Biuletyn 15.05.2022, V Niedziela Wielkanocy

Ewangelia (J 13, 31-33a. 34-35) Przykazanie nowe daję wam

Słowa Ewangelii według Świętego Jana Po wyjściu Judasza z wieczernika Jezus powiedział: «Syn Człowieczy został teraz otoczony chwałą, a w Nim Bóg został chwałą otoczony. Jeżeli Bóg został w Nim otoczony chwałą, to i Bóg Go otoczy chwałą w sobie samym, i to zaraz Go chwałą otoczy. Dzieci, jeszcze krótko jestem z wami. Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym wszyscy poznają, że jesteście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali».

PIERWSZA KOMUNIA ŚWIĘTA

W najbliższą sobotę (21 maja) będziemy przeżywać w naszej Wspólnocie Parafialnej Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej dzieci klas III Szkoły Podstawowej. Sakrament Pierwszej Komunii Świętej to okazja do pogłębienia więzi pomiędzy dzieckiem a Bogiem. Wśród terminów biblijnych, które nie mają w języku polskim dokładnego odpowiednika, znajduje się wyraz kairos; można go po polsku oddać jako czas właściwy. 

Na przykład rolnikowi nie wolno przegapić czasu, w którym powinien obsiać swoje pole, ani czasu zbierania owoców – w przeciwnym razie nic mu nie wyrośnie, albo osiągnięty plon się zmarnuje. Swój kairos, swój właściwy czas, ma również przekazywanie dziecku wiary. Jeśli ten czas zostanie zmarnowany, dziecko może całe swoje życie spędzić daleko od Boga i od Kościoła. Wprowadzanie dziecka w wiarę powinno się dokonywać od samego początku, od samego jego urodzenia. Natomiast wiek pierwszokomunijny jest dla rodziców czasem szczególnie uprzywilejowanym do nawiązania ze swoim dzieckiem prawdziwej wspólnoty wiary.

Na wszystko, co z wiarą jest związane, dziecko jest wtedy szczególnie otwarte. Cieszy się, kiedy może z tatą lub mamą rozmawiać na tematy związane z jego przygotowywaniem się do pierwszej Komunii. Chciałoby im opowiedzieć o tym, czego się dowiedziało na lekcji religii. Lubi zapytać któregoś z rodziców o jakiś szczegół z Ewangelii lub z katechizmu. Chętnie klęka do wspólnej modlitwy, pierwsze przypomina o tym, żeby pójść do kościoła. Słowem, i dla dziecka i dla jego rodziców jest to czas pod względem religijnym zupełnie wyjątkowy. Szkoda by było, gdyby rodzice ten błogosławiony czas przegapili, bo tak jak każdy kairos, on już nigdy nie wróci. Co najmniej trzy wspaniałe rzeczy można w tym czasie osiągnąć.

Po pierwsze, dla rodziców okres pierwszokomunijny ich dziecka jest wspaniałą okazją do ożywienia i pogłębienia swojej własnej wiary. Po wtóre, w tym okresie jest szczególna szansa na to, żeby dziecko poczuło się bratem lub siostrą w wierze swojego taty i mamy, a przecież wiara normalnie żyje i rozwija się tylko we wspólnocie wierzących. Wreszcie po trzecie, rodzice mogą istotnie – więcej niż ksiądz czy katechetka, którzy mają z dzieckiem kontakt tylko epizodyczny – dopomóc swojemu dziecku do tego, żeby wiara stała się dla niego czymś bardzo ważnym i bardzo własnym.

To właśnie w tym okresie dziecko uczy się tego, że obowiązki związane z wiarą mogą być prawdziwą radością oraz że troska o własną wiarę jest przede wszystkim jego zadaniem, jakkolwiek rodzice jeszcze długo będą mu w tym pomagać. Już od najwcześniejszych lat życia w sposób naturalny trzeba tłumaczyć dziecku, po co chodzimy do kościoła. Można wyjaśnić, co oznaczają poszczególne części mszy świętej i wspólnie zastanowić się, jak się podczas nich zachowywać, o czym rozmawiać z Bogiem. Nie powinniśmy się martwić, gdy mimo wszystko spotkamy się z protestem młodego człowieka przeciwko chodzeniu do kościoła.

