Biuletyn 13.03.2022, II Niedziela Wielkiego Postu

Ewangelia (Łk 9, 28b-36)
Przez cierpienie – do chwały zmartwychwstania

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Jezus wziął z sobą Piotra, Jana i Jakuba i wyszedł na górę, aby się modlić. Gdy się modlił, wygląd Jego twarzy się odmienił, a Jego odzienie stało się lśniąco białe. A oto dwóch mężów rozmawiało z Nim. Byli to Mojżesz i Eliasz. Ukazali się oni w chwale i mówili o Jego odejściu, którego miał dopełnić w Jeruzalem. Tymczasem Piotr i towarzysze snem byli zmorzeni. Gdy się ocknęli, ujrzeli Jego chwałę i obydwu mężów, stojących przy Nim.

Gdy oni się z Nim rozstawali, Piotr rzekł do Jezusa: «Mistrzu, dobrze, że tu jesteśmy. Postawimy trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza». Nie wiedział bowiem, co mówi. Gdy jeszcze to mówił, pojawił się obłok i osłonił ich; zlękli się, gdy weszli w obłok.

A z obłoku odezwał się głos: «To jest Syn mój, Wybrany, Jego słuchajcie!» W chwili gdy odezwał się ten głos, okazało się, że Jezus jest sam.

A oni zachowali milczenie i w owym czasie nikomu nic nie opowiedzieli o tym, co zobaczyli.


 

WSZYSCY JESTEŚMY MISJONARZAMI

W II niedzielę Wielkiego Postu Kościół w Polsce przeżywa Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. W tym roku obchodzimy go pod hasłem „Wieczernik szkołą braterstwa misyjnego”. Pielgrzymujemy duchowo do Wieczernika w Jerozolimie, tu bowiem Chrystus zgromadził swych uczniów przed swą męką i ustanowił sakrament kapłaństwa i Eucharystii. W murach Wieczernika wybrzmiało Jego przykazanie miłości: „Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie.

Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali” (J 13, 34-35). Wieczernik jest szkołą miłości braterskiej, bezinteresownej, czystej, zdolnej do zapominania o sobie i daru z siebie. Ten, kto z wiarą uczestniczy w tajemnicy Wieczernika, uczy się od Chrystusa kochać bliźnich, wprowadzać w ludzką rzeczywistość pokój i Bożą radość. Jak z Wieczernika, tak i z każdej Mszy św., wychodzimy z odnowionym postanowieniem, by miłować, nie tylko bliskich i przyjaciół, ale także dalekich i nieprzyjaciół. Eucharystia wychowuje nas do braterstwa, solidarności z ubogimi i potrzebującymi wsparcia.

W niej Chrystus daje nam siłę do tego, byśmy przychodzili z pomocą „tym, którzy się źle mają” (Łk 5, 31), którzy cierpią z powodu osamotnienia i odrzucenia przez innych. Nasi misjonarze, umocnieni Eucharystią, wychowani w szkole Wieczernika ofiarnie posługują na misjach. Głoszą Ewangelię, dzieląc się swą wiarą oraz potwierdzając ją czynami miłości bliźniego, solidarności i ochoczej pomocy ubogim, chorym i słabym. Także teraz, w czasach pandemii, trwają na placówkach misyjnych, by służyć i umacniać w nadziei rodziny, starców, młodzież i dzieci. Jesteśmy wraz z nimi, otaczając ich modlitwami, nie tylko dzisiaj, w Dniu Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami, ale w ciągu całego roku.

O tę modlitwę oni gorąco nas proszą. Jest ona zwłaszcza potrzebna tam, gdzie panuje zamęt i niepokój, gdzie życie naszych misjonarek i misjonarzy jest w niebezpieczeństwie, gdzie misjonarze muszą zmagać się z wielkimi przeciwnościami, prześladowaniem, nędzą i różnymi niedostatkami. Nasza modlitwa za misje uświadamia całemu Kościołowi, że są one dziełem Bożym, nie ludzkim. Stąd wzywamy Bożej pomocy i błogosławieństwa dla wszystkich przedsięwzięć misyjnych oraz prosimy Chrystusa, by strzegł misjonarzy od zła i zachował ich w swej łasce. Dziś jednoczymy się w modlitwie z 1800 misjonarkami i misjonarzami z Polski, głoszącymi orędzie ewangeliczne w 99 krajach misyjnych. II Niedziela Wielkiego Postu „ad gentes” przypomina o naszej odpowiedzialności za misje w świecie.

