16.06.2024 r., XI NIEDZIELA ZWYKŁA

Mnisi o surowej regule

Do zakonów o najsurowszej regule należą trapiści, kartuzi oraz kameduli. Z wymienionych zakonów w Polsce istnieją do dzisiaj jedynie kameduli, których klasztory znajdują się na Bielanach pod Krakowem i w Bieniszewie koło Konina.

Zakon składa się z kapłanów – chórzystów, którzy są obowiązani do wspólnego odmawiania brewiarza i braci mieszkających wspólnie. Kapłani – chórzyści mieszkają każdy w oddzielnym domku – pustelni. W domku jest cela mnicha, kapliczka, w której w chorobie lub starości mogą odprawiać Msze św. oraz pomieszczenie na narzędzia ogrodnicze czy zebrane warzywa. Przy każdym bowiem domku jest mały ogródek warzywny, który uprawia każdy pustelnik sam.

Założycielem zakonu kamedułów jest św. Romuald, urodził się w 954 roku. Mając 20 lat wstąpił do benedyktynów. Przez kilka lat pełnił nawet urząd Przeora Klasztoru, ale tęsknił za ścisłym życiem pustelniczym. Po kilku latach zrezygnował z powierzonej mu funkcji Przeora, opuścił Klasztor i wyruszał pieszo do puszczy leżącej w pobliżu Wenecji i tam pod okiem pustelnika Maryna oddał się kontemplacji i wspólnie z nim odmawiał brewiarz. Wnet dołączyli do nich także inni mnisi…. I tak powstawała wspólnota Romualda, która w 1027 roku dała początek nowemu Zakonowi Kamedułów.

Życie kamedułów, krótko można przedstawić jako życie w samotności, milczeniu, gdzie dominuje ścisły post, praca fizyczna, wspólna liturgia. W duchowości kamedulskiej bardzo ważny jest obowiązek przebywania w celi czyli eremie. Cela jest mistrzynią życia duchowego kameduły. Opuszczać ją można tylko na Eucharystię, liturgię godzin i wyznaczone zajęcia np. na pracę w ogródku. Kameduła ma obowiązek zachowania milczenia i używać słów tylko po to by chwalić Boga bądź pomóc bliźniemu. W sprawach koniecznych mogą oni rozmawiać ze sobą, ale na uboczu, krótko, półgłosem.

Większość dnia upływa na modlitwie i rozmyślaniu. Mnisi wstają o w pół do  czwartej rano na pierwsze bicie dzwonu. Na drugie bicie dzwonu gromadzą się w kościele na Liturgię Godzin, którą odmawiają bardzo wolno, bez pośpiechu. Posiłki jadają samotnie w swoich celach – eremach. Parę godzin pracują fizycznie w milczeniu. Praca jest rozdzielana według potrzeb klasztoru: dyżur przy furcie, pranie, gotowanie, sprzątanie. Na koniec dnia modlą się za umarłych.

Kameduli nie korzystają z radia ani telewizji. Starym zwyczajem zachowują bezmięsną dietę, a piątki w Adwencie i w Wielkim Poście spożywają tylko jarzyny. 5 razy w roku mogą wspólnie wyjść na przechadzkę poza teren eremu. Chociaż żyją w samotności, nigdy jednak w pojedynkę, lecz po kilku, zjednoczeni w jednym postanowieniu, zawsze wsparci pomocą i pociechą braci, żyją w świętej samotności jak w domu Pana, tak że każdy z nich odnosi korzyść właściwą dla życia we wspólnocie

Mnich nie stoi bliżej Boga niż pozostali ludzie, lecz on Boga stawia przed wszystkim innym i zbiera wszystko, cokolwiek znajduje się w nim i wokół niego, aby to wszystko Bogu ofiarować. Będąc na pustyni, mnich żyje zarazem w sercu miasta i świata. Nie stwarza obcości pomiędzy sobą a innymi, żyje często podobnie jak oni, ale pamięta, iż nie odwracając twarzy od ziemi, musi mieć twarz zwróconą ku niebu.

