23.06.2024 r., XII NIEDZIELA ZWYKŁA

Filary Kościoła – św. Piotr i św. Paweł

W dniu 29 czerwca Kościół powszechny obchodzi uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Pierwszego z nich Jezus nazwał „Opoką” – skałą, drugiego zaś powołał na Apostoła Narodów. Obaj ponieśli śmierć męczeńską w Rzymie podczas prześladowań chrześcijan, rozpoczętych na rozkaz cesarza Nerona. Przed watykańską bazyliką ku czci pierwszego z nich znajdują się ich posągi: św. Piotr trzyma na nim w rękach klucze, św. Paweł – miecz.

Połączył ich Chrystus, choć pochodzili z różnych środowisk. Chociaż obaj byli apostołami, to w zupełnie różnym znaczeniu: Piotr – rybak, Paweł – wykształcony, świadomy obywatel Rzymu.

Piotr, wybrany nad Jeziorem Galilejskim, podążał za Jezusem w czasie Jego ziemskiej działalności. Paweł, nawrócony pod Damaszkiem za sprawą wyjątkowego objawienia Mistrza. Piotr – budujący Kościół bliski, Paweł – śmiało wychodzący z Ewangelią po granice ówczesnego świata.

Obaj zamykani w więzieniach, obaj prześladowani. Obu tak samo zaczął dotykać ból prześladowań, splendor ponoszenia cierpień takich, jakie ponosił ich Mistrz. Z różnych światów dotarli do Rzymu, gdzie zginęli za Chrystusa. Piotr-Opoka, Paweł-Ewangelizator.

Obaj opowiedzieli się za Jezusem i otrzymali nowe imiona. Szymon stał się Piotrem – Kefasem („skałą”), na której Chrystus zbudował Kościół. Szaweł zaś po nawróceniu przyjął imię Paweł – Paulus, czyli mały, okazując w ten sposób swoją pokorę. Piotr poznał Jezusa i był Jego najbardziej zaufanym uczniem, Paweł nie spotkał Go osobiście – gdy Jezus nauczał, on był dopiero nastolatkiem.

Według dawnych podań obaj Apostołowie mieli ponieść śmierć męczeńską tego samego dnia. Św. Paweł zginął w 67 r. Tradycja zachowała w pamięci miejsce jego męczeństwa: za Bramą Ostyjską. Jako obywatela rzymskiego nie można go było ukrzyżować ani zabić w granicach Wiecznego Miasta, dlatego ścięto go mieczem za jego murami. Św. Piotr poniósł śmierć męczeńską na krzyżu około 64 r. za panowania cesarza Nerona. Najstarsze źródła tradycji wskazywały jako miejsce jego męczeństwa ogrody cesarskie, które rodzina Augusta Oktawiana założyła na brzegu Tybru pod nazwą „Pole Watykańskie”.

Do pierwszego oficjalnego spotkania Pawła, już jako chrześcijanina, z Piotrem doszło w Jerozolimie po nawróceniu Pawła i powołaniu go na Apostoła przez Chrystusa (Dz 9,1—19), kiedy Paweł wrócił z Arabii. Piotr był bowiem pierwszym i najważniejszym świadkiem zmartwychwstałego Chrystusa (por. 1 Kor 15,5; Łk 24,34). Dlatego Pawłowi tak bardzo zależało na tym spotkaniu. Łukasz w Dz 9,26—30 pisze o trudnościach, jakie Paweł, nowy wyznawca Chrystusa, znany w Jerozolimie jako największy wróg Kościoła, musiał pokonać, by spotkać się z Piotrem.

Do kolejnego spotkania Pawła z Piotrem w Jerozolimie doszło około roku 50. po Chr., w związku z Soborem Apostolskim. Miała na nim zostać rozstrzygnięta sprawa szerszej ewangelizacji pogan i zwolnienia ich od przestrzegania zwyczajów żydowskich. Już po Soborze Jerozolimskim, około 50 r. po Chr., miało miejsce kolejne spotkanie tym razem w Antiochii Syryjskiej.

Czy doszło do spotkania Pawła z Piotrem w Rzymie — tego na pewno nie wiemy, chociaż teoretycznie istnieje taka możliwość.

