Biuletyn 18.04.2021, III Niedziela Wielkanocy

SŁOWO BOŻE W ŻYCIU WIERNYCH

Biblia nadal stanowi księgę, którą w skali świata tłumaczy się najczęściej oraz drukuje i sprzedaje w największej ilości egzemplarzy. Na tej podstawie można by sądzić, że jest również książką najczęściej czytaną i najlepiej znaną przez wierzących. Niestety nawet najbardziej podstawowe testy sprawdzające wiedzę biblijną, wypadają marnie. Jakie znaczenie ma dla chrześcijan Pismo Święte?

Zdarza się, że w chrześcijańskiej rodzinie z trudem odnajdziemy choćby jeden egzemplarz Pisma Świętego. Biblia pojawia się w chrześcijańskich domach przy różnych religijnych okazjach, np. jako prezent na bierzmowanie, ślub lub inne podobne uroczystości. Wydaje mi się, że Biblia otrzymywana w takich okolicznościach podziela los innych prezentów, z których obdarowany nie bardzo jest zadowolony, lecz nie wypada mu odmówić przyjęcia. A więc obdarowana osoba wyraża swą wdzięczność i odkłada prezent na półkę, aby czym prędzej o nim zapomnieć. Tylko tak można wytłumaczyć fakt, że w wielu domach Biblię pokrywa gruba warstwa kurzu. Dlaczego tak się dzieje? Skoro Biblia jest Pismem Świę¬tym dla wierzących, to dlaczego w ich świadomości jest czymś tak mało świętym, że nie okazują wobec niej prawie żadnego zainteresowania? Przecież to, co uznajemy za święte, staramy się nabożnie czcić i otaczać szacunkiem i miłością. Dziwnym trafem, ta postawa zdaje się nie dotyczyć Biblii. Przyzwyczailiśmy się nazywać ją księgą życia, gdyż rzeczywiście została napisana jako historia konkretnych ludzi, aby przyszłe pokolenia uczyły się z ich przykładów, wyciągając życiowe wnioski i pożytek duchowy. Dlaczego więc Biblia ma tak nie¬wielki wpływ na nasze życie?

Wydaje się, iż wielu chrześcijan podejmuje decyzje i życiowe wybory, nie opierając się na Biblii, lecz kierując się opinią publiczną.

Jeśli wierzący traktują Pismo Święte w sposób powierzchowny i z niechęcią, znaczy to, iż nie biorą na poważnie jego treści. A przecież mówi nam ono o Bogu, który wychodzi do człowieka, ofiarowując mu zbawienie w Chrystusie Jezusie. Jednocześnie wskazuje sposób urze¬czywistniania dzieła zbawienia. Biblia w wielu miejscach kieruje naszą uwagę na konieczność uważnego jej czytania, a więc poświęcenia czasu, by ją usłyszeć, zgłębić, odkryć zawarty w jej wersetach skarb. Izajasz mówi do ludu, skłaniając ich serca ku słowom Boga: „Szukajcie w księdze Pańskiej i odczytajcie: Ani jednego z nich nie zabraknie! – Bo usta Jego, one rozkazały i Duch Jego, On je zgromadził.” (Iz 34,16).

Skoro Jezus nazwał Ewangelię Dobrą Nowiną, zrozumiałe jest, że każde spotkanie ze Zbawicielem poprzez lekturę Pisma Świętego przynosi człowiekowi radość i pokój. Ta prawda dotyczy szczególnie Nowego Testamentu. Jeśli wierzymy, że Jezus jest w Słowie Bożym obecny i żyjący oraz czytamy je z wiarą, stanie się naszym udziałem błogosławiona radość zjednoczenia z Sercem Jezusa oraz bycia jedno ze wspólnotą ludzi wierzących. Jeśli postaramy się czytać przypowieści tak, jakbyśmy je widzieli pierwszy raz, doświadczymy jak bardzo poruszają one nasze serce i motywują do zmiany życia. Poprzez pełne ufności czytanie ewangelicznych relacji opisujących Jezusa przebaczającego grzechy i uzdrawiającego chorych, otworzymy się na łaskę przebaczenia naszych osobistych grzechów. Wówczas będziemy przekonani na podstawie naszego własnego spotkania z Bogiem, że Jego Słowo jest żywe i skuteczne, zapraszające nas do modlitwy we wspólnocie Kościoła, który modli się i uwielbia Boga.

