Biuletyn 24.04.2022, Niedziela Miłosierdzia Bożego

Ewangelia
(J 20, 19-31) Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli

Słowa Ewangelii według Świętego Jana Wieczorem w dniu zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, choć drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: «Pokój wam!» A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana.

A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane». Ale Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus. Inni więc uczniowie mówili do niego: «Widzieliśmy Pana!» Ale on rzekł do nich: «Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i ręki mojej nie włożę w bok Jego, nie uwierzę».

A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz domu i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł, choć drzwi były zamknięte, stanął pośrodku i rzekł: «Pokój wam!» Następnie rzekł do Tomasza: «Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż w mój bok, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym». Tomasz w odpowiedzi rzekł do Niego: «Pan mój i Bóg mój!»

Powiedział mu Jezus: «Uwierzyłeś dlatego, że Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli». I wiele innych znaków, których nie zapisano w tej księdze, uczynił Jezus wobec uczniów. Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc, mieli życie w imię Jego.

MIŁOSIERDZIE BOŻE I DZIEŃ DOBRA

Przypadająca w dniu dzisiejszym Niedziela Miłosierdzia Bożego to święto patronalne Caritas, które w tym roku obchodzone jest jako Dzień Dobra. Tego dnia w całym kraju odbywają się koncerty, pikniki, warsztaty, pokazy i imprezy sportowe pokazujące jak wiele dobra dzieje się dzięki zaangażowaniu w wolontariat. Wojna w Ukrainie nadała przygotowaniom do tego święta nowy kontekst – przeprowadzone w Dniu Dobra kwesty pomogą m.in. w utrzymaniu placówek dających schronienie uchodźcom.

Niedziela Miłosierdzia Bożego ustanowiona przez św. Jana Pawła II, przypada zawsze w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Jest to jednocześnie patronalne święto Caritas i dzień otwierający Tydzień Miłosierdzia, czas uważnego wsłuchiwania się w potrzeby ludzi najbiedniejszych, bezdomnych, chorych i samotnych oraz uciekających przed wojną. Caritas postanowiła uczynić z tego dnia święto dobroczynności, które przyjęło nazwę Dzień Dobra. Do jego świętowania zaproszono Caritas diecezjalne. – Jest wiele ogólnopolskich projektów, w które angażują się także poszczególne lokalne Caritas, ale brakowało jednego, które je połączy. W tym roku jest to możliwe.

Pracę nad Dniem Dobra rozpoczęto rok temu. 24 kwietnia w całej Polsce odbędzie się kilkaset różnych wydarzeń – pikników, koncertów, kiermaszów i innych atrakcji. Ten dzień pozwoli nam dostrzec jak ważna jest pomoc, jaką Caritas niesie każdego dnia. Dzień Dobra jest połączony z ogólnopolską zbiórką finansowa pod hasłem „Miejsca, które są domem”. Takie miejsca Caritas tworzy w całej Polsce. Są to m.in. 23 Domy Samotnej Matki, dziewięć ośrodków interwencyjnych świadczących pomoc kobietom w kryzysie, 98 świetlic terapeutycznych, 22 hospicja, 61 Okien Życia, a także Centra Migrantów i Uchodźców, których funkcjonowanie jest obecnie mocno rozwijane. – Każde z tych miejsc staje się domem. Niektóre na chwilę, inne na tydzień, jeszcze inne na długie lata.

Dziś wiele z nich stało się domem dla naszych przyjaciół z Ukrainy Dodatkowym motywem świętowania Dnia Dobra w duchu wsparcia obywatelom Ukrainy jest to, że 24 kwietnia wierni Kościołów wschodnich obchodzą Wielkanoc. Organizatorzy Dnia Dobra dokładają starań, aby zaplanowane na 24 kwietnia wydarzenia były jak najbardziej atrakcyjne. – Podobnie jak wspólnie działamy na co dzień, chcemy też wspólnie celebrować wielkie święto pomagania, jakim będzie Dzień Dobra.

Ponad 700 zespołów wolontariuszy z całej Polski zgłosiło się do udziału w tym przedsięwzięciu. Będziemy pokazywać, co robimy, zachęcać do włączania się w nasze akcje, a także cieszyć się tym, że możemy działać razem – opowiada br. Cordian Szwarc OFM, zastępca dyrektora Caritas Polska, odpowiedzialny w organizacji m.in. za rozwój wolontariatu. W Polsce Kościół katolicki jest największą po państwie instytucją pomocy potrzebującym. Posługa charytatywna (caritas) stanowi ważną część jego misji. W ramach Kościoła katolickiego w Polsce wykonuje ją 835 organizacji, prowadząc ok. 5 tys. dzieł charytatywnych.

Wsparcie instytucji kościelnych dociera do ok. 3 mln beneficjentów, nie licząc tych, którym pomagają organizacje parafialne.

Ogłoszenia parafialne 24.04.2022r

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

1. Dzisiaj w NIEDZIELĘ MIŁOSIERDZIA BOŻEGO przynosimy do kościoła Skarbonki z Jałmużną Wielkopostną 2022. Skarbonki zostawiamy pod ołtarzem. Bóg zapłać za podjęty trud i złożoną ofiarę.

