02.06.2024 r., IX NIEDZIELA ZWYKŁA

„Ja Jestem”

Kościół rzymskokatolicki już od początku swego istnienia zawsze wierzył i wyznawał, że Pan Jezus w czasie konsekracji chleba i wina zstępuje z nieba i przemienia te wcześniej ofiarowane Mu dary w prawdziwe Ciało i Krew Przenajświętszą. I jest to Obecność rzeczywista
i substancjalna, nie zaś symboliczna, którą to tezę wysuwają niemal wszystkie schizmy i apostazje i którą jednoznacznie i definitywnie potępił Sobór Trydencki.

Tak więc w Komunii świętej przychodzi do serc naszych cały i prawdziwy Jezus Chrystus przebywający
w najmniejszej nawet cząstce konsekrowanej hostii i w najmniejszej kropli konsekrowanego wina. I jest to Obecność całkowicie realna i unikatowa.

Smutne to, lecz i niestety prawdziwe, że choć Pan Jezus przez wieki całe, przez Świętych Pańskich i przez wiernych Kościoła wielce był czczony i uwielbiany w Najświętszym Sakramencie Ołtarza, to jednocześnie przez innych był lekceważony, zaniedbywany, niegodnie przyjmowany, a nawet celowo bezczeszczony.

Toteż niezmierzone miłosierdzie Boże pragnąc przyjść z pomocą tym biednym błądzącym, zaczęło
w różnych przedziałach historii, w sposób cudowny, okazywać swoją rzeczywistą Obecność w Najświętszym Sakramencie Ciała i Krwi Pańskiej.

Bardzo liczne na przestrzeni wieków dobrze udokumentowane przypadki tych cudów eucharystycznych, przybierały różne formy. Konsekrowane Hostie krwawiły, nawet obficie, lub przemieniały się w prawdziwe Ciało, a wino w prawdziwą Krew.

Jeden z takich cudów miał miejsce w połowie VIII wieku w Lanciano
(w prowincji Abruzja, we Włoszech), w klasztorze pod wezwaniem św. Longina. Kapłan z zakonu św. Bazylego wątpił w tajemnicę przeistoczenia. I oto, kiedy odprawiał Mszę św., po wypowiedzeniu uroczystych słów konsekracji, Hostia święta zamieniła mu się nagle w palcach we fragment prawdziwego Ciała, a wino w kielichu w prawdziwą Krew.

Po jakimś czasie Krew w kielich zamieniła się w pięć nierównych i nieregularnych bryłek, Ciało natomiast pozostało nienaruszone. Ta najświętsza Hostia oraz pięć bryłek przenajświętszej Krwi zostały następnie umieszczone w relikwiarzu.

Ostatnio, badania tych Świętych Relikwii rozpoczął 18 listopada 1970 roku prof. dr Odoardo Linoli – wykładowca anatomii, patologii histologicznej, chemii i mikroskopii klinicznej w asyście prof. dra anatomii na uniwersytecie w Sienie – Rugerro Bartelli. Dnia 4 marca 1971 roku ogłoszone zostały wyniki tych badań, z których wynikało, że: Fragmenty Ciała stanowią prążkowaną tkankę ścianki sercowej wolnej od jakiegokolwiek śladu materiału lub substancji konserwującej. Zarówno Ciało jak i Krew są pochodzenia ludzkiego. Obie substancje mają też wspólną grupę krwi – AB. Profesor Linoli podkreślił ponadto, że gdyby ta krew pochodziła od osoby zmarłej, podlegałaby szybkiemu procesowi zepsucia i rozkładu. Zwraca on również uwagę na fakt, że przecież to Ciało i ta Krew znajdowały się w nie zamkniętym hermetycznie pojemniku przez ponad 1200 lat, więc były wystawione niemal bezpośrednio na działanie czynników fizycznych, biologicznych i atmosferycznych, co, gdyby nie były cudowne – musiałoby skończyć się Ich całkowitym zniszczeniem, totalnym rozkładem i rozpadem.

Także w Polsce dokonał się cud eucharystyczny. Wydarzenie miało miejsce 12 października 2008 roku w Sokółce. Podczas porannej Mszy świętej w kościele św. Antoniego kapłan udzielający komunii upuścił konsekrowany komunikant. Zgodnie z przepisami podniósł go i umieścił w specjalnym naczyniu z  wodą. Po dwóch tygodniach okazało się, że hostia nie rozpuściła się całkowicie, a na jej resztkach pojawiła się krwawa plamka. O zdarzeniu ksiądz proboszcz poinformował arcybiskupa.

