09.06.2024 r., X NIEDZIELA ZWYKŁA

Modlitwa o uzdrowienie

Gorące pragnienie szczęścia, głęboko zakorzenione w sercu człowieka, łączy się ściśle z dążeniem do uwolnienia od choroby i do zrozumienia jej sensu, gdy się jej doświadcza. Jest to ludzkie doświadczenie, które znajduje w Kościele szczególny oddźwięk, ponieważ w taki czy inny sposób dotyczy wszystkich.

Właśnie przez niego choroba jest rozumiana jako środek zjednoczenia z Chrystusem i wewnętrznego oczyszczenia, zaś ze strony tych, którzy opiekują się chorą osobą, jako okazja do czynienia miłosierdzia. Ponadto choroba także, jak i inne cierpienia ludzkie, stanowi uprzywilejowany moment modlitwy: czy to jako prośba o łaskę, aby przyjąć chorobę w świetle wiary i zgodzić się z wolą Bożą, czy również jako błaganie o otrzymanie uzdrowienia.

Jeśli prawdą jest, że cierpienie ma sens jako kara wówczas, kiedy jest związana z winą – to natomiast nie jest prawdą, że każde cierpienie jest następstwem winy i posiada charakter kary. Postać sprawiedliwego Hioba jest szczególnym na to dowodem w Starym Testamencie. Jeśli godzi się doświadczyć Hioba cierpieniem, to – aby wykazać jego sprawiedliwość. Cierpienie ma charakter próby.

W działalności publicznej Jezusa, jego spotkania z chorymi nie są sporadyczne, lecz ciągłe. Uzdrawia On wiele osób w sposób cudowny. Toteż cudowne uzdrowienia charakteryzują całą jego działalność (Mt 9,35; por. 4,23).

Uzdrowienia są znakami Jego mesjańskiej misji (por. Łk 7,20-23). Ukazują one zwycięstwo królestwa Bożego nad wszelkimi formami zła i stają się symbolami uleczenia całego człowieka, ciała i duszy. W rzeczywistości służą udowodnieniu, że Jezus ma władzę odpuszczania grzechów (por. Mk 2,1-12), są znakami zbawczych dóbr, jak uzdrowienie chromego przy sadzawce Betesda (por. J 5,2-9.19-21) i ślepego od urodzenia (por. J 9).

Kościół traktuje chorych nie tylko jako przedmiot swej miłosiernej troski, lecz także rozpoznając w nich wezwanie do czynnego przeżywania ludzkiego i chrześcijańskiego powołania i do udziały we wzrastaniu królestwa Bożego w nowy, jeszcze cenniejszy sposób. Słowa św. Pawła apostoła, które powinny stać się programem ich życia, są światłem pozwalającym dostrzec, że sytuacja, w której się znaleźli jest także łaską. Św. Paweł pisze że w swoim ciele dopełnia udręk Chrystusa dla Kościoła (Kol 1,24). Właśnie to odkrycie doprowadziło Apostoła do radości gdy napisał mieszkańcom Kolosów, że raduje się teraz cierpiąc za nich (Kol 1,24). Jest to radość paschalna, owoc Ducha Świętego. Podobnie jak św. Paweł, również wielu chorych może żyć doświadczając ucisku z radością Ducha Świętego (1 Tes 1,6) i być świadkami Chrystusowego Zmartwychwstania.

W czasie historii Kościoła nie brakowało świętych cudotwórców, którzy dokonywali cudownych uzdrowień. Fenomen ten, jak wiadomo, nie ograniczał się do czasów apostolskich.

O uzdrowieniach związanych z miejscami modlitwy (sanktuaria, przy relikwiach męczenników lub innych świętych itd.), mamy liczne świadectwa w długich dziejach Kościoła. One przyczyniły się do upowszechnienia w starożytności i średniowieczu pielgrzymek do niektórych sanktuariów. Również dzisiaj ma miejsce to samo zjawisko, na przykład już od ponad stu lat w sanktuarium w Lourdes.

