26.05.2024 r., Niedziela Najświętszej Trójcy

Najświętsza Trójca

 Na kartach Biblii jest wiele miejsc mówiących o istnieniu Boga Ojca, Syna Bożego – Jezusa Chrystusa oraz Ducha Świętego. Należą do nich np. opis Zwiastowania Pańskiego (Łk 1,26-38), opis chrztu Jezusa w Jordanie (Mt 3,13-17; Mk 1,9-11; Łk 3,21-22), zapowiedź zesłania Ducha Świętego (J 14,16-26) czy nakaz Jezusa po zmartwychwstaniu, aby udzielać chrztu w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego (Mt 28,19).

Te i inne fragmenty zawarte w Piśmie Świętym przekazują nam, że Bóg to trzy Osoby: Ojciec, Syn i Duch Święty. Ojciec jest prawdziwym Bogiem, Syn jest prawdziwym Bogiem, Duch Święty jest prawdziwym Bogiem; jednakże wszystkie te trzy Osoby są tylko jednym Bogiem, bo wszystkie mają jedno i te same Bóstwo (jedną i tą samą naturę), i żadna z nich nie jest starszą, ani doskonalszą, lecz we wszystkim są sobie równe. Zatem jedna, wspólna i ta sama jest ich wieczność, wszechmoc, rozum, wola.
Ojciec, Syn i Duch Święty są to Osoby oddzielne, a Bóg jest jeden i nierozdzielny.

Trzy Osoby Boskie różnią się między sobą relacjami pochodzenia: Bóg Ojciec przez nikogo nie jest zrodzonym i od nikogo nie pochodzi; Syn przez Ojca jest zrodzony, Duch Święty od Ojca i Syna pochodzi. Lecz ponieważ to zrodzenie i pochodzenie nie ma początku, dlatego w żadnej z tych Osób nic nie jest wcześniej ani później, nic większym ani mniejszym, przeto wszystkie trzy są sobie współwieczne i współistotne.
Trójca jest jedną z ukrytych tajemnic Boga, które nie mogą być poznane, jeśli nie są objawione przez Boga.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie ogloszenia-parafialne-baner-01a.jpg

Ogłoszenia parafialne 26.05.2024 r.

 1. Witamy w naszej wspólnocie ks. Proboszcza Zbigniewa Drzała z Gdańska, który podczas homilii poruszy temat Oblicza Pańskiego przedstawionego na Całunie Turyńskim. Ten obraz namalowany nie przez człowieka, był przedmiotem refleksji wielu świętych. Będzie też możliwość nabycia obrazu Oblicza Pańskiego, książki i płyty CD na temat widzialności Boga, opartych o nauczanie Pisma Świętego oraz tradycji Kościoła. Jest to wydanie autorstwa  ks. Zbigniewa, w cenie 40 zł. Fundusze pozyskane z tego tytułu przeznaczone są jako cegiełki na rzecz budowy przedszkola parafialnego dla dzieci z niepełnosprawnościami w Gdańsku.
 2. Dzisiaj obchodzimy DZIEŃ MATKI. Podziękujmy naszym MAMOM za dar życia i okazywaną nam miłość, biorąc udział w nabożeństwie majowym o godz. 17:30. Serdecznie zapraszam.
 3. Zapisy dziewczynek do sypania kwiatów a chłopców do udziału w procesji Bożego Ciała odbędą się dzisiaj po Mszy św. o godz. 10:00. Serdecznie zapraszam szczególnie dzieci, które w tym roku przyjęły I Komunię Świętą oraz dzieci rocznicowe.  Prosimy rodziców o zachęcenie dzieci do czynnego udziału w procesji
 4. Jutro, 27 maja br. młodzież naszej parafii przyjmie SAKRAMENT BIERZMOWANIA  z rąk J. E. ks. Biskupa Wojciecha Skibickiego, podczas dodatkowej Mszy św. o godz. 16:00. Otoczmy modlitwą młodzież i prośmy, aby Duch Święty, którego otrzymają umocnił ich do mężnego wyznawania wiary i do postępowania według jej zasad. 
 5. W czwartek (30 maja) przypada UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA – BOŻE CIAŁO. Msze św. odprawione będą o godz. 8:00, 10:00 i 18:00. W tym roku procesja wyruszy z naszej parafii po UROCZYSTEJ MSZY ŚWIĘTEJ O GODZ. 10:00 do parafii pw. św. Brata Alberta. Procesja przejdzie ulicami: Sobieskiego, Legionów, Ogólną, Legionów. Zachęcam parafian do przyozdobienia okien swoich mieszkań. Wspólnoty parafialne za które jest odpowiedzialny ks. Sylwester prosimy o pomoc w przygotowaniu pierwszego ołtarza. Natomiast wspólnoty, za które odpowiedzialny jest  ks. Mateusz zapraszamy do przygotowania drugiego ołtarza. Pozostałych parafian prosimy o przynoszenie kwiatów do zakrystii.
 6. W Oktawie Bożego Ciała zapraszamy wiernych do udziału we Mszy św. o godz. 18:00, po której odbędzie się PROCESJA EUCHARYSTYCZNA. Zapraszamy dzieci do sypania kwiatów, a dorosłych do przygotowania procesji. Udział w procesji jest wyrazem wiary w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.
 7. Przed nami ostatnie dni maja. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych na ostatnie nabożeństwa ku czci Najświętszej Maryi Panny, tzw. „MAJOWE”: o godz. 17:30.
 8. Przez cały czerwiec po Mszy św. o godz. 18:00 odprawiane będzie Nabożeństwo Eucharystyczne ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zapraszamy do wspólnego odmawiania Litanii przed Najświętszym Sakramentem.
 9. W tym tygodniu przypada pierwsza sobota miesiąca (1.06.). Zapraszamy na nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi za zniewagi grzeszników o godz. 17:00.  Tego dnia zmiana tajemnic.
 10. W najbliższą sobotę przypada DZIEŃ DZIECKA. Tego dnia dzieci będą miały swoje nabożeństwo o godz. 16:30 – zakończone indywidualnym błogosławieństwem i niespodzianką. Serdecznie zapraszamy dzieci i rodziców.
 11. Parafia św. Brata Alberta w Elblągu zaprasza na XVI FORUM RODZINY, które odbędzie się w dniach od 3 do 5 czerwca, pod hasłem: „W RĘKACH BOGA”. Każdego dnia  o godz. 18:00 – Eucharystia z homilią, a po Niej konferencja ks. Tomasza WIECZORKA.  Dokładne informacje na plakacie.
 12. INFORMUJEMY, że od 2 czerwca 2024 roku do końca sierpnia nie będzie Mszy św. niedzielnej o godz. 15:00. Koronka do Bożego Miłosierdzia pozostaje bez zmian, czyli w każdą Niedzielę o godz. 15:00. Zapraszamy.
 13. Zachęcam do nabywania nowego numeru „Gościa Niedzielnego” z dodatkiem „Gościa Elbląskiego” oraz „GOŚCIA EXTRA” z tematem święte matki w cenie 14 zł.
 14. Pan powołał do wieczności:
  śp. Annę PIŁKOWSKĄ lat 67 z ul. Nowowiejskiej
  śp. Roberta MISIEWICZA lat 49 z ul. Sobieskiego
  śp. Reginalda(m) KACPRZAKA lat 71 z ul. Broniewskiego
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie baner-intencje-mszy.jpg

