18.02.2024 r., I Niedziela Wielkiego Postu

Jałmużna wielkopostna

Jałmużna Wielkopostna to akcja charytatywna organizowana przez Caritas Polska oraz Caritas diecezjalne. Celem akcji jest zwrócenie uwagi społecznej na los osób chorych i starszych oraz konkretna pomoc na ich rzecz. To także szczególne wezwanie do zainteresowania potrzebującymi, będącymi tuż obok nas, których w natłoku codziennych spraw, tak często nie zauważamy.

Wielki Post to czas refleksji i dzielenia się z innymi, w którym trzy ćwiczenia duchowe – POST, JAŁMUŻNA, MODLITWA, zachęcają, żeby podzielić się z potrzebującymi nie tym co nam zbywa, ale tym co ma dla nas wartość. To co zaoszczędzisz dzięki praktyce postu, może dla kogoś uczynić wielkie dobro.

Zebrane środki rozdysponowane zostaną przez Caritas parafialne i diecezjalne. Caritas Polska w tym roku przekaże zebrane środki na dożywianie seniorów i zawożenie do nich gorących obiadów do domów. Akcja wspiera niesamodzielnych i chorych seniorów.

Akcja ma charakter wychowawczy: uczy miłości bliźniego, która kosztuje – najczęściej chodzi o dar materialny, ale też o czas poświęcony bliźniemu, okazane wsparcie duchowe i kochającą obecność. Poprzez małą ofiarę możemy pomóc starszym osobom, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej.

Jałmużna jest dobrowolnym aktem miłosierdzia wobec drugiego człowieka. Kościół w okresie Wielkiego Postu, obok postu i modlitwy, zachęca szczególnie do jałmużny, jako „formy pokuty wewnętrznej”.

Jałmużna nie może być pozbyciem się tego, co zbędne, ale wyrzeczeniem dóbr, które tak naprawdę nie należą do nas. Wszystko jest darem. Nie chodzi jednak jedynie o wymiar materialny, ale przede wszystkim o aspekt duchowy ofiarowanych darów, by dać coś z siebie drugiemu człowiekowi. Dobre uczynki powinny być sprawowane w duchu bezinteresownej miłości i szczerości intencji, które może ocenić tylko Bóg, jako jedyny znający serce człowieka.

Już w Starym Testamencie jałmużna oznaczała gest dobroci człowieka względem jego brata jako naśladowanie czynów Boga, który pierwszy okazał dobroć człowiekowi.

Do dawania jałmużny zachęca Chrystus, gdy mówi aby dając jałmużnę nie wiedziała lewa ręka co czyni prawa (Łk 6, 55). Czyn dobry w postaci jałmużny ma być całkowicie bezinteresowny i znany jedynie Bogu. Ważna jest także nie tyle ilość czy wielkość złożonego daru, ile raczej wewnętrzne nastawienie dającego, czyli jego intencja. Potwierdza to sam Chrystus, kiedy chwali grosz wrzucony do skarbonki przez ubogą wdowę (por. Łk 4, 25). Wartość jałmużny jest jeszcze większa, jeśli dawana jest nie z tego, co zbywa, lecz z tego, co niezbędne, oraz jeśli świadczona jest chętnie, gdyż radosnego dawcę miłuje Bóg (2 Kor 6, 10). Scena sądu ostatecznego jest przestrogą dla tych, którzy nie byli wrażliwi na potrzeby bliźnich. Biednego nakarmić, nagiego przyodziać, podróżnego ugościć, chorego i więźnia odwiedzić jest równoznaczne z uczynieniem tego samego Chrystusowi (por. Mt 25, 35-46).

Chrystus zapewnia, że biednych zawsze będziemy mieć u siebie. Życie codzienne daje aż nadto wiele przykładów potwierdzających tę prawdę. Chrześcijańskie przeżywanie jałmużny – to dar z siebie dla drugiego człowieka w potrzebie. Dajemy jałmużnę nie po to, by sobie dokuczyć, by ograniczyć swoją wolność, lecz po to, aby pomóc drugiemu człowiekowi! Rezygnacja z rzeczy niekoniecznych, zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu, służy większemu dobru, jakim jest pomoc człowiekowi potrzebującemu. Jest to praktyczna realizacja przykazania miłości bliźniego, o którym tak wiele nauczał Chrystus. Szczytowy wymiar tej nauki znajdujemy w ofierze Jezusa na krzyżu. To właśnie zapatrzenie w Krzyż Chrystusa w okresie Wielkiego Postu i w każdy piątek roku staje się dla człowieka wierzącego wezwaniem do postu i jałmużny.

