Biuletyn 17.04.2022, Niedziela Zmartwychwstania

Ewangelia (J 20, 1-9) Apostołowie przy grobie Zmartwychwstałego

Słowa Ewangelii według Świętego Jana Pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu. Pobiegła więc i przybyła do Szymona Piotra oraz do drugiego ucznia, którego Jezus kochał, i rzekła do nich: «Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono». Wyszedł więc Piotr i ów drugi uczeń i szli do grobu. Biegli obydwaj razem, lecz ów drugi uczeń wyprzedził Piotra i przybył pierwszy do grobu. A kiedy się nachylił, zobaczył leżące płótna, jednakże nie wszedł do środka. Nadszedł potem także Szymon Piotr, idący za nim. Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą w jednym miejscu. Wtedy wszedł do wnętrza także i ów drugi uczeń, który przybył pierwszy do grobu. Ujrzał i uwierzył. Dotąd bowiem nie rozumieli jeszcze Pisma, które mówi, że On ma powstać z martwych..

DRODZY PARAFIANIE

Zmartwychwstały Pan staje dziś między nami, w naszych rodzinach i wspólnotach, z darem radości paschalnej. On Baranek odkupił swe owce; On Zmartwychwstały daje nam orędzie życia i miłosierdzia. Niech Jego miłość jednoczy nas w każdej przestrzeni naszego świętowania i naszej codzienności. Życzymy Wam prawdziwego pokoju serca i dzielenia się życzliwością i radosnym orędziem, że Chrystus prawdziwie zmartwychwstał i jest z nami. 

Alleluja!

Przyjmijcie na ten święty czas dar błogosławieństwa: W imię Ojca i Syna, i Ducha ŚwiętegoDuszpasterze parafii św. Rafała Kalinowskiego Alleluja, Jezus żyje! Ten radosny okrzyk zwiastuje całemu światu najważniejszą prawdę chrześcijaństwa: po męce i śmierci, po bólu i niepewności jutra nastało zmartwychwstanie.

Z wiarą stajemy dziś przed pustym grobem, z którego płynie radosne orędzie: Nie ma Go tutaj, bo zmartwychwstał, jak zapowiedział. Często zdarza się, że tak niezwykłe i niepowtarzalne wydarzenie jak Święta Paschalne nie pozostawia w nas prawie żadnego śladu. Świąteczny nastrój tak szybko gaśnie. Powtarzamy utarte słowa: „Święta święta i po świętach”. Zastanawiające jest również to, że gdyby Kościół nie nakazał przystąpienia do spowiedzi, to pewnie u wielu katolików sumienie nie byłyby odświeżone. Jedyny widoczny ślad – umyte okna i wyprane firanki. Potrzeba nam wiary w to, że Chrystus zmartwychwstał. Wiary, która opiera się nie o dane statystyczne, ale o osobistą relację z Jezusem.

Przyjmując Chrystusa, przyjmujemy nowe życie. Życie, w którym może zdarzyć się zarówno męka, jak i śmierć. A potem zmartwychwstanie, kiedy to Chrystus przychodzi do uczniów, rozmawia z nimi, je i pije. Chodzi po falach, znika, przechodzi przez drzwi. Znakiem „nowego życia” jest jajko. W symbolice chrześcijańskiej jajko od początku było związane z Wielkanocą, nawiązywało do faktu Zmartwychwstania Pańskiego.

Jak spod skorupki jajka wykluwa się nowe pisklę, tak zmartwychwstały Chrystus po trzech dniach zwycięsko wychodzi z grobu. Dawniej jajko symbolizowało Stary i Nowy Testament, a więc Stare i Nowe Przymierze Boga z ludźmi. Skorupka jajka, która zwykle po rozbiciu zostaje odrzucona jako nieprzydatna, oznaczała Stary Testament, natomiast żółtko jajka – jądro nowego życia – obrazowało Nowe Przymierze.

Spotkanie z Jezusem Zmartwychwstałym przemieniło uczniów i całe pokolenia chrześcijan w świadków Boga. Tajemnica pustego grobu zdaje się potwierdzać, że miłość Chrystusa zawsze odnosi zwycięstwo nad śmiercią, nad egoizmem, grzechem oraz wszelkimi zniewoleniami. Alleluja, Jezus żyje!

