11.02.2024 r., VI Niedziela Zwykła

Wielki Post – okazja do przemiany

Przed nami kolejna Środa Popielcowa. Tym samym rozpoczynamy kolejny Wielki Post. Obrzęd posypania głów popiołem jeszcze raz przypomni nam, że doczesność, w której żyjemy w porównaniu z celem, do którego zmierzamy jest zaledwie prochem. Przypomni nam także o naszej nieuchronnej przemijalności. I w kontekście tego ten prosty gest próbuje nam uświadomić jak ważną w naszym życiu materią jest czas. Dlatego tak bardzo ważne jest, abyśmy nauczyli się go szanować. Czas Wielkiego Postu ma być dla nas okazją do tej szlachetnej nauki.

Gdybyśmy stanęli w prawdzie przed sobą, to pewnie musielibyśmy ze wstydem przyznać się do wielu zmarnowanych Wielkich Postów. Takich, które nic nie zmieniały w naszym życiu, a jedyne co o nich moglibyśmy powiedzieć, to to, że po prostu były. A niestety w życiu ucznia Chrystusa jest to ogromna porażka.

Jak mądrze podejść do Wielkiego Postu i nie zmarnować kolejnej szansy na życiową zmianę? Co zrobić, gdy „ascetyczne” postanowienia wpędzają nas w otchłań czarnej beznadziei i zamiast przybliżać do Boga, fundują tylko codzienną frustrację?

Ten czas jest po to, byś dowiedział się czegoś o sobie. Co ukradkiem podgryza twoją duszę? Co odciąga cię od nieba? Podejmij wyzwanie, które będzie wymagało wysiłku, ale… Któremu będziesz w stanie sprostać. W głębi serca dobrze wiesz, co pomoże ci otworzyć się na Boga, po to, żeby On mógł cię uzdrowić.

Mamy bałagan w życiu. Czasem to będzie drobna rzecz, drobny problem. Ale mały bałagan nie przestaje być bałaganem. Zobacz swój dzień. Wszystko, co się dzieje wokół ciebie, swoje relacje z współmałżonkiem, dziećmi, rodzicami, przyjaciółmi, czas jaki z nimi spędzasz. Zobacz swoją pracę, modlitwę, życie sakramentami, Słowem Bożym itd. Weź dwie kartki. Na pierwszej z nich zapisz, czego jest za mało w twoim życiu. Na drugiej – czego jest za dużo. Będziesz wiedział, co dalej robić.

Człowiek  przez czyny otwiera się na zbawienie i walczy z tym, co go na ten dar zamyka. Wielki Post zatem nie może być czasem samodoskonalenia się. Ludzie podejmują przecież różne postanowienia nie kierując się pobudkami religijnymi  i mają efekty. Jednak, co z tego, że się zmieniają, że ich wola staje się silniejsza, skoro nie są bliżej Boga i wcale nie przyjmują zbawienia? Wielki Post ma być pustynią, na której doświadczymy swojej słabości i uznamy, że jesteśmy słabi, że pewnych rzeczy nie osiągniemy, że nie dajemy rady. Jest to zbawienne doświadczenie, bo jeżeli człowiek nie radzi sobie z czymś, wówczas uzna, że potrzebuje kogoś, kto przyjdzie mu z pomocą. Potrzebuje Zbawiciela. Wielki Post jest po to, żebyśmy stali się głodni Boga i zrozumieli, że naprawdę Go potrzebujemy.

Nasze postanowienie musi być trafione. Przykład: ktoś stwierdza, że w Wielkim Poście nie będzie jadł słodyczy, a jednocześnie nie zauważa, że jego głównym problemem jest to, że lekceważy swoich bliskich, sąsiadów, swoją rodzinę. Nie chce wyjść im naprzeciw, widzi tylko czubek własnego nosa. Problemem na drodze do zbawienia w tym przypadku jest egoizm, zamknięcie się w sobie.

Nasze postanowienia mają być strzałem w dziesiątkę. Inaczej będziemy stawać się bardziej doskonałymi po ludzku, a z drugiej strony bardziej zamkniętymi na Zbawiciela. Będziemy stawiać wieżyczki ku czci własnej doskonałości, oddawać sobie samym chwałę, że nam się udało, że jesteśmy lepsi, doskonalsi. Jednocześnie będziemy coraz dalej od Boga.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie ogloszenia-parafialne-baner-01a.jpg

Ogłoszenia parafialne 11.02.2024 r.