Jest to naturalny objaw, gdyż dziecko ma dużo obowiązków i po prostu brakuje mu sił.  Dzień, kiedy Pan Jezus po raz pierwszy przychodzi do serca dziecka, przynosi błogosławieństwo całej rodzinie, warto o tym pamiętać. Odkąd Jezus zagościł w duszy dzieci, rodzice mogą odetchnąć. Sam Bóg zadba o nie. Jednak, podobnie jak dbamy o rozwój fizyczny i zdrowie, musimy pielęgnować ich dalszy wzrost duchowy.

Ogłoszenia parafialne 15.05.2022r

 1. Obecny miesiąc jest szczególnie poświęcony Matce Bożej poprzez odprawianie nabożeństw „MAJOWYCH”. Nasza Ojczyzna od wieków słynęła z oddawania czci Maryi w śpiewie Litanii Loretańskiej w rożnych miejscach np. w kościołach, kaplicach, przy figurkach, przydrożnych krzyżach i w naszych domach. Ten obraz modlącego się Ludu Bożego wielu z nas ciągle nosi w sobie. Zapraszamy na nabożeństwa ku czci Najświętszej Maryi Panny: dorosłych i młodzież codziennie o godz. 17:30, a dzieci w środy i czwartki o godz. 16:30.Niech słowa pieśni: „Zaufaj Maryi, a Ona twe troski jak Matka zamieni w radości” będą dla nas drogowskazem w pójściu właściwą drogą.
 2. W roku duszpasterskim pod hasłem „POSŁANI W POKOJU CHRYSTUSA” zapraszamy na pierwsze nabożeństwo majowe, które rozpocznie się przy przychodni „Duży Medyk”, w poniedziałek 16 maja o godz. 17:30, po którym procesyjnie i ze śpiewem wrócimy z figurą MB Fatimskiej do kościoła. UWAGA!!! Tego dnia nie będzie nabożeństwa w kościele.
 1. Trwa okres Wielkanocny – czas radości ze Zmartwychwstania Pana Jezusa. Zachęcamy wiernych do skorzystania z łaski sakramentu pojednania i do przyjęcia KOMUNII ŚW. WIELKANOCNEJ. Spowiedź św. w tygodniu od 7:45 oraz od godz. 17:30.

  PAMIĘTAJMY!!! Jutro szesnasty dzień miesiąca (16 maja) – dzień modlitw za Bractwo Szkaplerzne a także za osoby noszące Szkaplerz Święty. Zapraszamy należących i pragnących włączyć się do tej wspólnoty na Mszę św. o godz. 18:00 z katechezą.
  W tym dniu możemy przyjąć SZKLAPLERZ KARMELITAŃSKI.

  Po zakończonych modlitwach spotkanie RADY SZKAPLERZNEJ na plebanii. Mile są widziane nowe osoby, które pragnęłyby włączyć się do Rady Szkaplerznej. Trwają przygotowania do JUBILEUSZU 20 – LECIA RODZINY SZKAPLERZNEJ przy naszej parafii.
 1. W piątek przypada 102 – rocznica urodzin WIELKIEGO POLAKA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II. Za wstawiennictwem św. Jana Pawła II będziemy prosić o upragniony deszcz dla spragnionej ziemi, zakończenie wojny na Ukrainie, o pokój na całym świecie oraz o zgodę i jedność wśród Polaków.
 2. UWAGA!!! Pozostały 3 miejsca na samolotową pielgrzymkę do Włoch Południowych w dniach 22 – 29 września 2022 roku. Zobaczymy takie miejsca jak: Bari, San Giovanni Rotondo, Monte Sant Angelo, Matera, Pietrelcina, Pompeje, Salerno, Neapol oraz wypoczynek nad Morzem Adriatyckim. Koszt 3790 zł. plus 150 euro.