Kościół zawsze cenił zakony kontemplacyjne i traktował je jako drogocenny skarb, dany mu przez Boga. Dziś klauzurowe mniszki i misi „są jak serce, które pompuje krew, to znaczy miłość Chrystusa, do całego organizmu Kościoła powszechnego. W ten sposób ich miłość dociera do wszystkich misji i wszystkich misjonarzy, którzy są rękami, które chrzczą lub ramionami, które przyjmują biednych i cierpiących. Jeśli serce nie pompuje krwi, organizm umiera” – zauważa o. Ryszard Szmydki OMI, podsekretarz Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Poprzez codzienną modlitwę i ofiarę ludzie żyjący za klauzurą uosabiają pulsujące serce, z którego pochodzi wszystko.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie ogloszenia-parafialne-baner-01a.jpg

Ogłoszenia parafialne 16.06.2024 r.

 1. Przez cały czerwiec po Mszy św. o godz. 18:00 odprawiane są Nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zapraszamy do wspólnego odmawiania Litanii przed Najświętszym Sakramentem. 
 2. Dzisiaj 16 dzień miesiąca – dzień modlitw za Rodzinę i Bractwo Szkaplerzne, a także za osoby noszące Szkaplerz Święty. Zapraszamy wszystkich należących i pragnących włączyć się do tej wspólnoty na Mszę św. o godz. 18:00 z możliwością przyjęcia szkaplerza świętego i nabożeństwo przed Najświętszym Sakramentem.
  Po zakończonych modlitwach spotkanie Rady Szkaplerznej na plebanii.
 3. Ofiary zbierane dzisiaj do puszek przeznaczone będą na organizację UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWYCH KU CZCI MATKI BOŻEJ SZKAPLERZNEJ patronki naszego kościoła. tj. na 16 lipca br. (wtorek). Za zrozumienie i złożone ofiary składam – Bóg zapłać.
 4. Dnia 17 czerwca 2024 (poniedziałek) o godz. 18:00 zapraszamy na Mszę św. z MODLITWĄ O UZDROWIENIE do naszej świątyni. Po Mszy świętej wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja połączona z modlitwą o uzdrowienie. Przyjdź Pan Jezus czeka na Ciebie.
 5. Uroczyste zakończenie ROKU SZKOLNEGO 2023/2024: dla Szkoły Podstawowe nr 11 w czwartek 20 czerwca br. na Mszy św. o godz. 8:00. Zapraszamy dzieci, młodzież, nauczycieli i parafian do udziału we wspólnej modlitwie, zakończonej błogosławieństwem na wakacje. Zachęcamy dzieci i młodzież do skorzystania z sakramentu Spowiedzi świętej w ciągu tygodnia i Komunii św., aby w ten sposób podziękować za wszystkie dobra otrzymane w roku szkolnym.
 6. Dzieciom i młodzieży życzymy udanych i bezpiecznych wakacji, polecając ich opiece Aniołów Stróżów. Szczęść Wam Boże.
 7. Zachęcamy do wzięcia udziału w XXXII Elbląskiej Pielgrzymce Pieszej na Jasną Górę z grupą KATEDRA – PÓŁNOC  ELBLĄG. Jak co roku pielgrzymi wyruszą 28 lipca z elbląskiej katedry, by 11 sierpnia dotrzeć do Jasnej Góry. Tegorocznemu pielgrzymowaniu towarzyszyć będzie hasło: „OBDARZ NAS POKOJEM”. Pierwsze spotkanie organizacyjne odbędzie się 16 czerwca czyli dzisiaj o godz. 19:00 w salce na plebanii przy parafii św. Mikołaja w Elblągu. Więcej informacji znajdziemy na plakacie.   
 8. Za tydzień 23 czerwca będziemy obchodzić DZIEŃ OJCA. Pamiętajmy w modlitwie o naszych ojcach: prośmy dla żywych o Boże błogosławieństwo i opiekę św. Józefa a dla zmarłych o łaskę nieba.
 9. Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Elbląskiej zaprasza młodzież męską szkół średnich i studentów na REKOLEKCJE POWOŁANIOWE, które odbędą się w dniach od 22 do 26 czerwca 2023 roku. Więcej informacji na stronie internetowej: www.wsdelblag.pl. Zgłoszenia na adres email: kolopowolaniowe@gmail.com.
 10. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w XV ROWEROWEJ PIELGRZYMCE z Elbląga na Jasną Górę, pod hasłem: „ON SAM PRZYCHODZI ABY WAS ZBAWIĆ”, w terminie 5 – 11 sierpnia 2024. Szczegóły o spotkaniu organizacyjnym i kontaktowe umieszczono na plakacie i w Internecie.
 11. Zachęcam do nabywania „Gościa Niedzielnego”  z dodatkiem „Gość Elbląski” a  w nim wydarzenia z diecezji.  Jest również do nabycia „Gość Niedzielny. Historia Kościoła”
 12. Wszystkim Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia życzymy wszelkiego dobra w życiu i błogosławieństwa Bożego.
 13. Pan powołał do wieczności śp. Antoninę(k) KUROWSKĄ lat 74 z ul. Kłoczowskiego
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie baner-intencje-mszy.jpg

