Biuletyn 30.05.2021, Niedziela Najświętszej Trójcy

BÓG W TRZECH OSOBACH

Wiara w jednego Boga w trzech Osobach jest jednym z najbardziej specyficznych elementów chrześcijaństwa. Żadna inna religia tej tajemnicy nie podaje do wierzenia. Istnienie Trójcy Świętej jest dogmatem naszej wiary. Samym ludzkim rozumem nie doszlibyśmy do tej prawdy. Objawił nam to Jezus Chrystus. Jest wiele miejsc, na których Pan Jezus mówi o swoim Ojcu jako odrębnej Osobie-Bogu. Można przytoczyć kilkadziesiąt miejsc w Ewangeliach, gdzie jest mowa o Duchu Świętym jako równym Ojcu i Synowi i jako o odrębnej od nich Osobie.

Prawda o tajemnicy Trójcy Przenajświętszej jest dla nas o tyle istotna, że przedstawia Pana Boga, jakim jest sam w sobie. Pan Bóg jest jeden w swojej naturze, ale w trzech osobach. Osoby Boskie różnią się między sobą rzeczywiście tak, że jedna osoba nie jest osobą drugą. Nie różnią się jednak naturą ani też przymiotami, ani też działaniem, które jest wspólne. Mają wspólną naturę Bożą, wszystkie przymioty i działania Boże. Osoby różnią się między sobą jedynie pochodzeniem: Bóg Ojciec nie pochodzi od nikogo, Syn Boży pochodzi przez odwieczne i duchowe zrodzenie od Ojca, Duch Święty pochodzi przez wspólne tchnienie miłości Ojca i Syna. Pierwszą osobę wyróżnia ojcostwo, drugą osobę – synostwo, a trzecią – pochodzenie od Ojca i Syna. Tyle zdołała określić teologia katolicka na podstawie tekstów Pisma świętego i pism Ojców Kościoła.

Prawda o tajemnicy Trójcy Przenajświętszej jest dla nas o tyle istotna, że przedstawia Pana Boga, jakim jest sam w sobie. Pan Bóg jest jeden w swojej naturze, ale w trzech osobach. Osoby Boskie różnią się między sobą rzeczywiście tak, że jedna osoba nie jest osobą drugą. Nie różnią się jednak naturą ani też przymiotami, ani też działaniem, które jest wspólne. Mają wspólną naturę Bożą, wszystkie przymioty i działania Boże.

Osoby różnią się między sobą jedynie pochodzeniem: Bóg Ojciec nie pochodzi od nikogo, Syn Boży pochodzi przez odwieczne i duchowe zrodzenie od Ojca, Duch Święty pochodzi przez wspólne tchnienie miłości Ojca i Syna. Pierwszą osobę wyróżnia ojcostwo, drugą osobę – synostwo, a trzecią – pochodzenie od Ojca i Syna. Tyle zdołała określić teologia katolicka na podstawie tekstów Pisma świętego i pism Ojców Kościoła.

Z symboliką Trójcy po raz pierwszy spotykamy się w sztuce chrześcijańskiej już w wieku IV. Na sarkofagu, który można oglądać w Muzeum Laterańskim, Trójca Najświętsza jest przedstawiona w postaci trzech osób ludzkich. W bazylice św. Pawła w Rzymie z V wieku spotykamy inny symbol: Boga Ojca jako osobę ludzką, Syna Bożego w postaci baranka i Ducha Świętego w postaci gołąbka. Symbolem późniejszym jest trójkąt, który często otaczano słońcem na wyrażenie natury Boskiej. Bardzo dawnym symbolem Trójcy Przenajświętszej był trianguł, który diakon zapalał w Wielką Sobotę w obrzędzie poświęcenia światła.

Są to umieszczone na jednym drążku trzy świece na trzech rozgałęzieniach. Również starożytnym symbolem jest litera Y, którą tworzą trzy równe ramiona. Symbolem bardziej skomplikowanym, ale bardziej wymownym są trzy koła w trójkącie, tak umieszczone, że wzajemnie się wypełniają. Od wieku XII bardzo rozpowszechnił się symbol: Boga Ojca w postaci starca, siedzącego na tronie, Syna Bożego, rozpiętego na krzyżu, który jest oparty o kolana Boga Ojca i Ducha Świętego w postaci gołębicy.
 

