Biuletyn 24.10.2021, XXX NIEDZIELA ZWYKŁA

Ewangelia (Mk 10, 46b-52), Uzdrowienie niewidomego

Słowa Ewangelii według Świętego Marka

Gdy Jezus wraz z uczniami i sporym tłumem wychodził z Jerycha, niewidomy żebrak, Bartymeusz, syn Tymeusza, siedział przy drodze. A słysząc, że to jest Jezus z Nazaretu, zaczął wołać: «Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną!» Wielu nastawało na niego, żeby umilkł. Lecz on jeszcze głośniej wołał: «Synu Dawida, ulituj się nade mną!»

Jezus przystanął i rzekł: «Zawołajcie go». I przywołali niewidomego, mówiąc mu: «Bądź dobrej myśli, wstań, woła cię». On zrzucił z siebie płaszcz, zerwał się na nogi i przyszedł do Jezusa.

A Jezus przemówił do niego: «Co chcesz, abym ci uczynił?»

Powiedział Mu niewidomy: «Rabbuni, żebym przejrzał».

Jezus mu rzekł: «Idź, twoja wiara cię uzdrowiła». Natychmiast przejrzał i szedł za Nim drogą.

 

ŻEBYM PRZEJRZAŁ

1. Mamy przed sobą ślepca – Bartymeusza. To człowiek chory, niepełnosprawny. W naszym świecie, mimo że jest XXI wiek i wszędzie mowa o człowieczeństwie, postępie, cywilizacji, humanizmie i dobru człowieka, ludzie chorzy i niepełnosprawni muszą walczyć o swoje prawa, i właściwe traktowanie. Muszą pokonywać wiele trudności, jeśli chcą naprawdę realizować swoje marzenia, plany, nawet te dotyczące spraw najprostszych. Pomyślmy przez chwilę, jak wyglądało życie ludzi chorych przed wiekami. Życie chorego człowieka nie było łatwe. Trudności i cierpienia spowodowane chorobą były jeszcze powiększane przez brak akceptacji społecznej.

Ślepiec Bartymeusz dobrze znał smak takiego życia. Zapewne, kiedy usłyszał o nauczaniu Jezusa, o znakach uczynionych przez Niego, o uzdrowieniach, pomyślał sobie, że to właśnie szansa dla niego. Nie miał możliwości podążyć za Jezusem, więc siedział i czekał. Miał nadzieję. Wierzył. I stało się – Jezus przechodził drogą do Jerycha. Był prawie na wyciągnięcie ręki Bartymeusza. Zaczął wzywać Jezusa: „Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną”. Taka demonstracja nie podobała się ludziom idącym za Jezusem Zaczęli uciszać ślepca, ale on jakby im na przekór krzyczał jeszcze głośniej. Głośniej i głośniej.

Miał świadomość, że tuż obok jest Ten, który może mu pomóc. Dlatego nie pozwolił się uciszyć. Musiał zrobić wszystko, co było w jego mocy, by zwrócić na siebie uwagę Jezusa. Jezus usłyszał głośne wołanie i kazał przyprowadzić do siebie ślepca. Jak przekazuje Ewangelista, Bartymeusz zostawił płaszcz, zerwał się i pobiegł do Jezusa. Nie poszedł, ale pobiegł, przynaglany potrzebą spotkania mogącego odmienić Jego los. Na pytanie Jezusa: ”Co chcesz, żebym ci uczynił?”, Bartymeusz mówi nazywając Jezusa Rabbuni, czyli Mistrzem: „żebym przejrzał”. Nie powiedział: „ chcę odzyskać wzrok, uczyń mnie zdrowym, chcę widzieć”. Ten ślepiec chciał przejrzeć, a kiedy już przejrzał dzięki łasce Jezusa, poszedł za Tym, który go uzdrowił. Przejrzał, zobaczył to, na co naprawdę warto widzieć, to co trzeba widzieć i poszedł bez wahania właściwą drogą.

2. Ta historia powinna wzbudzić w nas żywą refleksję nad własną wiarą, nad własną determinacją. Czy potrafimy z tak wielką wiarą jak Bartymeusz siedzieć przy drodze do Jerycha i wierzyć, że Chrystus okaże nam swą łaskę? Czy potrafimy krzyczeć tak głośno jak Bartymeusz, by Jezus nas usłyszał? Czy potrafimy krzyczeć nawet wtedy, gdy inni nas uciszają?

Naszym krzykiem jest modlitwa. Zatem, czy potrafimy naprawdę się modlić? Jak głęboka jest nasza modlitwa, jak wiele ufności jest w naszej modlitwie? Czy pozwalamy się uciszać innym? Może łatwo dajemy za wygraną, gdy słyszymy od ludzi, że modlitwa nic nie daje, że ufność pokładana w Bogu to głupota, że Bóg nas nie usłyszy.

