Biuletyn 27.03.2022, IV Niedziela Wielkiego Postu

Ewangelia (Łk 15, 1-3.11-32) Przypowieść o synu marnotrawnym

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

W owym czasie przybliżali się do Jezusa wszyscy celnicy i grzesznicy, aby Go słuchać. Na to szemrali faryzeusze i uczeni w Piśmie, mówiąc: «Ten przyjmuje grzeszników i jada z nimi». Opowiedział im wtedy następującą przypowieść: «Pewien człowiek miał dwóch synów. Młodszy z nich rzekł do ojca: „Ojcze, daj mi część własności, która na mnie przypada”. Podzielił więc majątek między nich.

Niedługo potem młodszy syn, zabrawszy wszystko, odjechał w dalekie strony i tam roztrwonił swoją własność, żyjąc rozrzutnie. A gdy wszystko wydał, nastał ciężki głód w owej krainie, i on sam zaczął cierpieć niedostatek. Poszedł i przystał na służbę do jednego z obywateli owej krainy, a ten posłał go na swoje pola, żeby pasł świnie. Pragnął on napełnić swój żołądek strąkami, którymi żywiły się świnie, lecz nikt mu ich nie dawał. Wtedy zastanowił się i rzekł: „Iluż to najemników mojego ojca ma pod dostatkiem chleba, a ja tu przymieram głodem.

Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem mu: Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Niebu i względem ciebie; już nie jestem godzien nazywać się twoim synem: uczyń mnie choćby jednym z twoich najemników”. Zabrał się więc i poszedł do swojego ojca. A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go. A syn rzekł do niego: „Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Niebu i wobec ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem”.

Lecz ojciec powiedział do swoich sług: „Przynieście szybko najlepszą szatę i ubierzcie go; dajcie mu też pierścień na rękę i sandały na nogi! Przyprowadźcie utuczone cielę i zabijcie: będziemy ucztować i weselić się, ponieważ ten syn mój był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się”. I zaczęli się weselić. Tymczasem starszy jego syn przebywał na polu. Gdy wracał i był blisko domu, usłyszał muzykę i tańce.

Przywołał jednego ze sług i pytał go, co to ma znaczyć. Ten mu rzekł: „Twój brat powrócił, a ojciec twój kazał zabić utuczone cielę, ponieważ odzyskał go zdrowego”. Rozgniewał się na to i nie chciał wejść; wtedy ojciec jego wyszedł i tłumaczył mu. Lecz on odpowiedział ojcu: „Oto tyle lat ci służę i nie przekroczyłem nigdy twojego nakazu; ale mnie nigdy nie dałeś koźlęcia, żebym się zabawił z przyjaciółmi. Skoro jednak wrócił ten syn twój, który roztrwonił twój majątek z nierządnicami, kazałeś zabić dla niego utuczone cielę”.

Lecz on mu odpowiedział: „Moje dziecko, ty zawsze jesteś ze mną i wszystko, co moje, do ciebie należy. A trzeba było weselić się i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się”».


 

POTRZEBA REKOLEKCJI

Rekolekcje (zamyślenia) są swoistą refleksją nad własnym życiem. Wiele osób je podejmuje zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu. Dla niektórych są czasem zmarnowanym. Czy wobec tego są one sensowne i wartościowe? Wiele mówi się o tym, iż współczesny człowiek nie ma czasu na pochylenie się w zadumie nad własną egzystencją.

Jest to skutkiem szybkiego tempa życia, pogoni za pracą czy sukcesem. Nadto, człowiek być może lęka się spojrzeć w głąb siebie, by zrozumieć kim i jakim jest człowiekiem? Wygodniej jest brnąć do przodu bez stwarzania sobie niepotrzebnych wątpliwości. Rekolekcje w sensie religijnym nazywane są dniami odnowy wewnętrznej. Ich sensem i istotą na drodze przemyśleń jest dotarcie do wad i zalet w życiu człowieka. Co więcej, do zrozumienia celu i sensu życia, podejmowania działań na rzecz innych, relacji z innymi ludźmi, stosunku do Boga.

