Biuletyn 19.09.2021, XXV NIEDZIELA ZWYKŁA

Ewangelia (Mk 9, 30-37)
Druga zapowiedź męki i wezwanie do pokory

Słowa Ewangelii według Świętego Marka

Jezus i Jego uczniowie przemierzali Galileę, On jednak nie chciał, żeby ktoś o tym wiedział. Pouczał bowiem swoich uczniów i mówił im: «Syn Człowieczy będzie wydany w ręce ludzi. Ci Go zabiją, lecz zabity, po trzech dniach zmartwychwstanie». Oni jednak nie rozumieli tych słów, a bali się Go pytać.

Tak przyszli do Kafarnaum. Gdy był już w domu, zapytał ich: «O czym to rozprawialiście w drodze?» Lecz oni milczeli, w drodze bowiem posprzeczali się między sobą o to, kto z nich jest największy.

On usiadł, przywołał Dwunastu i rzekł do nich: «Jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich». Potem wziął dziecko, postawił je przed nimi i objąwszy je ramionami, rzekł do nich: «Kto jedno z tych dzieci przyjmuje w imię moje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, nie przyjmuje Mnie, lecz Tego, który Mnie posłał».

 

PAN PODTRZYMUJE MIŁOŚCIĄ ŻYCIE

Pan Bóg jest Miłością i Życiem, On pragnie każdemu z nas dać życie wieczne. Na czym jednak polega życie? Jaki jest sens życia wiecznego, w jaki sposób możemy je osiągnąć? Eucharystia, w której uczestniczymy, wypływa z miłości Bożej i prowadzi nas ku życiu wiecznemu, które możemy otrzymać dzięki Jezusowi Chrystusowi. Wiemy, że życie jest dla nas samych ogromną tajemnicą, niepojętym do końca misterium. Być może znamy wiele definicji życia, ale żadna z nich nie oddaje do końca całej prawdy o nas.

Dopiero spoglądając na życie przez pryzmat dzieła miłości Syna Człowieczego, lepiej rozumiemy dar życia naszego i każdego innego.
Jesteśmy świadomi, że poszukiwanie prawdy i miłości nadaje jakość życiu ludzkiemu. Przypomina nam o tym Słowo Boże, zwłaszcza fragment z listu świętego Jakuba Apostoła: „Mądrość zaś zstępująca z góry jest przede wszystkim czysta, dalej skłonna do zgody, ustępliwa, posłuszna, pełna miłosierdzia i dobrych owoców, wolna od względów ludzkich i obłudy”. Zresztą Kościół ciągle uwrażliwia nasze sumienia, abyśmy mogli żyć w miłości i prawdzie.

Sobór Watykański II jasno wypowiedział się o tych wartościach, kiedy stwierdził: „Przez wierność sumieniu chrześcijanie łączą się z innymi ludźmi w celu poszukiwania prawdy i rozwiązywania w prawdzie tak wielu problemów moralnych, które powstają zarówno w życiu jednostek, jak we wspólnym życiu społecznym”. Apostoł Jakub nie pytał retorycznie: Skąd biorą się wojny i skąd kłótnie między wami? On doskonale wiedział, bo niejednokrotnie zauważył, że źródłem niepokojów człowieka jest nieład wewnętrzny – pożądanie, zazdrość, walki, kłótnie!

Rozumienie prawdy i miłości jest głęboko włączone w wymiar daru, którego Bóg udziela ludziom. Na tej podstawie możemy wejść na drogę, która uzdalnia każdego człowieka do tych poszukiwań, aby mógł budować swoje życie na trwałym fundamencie, a co zarazem stanowi istotę chrześcijaństwa, tj. miłość i prawda.

