Biuletyn 27.02.2022, VII Niedziela Zwykła

Dust to Dust — Robert Cornelius

Ewangelia (Łk 6, 39-45) Z obfitości serca mówią usta

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Jezus opowiedział uczniom przypowieść: «Czy może niewidomy prowadzić niewidomego? Czy nie wpadną w dół obydwaj? Uczeń nie przewyższa nauczyciela. Lecz każdy, dopiero w pełni wykształcony, będzie jak jego nauczyciel. Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a nie dostrzegasz belki we własnym oku? Jak możesz mówić swemu bratu: „Bracie, pozwól, że usunę drzazgę, która jest w twoim oku”, podczas gdy sam belki w swoim oku nie widzisz? Obłudniku, usuń najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, ażeby usunąć drzazgę z oka brata swego. Nie ma drzewa dobrego, które by wydawało zły owoc, ani też drzewa złego, które by dobry owoc wydawało. Po własnym owocu bowiem poznaje się każde drzewo; nie zrywa się fig z ciernia, ani z krzaka jeżyny nie zbiera się winogron. Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro, a zły człowiek ze złego skarbca wydobywa zło. Bo z obfitości serca mówią jego usta».
 

PROCHEM JESTEŚ

Umrzemy. Nie wiemy kiedy. Może jutro, może za kilkadziesiąt lat. Ciało zostanie na ziemi i obróci się w proch. Duch stanie przed Bogiem. Najważniejszy dzień w życiu to śmierć, a najważniejsza podróż to właśnie ta ostatnia, na spotkanie z Bogiem. Nie chcemy słuchać o poważnych sprawach. „Prochem jesteś i w proch się obrócisz”. A dajże mi spokój! Kiedyś zjedzą mnie robaki, albo spłonę w krematorium ale to kiedyś.

Teraz jest teraz, chcę się bawić!… A jednak nie… A jednak w Środę Popielcową kościoły są pełne, a konfesjonały oblężone. A jednak cicho i pokornie sunie procesja w stronę kapłana, który w ręku trzyma naczynie z popiołem. I popiół na głowie. I nikt nie myśli o tym, że to groteskowo wygląda, że śmiesznie, że bez sensu. Bo potrzebujemy takiej chwili zatrzymania i zderzenia z twardą rzeczywistością. Potrzebujemy takiej chwili, by popatrzeć na tę kupkę szarego proszku, która kiedyś była piękną, zieloną, wielkanocną palmą. Potrzebujemy, by zapytać o sens. O to, co najważniejsze, co jest esencją życia.

Miałeś kiedyś w ręku popiół? Z ogniska, kuchni… nieważne, skąd. Wiesz, jaki jest lekki i sypki? A spróbuj w niego dmuchnąć! Natychmiast cała chmura unosi się do góry, wdziera się do nosa, oczu i ust, nie pozwala widzieć i oddychać. Osiada na włosach i ubraniu. Rozetrzyj go na dłoniach, a później spróbuj umyć ręce. To nie takie proste! Sama woda nie wystarczy, potrzebne dobre mydło i szorowanie. Tak się jakoś „wżera” w skórę, przykleja się do niej. Łatwo się pobrudzić, trudno znów stać się czystym. Zupełnie jak z grzechem. I to również jest jeden z wymiarów tego popielcowego gestu: tak, upadłem. Tak – jest na mnie brud. Wyznaję to przed całą wspólnotą: przed Bogiem, ale też przed moimi braćmi i siostrami. Chcę to zmienić, proszę o modlitwę. Klękam przy kratkach konfesjonału, nazywam ten brud po imieniu.

Patrzę, w jakie miejsca mojego życia wdarł się ten wszędobylski szary proch. Gdzie pobrudził powierzchownie, a gdzie wbił się na dobre, stając się prawie drugą skórą. „Jesteś czysty – idź i nie grzesz więcej”. Łatwo powiedzieć – przyzwyczajenie zostaje. Nie da się tak z dnia na dzień. Znów upadam. Znów rozczarowanie. Ile razy jeszcze? A może nie usłyszysz, że jesteś prochem, ale inne słowa? Mszał daje kapłanowi wybór. Posypując głowy popiołem, może też mówić: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. A Liturgia Słowa Środy Popielcowej i pierwszych dni Wielkiego Postu tłumaczy, co znaczy prawdziwy post i prawdziwe nawrócenie. Nie mnożenie modlitw i praktyk według własnego pomysłu, ale mądra refleksja i konkretne do bólu działanie tam, gdzie jest taka potrzeba.