 1. Dzisiaj 11 lutego przypada 166 rocznica Objawień Matki Bożej z Lourdes, a zarazem jest to ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO. Chorych i ich opiekunów zapraszamy dzisiaj na Mszę św. o godz. 15:00, w trakcie której zostanie udzielony SAKRAMENT NAMASZCZENIA CHORYCH. Możliwość skorzystania z sakramentu spowiedzi przed Mszą św. Zapraszamy.
 2. W poniedziałek 12 lutego br. o godz. 19:00 w kościele odbędzie sięspotkanie dla rodziców dzieci klas IIIprzygotowujących się do pierwszej SPOWIEDZI I KOMUNII ŚWIĘTEJ Obecność obowiązkowa. W piątek 16 lutego br. o godz. 17:00 na plebanii będzie możliwość zamówienia strojów komunijnych (alb). Zapraszam w tym dniu rodziców z dzieckiem w celu pobrania wymiaru na albę.
 3. ZAPRASZAM DO WSPÓLNEGO WYJŚCIA DO MULTIKINA w Elblągu – Ogrody, dnia 13 lutego br.(wtorek): godz. 19:30 na film „WANDEA. ZWYCIĘSTWO ALBO ŚMIERĆ”. To fabularna kostiumowa produkcja o bohaterskich francuskich katolikach, którzy w czasach krwawego terroru Rewolucji Francuskiej wzniecili wielkie ludowe powstanie w obronie wiary i Kościoła, umieszczając na swoich sztandarach wizerunek Najświętszego Serca Pana Jezusa. Spotkajmy się wspólnie w kinie. Cena biletu 13 zł. wpłacamy przy wejściu do sali kinowej.
 4. Z dniem 14 lutego – Środą Popielcową – rozpoczynamy WIELKI POST. Przed nami 40 dni przygotowania się do Wielkiej Nocy. Zapraszamy w tym dniu na Msze św. o godzinie 8:00, 11:00, 16:30 (z udziałem dzieci), 18:00 i 20:00 (z udziałem młodzieży w tym kandydatów do Sakramentu Bierzmowania).
 5. Przypominamy, że w Środę Popielcową obowiązuje nas post ścisły. Oznacza to, że wszystkie osoby od 14 roku życia bez górnej granicy wieku obowiązuje  wstrzemięźliwość od potraw mięsnych, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18 do 60 roku życia. W ciągu dnia możemy spożyć wyłącznie jeden posiłek do syta, a pozostałe dwa niepełne. Obowiązek ten nie dotyczy osób chorych.
 6. W Wielkim Poście w każdą niedzielę zapraszamy  na śpiewanie GODZINEK KU CZCI MĘKI PAŃSKIEJ o godz. 7:40 oraz na GORZKIE ŻALE z kazaniem pasyjnym o godz. 17:15. Natomiast w piątki zapraszamy na DROGĘ KRZYŻOWĄ: godz. 16:30 dla dzieci; godz. 17:15 dla dorosłych i  młodzieży.
 7. UWAGA!!! W Środę Popielcową kancelaria parafialna NIECZYNNA.
 8. W piątek 16 lutego dzień modlitw za osoby noszące Szkaplerz Święty. Zapraszamy wszystkich należących i pragnących włączyć się do Rodziny Szkaplerznej na Mszę św. dziękczynną o godz. 18:00. W tym dniu przypada X rocznica nadania drugiego tytułu naszej świątyni: MATKI BOŻEJ SZKAPLERZNEJ. Po modlitwach spotkanie Rady Szkaplerznej w salce na plebanii. Wszystkich tworzących i odpowiedzialnych za Bractwo Szkaplerzne zapraszam.
 9. W dniach 10-17 lutego 2024 odbędzie się w DIECEZJI ELBLĄSKIEJ PEREGRYNACJA RELIKWII NOWYCH BŁOGOSŁAWIONYCH MĘCZENNIKÓW JÓZEFA I WIKTORII ULMÓW ORAZ SIEDMIORGA ICH DZIECI. Zostali oni zastrzeleni 24 marca 1944 roku. Stało się to po ujawnieniu faktu, że wbrew hitlerowskiemu prawu obowiązującemu w Polsce, przechowywali potajemnie grupę siedmiu Żydów, swoich znajomych i sąsiadów. Dzisiaj 11 lutego mamy możliwość nawiedzić relikwie BŁOGOSŁAWIONEJ RODZINY ULMÓW w kościołach: Narodzenia św. Jana Chrzciciela, św. Pawła św. Brunona, św. Jerzego, św. Mikołaja, św. Wojciecha. Godziny przebywania RELIKWII w powyższych parafiach umieszczone są na tablicy ogłoszeń.  
 10. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy TYDZIEŃ MODLITW O TRZEŹWOŚĆ NARODU pod hasłem „TRZEŹWOŚĆ POLSKĄ RACJĄ STANU”, który trwać będzie do soboty 17 lutego. Jest to duchowe przygotowanie do owocnego przeżycia Wielkiego Postu. Zachęcamy do podjęcia modlitwy o trzeźwość w naszych rodzinach i udziału w Drodze Krzyżowej w piątek 16 lutego o godz. 17:15. Ważne jest, aby na nowo odkryć wartość okresowych lub stałych przyrzeczeń abstynenckich i dać świadectwo poprzez wpisanie tej decyzji do PARAFIALNEJ KSIĘGI TRZEŹWOŚCI wyłożonej  na stoliku przed obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy – pod chórem
 11. Przypominamy że w naszej parafii działa Al–Anon, który spotyka się w każdy czwartek o godz. 17:00 na plebanii.
 12. Zachęcam do nabywania nowego numeru „Gościa Niedzielnego” z dodatkiem „Gość Elbląski w cenie 10 zł.   
 13. Pan powołał do wieczności: śp. Sylwestra CIEŚLA lat 81 z ul. BrzechwyObrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie baner-intencje-mszy.jpg