Pragnienie chorego, aby otrzymać uzdrowienie jest czymś dobrym i głęboko ludzkim, szczególnie kiedy wyraża się ono w ufnej modlitwie zwróconej do Boga i zakłada przyjęcie woli Bożej. Podczas publicznej działalności Jezusa, wielu chorych zwraca się do Niego, czy to osobiście, czy za pośrednictwem swoich przyjaciół lub krewnych, prosząc o przywrócenie zdrowia.

Nie tylko godna pochwały jest modlitwa pojedynczych wiernych, którzy proszą o uzdrowienie własne lub drugich, lecz także cały Kościół w liturgii prosi Pana o zdrowie dla chorych. Przede wszystkim posiada on sakrament specjalnie przeznaczony do umocnienia osób dotkniętych chorobą – namaszczenie chorych. Oczywiście modlitwa nie wyklucza – a raczej wręcz przeciwnie – dodaje odwagi do użycia środków naturalnych potrzebnych do utrzymania lub przywrócenia zdrowia, jak również zachęca synów i córki Kościoła do troski o chorych i do niesienia im ulgi na ciele i duchu, starając się przezwyciężyć chorobę.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie ogloszenia-parafialne-baner-01a.jpg

Ogłoszenia parafialne 09.06.2024 r.

 1. Przez cały czerwiec po Mszy św. o godz. 18:00 odprawiane będzie Nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zapraszamy do wspólnego odmawiania Litanii przed Najświętszym Sakramentem. 
 2. Zapraszamy na Mszę św. o godzinie 18.00 we wtorek 11 czerwca, która zostanie odprawiona z okazji 30 rocznicy święceń kapłańskich Proboszcza ks. kan. Wojciecha Zwolickiego. Naszą obecnością i modlitwą wyraźmy wdzięczność ks. Proboszczowi za troskę duchową i materialną o naszą parafię.
 3. Dzisiaj na Sumie Parafialnej o godz. 12:00 dzieci klas IV przeżywać będą Rocznicę Pierwszej Komunii Świętej. Prosimy o modlitwę w intencji dzieci i ich rodziców.
 4. Za tydzień 16 dzień miesiąca (niedziela) – dzień modlitw za Bractwo Szkaplerzne, a także za osoby noszące Szkaplerz Święty. Zapraszamy wszystkich należących i pragnących włączyć się do tej wspólnoty na Mszę św. o godz. 18:00 z możliwością przyjęcia szkaplerza świętego i nabożeństwo przed Najświętszym Sakramentem.
  Po zakończonych modlitwach spotkanie Rady Szkaplerznej na plebanii.
 5. W przyszłą niedzielę (16 czerwca) ofiary zbierane do puszek przeznaczone będą na organizację UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWYCH KU CZCI MATKI BOŻEJ SZKAPLERZNEJ patronki naszego kościoła. tj. 16 lipca br. (wtorek). Za zrozumienie i złożone ofiary składam – Bóg zapłać.
 6. Ostanie spotkanie Kręgu Biblijnego przed wakacjami będzie w środę 12 czerwca o godzinie 18.45 w sali na plebanii.
 7. Dnia 17 czerwca 2024 (poniedziałek) o godz. 18:00 zapraszamy na Mszę św. z MODLITWĄ O UZDROWIENIE do naszej świątyni. Po Mszy świętej wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja połączona z modlitwą o uzdrowienie. Przyjdź Pan Jezus czeka na Ciebie.
 8. Informujemy, że miesiącach: czerwiec, lipiec i sierpień Msza św. w niedzielę o godz.10:00 – z udziałem dzieci – będzie nagłośniana na zewnątrz. W sposób szczególny zapraszamy na tą Mszę św. rodziny z małymi dziećmi.
 9. Przez czerwiec, lipiec i sierpień nie będzie Mszy św. niedzielnej o godz. 15:00. Koronka do Bożego Miłosierdzia pozostaje bez zmian, czyli w każdą Niedzielę o godz. 15:00. Zapraszamy.
 10. Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Elbląskiej zaprasza młodzież męską szkół średnich i studentów na rekolekcje powołaniowe w dniach od 22 do 26 czerwca 2024 roku. Więcej informacji na stronie internetowej seminarium (www.wsdelblag.pl).  Koszt rekolekcji 100 zł.
 11. Zachęcam do nabywania „Gościa Niedzielnego”  z dodatkiem „Gość Elbląski” a  w nim wydarzenia z diecezji. 
 12. Wszystkim Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia życzymy wszelkiego dobra w życiu i błogosławieństwa Bożego.
 13. Pan powołał do wieczności: śp. Annę BEDNARCZYK lat 93 z ul. Sobieskiego
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie baner-intencje-mszy.jpg