Kiedyś dzieci na religii opowiadały o swoich wielkopostnych postanowieniach. Królowało oczywiście niejedzenie słodyczy i chodzenie na Drogę Krzyżową (niczego temu nabożeństwu nie ujmując). Wstał chłopiec i powiedział: „Postanowiłem codziennie rano ścielić swoje łóżko!”. Konsternacja. A on wybrał najlepiej. Drobna rzecz, ale konkret. Krok do przodu, przejście nad własnym ograniczeniem. Ty też tak możesz. Jeśli masz dużo czasu i dużo się modlisz – nie dokładaj już kolejnych modlitw. Może odwiedź chorą sąsiadkę? Jeśli nie modlisz się wcale – postanowienie o modlitwie będzie całkiem na miejscu.

A może zadzwoń do mamy, do starej ciotki; wygospodaruj w domowym budżecie parę złotych na dobry cel? Popatrz na siebie – z czym masz problem, gdzie najczęściej upadasz? Może mówisz za dużo? Przeklinasz, obmawiasz, plotkujesz, wyzywasz… a potem masz moralnego kaca. Prosty sposób – za każdą obmowę złotówka do skarbonki, a potem ofiaruj na ubogich. Zobaczysz, jak szybko zaczniesz gryźć się w język. Tylko zacznij. Zmień swoje myślenie o poście. Pozwól, żeby to wszystko działo się NAPRAWDĘ. Bo to wszystko nie są żarty. Przecież kiedyś w proch się obrócisz. Duch zabierze ze sobą tylko uczynione dobro. Obyś wtedy miał tego „bagażu” jak najwięcej.

Ogłoszenia parafialne 27.02.2022r

 1. Caritas Parafialna zbierała ofiary do puszek dla osób potrzebujących pomocy. Dziękujemy za zrozumienie. Spotkanie Apostolatu Bożego Miłosierdzia oraz Woluntariuszy Caritas dzisiaj po Mszy św. o godz. 15:00 na plebanii.
 2. Rozpoczynamy 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Zachęcamy do podjęcia modlitwy o trzeźwość w naszych rodzinach i udziału w Drodze Krzyżowej w piątek 4 marca o godz. 19:00. W naszej parafii działa Al–Anon, który spotyka się w każdy czwartek o godz. 17:00 na plebanii. Codziennie pije alkohol 10 proc. Polaków, a tylko 19 proc. deklaruje całkowitą abstynencję. Nieznacznie spadł natomiast odsetek osób pijących alkohol kilka razy w tygodniu – wynika z danych zebranych w ramach Narodowego Testu Zdrowia Polaków 2021. Kościół niezmiennie zachęca do życia w trzeźwości.
 3. Z dniem 2 marca – Środą Popielcową – rozpoczynamy WIELKI POST. Przed nami 40 dni przygotowania się do Wielkiej Nocy. Zapraszamy w tym dniu na Msze św. o godzinie 8:00, 11:00, 16:30 (z udziałem dzieci), 18:00 i 20:00 (z udziałem młodzieży w tym kandydatów do Sakramentu Bierzmowania). Wykorzystajmy ten czas do gorliwego i owocnego udziału w Liturgii Wielkopostnej i Nabożeństwach Pokutnych. Zapraszamy w każdą niedzielę o godz. 17:15 na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym, a w piątki na Drogę Krzyżową: godz. 16:30 dla dzieci; godz. 19:00 dla dorosłych i młodzieży.
 4. Przypominamy, że w Środę Popielcową obowiązuje nas post ścisły. Oznacza to wstrzemięźliwość od potraw mięsnych i obowiązuje wszystkich od 14 roku życia, bez górnej granicy wieku; natomiast post ilościowy obowiązuje od 18 do 60 roku życia. W ciągu dnia możemy spożyć wyłącznie jeden posiłek do syta, a pozostałe dwa niepełne. Obowiązek ten nie dotyczy osób chorych.
 5. W Wielkim Poście zapraszamy parafian w każdą niedzielę o godz. 7:40 na śpiewanie GODZINEK KU CZCI MĘKI PAŃSKIEJ.
 6. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca.

