Biuletyn 06.03.2022, I Niedziela Wielkiego Postu

Ewangelia (Łk 4, 1-13) Jezus przebywał w Duchu Świętym na pustyni i był kuszony

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Pełen Ducha Świętego, powrócił Jezus znad Jordanu, a wiedziony był przez Ducha na pustyni czterdzieści dni, i był kuszony przez diabła. Nic przez owe dni nie jadł, a po ich upływie poczuł głód. Rzekł Mu wtedy diabeł: «Jeśli jesteś Synem Bożym, powiedz temu kamieniowi, żeby stał się chlebem». Odpowiedział mu Jezus: «Napisane jest: „Nie samym chlebem żyje człowiek”». Wówczas powiódł Go diabeł w górę, pokazał Mu w jednej chwili wszystkie królestwa świata i rzekł do Niego: «Tobie dam potęgę i wspaniałość tego wszystkiego, bo mnie są poddane i mogę je dać, komu zechcę. Jeśli więc upadniesz i oddasz mi pokłon, wszystko będzie Twoje». Lecz Jezus mu odrzekł: «Napisane jest: „Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz”». Zawiódł Go też do Jerozolimy, postawił na szczycie narożnika świątyni i rzekł do Niego: «Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się stąd w dół. Jest bowiem napisane: „Aniołom swoim da rozkaz co do ciebie, żeby cię strzegli, i na rękach nosić cię będą, byś przypadkiem nie uraził swej nogi o kamień”». Lecz Jezus mu odparł: «Powiedziano: „Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego”». Gdy diabeł dopełnił całego kuszenia, odstąpił od Niego do czasu.
 

JAŁMUŻNA – CHRZEŚCIJAŃSKI STYL ŻYCIA

Modlitwa, post, jałmużna – to praktyki pokutne na ogół dobrze znane. Do ich praktykowania zachęca szczególnie okres Wielkiego Postu. Czy jednak nie warto spojrzeć na nie jako na styl chrześcijańskiego życia? Świadomość o konieczności codziennej modlitwy jest dla chrześcijan zwykle czymś zwykłym i naturalnym. Nieco gorzej jest z praktykowaniem postu, ale przynajmniej w niektóre dni roku zwracamy na niego szczególniejszą uwagę. Jednak czym jest i na czym powinna polegać jałmużna – to nie jest już takie oczywiste. Niektórzy sprowadzają ją do rzucenia pieniążka osobie potrzebującej lub przeznaczenia określonej kwoty na cel charytatywny. Warto zatem zapytać, czy jałmużna polega jedynie na tym? Czy nie chodzi w niej o coś o wiele głębszego?

Prawdziwy sens jałmużny można odkryć jedynie wtedy, gdy popatrzy się na nią w kontekście modlitwy i postu. Modlitwa pomaga rozeznać komu i w jaki sposób pomagać, a post pozwala odmówić sobie czegoś, by dać to co niezbędne drugiemu człowiekowi. Tak więc jałmużna wypływa z naszego „ja”, ale jest skierowana ku drugiemu. Sprawdza jakość naszej modlitwy i sensowność naszego postu. Chociaż wszystkie dobra stworzonego przez Boga świata zostały przeznaczone dla każdego człowieka i dla każdego narodu, to jednak niesprawiedliwy podział dóbr od wieków sprawia, że jedni żyją w skrajnym ubóstwie, a inni mają nadmiar.

Ten ogromny brak symetrii pomiędzy bogactwem i ubóstwem jest zaproszeniem do tego, by umieć dostrzegać potrzeby bliźnich oraz by czuć się wezwanym i zobowiązanym do materialnej pomocy tym, którzy jej naprawdę potrzebują. Jałmużny zatem nie można traktować jedynie jako wyrazu dobrej woli, chwilowego kaprysu, ale jako obowiązek płynący bezpośrednio z Pisma i Bożego Prawa. Przywracając sprawiedliwość pojedynczemu człowiekowi oraz społeczeństwu, jałmużna łagodzi przepaście dzielące ludzi, zbliża ich do siebie, a wszystkim praktykującym ją daje nadzieję lepszej przyszłości. Jezus w swoim nauczaniu uznał jałmużnę, obok modlitwy i postu, za główny filar życia duchowego: „Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie”. (Mt 6, 3). Dlatego dla pierwszych chrześcijan jałmużna była przede wszystkim wyrazem miłości Boga.

