Biuletyn 25.04.2021,IV Niedziela Wielkanocy

NIEDZIELA DOBREGO PASTERZA

IV Niedziela Wielkanocna, którą dziś przeżywamy jest obchodzona w Kościele jako Niedziela Dobrego Pasterza – dzień szczególnej modlitwy o powołania. Podczas Eucharystii czytany jest fragment Ewangelii wg św. Jana, w którym Jezus nazywa siebie dobrym pasterzem (J 10,1-10). Ma on wyjątkowy wymiar duszpasterski


Praktykę modlitwy Kościoła w intencji powołań do stanu kapłańskiego i życia zakonnego ustanowił w 1964 r. papież Paweł VI. Od tamtego czasu jedna z niedziel okresu wielkanocnego, zwana Niedzielą Dobrego Pasterza, poświęcona jest na modlitwę w intencji powołań.


Trzeba prosić Boga, aby udzielił wielu młodym osobom daru powołania. Trzeba modlić się za młodych, aby odważnie odpowiedzieli na Boże wezwanie. Trzeba prosić, aby nie zabrakło pasterzy; dobrych pasterzy, którzy będą oddawać życie za owce. Niemniej jednak nie zapomnijmy o tych, którzy już zostali powołani do bycia pasterzami.

O kapłanach, o zakonnikach. Oni już odpowiedzieli na Boże wezwanie i kroczą za Jezusem – Dobrym Pasterzem. Oni – jak Jezus – oddają życie. Każdego dnia w zaciszu plebanii lub klasztoru ofiarują swoje cierpienie, swoją samotność, walkę duchową, za ciebie. Kroczą za Dobrym Pasterzem i oddają życie za owce.

Powołanie zawsze jest dane w Kościele i za pośrednictwem Kościoła. Jak Jan Paweł II napisał w adhortacji „Pastores dabo vobis”, Kościół rozpoznaje i uznaje powołanie. Stąd też Kościół stawia powołanym warunki i wymagania potrzebne do jego realizacji.

Jest wolą Kościoła, aby na drodze odczytywania powołania do kapłaństwa każdy z kandydatów przeszedł właściwy dla siebie okres formacji ludzkiej, duchowej, intelektualnej i duszpasterskiej.

Wspólnota Kościoła lokalnego, świadoma potrzeby formacji człowieka w ogóle, a nade wszystko formacji uczniów Chrystusa, którzy w przyszłości, jako kapłani staną się przewodnikami wspólnot i grup kościelnych oraz formatorami powierzonych im ludzi, powołuje do istnienia wyższe seminarium duchowne, które jako szkoła wyższa, jest miejscem integralnej formacji kandydatów do kapłaństwa. Tak dzieje się zazwyczaj, gdy powstaje nowy Kościół lokalny- nowa diecezja.

Tak stało się przed laty, pamiętnego roku 1992, gdy papież Jan Paweł II bullą „Totus Tuus Poloniae Populus” z dnia 25 marca dokonał nowego podziału administracyjnego Kościoła w Polsce i tym samym powołał do istnienia Diecezję Elbląską. Wówczas klerycy z terenu nowopowstałej diecezji, studiujący w seminariach w Olsztynie i Gdańsku wyrazili gotowość do kształcenia się dla Kościoła Elbląskiego. Dnia 1 października 1992 roku pierwszy Biskup Elbląski- ks. bp. dr Andrzej Śliwiński- wydał dekret erygujący Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Elbląskiej.

Możliwość zorganizowania seminarium w diecezji stała się realna wiosną 1993 roku. Seminarium powoli zaczęło wpisywać się w dzieje diecezji oraz wojewódzkiego wówczas miasta Elbląga, które do 1993 roku nie miało wyższej uczelni. Przyszli kapłani mieli podejmować formację na tej ziemi, na której przyjdzie im żyć, budować kościoły i głosić naukę Chrystusa.

Obecnie z naszej wspólnoty parafialnej formację kapłańską odbywają:

Al. Krzysztof Lewandowski – Wyższe Seminarium Duchowne w Elblągu, rok IV
Al. Amadeusz Babiel – Wyższe Seminarium Duchowne w Elblągu, rok II
Al. Karol Mystkowski – Zakon Szkół Pobożnych (Pijarów)

W naszej parafii regularnie wspieramy modlitwą powołania do życia kapłańskiego, zakonnego i misyjnego. W każdy Pierwszy Czwartek Miesiąca sprawowana jest Msza Święta o nowe i święte powołania, natomiast po Mszy odprawiane jest nabożeństwo „Godziny Świętej”, w którym prosimy Boga o dar powołań oraz o wszelkie łaski dla powołanych i osób odpowiedzialnych za formację.

 

 

Ogłoszenia parafialne 25.04.2021r

1. Dzisiaj Niedzielą Dobrego Pasterza – rozpoczynamy 58 Tydzień Modlitw o Powołania. Zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy w intencji młodych ludzi, aby dobrze rozeznali swoje powołanie podczas Mszy św. o godz. 8:00 oraz o godz. 18:00. Pamiętajmy o naszym Wyższym Seminarium Duchownym w Elblągu.

