Biuletyn 29.11.2020, I Niedziela Adwentu

O ZNACZENIU ADWENTU

Jak jest dzisiaj? Jakie znaczenie ma Adwent dla życia duchowego chrześcijanina przełomu wieków i tysiącleci? Jakie znaczenie ma to adwentowe oczekiwanie dla życia duchowego chrześcijanina?

Czas Adwentu jest wyjątkową okazją do przebudzenia duchowego chrześcijanina. To jest dogodny czas do nazwania w sobie pewnych tęsknot za Jezusem Chrystusem, które mogły zostać zagłuszone przez sprawy codzienne. Jest to również szansa, aby spojrzeć na siebie przez pryzmat swojego serca, czyli tego, co w nas najgłębsze, a czego tak często nie chcemy uwzględniać. Ale to także dobra chwila, aby zapytać: czy nie przypisałem sobie samemu monopolu na pojmowanie życia, rozumienie Kościoła, a nawet samego Jezusa Chrystusa?

Jakie zadania moglibyśmy postawić sobie na czas Adwentu?

Jest to swoiste zmaganie się z czasem. I można tutaj postawić przed sobą takie zadania, które odnosiłyby się do czasu. Dobrze jest w tym okresie dokonać oceny wykorzystania czasu kończącego się roku kalendarzowego. Jaki to był czas? Co dokonało się w mijającym roku? Czy trudny czas pandemii zmienił coś w moim życiu? Warto zaplanować sobie czas na rok najbliższy, jeśli będzie nam dany. W planowaniu czasu każdy powinien uwzględnić swoją sytuację życiową, aby to planowanie odpowiednio rozłożyć, z różnymi akcentami, aby zatroszczyć się o obecność Boga w swoim życiu.

Jest to czas, aby swoje życie skierować w stronę Boga, który przychodzi – jest to swoiste oczekiwanie na nadchodzącego wyczekiwanego gościa.

W czasie adwentu powinna dominować radosna nadzieja, której szczególnie dziś tak bardzo wszyscy potrzebujemy. Kościół, bowiem poprzez liturgię tego okresu budzi w nas uczucia nadziei, tęsknoty i radosnego oczekiwania. Oczekiwanie na przyjście Jezusa jest źródłem radości. Jakkolwiek przygotowanie na przyjście Pana polega na oczekiwaniu i pokucie, stąd fioletowy kolor szat liturgicznych, to jednak pokuta jest przepełniona radością. Adwent przypomina nam, że całe nasze życie jest oczekiwaniem.

Z roku na rok następuje coraz większa komercjalizacja świąt Bożego Narodzenia. Już od połowy listopada reklamy wzywają nas do zakupów i troski tylko o jeden wymiar przygotowania do świąt. Przyzwyczajamy się coraz bardziej do tego. Duch adwentu jest duchem nadziei i radosnego oczekiwania, ale nie świętowaniem z wyprzedzeniem.

Nie jest łatwo utrzymać tego ducha w obliczu nacisków komercji, które przemieniły tygodnie przed Bożym Narodzeniem w istne szaleństwo zakupów i rozrywki. Cieszy nas myśl o zbliżającym się radosnym wydarzeniu i czujemy z tego powodu ekscytację. Jednak w czasie przygotowań nie świętujemy – w przeciwnym razie trudno by było odróżnić przygotowania od samego święta. Radość adwentu ma głębokie, duchowe podstawy: oczyszczamy nie tylko nasze mieszkania, ale głównie nasze serca i dusze. Przebaczenie, pojednanie, odpuszczenie – to nasze główne zadania w tym czasie.

A to wymaga chwili refleksji, zatrzymanie się w pogoni świata, aby spojrzeć w głąb siebie i na nowo odnaleźć sens życia, sens codziennych wysiłków i ogromną potrzebę dzielenia się z drugim człowiekiem. Dlatego tak ważne jest w tym czasie odnalezienie choćby chwili spokoju, odrobina przestrzeni na przemyślenia, moment na zatrzymanie się w biegu codziennych spraw, przyjrzenie się sobie, swojemu życiu i ludziom wokół. Wyobraź sobie, jakiego życia, jakich uczuć i jakich relacji pragniesz doświadczać.

 

Ogłoszenia parafialne 29.11.2020r
I Niedziela Adwentu

1. Wolontariusze Caritas zbierają dziś ofiary przed kościołem dla najuboższych i potrzebujących z naszej parafii. Za okazaną pomoc dziękujemy. Punkt Caritasu Parafialnego przy ul. Myliusa 1A czynny jest w czwartki od 16:00 do 17:00.