Miłość jest zatem drogą, która trwa nie jakiś moment, ale przez całe życie. Dopiero w eschatologicznym wypełnieniu stanie się ona pełna i trwała. Ten wymiar miłości ma dla chrześcijan charakter determinujący i fundamentalny. Miłość nie jest tylko darem danym raz na zawsze w Osobie Jezusa Chrystusa, ale darem, który będzie zawsze towarzyszył Kościołowi aż po wieczność. Tak więc miłość jest z pewnością wartością całkowicie pochłaniającą człowieka, choć ona nigdy nie jest dana raz na zawsze, jak gdyby była rzeczywistością statyczną i zamkniętą w sobie. Miłość jest zawsze ukierunkowana na swe wypełnienie.

Życie jest prawdziwym darem, ponieważ w nim zamyka się istota ludzkiej wrażliwości: „Kto przyjmuje jedno z tych dzieci w imię moje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, nie przyjmuje Mnie, lecz Tego, który Mnie posłał”. Jesteśmy wezwani do aktywnej obecności w świecie: „Jeśli kto chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich”.

ks. Jacek Kędzierski

 

 

 

Ogłoszenia parafialne 19.09.2021r

1. UWAGA! Od września powróciliśmy do Mszy świętej niedzielnej o godzinie 15:00, która rozpoczyna się Koronką do Miłosierdzia Bożego.

2. Mamy w kościele dwie nowe bezdotykowe kropielnice z wodą święconą umieszczone przy wejściu głównym i bocznym. Nie jest to płyn do dezynfekcji rąk lecz woda święcona do uczynienia znaku krzyża, gdy wchodzimy do świątyni.

3. W liturgii kościoła w tym tygodniu, obchodzić będziemy:

  • we wtorek 21 września – święto św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty
  • w czwartek 23 września – wspomnienie św. Pio z Pietrelciny, kapłana

Zapraszamy na Msze św. o godz. 8:00 oraz na godz. 18:00.

4. Apostolat Miłosierdzia Bożego oraz woluntariuszy Parafialnego Oddziału Caritas zapraszamy w przyszłą niedzielę na Mszę św. o godz. 15:00, a po na pierwsze powakacyjne spotkanie na plebanii.

5. Za tydzień (26 września) w niedzielę, klerycy Amadeusz i Krzysztof po każdej Mszy Św. będą zbierać ofiary do puszki na utrzymanie naszego Wyższego Seminarium Duchownego.
Bóg zapłać za troskę i okazane wsparcie.

6. Mamy już możliwość zamawiania i rezerwacji Mszy świętej na ROK 2022.
Informację tę podajemy dla tych wszystkich, którzy pragną w konkretnym dniu zamówić intencję mszalną.

7. IDZIEMY DO KINA !!! Po długiej przerwie zapraszam do wspólnego wyjścia do Multikina Elbląg w dniu 22 września br.(środa): godz. 19:30 na film „WYSZYŃSKI – ZEMSTA CZY PRZEBACZENIE” to spektakularna filmowa realizacja opowiadająca nieznane szerszej publiczności losy wojenne księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego – przyszłego Prymasa Polski. W tytułowej roli w filmie wystąpił Ksawery Szlenkier, któremu na dużym ekranie partnerują m.in.: Ida Nowakowska, Marcin Kwaśny, Adam Fidusiewicz, Agnieszka Kawiorska, Lech Dyblik oraz Małgorzata Kożuchowska jako MATKA RÓŻA CZACKA. Film pokazuje nieznaną twarz Wyszyńskiego, jego rozterki i zaangażowanie w walkę o Polskę. Wszystko to co wydarzyło się po 1946 roku w życiu Prymasa jest nam znane. Mało kto wie o wojennym wątku Wyszyńskiego.Cena biletu 11 zł. wpłacamy przy wejściu do sali kinowej.

8. PRZYPOMINAMY !!! Trwa jeszcze jesienna rekrutacja na studia teologiczne. Jest to ścieżka dla przyszłych katechetek i katechetów, ale też dla kandydatów do święceń kapłańskich. Zachęcam osoby zainteresowane do odważnego wyboru studiów teologii, a później posługi religijnej w Kościele. Słowa Jezusa powołującego uczniów „Pójdź za Mną!” są nadal aktualne. Bliższe informacje na temat seminarium oraz studiów przekażą księża i nauczyciele religii.

