę, Krzysztofa, Wacławę (k) i ich rodziny z prośbą o Boże błogosławieństwo, wszelkie potrzebne łaski oraz opiekę Matki Bożej
18.00 † Irena MAJERSKA (29 greg.)