2. Trwa okres Wielkanocny – czas radości ze Zmartwychwstania Pana Jezusa. W związku z tym, że obecnie w naszym kościele jest możliwość uczestnictwa we Mszach św. i nabożeństwach 30 osób, gorąco zachęcamy wiernych do skorzystania ławek wystawionych przed kościołem. Jest to również osobiste uczestnictwo we Mszy św. Zachęcamy też wiernych do skorzystania z łaski sakramentu pojednania i do przyjęcia KOMUNII ŚW. WIELKANOCNEJ. Spowiedź św. w tygodniu od 7:45 oraz od godz. 17:30.

3. W tym tygodniu, od soboty rozpoczynamy Maryjny miesiąc maj – zapraszamy na nabożeństwa ku czci Najświętszej Maryi Panny dla dorosłych, młodzież i dzieci codziennie o godz. 17:30.

4. W tym tygodniu przypada pierwsza sobota miesiąca maja:
• w pierwszą sobotę, o godz. 17:00, zapraszamy na nabożeństwo pierwszych pięciu sobót, o które prosiła Matka Boża w FATIMIE. Tego dnia zmiana tajemnic dla Żywego Różańca.

5. Zapraszamy całą wspólnotę parafialną do udziału w zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (sprzęt RTV I AGD np. pralki, telewizory, komputery) . zbiórka będzie miała miejsce na placu kościelnym przy choince dnia 26 kwietnia 2021 od 15:00 do 20:00. Przychody z akcji pozwolą na wsparcie POLSKICH MISJONARZY, którzy prowadzą swoje misje w najbiedniejszych krajach świata Zambii, Kamerunie, Kenii.

6. Kandydatów przygotowujących się do przyjęcia sakramentu Bierzmowania (ROK II) zapraszamy na spotkanie w środę 28 kwietnia o godz. 19.00 w Kościele.
Obecność obowiązkowa!

7. Za złożone ofiary na utrzymanie naszego Kościoła przekazywane indywidualnie lub na konto parafialne składamy serdeczne Bóg zapłać.

8. UWAGA !!! Od Niedzieli 2 maja 2021 roku do końca sierpnia nie będzie Mszy św. niedzielnej o godz. 15:00, natomiast Koronka do Bożego Miłosierdzia pozostaje bez zmian.

9. Przed kościołem można nabyć prasę katolicką: „Gość Niedzielny” w cenie 6 zł.

10. Pan powołał do wieczności:
† śp. Teresę Małkowską lat 68 z ul. Leszczyńskiego
† Śp. Teresę Czarniecką lat 83 z ul. Korczaka

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie! A światłość wiekuista niechaj im świeci.

 

Intencje mszalne 25.04.2021r

PONIEDZIAŁEK / 26 kwietnia 2021r.
8.00 † Józefa w 5 miesiąc po śmierci i Józef Doros
18.00 † Izabela Żmijewska (23 greg.)
18.00 Dziękczynna za dar powołania ks. Piotra

WTOREK / 27 kwietnia 2021r.
8.00 † Izabela Żmijewska (24 greg.)
8.00 † Bronisław Sosnowski w 4 miesiąc po pogrzebie
18.00 Dziękczynna za dar powołania ks. Marcina
18.00 † Henryka (k) Abucewicz w 5 r. śm. i zm. z rodz. Bajson, Jasińskich i Kachnowicz

ŚRODA / 28 kwietnia 2021r.
8.00 † Jan Lis w 23 r. śm. i zm. z rodz. Pelowskich i Mikuśkiewicz
18.00 † Izabela Żmijewska (25 greg.)
18.00 Dziękczynna za dar powołania ks. Proboszcza

CZWARTEK / 29 kwietnia 2021r. / św. Katarzyny ze Sieny
8.00 † Izabela Żmijewska (26 greg.)
18.00 † Marek Pietrzak z okazji urodzin
18.00 Dziękczynna za dar powołania ks. Piotra Bryka

PIĄTEK / 30 kwietnia 2021r.
8.00 † Izabela Żmijewska (27 greg.)
18.00 † Janusz Ekes w 30 dpp.
18.00 † Stanisław, zmarli z rodz. Wala; Teresa Pigoń

SOBOTA / 1 maja 2021r. / św. Józefa
8.00 † Helena Ślęzak (1 greg.)
8.00 † Izabela Żmijewska (28 greg.)
18.00 Int. od XIII Róży św. Andrzeja Boboli

V Niedziela Wielkanocna / 2 maja 2021r.
7.00 † Helena Ślęzak (2 greg.)
9.00 † Izabela Żmijewska (29 greg.)
9.00 O doświadczenie Bożej miłości dla Karoliny i Sebastiana
10.30 Dzięk. w 80 urodziny Józefa Kowalskiego z prośbą o Boże błog. i potrzebne łaski
12.00 W intencji Parafian / ofiarodawców naszej świątyni
18.00 † Bazyli w rocznicę śmierci