Zgodnie z zaleceni Metropolity białostockiego abp. Edwarda Ozorowskiego zbadanie hostii z Sokółki powierzono specjalnej naukowej komisji. Oceny próbek – niezależnie od siebie – dokonali patomorfolodzy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku: prof. dr hab. Maria Sobaniec–Łotowska i prof. dr hab. Stanisław Sulkowski. Wyniki badań obu naukowców pokrywają się. Materiał wskazuje na tkankę mięśnia sercowego człowieka w stanie agonii. Ciemnobrunatna plamka to krew grupy AB Rh+, podobnie jak w przypadku Lanciano czy Całunu Turyńskiego. Struktura włókien mięśnia sercowego i struktura chleba były ze sobą ściśle złączone; naukowcy uznali, że efekt taki jest niemożliwy do uzyskania i wykluczyli tu ludzką ingerencję.

Cuda eucharystyczne są wydarzeniami, które pozwalają nam uświadomić sobie jeszcze dobitniej prawdę o rzeczywistej przemianie chleba w Ciało i wina w Krew Chrystusa. Są to wydarzenia zadziwiające, niezwykłe i dające do myślenia.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie ogloszenia-parafialne-baner-01a.jpg

Ogłoszenia parafialne 02.06.2024 r.

 1. W dniu dzisiejszym zapraszamy na ADORACJĘ NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU od godz. 15:00 do godz. 18:00. Adoracja rozpocznie się Koronką do Bożego Miłosierdzia a zakończy się wyjątkowo w tym dniu Litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
 2. Przez cały czerwiec po Mszy św. o godz. 18:00 odprawiane będzie Nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zapraszamy do wspólnego odmawiania Litanii przed Najświętszym Sakramentem. 
 3. Ofiary zbierane dzisiaj na tacę przeznaczone są na inwestycje w naszej parafii. Dziękuję za zrozumienie i składane ofiary. Bóg zapłać.
 4. W czwartek 6 czerwca br. przypada XXV rocznica wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II  w Elblągu. Zapraszamy na Mszę św. o godz. 18:00. Niech nasza modlitwa będzie dziękczynieniem za szczególne wyróżnienie całej diecezji elbląskiej, którą uświęcił św. Jan Paweł II poprzez swoja obecność.
 5. W Oktawie Bożego Ciała zapraszamy wiernych do udziału w nabożeństwach czerwcowych połączonych z PROCESJĄ EUCHARYSTYCZNĄ po Mszy św. o godz. 18:00.  Zapraszamy dzieci do sypania kwiatów, a dorosłych do przygotowania procesji. Udział w procesji jest wyrazem wiary w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.
 6. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i piątek miesiąca.
  w pierwszy czwartek (6.06.) będziemy modlić się o świętość kapłanów oraz o liczne i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne z naszej parafii. Zapraszam na ,,Godzinę Świętą” po Mszy św. wieczorowej. Modlic się też będziemy za kapłanów tutaj posługujących, za nowo wyświeconych DIAKONÓW I KAPŁANÓW a szczególnie za Diakona Amadeusza Babiela.
  Do wspólnej modlitwy zapraszam Apostolat Margaretka.
  przed pierwszym piątkiem miesiąca (7.06.) zapraszamy do spowiedzi dzieci z klas IV według ustalonego porządku tj.: poniedziałek od godz. 17:30 klasa IVA, wtorek od godz. 17:30 klasa IVB środa od godz. 17:30 klasa IVC; w pierwszy piątek od godz. 16:00 pozostałe dzieci z innych klas. Msza św. dla wszystkich dzieci w pierwszy piątek 7 czerwca o godz. 16:30. Natomiast spowiedź dla dorosłych  i młodzieży od godz. 17:30. Msza św. Wotywna o godz. 18:00.
 7. W pierwszy piątek miesiąca (7.06.) kapłani udadzą się do swoich chorych ks. Proboszcz i ks. Sylwester od godz. 9:30, natomiast ks. Mateusz w sobotę (8.06.) od godz. 10:00.
 8. Apostolat Margaretka zaprasza w dniu 8 czerwca 2024 na wspólną modlitwę i spotkanie, które odbędzie się w parafii pw. Trójcy Świętej w Elblągu (ul. Kielecka 16). Program: godz.10.00 rozpoczęcie, 10.30 konferencja, 11.00 Różaniec, 12.00 Msza św.
 9. Parafia św. Brata Alberta w Elblągu zaprasza na XVI FORUM RODZINY, które odbędzie się w dniach od 3 do 5 czerwca, pod hasłem: „W RĘKACH BOGA”.
  Każdego dnia  o godz. 18:00 – Eucharystia z homilią, a po Niej konferencja ks. Tomasza WIECZORKADokładne informacje na plakacie.
 10. Informujemy, że w miesiącach: czerwiec, lipiec i sierpień Msza św. w niedzielę o godz.10:00, z udziałem dzieci, będzie nagłośniana na zewnątrz. W sposób szczególny zapraszamy na tą Mszę św. rodziny z małymi dziećmi.
 11. Przez czerwiec, lipiec i sierpień nie będzie Mszy św. niedzielnej o godz. 15:00. Koronka do Bożego Miłosierdzia pozostaje bez zmian, czyli w każdą Niedzielę o godz. 15:00. Zapraszamy.
 12. Zachęcam do nabywania „Gościa Niedzielnego”  z dodatkiem „Gość Elbląski” a w nim wydarzenia z diecezji. 
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie baner-intencje-mszy.jpg