W rekolekcjach chodzi przede wszystkim o kształtowanie własnego charakteru na drodze przemian i naprawy zaistniałych błędów. Nie dziwi zatem fakt, iż w Polsce istniał zwyczaj wzajemnego przebaczenia i pojednania w rodzinie przed spowiedzią św. Wzajemne słowo przepraszam stwarzało okazję nie tylko do wybaczenia i rozpoczęcia od nowa, ale nadto do budowania odświeżonej miłości i jedności we wspólnocie rodzinnej. Zwyczaj ten niestety odchodzi w zapomnienie. Celem rekolekcji w sensie religijnym jest przede wszystkim pojednanie z Bogiem i ludźmi, szczególnie najbliższymi w rodzinie, naprawienie wyrządzonych krzywd i powstanie z grzechów.

NIEDZIELA 27 MARCA 2022
7.40Godzinki o Męce Pańskiej
8.00Msza św. z nauką dla dorosłych
10.00Msza św. z udziałem dzieci
12.00Msza św. z nauką dla dorosłych
15.00Msza św. z nauką dla dorosłych
 ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU
17.15Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym
18.00Msza św. z udziałem młodzieży
PONIEDZIAŁEK i WTOREK 28-29 marca 2022 r.
8.00Msza św. z nauką dla dorosłych
11.00Msza św. z nauką dla dorosłych
16.00Spotkanie i nauką dla dzieci klas 0, I, II, III  S.P.
17.00Spotkanie i nauka dla dzieci klas IV,V,VI,VII S.P.
18.00Msza św. z nauką dla dorosłych
19.15Spotkanie i nauka dla młodzieży / kandydatów do Bierzmowania
20.00Msza św. z nauką dla dorosłych
ŚRODA 30 marca 2022 r.
8.00Msza św. z nauką dla dorosłych
11.00Msza św. z nauką dla dorosłych
16.30Msza św. z nauką dla klas 0 -VII Szkoły Podstawowej
17.30Adoracja Najświętszego Sakramentu
18.00Msza św. z nauką dla dorosłych
19.30Adoracja Najświętszego Sakramentu
20.00Msza św. z nauką dla młodzieży / kandydatów do bierzmowania

SPOWIEDŹ PÓŁ GODZINY PRZED KAŻDĄ MSZĄ ŚWIĘTĄ

Przez 3 dni Rekolekcji (poniedziałek, wtorek, środa) o godz. 21:00 będą biły dzwony naszego Kościoła. Zachęcamy, by w tym czasie w oknach naszych mieszkań wystawić zapalone świece. Niech one będą wyrazem modlitwy o pokój na Ukrainie.

Ogłoszenia parafialne 27.03.2022r

 1. Caritas Parafialna zbiera ofiary do puszek dla osób potrzebujących pomocy. Dziękujemy za zrozumienie. Spotkanie Apostolatu Bożego Miłosierdzia oraz Woluntariuszy Caritas dzisiaj po Mszy św. o godz. 15:00 na plebanii. Parafialny Oddział Caritas przy naszej parafii czynny jest w 1 i 3 czwartek miesiąca. Zapraszamy do punktu przy ul. Myliusa 1 A.
 2. W dniu dzisiejszym rozpoczynamy Rekolekcje Wielkopostne, które poprowadzi ks. Roman Frąckowiak – Marianin z Lublina. Prośmy o światło Ducha Świętego dla ks. Rekolekcjonisty oraz dla całej parafii, aby słowa wypowiedziane w czasie tych dni, przemieniły nasze serca i przygotowały na radość Świąt Wielkanocnych.
 3. W czasie rekolekcji prosimy o zgłaszanie (w zakrystii) chorych, do których kapłan uda się z Komunią świętą w środę 30 marca br. od godz. 15:00.
 4. Zapraszamy w każdą Niedzielę WIELKIEGO POSTU na Adorację Najświętszego Sakramentu od godz. 16:00 do godz. 17:15. Masz możliwość spotkania się z Jezusem w ciszy. PRZYJDŹ !!!
 5. Wykorzystajmy czas WIELKIEGO POSTU dla naszego wzrostu duchowego poprzez gorliwy i owocny udziału w Liturgii Wielkopostnej i w Nabożeństwach Pokutnych. Zapraszamy w każdą niedzielę o godz. 17:15 na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym, a każdy piątek Wielkiego Postu na Drogę Krzyżową: o godz. 16:30 dla dzieci; o godz. 19:00 dla dorosłych i młodzieży. PAMIĘTAJMY, że Wielki Post jest tak zwanym „czasem zakazanym” dla wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek !!!
 6. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i sobota miesiąca.
  • w pierwszy piątek spowiedź dla dzieci w czasie Rekolekcji Wielkopostnych, oraz w piątek od godz. 16:00 oraz Droga Krzyżowa o godz. 16:30, dla dorosłych i młodzieży Droga Krzyżowa o godz. 19:00. Zapraszamy.
  • w pierwszą sobotę przed Mszą Św. o godz. 17:00 zapraszamy na nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi za zniewagi grzeszników. Tego dnia zmiana tajemnic dla Żywego Różańca.
 7. Z racji pierwszego piątku ksiądz Proboszcz i ks. Marcin udadzą się do chorych 1 kwietnia br. od godz. 9:30.
 8. Pamiętajmy o Skarbonce na Jałmużnę Wielkopostną 2022. W ten sposób włączamy się w ogólnopolską akcję „CZAS MIŁOSIERDZIA”.
 9. Zachęcam wiernych do przekazania 1% podatku dla Caritas Polska. Przy Biuletynie znajdziemy ulotki informujące jak to można uczynić. „WIERZYMY, ŻE WARTO POMAGAĆ”.