Bartymeusz nie słuchał otoczenia. Robił to, co dyktowała mu wiara, do czego przymuszała go wewnętrzna pewność, ze nie może stracić okazji. „Twoja wiara cię uzdrowiła” powiedział Chrystus do Bartymeusza. Nie powiedział: „Ja cię uzdrawiam”. Dzięki wierze ślepiec przejrzał, dzięki wierze spotkał się z Jezusem, dzięki wierze Chrystus go usłyszał i wezwał do siebie.

3. Ślepota Bartymeusza może być symbolem ślepoty każdego z nas. Jesteśmy ślepi, nawet wtedy, gdy mamy całkiem dobry wzrok. Nie widzimy lub nie chcemy widzieć tego, co ważne. Wygodnie jest nam żyć po swojemu. Poruszać się w codzienności utartymi ścieżkami, które znamy na pamięć. Dlatego nawet, gdy czasami odezwie się jakaś myśl, że coś jest nie tak, wolimy ją szybko stłumić.

Po co mamy narażać nasze wygodne, przyjemne życie? Wygodnie, łatwo i przyjemnie, po naszej myśli. Bez dawania siebie, bez zaangażowania, bez determinacji. Godzimy się na świat, który nas otacza, a potem się dziwimy, w jakich czasach przyszło nam żyć, że wszystko się zmienia na niekorzyść. A przecież to my stajemy się ślepi, wtedy gdy powinniśmy widzieć, kiedy powinniśmy przejrzeć, że trzeba żyć, postępować inaczej. Może trzeba wreszcie znaleźć nieco wiary i siły Bartymeusza, by zawołać: „Jezusie Synu Dawida, ulituj się nade mną”. Może trzeba wreszcie szczerze przyznać się do tego, że potrzebujemy pomocy i łaski Jezusa. Może trzeba wreszcie rozejrzeć się dookoła i spojrzeć w głąb swojego serca i zobaczyć to wszystko takim, jakim jest naprawdę.

Chrystus daje nam szanse, wyciąga do nas rękę. Musimy tylko wstać i pobiec jak Bartymeusz. Musimy odrzucić płaszcz dotychczasowego życia i myślenia, który przytłacza. Musimy głośno zawołać: ulituj się. Nie wahajmy się prosić z całej swojej siły Syna Bożego, by ulitował się nad nami i żebyśmy przejrzeli.

ks. Waldemar Karasiński

 

 

Ogłoszenia parafialne 24.10.2021r

1. Wolontariusze Caritas zbierają dziś przed kościołem ofiary dla najuboższych i potrzebujących z naszej parafii. Za okazaną pomoc dziękujemy.

2. Osoby modlące się za kapłanów i tworzące Apostolat „Margaretka” zapraszamy dzisiaj na wspólny Różaniec o godz. 17:15 i na Mszę św. o godz. 18:00 w 12 rocznicę powstania Apostolatu przy naszej parafii. Po modlitwach wspólne spotkanie na plebanii.

3. Przed nami ostatni tydzień października. Zapraszamy na nabożeństwa z wystawieniem Najświętszego Sakramentu. Wierni, którzy odmawiają część Różańca (5 dziesiątek) w kościele lub rodzinie mogą uzyskać ODPUST ZUPEŁNY. ZAPRASZAMY WYJĄTKOWO W TYM TYGODNIU DO WSPÓLNEJ MODLITWY RÓŻANCOWEJ: DOROSŁYCH I MŁODZIEŻ O GODZ. 20:15, a dzieci w sposób szczególny zapraszamy: we wtorek i czwartek o godz. 16:30.

4. Dekretem Biskupa Elbląskiego z dniem 1 listopada br. ks. mgr Kamil Mikołajczyk – wikariusz, został przeniesiony do Parafii Rzymskokatolickiej pw. Trójcy Świętej w Elblągu. Nasza parafia tym samym pozostała na czas nieokreślony z dwoma kapłanami. Módlmy się o potrzebne łaski i siły, by to nie zakłóciło pracy duszpasterskiej w parafii.

5. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy 95 TYDZIEŃ MISYJNY pod hasłem: „SPOTKALIŚMY JEZUSA, WIĘC GŁOSIMY”. Niech każdy z nas poczuje się odpowiedzialny za głoszenie Dobrej Nowiny. Pamiętajmy w modlitwie o tych wszystkich, którzy pracują na misjach: ks. Arkadiusz Grabowski (ROSJA), o. Dariusz Marut (MADAGASKAR). Ofiary złożone dzisiaj na tacę przeznaczone są na Misje. Dziękuję za wsparcie i zrozumienie odpowiedzialności za to dzieło.