Intencje mszalne 02.06.2024 r.

PONIEDZIAŁEK / 3 czerwca 2024 / św. Karola Lwangi i Towarzyszy / Mk 12,1-12
8.00 śp. Adam Zieliński z okazji ziemskich urodzin oraz za zmarłych z rodziny Zielińskich
8.00 śp. Władysław Zychowicz (w 12 roczicę śmierci), Józefa [k] Zychowicz, Katarzyna Zychowicz
18.00 śp. Stanisław Rogalski

WTOREK / 4 czerwca 2024 / Mk 12,13-17
8.00 Dziękczynna z okazji 70 urodzin Lucyny Zajdel z prośbą o Boże bł. i potrzebne łaski dla Jubilatki
18.00 śp. Danuta Kondracka (w 30 dzień po pogrzebie)
18.00 Dziękczynna w 10 rocznicę święceń Kapłańskich ks. Sławomira Milde, z prośbą o potrzebne łaski w posłudze (intencja od Margaretki)

ŚRODA / 5 czerwca 2024 / św. Bonifacego / Mk 12,18-27
8.00 śp. Wacława [k] i Leon Żbikowscy
18.00 śp. Michalina Woźniak (30 dzień po pogrzebie)
18.00 śp. Stanisława [k] Mochol (w 6 miesiąc po śmierci)

CZWARTEK / 6 czerwca 2024 / św. Norberta / Mk 12,28b-34
8.00 O zdrowie i Boże bł. dla rodziców Wiesławy [k] i Piotra Semeniuk oraz wszelkie potrzebne łaski w codziennym życiu
18.00 Za powołanych i ludzi młodych aby otrafili odpowiedzieć na głos: „Pójdź za mną”
18.00 śp. Łukasz Klunder (w 2 rocznicę śmierci)

PIĄTEK / 7 czerwca 2024 / Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa / Mt 11,25-30
8.00 Za duszę w czyśćcu cierpiące
16.30 W intencji czcicieli Najświętszego Serca Pana Jezusa
18.00 Z okazji urodzin: Henryka, Anny, Hanny i Kuby, o Boże bł. i wszelkie potrzebne łaski

SOBOTA / 8 czerwca 2024 / Wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny / Łk 2,41-51
8.00 śp. Franciszek Rynkiewicz (w 21 rocznicę śmierci)
8.00 śp. Zofia Reczek (w 6 rocznicę śmierci)
18.00 śp. Władysław Wiadrowski (w 5 rocznicę śmierci), Genowefa Wiadrowska (w 1 rocznicę śmierci)
18.00 śp. Mariusz Marszałek (intencja od przyjaciół z ul. Kołaczowska 7/15)

X NIEDZIELA ZWYKŁA / 9 czerwca 2024 / Mk 3,20-35
8.00 śp. Krystyna Bartoś (w 6 rocznicę śmierci), Józef Bartoś, Zofia i Aleksander, Jan i Helena
10.00 śp. Michalina Woźniak (intencja od Kręgu Domowego Kościoła)
10.00 O dar mądrości i roztropności w codzienności dla Nikodema i jego rodziny, Agnieszki i całej rodziny zakonnej oraz Magdaleny i jej rodziny
12.00 I ROCZNICA KOMUNII ŚW.
18.00 śp. Marianna Humelt (w 7 rocznicę śmierci) i zmarli z obojga stron