Intencje mszalne 27.03.2022r

PONIEDZIAŁEK / 28 marca 2022 r./ REKOLEKCJE
8.00 † Stanisława (k) OSOWSKA (28 greg.)
11.00 † Robert, Waldemar, Henryk PAWLICCY
18.00 † Michał KATA w 34 rocznicę śmierci i Edward DĄBROWSKI w 13 rocznicę śmierci
20.00 † Janusz Głowacki w 11 rocznicę śmierci i rodzice z obojga stron

WTOREK / 29 marca 2022 r./ REKOLEKCJE
8.00 † Józefa (k) ZYCHOWICZ w 2 rocznicę śmierci, Władysław (m) i Katarzyna ZYCHOWICZ
11.00 † Bronisław SOSNOWSKI
18.00 † Stanisława (k) OSOWSKA (29 greg.)
20.00 † Ewa FUROWICZ w 2 miesiąc po pogrzebie – intencja od syna Janusza z rodziną

ŚRODA / 30 marca 2022 r. / REKOLEKCJE
8.00 † Stanisława (k) OSOWSKA (30 greg.)
11.00 Dziękczynna w 70 urodziny Halina BEREDA z prośbą o Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla Jubilatki
16.30 Msza św. w intencji dzieci na zakończenie REKOLEKCJI WIELKOPOSTNYCH
18.00 † Jadwiga w 7 rocznicę śmierci
20.00 † Czesław BUCHNOWSKI o łaskę nieba w 6 rocznicę śmierci
Msza św. dla przygotowujących się do Sakramentu Bierzmowania i starszej młodzieży

CZWARTEK / 31 marca 2022 r.
8.00 † Andrzej BARAŃSKI w 9 rocznicę śmierci i Stefania KONIECZNA w 3 rocznicę śmierci
18.00 † Regina i Artur KOWALSCY

PIĄTEK / 1 kwiecień 2022 r. / I – piątek miesiąca
8.00 Dziękczynna za 75 lat życia Katarzyny z prośbą o dalsze łaski
16.30 Droga Krzyżowa z udziałem dzieci – połączona z Obrzędem Komunii świętej
18.00 † Stanisław (m) HRYŃ w 16 rocznicę śmierci, Emilia HRYŃ, rodzice z obojga stron
19.00 Droga Krzyżowa dla dorosłych i młodzieży

SOBOTA / 2 kwietnia 2022 r. / I – sobota miesiąca
8.00 † Stefan BOROWIECKI oraz Genowefa, Jadwiga, Kazimierz
18.00 O dary Ducha Świętego i owoce zakończonych Rekolekcji Wielkopostnych i Wielkiego Tygodnia dla kapłanów i całej wspólnoty parafialnej – intencja IX Róży Matki Bożej Nadziei
18.00 † Janina w 12 rocznicę śmierci

V Niedziela Wielkiego Postu / 3 kwietnia 2022 r.
8.00 † Stanisława (k), Józef (m), Edward, Barbara z rodziny Osowskich
10.00 Dziękczynna z okazji urodzin Krystyny z prośbą o potrzebne łaski wiary, nadziei i miłości oraz opiekę Matki Bożej Szkaplerznej
12.00 W intencji Parafian
15.00 O odnalezienie Bożej Miłości dla Karoliny i Sebastiana
18.00 Dziękczynna w 80 urodziny Ireny CZAPIEWSKIEJ z prośbą o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej Szkaplerznej dla Jubilatki