Na mocy chrztu św. jesteśmy misjonarzami i wszystkim nam Chrystus powierzył mandat misyjny. Nawet jeśli nie wyjeżdżamy do krajów misyjnych, jesteśmy misjonarzami. Oprócz modlitwy i ofiarowania Panu Bogu cierpień i trudów życiowych w intencji misji, możemy wspierać misjonarzy finansowo i materialnie. Posługują oni w młodych Kościołach, które zwykle są w najbiedniejszych krajach świata i dla realizacji swej misji potrzebują środków. Panie Jezu Chryste, spojrzyj prosimy na swoich misjonarzy, kapłanów i braci, siostry i świeckich, którzy wszystko opuścili, aby dawać świadectwo Twemu słowu i Twojej miłości.

Bądź obrońcą silnych, ochroną przed potknięciem słabych, ratunkiem przed upadkiem. Podnoś ich na duchu. Słowem i przykładem swoim oświecaj w przeciwnościach i niebezpieczeństwach. Niechaj im Panie towarzyszy sztandar Krzyża Twojego. W uciskach niech ich uczy ducha ofiary, w słabościach daje moc i pociechę, a we wszystkich trudnościach życia apostolskiego światło i wytrwanie. Spraw, żeby razem ze stale wzrastającą rzeszą wiernych wysławiali Ciebie, Panie, i składali Ci dzięki, który ich odkupiłeś i chcesz doprowadzić do zbawienia wiecznego. Amen.

Ogłoszenia parafialne 13.03.2022r

 1. Zapraszamy dzisiaj i w każdą Niedzielę WIELKIEGO POSTU na Adorację Najświętszego Sakramentu od godz. 16:00 do godz. 17:15. Masz możliwość spotkania się z Jezusem w ciszy. PRZYJDŹ !!!
 2. Wykorzystajmy czas WIELKIEGO POSTU dla naszego wzrostu duchowego poprzez gorliwy i owocny udziału w Liturgii Wielkopostnej i w Nabożeństwach Pokutnych. Zapraszamy w każdą niedzielę o godz. 17:15 na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym, a każdy piątek Wielkiego Postu na Drogę Krzyżową: o godz. 16:30 dla dzieci; o godz. 19:00 dla dorosłych i młodzieży. PAMIĘTAJMY, że Wielki Post jest tak zwanym „czasem zakazanym” dla wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek !!!
 3. Spotkania dla rodziców dzieci klas III przygotowujących się do I KOMUNII ŚWIĘTEJ odbędzie się w poniedziałek 14 marca br. o godz. 19:00 tym razem w Multikinie – OGRODY. W tym dniu mamy jeszcze możliwość wybrania się na film „CUD GUADALUPE”. To pierwszy kinowy film o objawieniach w Guadalupe.
 4. Cena biletu 11 zł. Tradycyjnie płacimy przy wejściu do kina.
 5. W poniedziałek, wtorek i czwartek na plebanii o godz. 19:00 odbędzie się spotkanie dla kandydatów – rok II, przygotowujących się do Sakramentu Bierzmowania według ustalonego porządku przez ks. Marcina. Obecność obowiązkowa.
 6. Od 10 marca do 18 marca trwa NOWENNA DO ŚWIĘTEGO JÓZEFA. Zachęcam wszystkich wiernych do włączenia się w powyższą modlitwę, w intencji pokoju na UKRAINIE. Wspólnie prośmy, by św. Józef wyjednał światu pokój a każdemu, potrzebne łaski i siły do wypełniania swoich obowiązków zawodowych, domowych i rodzinnych.
 7. W środę 16 marca – DZIEŃ MODLITW ZA BRACTWO SZKAPLERZNE, a także za osoby noszące Szkaplerz Święty. Zapraszamy wszystkich należących i pragnących włączyć się do tej wspólnoty na Mszę św. o godz. 18:00. Po Mszy św. Nowenna przed 20 – leciem RODZINY KARMELITAŃSKIEJ.
 8. Zapraszamy na kurs „NOWE ŻYCIE” który odbędzie się w dniach 18 – 20 marca br. w sali bankietowej Eden w Elblągu. Celem kursu jest odkrycie takiej relacji z Bogiem Ojcem, która daje Nowe Zycie. Kurs jest objęty patronatem honorowym Biskupa Elbląskiego Jacka Jezierskiego. Szczegóły na plakacie.
 9. W sobotę (19 marca) przypada UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTEGO JÓZEFA. W tym dniu zapraszamy wszystkich parafian a szczególnie mężczyzn do uczestnictwa we Mszach św. o godz. 8:00, 11:00 i 18:00. Po Mszy św. wieczorowej nabożeństwo ku czci św. Józefa. Wszystkim solenizantom życzymy błogosławieństwa Bożego i opieki św. Józefa.
 10. KORZYSTAJMY W WIELKIM POŚCIE z Sakramentu Pokuty – mamy taką możliwość, codziennie przed Mszą św. od godz. 7:45 lub od godz.17:30.
 11. Kancelaria Parafialna czynna w środy od 16:00 do 17:30 oraz w piątki po Mszy wieczorowej do godz. 19:30. Zapraszamy.
 12. Pamiętajmy o Skarbonce na Jałmużnę Wielkopostną 2022. W ten sposób włączamy się w ogólnopolską akcję „CZAS MIŁOSIERDZIA”.
 13. Zachęcam wiernych do przekazania 1% podatku dla Caritas Polska. Przy Biuletynie znajdziemy ulotki informujące jak to można uczynić.
 14. Zachęcam do nabywania nowego numeru „Gościa Niedzielnego” w cenie 8 zł. z dodatkiem „Gościa Elbląskiego” a nim wydarzenia z diecezji.