CARITAS – JAŁMUŻNA WIELKOPOSTNA 2022

Jałmużna Wielkopostna to ekumeniczna akcja charytatywna, której celem jest zwrócenie uwagi na los osób starszych, uwrażliwienie młodego pokolenia na potrzeby seniorów oraz ich wsparcie dzięki datkom zbieranym do skarbonek i przekazywanym wpłatom. Ta akcja ma dwa aspekty. Jednym z nich jest konkretna, wymierna pomoc, trafiająca do seniorów za pośrednictwem parafialnych zespołów Caritas oraz szkolnych kół Caritas. Drugi, równie ważny, to uwrażliwienie dzieci, młodzieży i dorosłych na potrzeby osób starszych, często samotnych i chorych; zachęcenie najmłodszych do tego, aby dzielili się z seniorami tym, co mają, a przede wszystkim swoim czasem – podkreśla ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – Ten udział w zbiórce wiąże się dla nich z ofiarnością – poświęcają swój czas, nierzadko sami przekazują drobne datki, rezygnując z jakiejś codziennej przyjemności. Ma to swój wymiar religijny, duchowy – jałmużna jako znak miłosierdzia – i wpisuje się w charakter Wielkiego Postu, okresu wyrzeczeń, które mają przecież głęboki, ewangeliczny sens. Od 16 lat akcja ma ekumeniczny charakter. Caritas prowadzi ją wspólnie z partnerami z innych kościołów chrześcijańskich. Jałmużnę wielkopostną przyniesiemy do kościoła w Niedzielę Bożego Miłosierdzia 24.04.2022 r.

Ogłoszenia parafialne 06.03.2022r

 1. Zapraszamy dzisiaj na Adorację Najświętszego Sakramentu od 16:00 do 17:15. W każdą Niedzielę WIELKIEGO POSTU, masz możliwość spotkania się z Jezusem w ciszy. PRZYJDŹ !!!
 2. Dzisiaj w Biuletynie Parafialnym znajdziemy Skarbonkę na Jałmużnę Wielkopostną 2022. W ten sposób włączamy się w ogólnopolską akcję „CZAS MIŁOSIERDZIA”. Więcej o znaczeniu jałmużny i podjętej akcji znajdziemy w dzisiejszym biuletynie. Jałmużnę wielkopostną przyniesiemy do kościoła w Niedzielę Bożego Miłosierdzia (24.04.2022).
 3. Wykorzystajmy czas WIELKIEGO POSTU dla naszego wzrostu duchowego poprzez gorliwy i owocny udziału w Liturgii Wielkopostnej i w Nabożeństwach Pokutnych. Zapraszamy w każdą niedzielę o godz. 17:15 na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym, a w każdy piątek Wielkiego Postu na Drogę Krzyżową: godz. 16:30 dla dzieci; godz. 19:00 dla dorosłych i młodzieży. PAMIĘTAJMY, że Wielki Post jest tak zwanym „czasem zakazanym” dla wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek!!!
 4. W Wielkim Poście zapraszamy parafian w każdą niedzielę o godz. 7:40 na śpiewanie GODZINEK KU CZCI MĘKI PAŃSKIEJ.
 5. „Nie ma nic niemożliwego dla tego, kto wierzy” (Mk. 9,23). W związku z trwającą inwazją na Ukrainę Wspólnota „Kana Galilejska” zaprasza na ADORACJĘ NAJŚWIETSZEGO SAKRAMENTU w intencji pokoju na świecie we wtorek(8 marca) po Mszy św. o godz. 18.00.
 6. Z okazji Dnia Kobiet wszystkim paniom składamy najserdeczniejsze życzenia wielu łask Bożych oraz opieki Matki Najświętszej. Niech ten dzień będzie wyrazem wdzięczności za wielką miłość i dobroć, jaką wnoszą w nasze rodziny niewiasty.
 7. PRZYPOMINAMY!!! Spotkanie Kręgu Biblijnego odbywa się w każdą II środę miesiąca. Najbliższe spotkanie już w środę – 9 marca o godz. 19:00 w salce na plebanii. Zapraszamy.
 8. IDZIEMY DO KINA na film: „CUD GUADALUPE”. To pierwszy kinowy film o objawieniach w Guadalupe. Dlaczego Maryja pięć wieków temu zostawiła wiadomość czytelną dopiero dla ludzi XXI wieku? Czy to Jej dar i argument dla nas na współczesny kryzys wiary? Akcja Cudu Guadalupe opowiada o Johnie Martinezie. To młody i ambitny reporter z Los Angeles. Razem ze swoją żoną Mary spodziewają się właśnie pierwszego dziecka. On dostaje do napisania artykuł o kulturze latynoamerykańskiej. Siłą rzeczy musi się zmierzyć z legendą objawień Matki Bożej w Guadalupe. Sceptycznego początkowo Johna coraz bardziej pochłania śledztwo. Do momentu, gdy dostaje tragiczną wiadomość… Czy wystarczy mu wiary, aby wymodlić cud? Gorąco zachęcamy do wspólnego wyjścia jako parafia do Multikina 10 marca br. (czwartek) na godz. 19:30. Cena biletu 11 zł. Tradycyjnie płacimy przy wejściu do kina.
 9. KORZYSTAJMY z Sakramentu Pokuty – mamy taką możliwość, codziennie przed Mszą św. od godz. 7:45 lub od godz.17:30.
 10. Tegoroczne Rekolekcje Wielkopostne dla wszystkich rozpoczną się w IV Niedzielę Wielkiego Postu tj. 27 marca br. Poprowadzi je ks. Roman Frąckowiak – Marianin. Przypominamy, że w poniedziałek, wtorek i w środę Msze Święte z naukami dla dorosłych o godz. 8:00, 11:00, 18:00, 20:00. Uczyńmy wszystko, aby wziąć w nich udział. Prośmy o potrzebne dary Ducha Świętego dla księdza Rekolekcjonisty i dla nas, byśmy byli otwarci na głoszone Słowo.
 11. Zachęcam do nabywania nowego numeru „Gościa Niedzielnego” w cenie 8 zł. z dodatkiem „Gościa Elbląskiego” a nim wydarzenia z diecezji.
 12. Pan powołał do wieczności: śp. Ewę SZULC lat 66 z ul. Broniewskiego
 13. Śp. Ryszarda SIKORSKIEGO lat 71 z ul. Myliusa
 14. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie! A światłość wiekuista niechaj im świeci.

