Biuletyn 02.05.2021,V Niedziela Wielkanocy

MARYJA KRÓLOWĄ POLSKI

To nie Polacy wpadli na pomysł, aby obwołać Najświętszą Maryję Pannę Królową Polski. To sama Maryja osobiście poprosiła, żeby Ją tak nazywać. Stało się to w Neapolu we Włoszech, w 1608 roku. Takie przesłanie otrzymał w czasie objawienia Włoch Giulio Mancinelli, jezuita, który żył na przełomie XVI i XVII wieku. Odznaczał się on niezwykłą świętością życia, wielką czcią do Najświętszego Sakramentu i Matki Bożej, troską o dusze w czyśćcu cierpiące oraz nabożeństwem do świętych naszych rodaków – Stanisława Kostki i biskupa Stanisława. W swoich modlitwach prosił Niepokalaną, by mu objawiła, jaki jeszcze tytuł chciałaby mieć w Litanii loretańskiej.


Prawdopodobnie miało to miejsce w klasztorze jezuitów Gesu Nuovo. W wigilię Wniebowzięcia 14 sierpnia 1608 roku, zatopiony w modlitwie Giulio zobaczył Matkę Bożą. Widział też klęczącego u stóp Maryi współbrata z nowicjatu św. Stanisława Kostkę, a przypadała wtedy jego czterdziesta rocznica śmierci. Na ten widok o. Mancinelli zawołał: „Królowo Wniebowzięta, módl się za nami”, na co Matka Boża odpowiedziała: „Dlaczego nie nazywasz mnie Królową Polski? Ja to królestwo bardzo umiłowałam i wielkie rzeczy dla niego zamierzam, ponieważ osobliwą miłością do Mnie płoną jego synowie”. Po tych słowach o. Giulio zakrzyknął: „Królowo Polski Wniebowzięta, módl się za Polskę!”.

Wówczas Maryja miłosiernie spojrzała na klęczącego przed Nią Stanisława Kostkę, potem na o. Mancinellego i powiedziała: „Jemu tę łaskę dzisiejszą zawdzięczasz, mój Giulio”. Radość niezwykła napełniła serce zakonnika po tym widzeniu. Od tej chwili modlił się: „Królowo Polski, módl się za nami” i wielokrotnie powtarzał: „Matka Boża wielkie rzeczy dla Polaków zamierza”.
O. Mancinelli o swoim widzeniu powiedział przełożonym zakonu oraz polskim jezuitom. Pytał też współbraci, gdzie jest to królestwo, którego Matka Boża zechciała być Królową.

Władze kościelne powołały komisję do zbadania objawienia. Po roku wydała ona orzeczenie – objawienie jest prawdziwe. Wówczas o. Giulio – mimo swoich 72 lat – rozpoczął pieszą pielgrzymkę do kraju, o którym mówiła Maryja. 8 maja 1610 r. przybył do Krakowa, witany przez króla Zygmunta III Wazę, biskupów i przedstawicieli wszystkich stanów. W ich asyście przekroczył próg Katedry Wawelskiej, by tam odprawić Mszę świętą. Wtedy objawienie powtórzyło się.

Sprawując Najświętszą Ofiarę przy grobie św. Stanisława Biskupa, zakonnik miał kolejne objawienie. Maryja stanęła przed nim w wielkim majestacie i po raz kolejny powiedziała: „Ja jestem Królową Polski. Jestem Matką tego narodu, który jest Mi bardzo drogi, wstawiaj się więc do Mnie za nim, o pomyślność tej ziemi błagaj nieustannie, a Ja ci będę zawsze, tak jak teraz, miłosierną”. Poprosiła również, aby w Krakowie, na znak, że jest Królową, ustanowić widzialny symbol Jej królowania. W 1628 r. mieszkańcy Krakowa spełnili tę prośbę, zdobiąc wieżę Bazyliki Mariackiej królewską koroną. W 1666 r. – w dziesiątą rocznicę ślubów Jana Kazimierza – założono nową, większą. Z Krakowa o. Giulio Mancinelli udał się jeszcze do Lwowa, by potem powrócić do Neapolu, gdzie zmarł 14 sierpnia 1618 r. Rok wcześniej ponownie objawiła mu się Matka Boża, zapowiadając, że zabierze go do siebie.