Ogłoszenia parafialne 17.04.2022r

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

1. Jutro Poniedziałek Wielkanocny, II dzień Świąt. Porządek Mszy św. jak w niedzielę. UWAGA! NIE MA MSZY O GODZ. 15:00. Taca przeznaczona na Katolicki Uniwersytet Lubelski im. św. Jana Pawła II. Bóg zapłać za złożone ofiary.

2. OD WIELKIEGO PIĄTKU trwamy na NOWENNIE, która przygotowuje nas do Niedzieli Miłosierdzia Bożego, którą odmawiamy po Mszy św. wieczorowej. Parafian zachęcam do wspólnej modlitwy w kościele lub rodzinnej w swoich domach, łącząc się duchowo z parafią. Prośmy Miłosiernego Boga o zakończenie wojny na UKRAINIE.

3. Za tydzień w NIEDZIELĘ MIŁOSIERDZIA BOŻEGO przynosimy do kościoła Skarbonki z Jałmużną 2022 w ramach ogólnopolskiej akcji „CZAS MIŁOSIERDZIA”. Skarbonki zostawiamy pod ołtarzem. Bóg zapłać za podjęty trud i złożoną ofiarę.

4. W przyszłą Niedzielę w całym Kościele obchodzić będziemy Niedzielę Bożego Miłosierdzia. Uroczysta Msza św. z odnowieniem Aktu Zawierzenia Parafii Miłosierdziu Bożemu odbędzie się o godz. 15:00.
UWAGA: Jest możliwość zamówienia obrazu Jezusa Miłosiernego w cenie 50 zł., ( wielkość 20 x45) które zostaną poświęcone w Niedzielę Miłosierdzia Bożego o godz. 15:00. Zapisy w zakrystii.

5. W naszej parafii będziemy za tydzień przeżywać DZIEŃ DOBRA. Dzień Dobra to radosne świętowanie Niedzieli Bożego Miłosierdzia. Jest to także święto patronalne Caritas, największej organizacji charytatywnej w Polsce, która skupia wokół swoich inicjatyw pomocowych aż kilkadziesiąt tysięcy wolontariuszy!!!  


W DNIU DOBRA będziemy wspierać MIEJSCA, KTÓRE SĄ DOMEM, czyli te placówki Caritas, które zajmują się opieką nad dziećmi, rodzinami. Ze względu na dramatyczną sytuację na Ukrainie i wielką liczbę uchodźców, którą przyjęliśmy pod swój dach, wesprzemy także miejsca, które stały się dla nich domem. Bardzo szybko zareagowaliśmy na potrzebę czasu i zamieniliśmy wiele PLACÓWEK CARITAS na bezpieczne i przyjazne schronienie dla naszych SIÓSTR I BRACI Z UKRAINY.
W DNIU DOBRA MŁODZIEŻ BĘDZIE ZBIERA ŚRODKI NA TE MIEJSCA.

6. Dziękuję: ks. Marcinowi i tym którzy mu pomagali za przygotowanie Ciemnicy i Grobu Pańskiego, Służbie Liturgicznej Ołtarza, panu Piotrowi – Organiście i Chórowi za przygotowanie oprawy muzycznej podczas Triduum Paschalnego, państwu Bożenie i Henrykowi Kulig za dekorację naszej świątyni i panom kościelnym Edmundowi i Zbigniewowi.

7. Parafia przekazała 19 paczek do siedziby Caritas Diecezji Elbląskiej w ramach akcji „PACZKA DLA UKRAINY”. Dziękuje za zaangażowanie i okazane serce.

8. Parafia św. Brata Alberta organizuje w dniu 30 kwietnia( sobota) pielgrzymkę pieszą do Świętego Gaju, miejsca męczeństwa św. Wojciecha, głównego patrona naszej diecezji. Wyjście z Katedry o godz. 6:30. Uroczysta Msza św. w Świętym Gaju o godz. 14:00. Zapisy trwają w parafii św. Brata Alberta.