Intencje mszalne 26.05.2024 r.

PONIEDZIAŁEK / 27 maja 2024 / św. Augustyna z Canterbury / Mk 10,17-27
8.00 O nawrócenie biednych grzeszników
16.00 BIERZMOWANIE
18.00 Dziękczynna w 7 rocznicę święceń kapłańskich ks. Grzegorza i 1 rocznicę ks. Mateusza, o dary Ducha Świętego, potrzebne łaski i opiekę Matki Bożej Szkaplerznej
18.00 śp. rodzice i rodzeństwo z rodziny Jezierskich

WTOREK / 28 maja 2024 / św. Stefana / Mk 10,28-31
8.00 śp. Kazimiera [k] Zembrzycka i Irena Płaza
18.00 śp. Franciszek (w rocznicę śmierci) i zmarli z rodziny Bińkowskich
18.00 O Boże bł., dary Ducha Świętego i opiekę Matki Bożej dla Arkadiusza Grabowskiego (w 29 rocznicę święceń kapłańskich, intencja od Margaretki)

ŚRODA / 29 maja 2024 / św. Urszuli Ledóchowskiej / Mk 10,32-45
8.00 Dziękczynna za syna Krzysztofa z okazji 40 rocznicy urodzin, z prośbą o dalsze Boże bł. i potrzebne łaski
18.00 śp. Weronika Druszkowska (w 20 rocznicę śmierci)
18.00 śp. Czesława [k] i Stanisław Kowalscy, Genowefa i Stanisław Olewnik, Wanda Grad

CZWARTEK / 30 maja 2024 / Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa / Mk 14,12-16.22-26
8.00 Dziękczynna w 1 rocznicę święceń kapłańskich ks. Krzysztofa Lewandowskiego, z prośbą o dary Ducha Świętego potrzebne w służbie Bogu i ludziom
8.00 śp. Damian Padalis
10.00 W intencji Parafian
18.00 O dar życia wiecznego dla śp. Marianny [k] i Wiktora Idzikowskich

PIĄTEK / 31 maja 2024 / Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny / Łk 1,39-56
8.00 śp. Genowefa Rzeźnikiewicz (6 rocznica śmierci)
18.00 śp. Stanisław Kachnowicz (31 rocznica śmierci) i zmarli z rodziny
18.00 Dziękczynna w 19 urodziny Oskara Żugaj z prośbą o Boże bł. i życie w wierze, nadziei i miłości

SOBOTA / 1 czerwca 2024 / św. Justyna / Mk 11,27-33
8.00 śp. Bronisława [k] (w 11 rocznicę śmierci), Piotr i zmarli z rodziny Wawruszyk, Marchalewskich, Korzeniewskich i Nestorowicz
18.00 O Boże bł. dla rodzin oraz z okazji Dnia Dziecka za dzieci aby ich dzieciństwo było szczęśliwe i radosne (intencja od IX Róży Matki Bożej Szkaplerznej)
18.00 śp. Wojciech Juchnowicz (w 8 rocznicę śmierci) oraz Czesław i Jadwiga Rejnik

IX NIEDZIELA ZWYKŁA / 2 czerwca 2024 / Mk 2,23 – 3,6
8.00 Śp. Józef Czeszejko-Sochacki, Emilia Czeszejko-Sochacka
10.00 Dziękczynna z okazji urodzin Agaty, z prośbą o Boże bł. opiekę Matki Bożej
12.00 W intencji Parafian
12.00 Dziękczynna w 40 rocznicę ślubu Danuty i Krzysztofa Chwała, z prośbą o Boże bł. dla Rubinowych Jubilatów
18.00 O doświadczenie Bożej miłości dla Karoliny i Oskara oraz dla Sebastiana i Natalii