 

Ogłoszenia parafialne 30.05.2021r

1. Wolontariusze Caritas zbierają dziś ofiary przed kościołem dla najuboższych i potrzebujących z naszej parafii. Za okazaną pomoc dziękujemy. Punkt Caritasu Parafialnego przy ul. Myliusa 1A czynny jest w czwartki od 16:00 do 17:00.

2. Przed nami ostatnie dni maja – zapraszamy jeszcze dziś i jutro na nabożeństwo ku czci Najświętszej Maryi Panny, tzw. „MAJOWE”: o godz. 17:30.

3. Przez cały czerwiec będzie odprawiane Nabożeństwo Eucharystyczne ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Do udziału w nich zapraszamy dorosłych i młodzież codziennie o godz. 17:30.

4. We wtorek 1 czerwca tj. w DZIEŃ DZIECKA dzieci będą miały swoje nabożeństwo o godz. 16:30. Zakończymy je indywidualnym błogosławieństwem oraz niespodzianką. Gorąco zapraszamy dzieci i rodziców.

5. W czwartek (3 czerwca) przypada UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA
I KRWI CHRYSTUSA tj. BOŻEGO CIAŁA. Msze św. odprawione będą o godz. 7:00, 9:00, 10:30, 12:00 i 18:00. W tym roku z powodu pandemii nie wyruszy procesja do czterech ołtarzy. Mimo to zachęcamy parafian do przyozdobienia okien swoich mieszkań. PROCESJA EUCHARYSTYCZNA BĘDZIE PO MSZY ŚW. O GODZ. 10:30 i 12:00 oraz o godz. 17:30 połączona z nabożeństwem czerwcowym.

6. W Oktawie Bożego Ciała zapraszamy wiernych do udziału nabożeństwie czerwcowym połączonym z PROCESJĄ EUCHARYSTYCZNĄ o godz. 17:30 i we Mszy św. Zapraszamy dzieci do sypania kwiatów, a dorosłych do przygotowania procesji. Udział w procesji jest wyrazem wiary w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.

7. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca.

  • w pierwszy czwartek będziemy modlić się o świętość dla kapłanów oraz o liczne i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne z naszej parafii. Zapraszamy od godz. 17:00 na ,,Godzinę Świętą” czyli Adorację przed Najświętszym Sakramentem a po Niej na Mszę świętą za kapłanów tutaj posługujących.
  • w pierwszy piątek spowiedź dla wszystkich od 17:30 i Msza Świętą Wotywna o NSPJ o godz.18:00. UWAGA!!! Kapłani udadzą się do swoich chorych od godz. 9:30.
  • w pierwszą sobotę przed Mszą św. o godz. 17:00 nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi za zniewagi grzeszników. Tego dnia zmiana tajemnic.

8. W niedzielę 20 czerwca br. odbędzie się WIZYTACJA KANONICZNA naszej parafii (odbywa się co 5 lat). Przeprowadzi ją BISKUP POMOCNICZY ks. dr Wojciech Skibicki. Na każdej Mszy św. ks. Biskup skieruje do nas słowo. Zachęcamy do modlitwy za naszego Pasterza i zapraszamy na spotkanie z Nim. W tym dniu młodzież naszej parafii na Mszy św. o godz. 18:00 przyjmie SAKRAMENT BIERZMOWANIA. Zwracamy się z gorącą prośbą do rodziców o zainteresowanie i wspólne przygotowanie się z dziećmi do tak ważnego wydarzenia w ich życiu jakim jest sakrament dojrzałości chrześcijańskiej.