Intencje mszalne 11.02.2024 r.

PONIEDZIAŁEK / 12 lutego 2024 / Mk 8,11-13
8.00 śp. Władysław Stolarki (intencja od Teresy i Józefa z rodziną)
18.00 śp. Maria Słomińska (w 12 rocznicę śmierci) i zmarli z rodziny
18.00 W intencji Panu Bogu wiadomej

WTOREK / 13 lutego 2024 / Mk 8,14-21
8.00 śp. Julia Siuda, Stefan Grądzik
18.00 śp. Tadeusz Laskowski (w 2 miesiąc po pogrzebie, intencja od sióstr: Krystyny i Barbary)
18.00 śp. Zdzisław Brzozowski

ŚRODA / 14 lutego 2024 / Środa Popielcowa / Mt 6,1-6.16-18
8.00 śp. Marianna Idzikowska (w 1 rocznicę śmierci, intencja w dzień urodzin)
11.00 śp. Władysław Stolarski (intencja od Sylwii i Piotra z rodziną)
16.30 śp. Euzebia i Zygmunt Romanowscy (w 80 rocznicę ślubu)
18.00 śp. Władysław Stolarski (w 30 dzień po pogrzebie)
20.00 śp. Henryk Gil (w 13 rocznicę śmierci)

CZWARTEK / 15 lutego 2024 / Łk 9,22-25
8.00 Za dusze w czyśćcu cierpiące i śp. Roman
18.00 śp. Weronika Czajkowska (w 26 rocznicę śmierci)
18.00 śp. Maria, Wacław, Ryszard i zmarli z rodzin: Jasiulewiczów, Adrearczyk, Dzienisienko

PIĄTEK / 16 lutego 2024 / Mt 9,14-15
8.00 śp. Jerzy Duda (w 6 rocznicę śmierci) i zmarli z rodziny
18.00 W intencji osób noszących Szkaplerz Święty oraz za Rodzinę Szkaplerzną i Animatorów
18.00 śp. Małgorzata, Józef, Leszek Szandrach

SOBOTA / 17 lutego 2024 / Łk 5,27-32
8.00 O Boże bł., opiekę Matki Bożej dla Haliny Płaza z okazji urodzin
18.00 śp. Teresa Cesarska (15 rocznica śmierci), Antoni Cesarski
18.00 śp. Henryka Dobrzyńska (w 30 dzień po pogrzebie)

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU / 18 lutego 2024 / Mk 1,12-15
8.00 śp. Ryszard, Iwona, Janina, Jan i zmarli z rodzin: Dąbrowskich, Kujawskich, Jasińskich i Nike
10.00 śp. Stanisław Kandyba (w 21 rocznicę śmierci) i zmarli z obojga stron
12.00 W intencji Parafian
15.00 O Boże bł. i opiekę Matki Bożej w 70 rocznicę urodzin Zbigniewa
18.00 śp. Czesław Dawczak (w 30 dzień po pogrzebie)