Intencje mszalne 09.06.2024 r.

PONIEDZIAŁEK / 10 czerwca 2024 / Mt 5,1-12
8.00 śp. Jan Wróblewski (w 3 rocznicę śmierci)
18.00 śp. Marek Pacho (w 1 rocznicę śmierci)

WTOREK / 11 czerwca 2024 / św. Barnaby / Mt 5,13-16
8.00 śp. Halina Bugajska (4 rocznica śmierci), Stanisław Bugajski
18.00 Dziękczynna w 30 rocznicę święceń kapłańskich ks. Wojciecha Zwolickiego, z prośbą o Boże bł., dary Ducha Świętego, potrzebne łaski i opiekę Matki Bożej Szkaplerznej (intencja od Apostolatu Margaretka oraz od Wspólnoty „Kana Galilejska”

ŚRODA / 12 czerwca 2024 / bł. Władysława Demskiego i Towarzyszy / Mt 5,17-19
8.00 śp. Leszek Lasek (w dniu imienin), Bronisława, Stanisław, Marianna, Feliks, Sylwester
18.00 Dziękczynna (w 30 rocznicę święceń kapłańskich ks. Wojciecha Zwolickiego, z prośbą o dary Ducha Świętego w dalszej posłudze kapłańskiej (intencja od Margaretki małżeńskiej)

CZWARTEK / 13 czerwca 2024 / św. Antoniego z Padwy / Mt 5,20-26
8.00 O uzdrowienie duchowe dla Piotra i całej rodziny
18.00 śp. Jadwiga Kołtońska

PIĄTEK / 14 czerwca 2024 / bł. Michała Kozala / Mt 5,27-32
8.00 O zdrowie i Boże bł. dla Basi oraz pomyślną obronę doktoratu dla Magdaleny i potrzebne łaski dla całej rodziny. O zdrowie i Boże bł. dla Grzegorza i Ewy i ich dzieci: Pawełka, Julii, a dla Katarzyny o pomyślne zdanie matury
18.00 śp. Jolanta Romanowska (z okazji imienin)
18.00 śp. Anna Piłkowska (w 30 dzień po pogrzebie)

SOBOTA / 15 czerwca 2024 / Mt 5,33-37
8.00 śp. Jolanta i zmarli z rodziny Karman
18.00 Za duszę w czyśćcu cierpiące oraz za śp. Romana
18.00 śp. Tadeusz Badaj (w 40 rocznicę śmierci), Zofia Badaj (w 5 rocznicę śmierci)

XI NIEDZIELA ZWYKŁA / 16 czerwca 2024 / Mt 4,26-34
8.00 W intencji Parafian
10.00 Dziękczynna z okazji 10 urodzin Mateusza, z prośbą o Boże bł. i opiekę Matki Bożej
12.00 śp. Roman Staszyński oraz zmarli rodzice i dziadkowie z obojga stron
18.00 Za Rodzinę i Bractwo Szkaplerzne
18.00 Dziękczynna za 45 lat małżeństwa Teresy i Jana Jatczuk, z prośbą o Boże bł. dla Jubilatów