Troska o sprawiedliwość oraz hojność w dawaniu ubogim od wieków uznawana była w Kościele nie tylko za akt pokutny, ale za ubogacenie tego, kto tej jałmużny udziela, gdyż pozwalała nabrać dystansu do posiadanych dóbr oraz uświadamiała, że wszystko to, co człowiek posiada jest darem od Boga.

Jedyne, na co możemy liczyć podczas dawania jałmużny, to uznanie
w oczach Boga. Tylko On mo­że nas sprawiedliwie wynagrodzić. Nie należy jed­nak oczekiwać, że Pan Bóg odda nam równowar­tość naszej darowizny. Pieniądze nie są naturalną zapłatą za dar miłości. Bóg jest w stanie odpłacić nam o wiele hojniej.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie ogloszenia-parafialne-baner-01a.jpg

Ogłoszenia parafialne 18.02.2024 r.

 1. Zapraszamy w każdą Niedzielę WIELKIEGO POSTU na Adorację Najświętszego Sakramentu od godz. 16:00 do godz. 17:15. Masz możliwość spotkania się z Jezusem w ciszy. PRZYJDŹ !!!
 2. Ks. Biskup Elbląski w Środę Popielcową wystosował prośbę dotyczącą: modlitwy i zbiórki ofiar na rzecz osób dotkniętych wojną na UKRAINIE. W naszej parafii ofiary do puszek na ten cel będzie można składać w przyszłą niedzielę tj. 25 lutego.
 3. Dzisiaj przy Biuletynie Parafialnym znajdziemy SKARBONKĘ na JAŁMUŻNĘ WIELKOPOSTNĄ 2024. W ten sposób włączamy się w tę ogólnopolską akcję. Więcej informacji o znaczeniu jałmużny i podjętej akcji znajduje się w dzisiejszym Biuletynie. Jałmużnę wielkopostną przyniesiemy do kościoła w Niedzielę Bożego Miłosierdzia (07.04.2024).
 4. W Wielkim Poście w każdą niedzielę zapraszamy  na śpiewanie GODZINEK KU CZCI MĘKI PAŃSKIEJ o godz. 7:40 oraz na GORZKIE ŻALE z kazaniem pasyjnym o godz. 17:15.  Natomiast w piątki zapraszamy na DROGĘ KRZYŻOWĄ: godz. 16:30 dla dzieci; godz. 17:15 dla dorosłych i  młodzieży.
 5. Ważne jest, abyśmy na nowo odkryli wartość okresowych lub stałych przyrzeczeń abstynenckich. Dajmy świadectwo poprzez wpisanie swojej decyzji do PARAFIALNEJ KSIĘGI TRZEŹWOŚCI wyłożonej  na stoliku przed obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy – pod chórem.
 6. W środę 21 lutego br. odbędzie się spotkanie Kręgu Biblijnego o godz. 18:45 w salce na plebanii. Ksiądz Sylwester serdecznie zaprasza.
 7. W czwartek 22 lutego na godz. 19:00 odbędzie spotkanie na plebanii, dla kandydatów do SAKRAMENTU BIERZMOWANIA – ROK II. Ks. Mateusz zaprasza.
 8. ZESPOŁU SZKÓŁ PIJARSKICH W ELBLĄGU zaprasza na dzień otwarty zerówki i szkoły podstawowej. Odbędzie się on w sobotę 24 lutego br. w godz. od 10:00 do 13:00. Będzie możliwość poznania placówki, jej planów, a także spotkania z nauczycielami i uczniami. Szkoła znajduje się w budynku przy ul. Saperów 20 (obok Urzędu Pracy). Placówka rozpoczęła też rekrutację do szkoły podstawowej i zerówki na rok szkolny.
 9. Zapraszamy rodziców z dziećmi 27 lutego (wtorek) o godz. 17:00 na DRZWI OTWARTE  SZKOŁY PODSTAWOWEJ nr 11, im. Kornela Makuszyńskiego w Elblągu. 
 10. PIELGRZYMKA PARAFIALNA. W dniu 27 kwietnia w Niepokalanowie w godzinach od 9:00 do 15:00 odbędzie się VII Spotkanie APOSTOLATU MARGARETKA oraz wspólnot i osób modlących się za kapłanów. Z naszej parafii organizujemy wyjazd na to spotkanie połączone z 4 – dniową pielgrzymką autokarową w dniach 26, 27, 28, 29 kwietnia. Nawiedzimy: ŚWIĄTYNIĘ OPATRZNOOŚCI BOŻEJ w Warszawie, Niepokalanów, SANKTUARIUM NMP GWIAZDY NOWEJ EWANGELIZACJI I ŚW. JANA PAWŁA II W TORUNIU  i nie tylko. Koszt wynosi 720 zł.(w tym: autokar, ubezpieczenie, noclegi, częściowe wyżywienie, przewodnicy). Zapisy do końca lutego. Zapraszamy.
 11. Zachęcam do nabywania nowego numeru „Gościa Niedzielnego” z dodatkiem „Gość Elbląski w cenie 10 zł. oraz „GOŚĆ EXTRA” w cenie 14 zł.Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie baner-intencje-mszy.jpg