  • w pierwszy czwartek zapraszamy do wspólnej modlitwy o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Msza św. o godz. 18:00, a po niej ,,Godzina Święta” czyli ADORACJA przed Najświętszym Sakramentem w powyższych intencjach.

  • w pierwszy piątek spowiedź dla dzieci w tygodniu od godz. 17:30, oraz w piątek od godz. 16:00 oraz Droga Krzyżowa o godz. 16:30, dla dorosłych i młodzieży spowiedź od godz. 17:30 a Msza św. Wotywna o NSPJ o godz.18:00. Natomiast Droga Krzyżowa dla dorosłych i młodzieży o godz. 19:00. Zapraszamy.

  • w pierwszą sobotę przed Mszą Św. o godz. 17:00 zapraszamy na nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi za zniewagi grzeszników. Tego dnia zmiana tajemnic dla Żywego Różańca.
 7. Z racji pierwszego piątku ksiądz Proboszcz i ks. Marcin udadzą się do chorych 4 marca od godz. 9:30.
 8. UWAGA!!! Kancelaria parafialna w Środę Popielcową nieczynna. Zapraszamy.
 9. KORZYSTAJMY z Sakramentu Pokuty – mamy taką możliwość, codziennie przed Mszą św. od godz. 7:45 lub od godz.17:30.
 10. Zachęcam do nabywania nowego numeru „Gościa Niedzielnego” w cenie 8 zł. z dodatkiem „Gościa Elbląskiego” a nim wydarzenia z diecezji.
 11. Pan powołał do wieczności: śp. Jerzego WÓJCIKA lat 71 z ul. Kłoczowskiego
 12. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie! A światłość wiekuista niechaj mu świeci.

Intencje mszalne 27.02.2022r

PONIEDZIAŁEK / 28 lutego 2022 r.
8.00 † Roman KAMIŃSKI i zmarli z rodzin KAMIŃSKICH i STORY
8.00 O zdrowie i potrzebne łaski dla Heleny oraz opiekę Matki Bożej po operacji
18.00 † Jan MARKIEWICZ w rocznicę śmierci

WTOREK / 1 marzec 2022 r.
8.00 † Stanisława (k) OSOWSKA (1greg.)
18.00 † Janina WOJTYNA w 30 dzień po pogrzebie
18.00 rez.

ŚRODA / 2 marca 2022 r. / ŚRODA POPIELCOWA
8.00 † Stanisława (k) OSOWSKA (2greg.)
11.00 O zdrowie, wszelkie potrzebne łaski i Boże błogosławieństwo dla Heleny LENCKOWSKIEJ i całej rodziny
16.30 † Ewa FUROWICZ w 30 dzień po pogrzebie
18.00 † Henryk (m) PAWLICKI w 4 rocznicę śmierci
19.30 † Bolesław SZYMKO w 30 dzień po pogrzebie

CZWARTEK / 3 marca 2022 r.
PIERWSZY CZWARTEK MIESIĄCA

8.00 † Stanisława (k) OSOWSKA (3greg.)
18.00 W intencji powołań i za powołanych
18.00 W intencji wspólnoty „Przemienienie”

PIĄTEK / 4 marca 2022 r. / św. Kazimierza Królewicza
PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA

8.00 † Stanisława (k) OSOWSKA (4greg.)
16.30 Droga Krzyżowa z udziałem dzieci
18.00 † Wacław GĄSIOR w 39 rocznicę śmierci i brat Kazimierz w 16 rocznicę śmierci
19.00 DROGA KRZYŻOWA DLA DOROSŁYCH I MŁODZIEŻY

SOBOTA / 5 marca 2022 r. / I SOBOTA
8.00 † Stanisława (k) OSOWSKA (5greg.)
18.00 W intencji Żywego Różańca

I Niedziela Wielkiego Postu / 6 marca 2022 r.
8.00 † Stanisława (k) OSOWSKA (6greg.)
10.00 Dziękczynna z okazji urodzin Anny OSTRASZ z prośbą o potrzebne łaski wiary, nadziei i miłości oraz opiekę Matki Bożej Szkaplerznej
12.00 Za Parafian oraz ofiarodawców naszej świątyni
15.00 † Za zmarłych rodziców Józefa (k) Władysław (m) GAWRON, † Kazimierz, Władysław, Jan
18.00 † Józef(m) KOZŁOWSKI w I rocznicę śmierci, † Krystyna KOZŁOWSKA