  Więcej informacji u ks. Proboszcza.
 1. W sobotę (21maja) o godz. 10:00 i o godz.12:00 dzieci z naszej parafii, będą obchodziły UROCZYSTOŚĆ I KOMUNII ŚWIĘTEJ. Proszę o modlitwę, aby te dzieci i ich rodziny przez całe życie trwały w przyjaźni z Chrystusem.
 2. Zapraszam rodziców, których dzieci będą przeżywały w tym roku rocznicę I Komunii Świętej na spotkanie do kościoła: 23 maja br. (poniedziałek) o godz. 19.00. Proszę o zabranie książeczki dziecka od pierwszych piątków miesiąca.
 3. Wszystkim Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia życzymy wszelkiego dobra w życiu i błogosławieństwa Bożego.

Intencje mszalne 15.05.2022r

PONIEDZIAŁEK / 16 maja 2022 r. / św. Andrzeja Boboli
8.00 † Irena MAJERSKA (16 greg.)
8.00 Dziękczynna z okazji urodzin Anny z prośbą o Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski i opiekę Matki Bożej Szkaplerznej
18.00 W intencji Bractwa Szkaplerznego i osób które w dniu dzisiejszym przyjmą Szkaplerz Karmelitański

WTOREK / 17 maja 2022 r. /
ŚWIĘTO POŚWIĘCENIA KATEDRY ŚW. MIKOŁAJA W ELBLĄGU
8.00 † Irena MAJERSKA (17 greg.)
18.00 O opiekę Matki Bożej Różańcowej, Boże błog., dary Ducha Świętego dla ks. Proboszcza i wszystkich modlących się i ich rodzin prosi XI Róża Matki Bożej Nadziei z okazji 5 rocznicy utworzenia Róży
18.00 † Zofia ZASADA w 30 dzień po pogrzebie

ŚRODA / 18 maja 2022 r.
8.00 † Karol Wiśniewski, Marcin Wiśniewski i rodzice z obojga stron
8.00 † Irena MAJERSKA (18 greg.)
18.00 O Boże błogosławieństwo i wszelkie potrzebne łaski dla Elizy SADOWEJ

CZWARTEK / 19 maja 2022 r.
8.00 † Irena MAJERSKA (19 greg.)
8.00 O łaskę otwarcia się na Sakramenty Święte dla Joanny z prośbą o wiarę i przyjęcie woli Bożej w chorobie
18.00 † Helena i Wincenty KOKOSZKA i zmarli z rodziny

PIĄTEK / 20 maja 2022 r. /
8.00 † Władysław, Janina, Marianna, Wincenty, Mieczysław ULER, Krystyna, Aleksander KENIGSMAN
18.00 † Irena MAJERSKA (20 greg.)

SOBOTA / 21 maja 2022 r. /
UROCZYSTOŚĆ PIERWSZEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ W PARAFII
8.00 † Irena MAJERSKA (21 greg.)
10.00 W intencji dzieci, które pierwszy raz przyjmą Pana Jezusa i za ich rodziny
12.00 W intencji dzieci, które pierwszy raz przyjmą Pana Jezusa i za ich rodziny
18.00 † Genowefa SUKIENNIK w 7 rocznicę śmierci, Jan i Stanisław (m)

VI Niedziela Wielkanocna / 22 maja 2022 r.
8.00 † Krystyna STEJN w 5 rocznicę śmierci
10.00 † Marianna MARKIEWICZ w I rocznicę śmierci
12.00 W intencji Parafian
15.00 † Tadeusz GUTOWSKI w I rocznicę śmierci 18.00 † Irena MAJERSKA (22 greg.)