Intencje mszalne 06.03.2022r

PONIEDZIAŁEK / 7 marca 2022 r.
8.00 O dary Ducha Świętego, Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla ks. Sławomira MILDE z okazji urodzin – intencja od Margaretki
18.00 † Stanisława (k) OSOWSKA (7greg.)

WTOREK / 8 marca 2022 r.
8.00 † Stanisława (k) OSOWSKA (8greg.)
18.00 † Józef (m) DRUSZKOWSKI w 24 rocznicę śmierci

ŚRODA / 9 marca 2022 r.
8.00 † Stanisława (k) OSOWSKA (9greg.)
18.00 † Stanisław i Stefania (k) MAZURO
18.00 † Irena JASKÓLSKA w 30 dzień po pogrzebie

CZWARTEK / 10 marca 2022 r.
8.00 † Stanisława (k) OSOWSKA (10greg.)
18.00 † Stefania PROĆ w 2 rocznicę śmierci
19.30 FILM „ CUD GUADALUPE” w Multikinie. Zapraszamy do wspólnego wyjścia.

PIĄTEK / 11 marca 2022 r.
8.00 † Cezary DALIDOWICZ w 2 rocznicę śmierci
18.00 † Stanisława (k) OSOWSKA (11greg.)
18.00 O zdrowie dla Marty i potrzebne łaski oraz o Boże błogosławieństwo

SOBOTA / 12 marca 2022 r.
8.00 † Stanisława (k) OSOWSKA (12greg.)
8.00 Dziękczynna w 30 rocznicę urodzin Mateusza z prośbą o Boże błogosławieństwo, wszelkie potrzebne łaski oraz o dar żywej wiary
18.00 † Zygmunt ZDROJEWSKI, Kazimiera (k) Józef, Jan CYBIŃSCY
18.00 † Stanisława(k) DĄBROWSKA w 1 rocznicę śmierci

II Niedziela Wielkiego Postu / 13 marca 2022 r.
8.00 † Stanisława (k) OSOWSKA (13greg.)
8.00 O Boże błogosławieństwo dla Nikodema i całej Jego rodziny, Agnieszki i całej rodziny zakonnej oraz dla Magdaleny i całej Jej rodziny
10.00 † Bronisław, Wiktoria JANICCY w 21 rocznicę śmierci, † Wiktoria, Jan, Halina SZCZĘŚNI, Marta, Antoni, Tomasz JANICCY i Hermenegilda MOLGA
12.00 Za parafian
15.00 † Zofia JAWORSKA w 34 rocznicę śmierci, Jan, Andrzej JAWORSCY, Marianna i Bolesław STAN
18.00 † Bronisława (k), Stanisław ZASKALSCY, Stanisława (k) Wilhelm, Henryk GLIŃSCY