2. W naszej parafii przeżywamy dzisiaj DZIEŃ DOBRA. To radosne świętowanie Niedzieli Bożego Miłosierdzia. Jest to także święto patronalne Caritas, największej organizacji charytatywnej w Polsce. W DNIU DOBRA wspieramy MIEJSCA, KTÓRE SĄ DOMEM, czyli te placówki Caritas, które zajmują się opieką nad dziećmi i rodzinami. Ze względu na dramatyczną sytuację na Ukrainie i wielką liczbę uchodźców, którą przyjęliśmy pod swój dach, wesprzemy także miejsca, które stały się dla nich domem. Więcej o podjętej akcji w dzisiejszym biuletynie.
W DNIU DOBRA MŁODZIEŻ ZBIERA ŚRODKI NA TE MIEJSCA.

3. Przeżywamy wyjątkową „Niedzielę Miłosierdzia Bożego”. Uroczysta Msza św. z odnowieniem Aktu Zawierzenia Parafii Miłosierdziu Bożemu odbędzie się o godz. 15:00. Serdecznie zapraszamy do osobistego i duchowego łączenia się z nami. Zachęcam byśmy w tej godzinie zjednoczyli się we wspólnej modlitwie Koronką do Bożego Miłosierdzia w intencji zakończenie wojny na UKRAINIE.
UWAGA: Jest jeszcze możliwość zakupienia obrazu Jezusa Miłosiernego w cenie 50 zł., ( wielkość 20 x45). Zapisy w zakrystii.

4. Spotkania dla kandydatów do Sakramentu Bierzmowania w tym tygodniu: poniedziałek, wtorek i czwartek na plebanii o godz. 19:00 z ks. Marcinem według ustalonego grafiku.

5. Spotkanie dla rodziców dzieci klas III przygotowujących się do I KOMUNII ŚWIĘTEJ odbędzie się w salce na plebanii o godz. 19:00:
• 25 kwietnia (poniedziałek) dla rodziców dla klas III B i III D
• 26 kwietnia (wtorek) dla rodziców klas III A i III C i spoza naszej szkoły.
Obecność rodziców na tym spotkaniu obowiązkowa.

6. Zapraszamy na DZIEŃ OTWARTY Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Zakonu Pijarów w Elblągu ul. Saperów w środę 27 kwietnia 2022 r. od godz. 16:00 do godz. 19:00. To najlepszy czas żeby się spotkać, porozmawiać i poznać pijarskie liceum. Otwieramy drzwi nowych możliwości. Informacje również na plakacie.

7. Za tydzień w III Niedzielę Wielkanocną, rozpocznie się XIV Tydzień Biblijny. Swoim hasłem jak i wybranymi tekstami z ewangelii według św. Łukasza nawiązuje ono do programu duszpasterskiego, który wprowadza nas w tajemnicę Eucharystii jako posłania i chrześcijańskiego świadectwa. Kościół w Polsce skupia swą tegoroczna medytację eucharystyczną na trzech darach zmartwychwstałego Chrystusa, którymi są: pokój, posłannictwo, świadectwo.

8. Parafia św. Brata Alberta organizuje w dniu 30 kwietnia (sobota) pielgrzymkę pieszą do Świętego Gaju, miejsca męczeństwa św. Wojciecha, głównego patrona naszej diecezji. Wyjście z Katedry o godz. 6:30. Uroczysta Msza św. w Świętym Gaju o godz. 14:00. Zapisy trwają w parafii św. Brata Alberta. Więcej informacji o Świętym Gaju na plakacie.


Intencje mszalne 17.04.2022r

PONIEDZIAŁEK / 25 kwietnia 2022 r. św. Marka Ewangelisty
8.00 O zdrowie, Boże Błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla chorego Leszka
18.00 O Boże błogosławieństwo, wszelkie potrzebne łaski i opiekę Matki Bożej dla Danuty z okazji urodzin

WTOREK / 26 kwietnia 2022 r. Uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika
8.00 † Bronisława (k) i Stanisław oraz zmarli z rodziny WALA
18.00 † Eugenia RZĄD oraz zmarli rodzice i rodzeństwo
ŚRODA / 27 kwietnia 2022 r.
8.00 † Lechosław (m) i zmarli z rodzin WILEŃSKICH i BARTOSIKÓW
18.00 † Marianna BAŁDYGA w 17 rocznicę śmierci, † Lucjan, Feliks, Sylwester

CZWARTEK / 28 kwietnia 2022 r.
8.00 O łaskę zdrowia i potrzebne siły w chorobie dla Weroniki
8.00 † Józefa (k) SONGIN
18.00 Dziękczynno-błagalna za otrzymane łaski w dotychczasowym życiu, o dalszą opiekę i Boże błogosławieństwo dla Aliny ULER i całej rodziny z okazji urodzin

PIĄTEK / 29 kwietnia 2022 r. św. Katarzyny Sieneńskiej
8.00 † Zofia SUDOŁ w 6 rocznicę śmierci, Paweł SUDOŁ
18.00 O łaskę zdrowia, Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Patrycji


SOBOTA / 30 kwietnia 2022 r.

8.00 † Małgorzata CZARNECKA w I rocznicę śmierci i zmarli z rodzin NIEDZIELSKICH i WASZAKÓW
18.00 O zdrowie i potrzebne łaski w chorobie dla Tadeusza WLAZŁO i opiekę Matki Bożej dla całej rodziny

III Niedziela Wielkanocna / 1 maja 2022 r. NEDZIELA BIBLIJNA
8.00 † Irena MAJERSKA 1 greg.
10.00 † Bazyli i Stefania (k)
12.00 W intencji Parafian
15.00 O Boże błogosławieństwo, wszelkie potrzebne łaski i opiekę Matki Bożej dla Moniki GOŁYŃSKIEJ z okazji urodzin
18.00 O doświadczenie Bożej miłości dla Karoliny i Sebastiana