Słowa Mancinellego wywołały w Polsce potężny odzew. W kościele w wielkopolskim Rokitnie zawisł obraz Matki Bożej z polskim orłem na piersi. Malarze masowo ten obraz kopiowali. Do dziś kilkanaście takich obrazów wisi w maryjnych sanktuariach w całej Polsce. Najsłynniejsza kopia takiego właśnie obrazu wisi w Licheniu.

W 1656 roku król Jan Kazimierz w lwowskiej katedrze uroczyście uznał Matkę Bożą za Królową Polski. Stało się to w czasie potopu, już po zwycięskiej obronie Jasnej Góry przed Szwedami. Jednak to nie Jan Kazimierz wymyślił, że Polskę należy oddać Maryi. Ten pomysł dojrzewał już wcześniej przez prawie pół wieku. A przekazał go Polakom włoski ksiądz, prawie zupełnie dzisiaj zapomniany w Polsce.

 

 

Ogłoszenia parafialne 02.05.2021r

1. W dniu dzisiejszym zapraszamy na ADORACJĘ NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU od godz. 15:00 do godz. 18:00. Adoracja rozpocznie się Koronką do Bożego Miłosierdzia.2. W pierwsze niedziele miesiąca zbierana taca przeznaczona jest na inwestycje w naszej parafii. Bóg zapłać za składane ofiary.

3. Rozpoczęliśmy najpiękniejszy miesiąc maj – zapraszamy na nabożeństwa ku czci Najświętszej Maryi Panny, tzw. „MAJOWE”: dorosłych i młodzież codziennie o godz. 17:30, a dzieci w poniedziałki (klasy I i II) i w piątki (klasy IV, V, VI) o godz. 16:30.

4. Ostatnie spotkanie dla rodziców dzieci klas III przygotowujących się do I KOMUNII ŚWIĘTEJ odbędzie się we wtorek 4 maja br. o godz. 19:00 w kościele.
OBECNOŚĆ OBOWIĄZKOWA.

5. Trwa okres Wielkanocny – czas radości ze Zmartwychwstania Pana Jezusa. W związku z tym, że obecnie w naszym kościele jest możliwość uczestnictwa we Mszach św. i nabożeństwach 30 osób, gorąco zachęcamy wiernych do skorzystania ławek wystawionych przed kościołem. Jest to również osobiste uczestnictwo we Mszy św. Zachęcamy też wiernych do skorzystania z łaski sakramentu pojednania i do przyjęcia KOMUNII ŚW. WIELKANOCNEJ. Spowiedź św. w tygodniu od 7:45 oraz od godz. 17:30.

6. Jutro przypada Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W tym dniu zapraszamy na Msze św. o godz.: 8:00, 11:00 i 18:00. Będziemy wspólnie dziękować za wolność naszej Ojczyzny i prosić Boga o mądrość i odpowiedzialność dla narodu polskiego.

7. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i piątek miesiąca maja:

  • w pierwszy czwartek będziemy modlić się o świętość dla kapłanów oraz o liczne i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne z naszej parafii. Zapraszamy od godz. 17:00 na ,,Godzinę Świętą”, czyli Adorację przed Najświętszym Sakramentem a po Niej na Mszę świętą w powyższych intencjach.
  • w pierwszy piątek spowiedź dla dzieci, młodzieży i dorosłych od godz. 17:30 i Msza Święta Wotywna o NSPJ o godz.18:00.

8. W I piątek miesiąca maja z Panem Jezusem udamy się do chorych: ks. Proboszcz i ks. Marcin od godz. 9:30, a ks. Piotr po zajęciach w szkole.
Prosimy zgłaszać do kapłanów chorych.