6. Jak każdego roku w listopadzie modlić się będziemy za naszych zmarłych. Koperty z kartkami na Mszę św. zbiorową i wypominki znajdziemy przy BIULETYNIE. Prosimy o czytelne wypełnianie kartek. Kartka fioletowa przeznaczona jest na MSZĘ ŚW. ZBIOROWĄ ZA ZMARŁYCH odprawiana będzie przez cały listopad o godz. 18:00. Druga kartka z napisem WYPOMINKI wyczytywana będzie podczas Koronki do Miłosierdzia Bożego odmawianej przez cały listopad bezpośrednio po Mszy świętej UWAGA !!! PROSIMY zaznaczyć na kartkach datę (dzień), w jakim rodzina może spotkać się w kościele na wspólnej modlitwie.

7. Dnia 31 października br. w parafii św. Wojciecha w Elblągu, ul. Wiejska 4 od godz. 17:30 rozpocznie się V ELBLĄSKA NOC ŚWIĘTYCH. Będzie to radosny czas modlitwy, skupienia, śpiewu, adoracji i uwielbienia Boga. Prosimy zabrać ze sobą lampion. Szczegóły na plakacie.

8. Zainteresowanych Pismem Świętym ks. Kamil serdecznie zaprasza na spotkanie Kręgu Biblijnego, które odbędzie się na plebanii w środę o godz. 18:45.

9. Zapraszamy do korzystania z Sakramentu Spowiedzi Świętej w ciągu tygodniu: od godz. 7:45 oraz od godz. 17:30.

10. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: nowy numer „Gościa Niedzielnego” w cenie 6 zł. z dodatkiem „Gość Elbląski” a nim wydarzenia z diecezji.

11. Pan powołał do wieczności:

† śp. Włodzimierza PURZYCKIEGO lat 68 z ul. Brzechwy

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

 

Intencje mszalne 24.10.2021r

PONIEDZIAŁEK / 25 października 2021r.
8.00 † Roman TYKARSKI (Msza w dniu urodzin)
18.00 † Genowefa POLAK (1 r.śm.)
18.00 † Antoni BIELSKI (25 Msza Gregoriańska)

WTOREK / 26 października 2021r.
8.00 Za dusze w czyśćcu cierpiące
18.00 Dziękczynna za 90 lat życia Zdzisława i 87 lat życia Bolesławy (k) z prośbą o dalszą opiekę i Boże Błogosławieństwo
18.00 † Antoni BIELSKI (26 Msza Gregoriańska)

ŚRODA / 27 października 2021r.
8.00 † Antoni BIELSKI (27 Msza Gregoriańska)
18.00 † Anna i Tadeusz KRASNODĘBSCY
18.00 † Tadeusz RECZEK (4 r.śm.)

CZWARTEK / 28 października 2021r. / Św. Szymona i Judy Tadeusza
8.00 O obfitość łask Bożych i nieustanną opiekę Matki Najświętszej dla Klaudii
18.00 † Antoni BIELSKI (28 Msza Gregoriańska)
18.00 † Jadwiga

PIĄTEK / 29 października 2021r.
8.00 † Antoni BIELSKI (29 Msza Gregoriańska)
18.00 † Józef SEJMICKI (13 r.śm.)
18.00 † Stefania DUCH (29 r.śm.) i Henryk GROSZYK (32 r.śm.)

SOBOTA / 30 października 2021r.
8.00 † Bronisława (k) i Stanisław ZASKALSCY oraz Stanisława (k), Wilhelm i Henryk GLIŃSCY
18.00 Dziękczynna w 45. rocznicę ślubu Jadwigi i Tomasza JAWORSKICH z prośbą o Boże Błogosławieństwo na następne lata życia oraz opiekę Matki Bożej
18.00 † Antoni BIELSKI (30 Msza Gregoriańska)

XXXI Niedziela Zwykła / 31 października 2021 r.
7.00 † Za zmarłych z rodziny PALKOWSKICH
9.00 † Jadwiga WASILUK
10.30 † Ryszard i Zenobia ANTONOWICZ oraz Marianna, Zuzanna i Lidia SZULC
12.00 W intencji Parafian
15.00 † Ewa TUCHOLSKA (Msza w 30 dzień po pogrzebie)
18.00 Dziękczynna z prośbą o Boże Błogosławieństwo, zdrowie i opiekę Matki Bożej Różańcowej dla III Róży Matki Bożej Ostrobramskiej