9. RUCH SWIATŁO – ŻYCIE diecezji elbląskiej zaprasza na OAZĘ WAKACYJNĄ. Terminy rekolekcji, koszt i gdzie znajdziemy na plakacie wywieszonym w gablocie. Zgłoszenia pod adresem e-mail: elblag.oaza2017@gmail.com pod telefonem: 781 788 084 przez formularz na http://www.elblag.oaza.pl/

10. Parafia św. Brata Alberta w Elblągu zaprasza na XIII Forum Rodziny, które odbędzie się w dniach od 7 do 9 czerwca, pod hasłem: „Mijają lata, zostają relacje” Każdego dnia o godz. 18:00 Eucharystia z homilią a po niej konferencja ks. Piotra Kieniewicza MIC – profesora KUL-u. Dokładne informacje na plakatach oraz na stronie internetowej parafii.

11. Za tydzień pierwsza niedziela miesiąca ofiary zbierane na tacę przeznaczone są na inwestycje w naszej parafii. Bóg zapłać za zrozumienie i składane ofiary.

12. Pan powołał do wieczności:

† śp. Tadeusza Gutowskiego
lat 81 z ul. Brzechwy
† śp. Wandę Czymbor lat 84 z ul. Leszczyńskiego

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie! A światłość wiekuista niechaj im świeci.

 

Intencje mszalne 30.05.2021r

PONIEDZIAŁEK / 31 maja 2021r. / Nawiedzenie NMP
8.00 O Boże błog., i zdrowie dla Mateusza, Radosława, Zuzi i Zofii
18.00 † Halina Bugajska w 1 r. śm. i zm. rodzice: Maria i Tadeusz Bugajscy
18.00 † Stanisław Kachnowicz w 28 r.śm. i zm. z rodz. Bajson, Jasińskich i Kachnowicz

WTOREK / 1 czerwca 2021r. / św. Justyna
8.00 † Stanisław Dąbrowski (1 greg.)
18.00 † Genowefa Rzeźnikiewicz w 3 r. śm.
18.00 † Czesława (k) i Krystian Wąsowscy

ŚRODA / 2 czerwca 2021r. / św. Piotra i Marcelina
8.00 † Mąż – Adam Zieliński i wszyscy zm. z jego rodziny
18.00 † Stanisław Dąbrowski (2 greg.)
18.00 Dzięk. w 1 rocz. święceń kapłańskich ks. Michała Semeniuka z prośbą o Boże błog., opiekę MB Szkaplerznej i dary Ducha Św. – int. od Margaretki

CZWARTEK / 3 czerwca 2021r. / Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
7.00 † Emilia i Wacław Czeszejko-Sochaccy
9.00 † Krystyna w 3 r.śm., Józef i Teresa Bartoś, Helena Cyrek i zm. dziadkowie z obojga stron
10.30 W intencji Parafian
12.00 † Stanisław Dąbrowski (3 greg.)
18.00 † Wanda Marchlewicz w 1 r.śm. oraz Edmund Marchlewicz

PIĄTEK / 4 czerwca 2021r.
8.00 † Stanisław Dąbrowski (4 greg.)
8.00 Dzięk. za rok życia Pawła z prośbą o Boże błog. i opiekę MB
18.00 O Boże błog. dla wspólnoty „Przemienienie”
18.00 W int. czcicieli NSPJ

SOBOTA / 5 czerwca 2021r. / św. Bonifacego
8.00 † Stanisław Dąbrowski (5 greg.)
18.00 O pokój na świecie oraz umocnienie wiary, mądrość i odpowiedzialność dla narodu Polskiego – int. od I Róży Matki Pokoju

X Niedziela Zwykła / 6 czerwca 2021 r.
7.00 Dziek. w 50 rocz. ślubu Janiny i Mariusza Widomskich z prośbą o Boże błog. dla złotych Jubilatów
9.00 O doświadczenie Bożej miłości dla Karoliny i Sebastiana
9.00 † Wojciech Juchnowicz (5 r.śm.) Czesław Juchnowicz i Jadwiga Rejnik
10.30 † Jan Witkowski, zm. rodzice z obojga stron oraz Barbara i Józef
12.00 W intencji Parafian / ofiarodawców naszej świątyni
18.00 † Stanisław Dąbrowski (6 greg.)