9. Zachęcam do nabywania świątecznego numeru „Gościa Niedzielnego” w cenie 8 zł. z dodatkiem „Gościa Elbląskiego” a w nim wydarzenia z diecezji.

10. Życzymy wszystkim Parafianom i Gościom radosnego Alleluja – pełnego nadziei i wiary w moc Zmartwychwstałego Pana, który zwyciężył śmierć i pokona wszystko co jest smutkiem, niepewnością i chorobą. Szczęść Boże.

Intencje mszalne 17.04.2022r

PONIEDZIAŁEK W OKTAWIE WIELKANOCY/ 18 kwietnia 2022 r.
8.00 † Genowefa, Paweł LAMPARSCY, oraz Justyna, Kazimierz, Bernard HUSZCZA w kolejne rocznice śmierci
10.00 Dziękczynna w 11 urodziny Kazimierza z prośbą o zdrowie, Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla całej rodziny
12.00 † Stanisław (m) KOŚCIELSKI w I rocznicę śmierci
18.00 Dziękczynna w 66 rocznicę ślubu Reginy i Józefa KIMSO, w 65 urodziny Zbigniewa KIMSO, w 3 urodziny KUBUSIA z prośbą o Boże błogosławieństwo, potrzebne łaski i opiekę Matki Bożej Szkaplerznej

WTOREK W OKTAWIE WIELKANOCY / 19 kwietnia 2022 r.
8.00 † Ryszard GRODZKI w 30 dzień po pogrzebie
8.00 † Józefa (k), Andrzej, Jan, Wanda i Tadeusz
18.00 O Boże błogosławieństwo, dary Ducha Świętego, opiekę Matki Bożej Szkaplerznej dla ks. Proboszcza Wojciecha ZWOLICKIEGO z okazji 55 rocznicy urodzin – intencja od Margaretki

ŚRODA W OKTAWIE WIELKANOCY / 20 kwietnia 2022 r.
8.00 O zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Brygidy
18.00 † Mariusz WIDOMSKI w 30 dzień po pogrzebie
18.00 † Lucjan GÓRSKI w 12 rocznicę śmierci i zmarli z rodzin z obojga stron

CZWARTEK W OKTAWIE WIELKANOCY / 21 kwietnia 2022 r.
8.00 † Irena, Aleksander (m), Maria, Stanisław (m) Marek, oraz dusze cierpiące w czyśćcu
18.00 † Andrzej KLECHA w 3 miesiąc po pogrzebie – intencja od Marii Klecha

PIĄTEK W OKTAWIE WIELKANOCY / 22 kwietnia 2022 r.
8.00 † Rodzice: Janina i Tomasz CHMIELEWSCY oraz Edward i Stanisława (k) SZUMIŁO
18.00 † Dariusz MORZY
18.00 † Danuta ŚNIADACH w 30 dzień po pogrzebie

SOBOTA W OKTAWIE WIELKANOCY / 23 kwietnia 2022 r.
8.00 † Anatol USIK w 2 rocznicę śmierci
18.00 O Boże błogosławieństwo, opiekę Matki Bożej Szkaplerznej, dary Ducha Świętego i wstawiennictwo świętego Wojciecha – patrona dla ks. Proboszcza w dniu imienin

Niedziela Miłosierdzia Bożego / 24 kwietnia 2022 r.
8.00 Dziękczynna w 60 rocznicę ślubu Barbary i Józefa CZESZEJKO – SOCHACKICH z prośbą o Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla Jubilatów
10.00 † Tomasz ZINKIEWICZ w I rocznicę śmierci
12.00 Dziękczynna w 50 rocznicę ślubu Marii i Eugeniusza BANASIUKÓW z prośbą o Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla złotych Jubilatów
15.00 W intencji Parafian i zawierzenie parafii Bożemu Miłosierdziu
15.00 O Boże błogosławieństwo, dary Ducha Świętego dla opiekuna Apostolatu Bożego Miłosierdzia i Parafialnego Oddziału Caritas ks. Wojciecha – Proboszcza
– intencja od wspólnot
18.00 † Katarzyna PRZEDWOJEWSKA w 9 rocznicę śmierci, Jan i Grażyna