Intencje mszalne 13.03.2022r

II Niedziela Wielkiego Postu / 13 marca 2022
8.00 † Stanisława (k) OSOWSKA (greg. 13)
8.00 O Boże błogosławieństwo dla Nikodema i całej Jego rodziny, Agnieszki i całej rodziny zakonnej oraz dla Magdaleny i całej Jej rodziny
10.00 † Bronisław, Wiktoria JANICCY w 21 rocznicę śmierci, † Wiktoria, Jan, Halina SZCZĘŚNI, Marta, Antoni, Tomasz JANICCY i Hermenegilda MOLGA
12.00 W intencji Parafian
15.00 † Zofia JAWORSKA w 34 rocznicę śmierci, Jan, Andrzej JAWORSCY, Marianna i Bolesław STAN
18.00 † Bronisława (k) Stanisław ZASKALSCY, Stanisława (k) Wilhelm, Henryk GLIŃSCY

PONIEDZIAŁEK / 14 marca 2022 r.
8.00 † Stanisława (k) OSOWSKA (greg. 14)
18.00 † Stanisława (k) MICKIEWICZ

WTOREK / 15 marca 2022 r.
8.00 Rez.
18.00 † Stanisława (k) OSOWSKA (greg. 15)
18.00 † Marta BOGDANOWICZ w 30 dzień po pogrzebie

ŚRODA / 16 marca 2022 r.
DZIEŃ BRACTWA SZKAPLERZNEGO

8.00 † Stanisława (k) OSOWSKA (greg. 16)
18.00 † Irena WÓJCIK w 3 rocznicę śmierci
18.00 W intencji Bractwa Szkaplerznego i osób, które przyjmą szkaplerz

CZWARTEK / 17 marca 2022 r.
8.00 † Stanisława (k) OSOWSKA (greg. 17)
18.00 † Antoni Benedykt Pazdyka w I rocznicę śmierci

PIĄTEK / 18 marca 2022 r.
8.00 † Stanisława (k) OSOWSKA (greg. 18)
18.00 † Roman STASZYŃSKI w 30 dzień po pogrzebie

SOBOTA / 19 marca 2022 r. /
UROCZYSTOŚĆ ŚW. JÓZEFA OBLUBIEŃCA NMP
8.00 † Stanisława (k) OSOWSKA (greg. 19)
11.00 O pokój na świecie oraz za wszystkich uchodźców z Ukrainy
18.00 † Józef PROĆ z okazji imienin
18.00 † Józef KWIATOSZ z okazji imienin i zmarli rodzice z obojga stron
III Niedziela Wielkiego Postu / 20 marca 2022 r.
8.00 † Cyryla (k) KIEZA
8.00 Dziękczynna w 70 urodziny Mieczysława WALI z prośbą o Boże Błogosławieństwo i potrzebne łaski dla jubilata
10.00 † Wacław BAZYLAK w 3 rocznicę śmierci i zmarli z rodzin BAZYLAK, WAŚNIEWSKICH
12.00 W intencji Parafian
15.00 † Janusz EKES w I rocznicę śmierci, † Józefa (k) Marian DYMOWSCY
18.00 † Stanisława (k) OSOWSKA (greg. 20)