Od 13 lat w Kościele w Polsce Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II promuje inicjatywę przeżywania III Niedzieli Wielkanocnej (w 2021 r. – 18 kwietnia) i następującego po niej tygodnia jako Niedzieli Biblijnej i Tygodnia Biblijnego. To także Dzień Narodowego Czytania Pisma Świętego.

Zaczynając od dzisiejszej niedzieli, 18 kwietnia 2021 r. wejdziemy w XIII Tydzień Biblijny, którego motywem przewodnim są słowa: „Jam jest chleb życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie” (J 6,35). Nawiązują one do tematu całego roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce, w którym rozważa się tajemnicę Eucharystii jako Wieczerzy Pańskiej.

 

 

Ogłoszenia parafialne 18.04.2021r

1. Dzisiaj w III Niedzielę Wielkanocną, rozpoczynamy XIII Tydzień Biblijny. Swoim hasłem jak i wybranymi tekstami z ewangelii według św. Marka nawiązuje on do programu duszpasterskiego, który wprowadza nas w tajemnicę Eucharystii jako Wieczerzy Pańskiej.

2. W związku z rozpoczętym Tygodniem Biblijnym serdecznie zapraszamy wspólnoty parafialne i wiernych do uczestnictwa w Nabożeństwie Drogi Światła, która odbędzie się w piątek (23 kwietnia) o godz 17:30. Wspólnota Kręgu Biblijnego poprowadzi rozważania 7 stacji nawiązujących do Zmartwychwstania Chrystusa i przeżywania Eucharystii. Niech uczestnictwo w tym nabożeństwie będzie dla nas utwierdzeniem w radości świąt wielkanocnych.

3. W związku z tym, że obecnie w naszym kościele może uczestniczyć we Mszach św. i nabożeństwach 30 osób, gorąco zachęcamy wiernych do skorzystania ławek wystawionych przed kościołem. Jest to również osobiste uczestnictwo we Mszy św. Zachęcamy też wiernych do skorzystania z łaski sakramentu pojednania i do przyjęcia KOMUNII ŚW. WIELKANOCNEJ. Spowiedź św. w tygodniu od 7:45 oraz od godz. 17:30.

4. Zakończyliśmy 77 Tydzień Miłosierdzia pod hasłem „JESTEŚMY WEZWANI DO MIŁOSIERDZIA”. Dziękujemy za przyniesione SKARBONKI (124) z jałmużną wielkopostną 2021 w ramach ogólnopolskiej akcji „CZAS MIŁOSIERDZIA”. Za wszystkie ofiary, które są pomocą dla potrzebujących składamy „Bóg zapłać”. PRZYPOMINAMY: Parafialny Oddział Caritas znajduje się na ul. Myliusa 1A i czynny jest w każdy czwartek od godz. 16:00 do godz. 17:00. Zapraszamy.

5. W najbliższą niedzielę – Niedzielę Dobrego Pasterza – rozpoczynamy 58 Tydzień Modlitw o Powołania. Zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy w intencji młodych ludzi, aby dobrze rozeznali swoje powołanie.

6. Zapraszamy całą wspólnotę parafialną do udziału w zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (sprzęt RTV I AGD np. pralki, telewizory, komputery). zbiórka będzie miała miejsce na placu kościelnym przy choince dnia 26 kwietnia 2021 od 15:00 do 20:00. Przychody z akcji pozwolą na wsparcie POLSKICH MISJONARZY, którzy prowadzą swoje misje w najbiedniejszych krajach świata Zambii, Kamerunie, Kenii.