9. Wszystkim Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia życzymy wszelkiego dobra w życiu i błogosławieństwa Bożego.

10. Rozpoczyna się „ostatnia prosta” przygotowań do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania dla młodzieży z roku II. Warunkiem dopuszczenia do tego sakramentu jest udział w dniu skupienia, który dla kandydatów do bierzmowania odbędzie się w naszej parafii. W związku z tym ks. Marcin prosi o mobilizację wszystkich kandydatów i ich rodziców. W najbliższym czasie odbędą się spotkania dla kandydatów do bierzmowania w każdą niedzielę maja i czerwca po Mszy św. o godz. 19:00 w kościele. Obecność kandydatów na powyższych spotkaniach jest obowiązkowa.

11. Od Niedzieli 2 maja 2021 roku do końca sierpnia nie będzie Mszy św. niedzielnej o godz. 15:00, natomiast Koronka do Bożego Miłosierdzia pozostaje bez zmian.

13. Pan powołał do wieczności:

† śp. Tadeusza Zinkiewicza
lat 62 z ul. Lubelskiej

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie! A światłość wiekuista niechaj mu świeci.

 

Intencje mszalne 02.05.2021r

PONIEDZIAŁEK / 3 maja 2021r. / NMP Królowej Polski
8.00 † Kazimierz Furowicz w 19 r. śm.
8.00 † Helena Ślęzak (3 greg.)
11.00 Dzięk. w 40 rocz. ślubu Barbary i Eugeniusza z prośbą o Boże błog., opiekę MB dla Rubinowych Jubilatów oraz o łaskę zdrowia na kolejne lata wspólnego życia
18.00 † Izabela Żmijewska (30 greg.)
18.00 † Rodzice: Kazimiera i Antoni Rybiccy, siostra Bogumiła, Jan, Benedykt i zm. z rodz. Rybickich, Kułakowskich i Mikołajewskich

WTOREK / 4 maja 2021r. / św. Floriana
8.00 † Zmarli rodzice z rodzin Gdaniec i Wołoszyn
18.00 † Helena Ślęzak (4 greg.)
18.00 O Boże błog., opiekę MB dla Moniki Gołyńskiej z ok. 85 urodzin

ŚRODA / 5 maja 2021r.
8.00 † Regina Urbańska w 2 r. śm.
18.00 † Zm. z rodz. Juśko: Henryk, Maria i Jan, oraz z rodz. Woś: Bronisława (k), Jan i Czesław
18.00 † Helena Ślęzak (5 greg.)

CZWARTEK / 6 maja 2021r. / św. Filipa i Jakuba
8.00 † Genowefa Borowiecka w 29 r. śm. oraz Stefan, Jadwiga i Kazimierz
18.00 † Helena Ślęzak (6 greg.)
18.00 † Ignacy Rokowski w 3 miesiąc po pogrzebie – int. od rodz. Kociołków

PIĄTEK / 7 maja 2021r.
8.00 † Helena Ślęzak (7 greg.)
18.00 O Boże błogosławieństwo dla Wspólnoty „Przemienienie”
18.00 Dzięk. za łaskę chrztu, z prośbą o Boże błog. i potrzebne łaski dla ks. Wojciecha

SOBOTA / 8 maja 2021r. / św. Stanisława
8.00 † Stanisława (k) i Stanisław, i zm. z rodz. Osowskich i Wala
18.00 † Stanisław Kuchta
18.00 † Helena Ślęzak (8 greg.)

VI Niedziela Wielkanocna / 9 maja 2021r.
7.00 † Stanisław i Cyryla (k) Kieza
9.00 † Józef Słomiński w 28 r. śm. i zm. z rodz.
9.00 † Genowefa i Franciszek Dziewulscy, Eugenia (k) i Stanisław Maluga
10.30 O Boże błog. i opiekę MB dla Tobiasza Szczepanik z ok. urodzin
12.00 W intencji Parafian
18.00 † Helena Ślęzak (9 greg.)