Intencje mszalne 18.02.2024 r.

PONIEDZIAŁEK / 19 lutego 2024 / Mt 25,31-46
8.00 śp. Czesław Mickiewicz
18.00 śp. Daniela Walczyńska (w 30 dzień po pogrzebie)

WTOREK / 20 lutego 2024 / Mt 6,7-15
8.00 śp. rodzice: Danuta i Tadeusz Dudek
18.00 Dziękczynna z okazji urodzin Tomasza, z prośbą o Boże bł., dary Ducha Świętego i opiekę Matki Bożej Szkaplerznej

ŚRODA / 21 lutego 2024 / Łk 11,29-32
8.00 Za zmarłych z rodziny Bańkowskich: rodziców, braci, siostrę Bronisławę
18.00 śp. Barbara i Andrzej Zielińscy (w 12 rocznicę śmierci)
18.00 O zdrowie dla Danuty Kondrackiej

CZWARTEK / 22 lutego 2024 / Święto katedry św. Piotra / Mt 16,13-19
8.00 Za zmarłych z rodziny Bańkowskich: rodziców, braci, siostrę Bronisławę
18.00 Dziękczynna w 70 urodziny Anny, z prośbą o Boże bł. i opiekę Matki Bożej na dalsze lata

PIĄTEK / 23 lutego 2024 / Mt 5,20-26
8.00 Dziękczynna z okazji rocznicy ślubu Bogumiły i Henryka, z prośbą o Boże bł. i opiekę Matki Bożej
8.00 Dziękczynna w 50 rocznicę ślubu Haliny i Mieczysława Płaza, z prośbą o Boże bł., opiekę Matki Bożej Szkaplerznej dla Złotych Jubilatów
18.00 Za dusze w czyśćcu cierpiące

SOBOTA / 24 lutego 2024 / Mt 5,43-48
8.00 śp. Danuta Bogdańska, Jerzy Bogdański
18.00 Dziękczynna w urodziny Magdaleny, z prośbą o pełnienie woli Bożej i wszelkie potrzebne ku temu łaski

II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU / 25 lutego 2024 / Mk 9,2-10
8.00 śp. Czesław Czeszejko-Sochacki
10.00 śp. Helena Cyrek (w 5 rocznicę śmierci), Stanisław Cyrek
12.00 W intencji Parafian
12.00 Dziękczynna w dniu 14 urodzin Jana, z prośbą o łaskę świętości dla niego
15.00 śp. Jan Witkowski oraz zmarli rodzice z obojga stron, Barbara i Józef
18.00 śp. Jan Kapciak, Jan Markiewicz oraz zmarli rodzice i rodzeństwo