7. W piątek – 23 kwietnia, obchodzimy Uroczystość Św. Wojciecha – biskupa i męczennika, głównego patrona Polski i Diecezji Elbląskiej. Jest to również dzień imienin naszego ks. Proboszcza.  Zapraszamy tego dnia na Mszę św. o godz. 18:00, w czasie której będziemy modlić się o Boże Błogosławieństwo i wstawiennictwo świętego patrona dla naszego Solenizanta. Z racji uroczystości nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

9. Pan powołał do wieczności:

† śp. Wandę Peplińską lat 64 z ul. Leszczyńskiego

Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie! A światłość wiekuista niechaj jej świeci.

 

Intencje mszalne 18.04.2021r

PONIEDZIAŁEK / 19 kwietnia 2021r.
8.00 † Izabela Żmijewska (16 greg.)
18.00 † Stanisław Jasiński w 13 r. śm. i zm. z rodz. Bajson, Jasińskich i Kachnowicz
18.00 † Józefa (k), Andrzej, Jan i Tadeusz – o dar życia wiecznego
18.00 O Boże błog., opiekę MB Szkaplerznej i św. Rafała dla ks. Proboszcza z ok. urodzin – int. od Margaretek

WTOREK / 20 kwietnia 2021r.
8.00 † Izabela Żmijewska (17 greg.)
18.00 † Lucjan Górski w 11 r. śm. i zmarli z obojga stron
18.00 O obitość łask Bożych, nieustanną opiekę MB dla ks. Proboszcza z ok. urodzin – int. od II Róży Żywego Różańca

ŚRODA / 21 kwietnia 2021r.
8.00 † Stanisława (k) Dąbrowska w 30 dpp.
18.00 † Izabela Żmijewska (18 greg.)
18.00 O Boże błog., wszelkie potrzebne łaski dla Nikodema i jego rodziny, Agnieszki i całej rodziny zakonnej oraz dla Magdaleny i Macieja

CZWARTEK / 22 kwietnia 2021r.
8.00 † Izabela Żmijewska (19 greg.)
18.00 † Dariusz Morzy
18.00 Wynagradzająca NSPJ i NSM za grzechy Marii, Romana, Radosława, Ewy, Kaludii, Przemysława i Patrycji

PIĄTEK / 23 kwietnia 2021r. / św. Wojciecha
8.00 † Izabela Żmijewska (20 greg.)
18.00 † Anatol Usik w 1 r. śm.
18.00 O Boże błog., opiekę MB, Dary Ducha Św. i wstawiennictwo świętego patrona dla ks. Proboszcza w dniu imienin

SOBOTA / 24 kwietnia 2021r.
8.00 † Henryk Wall w 20 r. śm. oraz zmarli rodzice, babcie, dziadkowiez obojga stron; Edyta i Edward
8.00 † Izabela Żmijewska (21 greg.)
18.00 Dzięk. w 50 rocz. ślubu Haliny i Eugeniusza Motyl z prośbą o Boże błog. i potrzebne łaski dla Złotych Jubilatów

IV Niedziela Wielkanocna / 25 kwietnia 2021r.
7.00 † Izabela Żmijewska (22 greg.)
7.00 † Zofia Sudoł w 5 r. śm. i Paweł Sudoł
9.00 † Janina i Bolesław Walko w dniu ziemskich urodzin
10.30 O Boże błog., opiekę MB i potrzebne łaski dla Artura Sadowego z ok. 50 urodzin
12.00 W intencji Parafian
15.00 † Piotr Bumbul w 21 r. śm. i Krystyna Bumbul w 7 r. śm.
18.00 Dzięk. w 45 rocz. ślubu Ewy i Ryszarda Komycz z prośbą o Boże błog. i potrzebne łaski dla Jubilatów