Intencje mszalne 16.06.2024 r.

PONIEDZIAŁEK / 17 czerwca 2024 / św. Brata Alberta / Mt 5,38-42
8.00 O nawrócenie biednych grzeszników
18.00 śp. Stefania Brzezińska (w 30 dzień po pogrzebie)
18.00 śp. Krystyna Olejniczak (z okazji rocznicy śmierci)

WTOREK / 18 czerwca 2024 / Mt 5,43-48
8.00 śp. Maria Tonga (w 16 rocznicę śmierci) oraz śp. Jan Tonga i zmarli z rodziny
18.00 śp. Anna Daczkowska (6 miesiąc po pogrzebie, intencja od koleżanki Basi)
18.00 śp. Danuta Kondracka

ŚRODA / 19 czerwca 2024 / Mt 6,1-6.16-18
8.00 O Boże bł., opiekę Matki Bożej i potrzebne łaski w życiu kapłańskim dla ks. Jerzego
18.00 śp. Irena Barańska (3 rocznica śmierci)
18.00 Dziękczynna w 20 rocznicę ślubu Jacka i Anny Górskich, z prośbą o Boże bł. i potrzebne łaski dla Jubilatów

CZWARTEK / 20 czerwca 2024 / Mt 6,7-15
8.00 Dziękczynna w 8 rocznicę święceń kapłańskich ks. Sylwestra, z prośbą o dary Ducha Świętego, potrzebne łaski i opiekę Matki Bożej Szkaplerznej
8.00 Za uczniów, nauczycieli i pracowników SP 11 o Boże bł. i potrzebne łaski na czas wakacji
18.00 śp. Franciszek Bałdyga (w 2 rocznicę śmierci)
18.00 śp. Jolanta Zalewska (intencja od koleżanek i kolegów z Zakładów Mięsnych)

PIĄTEK / 21 czerwca 2024 / św. Alojzego Gonzagi / Mt 6,19-23
8.00 Dziękczynna w dniu urodzin Jolanty Nawrockiej z prośbą o Boże prowadzenie i opiekę Matki Bożej
18.00 śp. Genowefa (w rocznicę śmierci) i zmarli z rodziny Bińkowskich
18.00 Dziękczynna w 30 rocznicę ślubu Grażyny i Grzegorza, z prośbą o dalsze Boże bł. i potrzebne łaski

SOBOTA / 22 czerwca 2024 / Mt 6,24-34
8.00 śp. Mirosław Sowiński (w 3 rocznicę śmierci)
18.00 śp. Karolina (w 3 rocznicę śmierci) i zmarli z rodziny Karman
18.00 śp. Genowefa Wojsznis (w 30 rocznicę śmierci)

XII NIEDZIELA ZWYKŁA / 23 czerwca 2024 / Mk 4,35-41
8.00 śp. rodzice: Jan i Janina Pastuszka oraz zmarli bracia: Zbigniew, Tadeusz, Wojciech i zmarli z rodziny
10.00 Dziękczynna w 15 rocznicę ślubu Magdaleny i Pawła Łuckich, z prośbą o Boże bł. dla Kryształowych Jubilatów
12.00 W intencji Parafian
18.00 śp. Janina, Leopold, Krzysztof z rodziny Bąk