9. Zachęcamy do nabywania nowego numeru „Gościa Niedzielnego” w cenie 6 zł. z dodatkiem „Gość Elbląski. Zachęcam, by wychodząc z kościoła wziąć z sobą BIULETYN PARAFIALNY.

10. Możliwość skorzystanie z Sakramentu Spowiedzi Świętej w tygodniu mamy:

  • od godz. 7:45 oraz od godz. 17:30.

KANCELARIA PARAFIALNA: czynna w

  • środy od 16:00 do 17:30 oraz w piątki po Mszy św. wieczorowej do 19:30.

Zapraszamy.

Intencje mszalne 19.09.2021r

PONIEDZIAŁEK / 20 września 2021r. / Św. Andrzeja, Pawła i Towarzyszy
8.00 † Halina URBAŃSKA ( 20 Msza Gregoriańska)
18.00 † Anna i Edmund KWAS
18.00 † zmarli z rodziny DZIERGOWSKICH i KRAUZE

WTOREK / 21 września 2021r. / Święto Św. Mateusza
8.00 O zdrowie i opiekę Matki Bożej dla Ewy FUROWICZ oraz o szczęśliwą godzinę śmierci
18.00 † Halina URBAŃSKA ( 21 Msza Gregoriańska)
18.00 † Maciej BOŻEK (11 r. śm.)

ŚRODA / 22 września 2021r.
8.00 † Halina URBAŃSKA ( 22 Msza Gregoriańska)
18.00 O Boże Błogosławieństwo i wszelkie potrzebne łaski oraz opiekę Matki Bożej dla Jacka, Michała oraz Tomasza z okazji imienin
18.00 † Dariusz MORZY
18.00 † Włodzimierz LANDAŃSKI (17 r. śm.) oraz zmarli rodzice z obojga stron

CZWARTEK / 23 września 2021r. / Św. Pio z Pietrelciny
8.00 † Halina URBAŃSKA ( 23 Msza Gregoriańska)
8.00 † Waldemar MAJEWSKI (30 dzień po śmierci)
18.00 † Sławomir ADAMKIEWICZ (1 r. śm.), rodzice Antonina (k) i Piotr MASALSCY oraz rodzeństwo Zygmunt, Halina, Felicja i Janina
18.00 † Wacław NIEDZIELSKI (2 r. śm.) i zmarli rodzice

PIĄTEK / 24 września 2021r.
8.00 † Anna BROZOWSKA ( 3 r. śm.) i Zdzisław PAJĄK
18.00 † Marian ŁOTYSZ (30 dzień po pogrzebie)
18.00 † Halina URBAŃSKA ( 24 Msza Gregoriańska)
18.00 † Roman KWIATKOWSKI (4 r. śm.)

SOBOTA / 25 września 2021r.
8.00 † Halina URBAŃSKA ( 25 Msza Gregoriańska)
18.00 † Szczepan Jan KACZMAREK (19 r. śm.)
18.00 † Sylwester BAŁDYGA (3 r. śm.) oraz zmarli Lucjan, Marianna i Feliks

XXVI Niedziela Zwykła / 26 września 2021 r.
7.00 † Zygmunt RADZISZEWSKI (29 r. śm.)
9.00 † Halina URBAŃSKA ( 26 Msza Gregoriańska)
10.30 Dziękczynna w 9 urodziny Oli STANKIEWICZ z prośbą o Boże Błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej Szkaplerznej
12.00 W intencji Parafian
15.00 † Bolesław i Marianna STAN (28 r. śm.) oraz za dziadków STANÓW i WARSIŃSKICH
15.00 O potrzebne łaski dla Apostolatu Bożego Miłosierdzia oraz dla Wolontariuszy Parafialnego Oddziału Caritas w kolejnym roku formacyjnym
18.00 O Boże Błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Miłosza SZCZEPANIK z okazji urodzin