Ich drogi życiowe były zupełnie różne: Piotr uczy nas, jak podnosić się po każdym upadku i nie wątpić w miłość Boga. Przykład życia Pawła pokazuje, że Bóg w jednej chwili może odmienić zupełnie każdego człowieka i uczynić z niego świadka Dobrej Nowiny. Ich drogi rzadko się łączyły, relacje nie były tak proste, jak mogłoby się wydawać, ale ich miłość do Jezusa i Jego Kościoła obu zaprowadziła do świętości. Apostołów łączy także to, że chociaż obdarzeni różnymi cechami, darami i talentami, chociaż różne były ich drogi do Jezusa, budowali jeden Kościół Chrystusa.

Wpatrujmy się w przykład życia Świętych Apostołów Piotra i Pawła, którzy mając świadomość swojej słabości i ograniczoności, potrafili w pełni zaufać Bogu i na Nim budować swoje życie.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie ogloszenia-parafialne-baner-01a.jpg

Ogłoszenia parafialne 23.06.2024 r.

 1. Przez cały czerwiec po Mszy św. o godz. 18:00 odprawiane jest Nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zachęcamy do wspólnego udziału w tym nabożeństwie przed Najświętszym Sakramentem. 
 2. Dzisiaj obchodzimy DZIEŃ OJCA. Pamiętajmy o naszych ojcach w modlitwie, prosząc: dla żyjących o Boże błogosławieństwo i opiekę św. Józefa a dla zmarłych o łaskę nieba. 
 3. W sobotę (29 czerwca) przypada Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Taca z tego dnia przeznaczona jest na potrzeby Stolicy Apostolskiej. W tym dniu imieniny obchodzi nasz wieloletni Organista – pan Piotr Zbierzchowski. Pamiętajmy w modlitwie o naszym Solenizancie.
 4. Zachęcamy do wzięcia udziału w XXXII Elbląskiej Pielgrzymce Pieszej na Jasną Górę z grupą KATEDRA – PÓŁNOC  ELBLĄG. Jak co roku pielgrzymi wyruszą 28 lipca z elbląskiej katedry, by 11 sierpnia dotrzeć do Jasnej Góry. Tegorocznemu pielgrzymowaniu towarzyszyć będzie hasło: „OBDARZ NAS POKOJEM”. Więcej informacji znajdziemy na plakacie.
 5. W związku z pielgrzymką na Jasną Górę już tradycyjnie przy wejściu do kościoła wystawione jest pudełko na intencje modlitewne, które zabiorą w Waszym imieniu pielgrzymi wędrujący na Jasną Górę. Zachęcamy do wypisywania swoich intencji.
 6. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w XV ROWEROWEJ PIELGRZYMCE z Elbląga na Jasną Górę, pod hasłem: „ON SAM PRZYCHODZI ABY WAS ZBAWIĆ”, w terminie 5 – 11 sierpnia 2024. Szczegóły o spotkaniu organizacyjnym i kontaktowe umieszczono na plakacie i w Internecie.
 7. 30 czerwca br. ks. Mateusz Kaźmierczak kończy posługę w naszej parafii i zostaje skierowany do posługi w Parafii pw. św. Rodziny w Elblągu. 31 sierpnia br. posługę w naszej parafii kończy ks. Sylwester Żbikowski i rozpoczyna posługę w Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Morągu.  Dziękujmy za czas spędzony w naszej wspólnocie parafialnej i otoczmy tych kapłanów swoją modlitwą.
 8. Centrum Nowej Ewangelizacji w Elblągu organizuje w dniach 28 – 30 czerwca 2024 roku wydarzenie ewangelizacyjne pn.: „STREFA MOCY”. Jego pomysłodawcą i głównym realizatorem jest małżeństwo Sylwia i Witold Wilk. Na program spotkań, które mają się odbyć na placu katedralnym w Elblągu od 15:00 do godz. 22:00 złożą się: konferencje, świadectwa, koncerty i modlitwa. Będzie tam również przestrzeń na posługę spowiedniczą oraz adorację Najświętszego Sakramentu. Biskup Elbląski objął to wydarzenie swym patronatem i pasterskim błogosławieństwem. Więcej informacji na plakatach i stronach internetowych. Zapraszamy.
 9. Kancelaria parafialna, przez cały okres wakacji, czynna będzie w środy i piątki
  po   Mszy św. wieczorowej.
 10. Za tydzień Wolontariusze Caritas zbierać będą przed kościołem ofiary dla najuboższych i potrzebujących z naszej parafii.  Parafialny Oddział Caritas naszej parafii znajduje się przy ul. Myliusa 1A i jest czynny w I i III czwartek miesiąca od 16:00 do 17:00.
 11. Zachęcam do nabywania „Gościa Niedzielnego”  z dodatkiem „Gość Elbląski” a  w nim wydarzenia z diecezji. 
 12. Dzieciom i młodzieży życzymy udanych i bezpiecznych wakacji, polecając ich opiece Aniołów Stróżów. Jednocześnie przypominamy o obowiązku uczestniczenia we Mszy św. w niedzielę i uroczystości, również w wakacje. Szczęść Wam Boże.
 13. Pan powołał do wieczności: śp. Irenę SMOLIK lat 80 z ul. Brzechwy, śp. Ludwikę(k) OCHMAŃSKĄ lat 71 z ul. Brzechwy
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie baner-intencje-mszy.jpg

Intencje mszalne 23.06.2024 r.

PONIEDZIAŁEK / 24 czerwca 2024 / Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela / Łk 1, 57-66
8.00 śp. Zofia Rynkowska-Hipsz (w 5 rocznicę śmierci)
18.00 śp. Janina i Stanisław Kuchta

WTOREK / 25 czerwca 2024 / bł. Doroty z Mątów / Mt 7,6.12-14
8.00 śp. Stanisława [k] Filar (w 10 rocznicę śmierci) oraz zmarli z rodziny Wiśniewskich, Filar i Kubackich
18.00 śp. Stanisława [k] (w rocznicę śmierci) i zmarli z rodziny Adamowicz

ŚRODA / 26 czerwca 2024 / Mt 7,15-20
8.00 śp. Stefania [k] Brzezińska (intencja od Joanny i Piotra Fularz z dziećmi)
18.00 Dziękczynna za 59 lat życia ks. Arkadiusza, z prośbą o dary Ducha Świętego, obfitość łask Bożych oraz o opiekę Matki Bożej na każdy kolejny dzień życia

CZWARTEK / 27 czerwca 2024 / Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy / Mt 7,21-29
8.00 śp. Grażyna Dalidowicz (w 2 rocznicę śmierci), Cezary, Janina, Mieczysław, Lucjan, Bogdan i Jan
18.00 śp. Robert Misiewicz (w 30 dzień po pogrzebie)
18.00 śp. Maria i Jan Rudomina, Tadeusz Bielski i zmarli z rodziny

PIĄTEK / 28 czerwca 2024 / św. Ireneusza / Mt 8,1-4
8.00 Dziękczynna w 50 rocznicę urodzin Arkadiusza, z prośbą o wszelkie potrzebne łaski oraz o opiekę Matki Bożej Szkaplerznej na dalsze lata życia
18.00 śp. Regina Kacprzak (w 30 dzień po pogrzebie)
18.00 śp. Rodzice z obojga stron: Marianna i Władysław Leśniak, Irena i Jan Wysoccy

SOBOTA / 29 czerwca 2024 / Uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła / Mt 16,13-19
8.00 rezerwacja
18.00 śp. Jan Przeradzki (w 70 rocznicę śmierci) i zmarli z rodzin Przeradzkich i Fijałkowskich

XIII NIEDZIELA ZWYKŁA / 30 czerwca 2024 / Mk 5,21-43
8.00 O łaskę nawrócenia dla Sebastiana w dniu urodzin oraz o nadzieję, wiarę i miłość na dalsze lata życia
10.00 śp. Zygfryd Dobrzeniecki (9 rocznica śmierci) i zmarli z rodziny Dobrzenieckich
12.00 W intencji Parafian
18.00 Dziękczynna w 50 rocznicę ślubu Doroty i Antoniego Łukaszewskich, z prośbą o Boże bł., potrzebne łaski dla Złotych Jubilatów