2. W ramach ogólnopolskiej akcji „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom” od przyszłej niedzieli Wolontariusze Caritas będą rozprowadzać świece na stół wigilijny w cenie: 6 zł – małe świece i 20 zł duże świece. Będzie też możliwość nabycia za dobrowolną ofiarę poświęconego opłatka na stół wigilijny.

3. Zapraszamy w ADWENCIE na wspólne śpiewanie GODZINEK KU CZCI NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NMP – niedziela godz. 8:40.

4. Wszystkich parafian dorosłych zapraszamy na MSZE ŚW. RORATNIE ku czci Matki Bożej o godz. 6:30, natomiast młodzież wraz z kandydatami do Sakramentu Bierzmowania w środy o godz. 19:00. Dla dzieci Msze RORATNIE odprawiane będą w poniedziałki i czwartki o godz. 18:00. W tym tygodniu wyjątkowo zapraszamy tylko w czwartek, ponieważ w poniedziałek sprawujemy ostatnią Mszę w intencji zmarłych. Prosimy, by dzieci przychodziły z opiekunami i przynosiły z sobą LAMPIONY.

5. Drodzy Parafianie – w związku z zagrożeniami i obostrzeniami, jakie niesie ze sobą trwająca epidemia, decyzją Biskupa Elbląskiego (z dn. 21.11.2020 r.) we wszystkich parafiach naszej diecezji zostają odwołane Rekolekcje Adwentowe. Gorąco zachęcamy do oglądania / słuchania rekolekcji, które na pewno będą transmitowane w telewizji, radiu czy Internecie. Warto może też pomyśleć nad osobistą lekturą duchową na Adwent, aby dobrze przeżyć ten czas i przygotować się do ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA.

6. W związku z tym, że nie będzie REKOLEKCJI ADWENTOWYCH nie możemy liczyć na pomoc spowiedników z innych parafii. Zwracamy się z prośbą, by spowiedź przedświąteczną dobrze rozłożyć w czasie. Księża naszej parafii będą pełnić posługę SAKRAMENTU POKUTY jak do tej pory: rano o godz. 6:30 i przed Mszą św. wieczorną od godz. 17:30. Przed samymi świętami, aby uniknąć większych „kolejek” i zgromadzeń przy konfesjonale, będzie dodatkowa możliwość spowiedzi, poza Mszami – o czym poinformujemy w najbliższym czasie. Prosimy o wyrozumiałość i nieodkładanie spowiedzi na „ostatnią chwilę”.

7. Bardzo prosimy o kontakt z rodziną, która zamówiła Mszę św. gregoriańską za śp. Stanisława Fabisiaka, w celu potwierdzenia rezerwacji Mszy.

8. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca:

  • I czwartek miesiąca – zapraszamy na Mszę św. o godz. 18:00, a po niej na Adorację Najświętszego Sakramentu tj. na „GODZINĘ ŚWIĘTĄ”. Zapraszamy wszystkie „Margaretki” do wspólnej modlitwy.
  • I piątek miesiąca: spowiedź dla dzieci, młodzieży, dorosłych a szczególnie dzieci klas IV od godz. 17:30 i Msza św. dla wszystkich o godz. 18:00
  • I sobota miesiąca: zapraszamy wszystkich czcicieli Matki Bożej na nabożeństwo połączone z Adoracją Najświętszego Sakramentu od godz. 17:00.

9. W pierwszy piątek miesiąca (4 grudnia) z Panem Jezusem udamy się do chorych: ksiądz Proboszcz i ks. Marcin od godz. 9:30, ks. Piotr po zakończonych zajęciach w szkole około godz. 14.:00. Prosimy rodziny chorych do których kapłani przychodzą z posługą sakramentalną w pierwsze piątki miesiąca o potwierdzenie możliwości przyjęcia kapłana.

10. Zachęcamy do nabycia aktualnego numeru „Gościa Niedzielnego” w cenie 6 zł. z dodatkiem „Gościa Elbląskiego” a nim wydarzenia z diecezji.

11. Pan powołał do wieczności: śp. Jana Włodarczaka lat 65 z ul. Tuwima

† śp. Wandę Bąk
lat 68 z ul. Łokietka
† śp. Romana Biszko lat 76 z ul. Sobieskiego

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie! A światłość wiekuista niechaj im świeci.

 

Intencje mszalne 29.11.2020

PONIEDZIAŁEK / 30 listopada 2020r. / św. Andrzeja Apostoła
6.30 O potrzebne łaski dla ks. Piotra Wolnikowskiego, zdrowie i dary Ducha Świętego w posłudze kapłańskiej – int. od Wspólnoty Kręgu Biblijnego
18.00 Zm. z rodz. Dawczaków, Mysza, Kędzior, Ochrytków, Maguszewskich, Antoni Pogorzelski, Wanda Wdowińska
18.00 Msza Św. zbiorowa za zmarłych

WTOREK / 1 grudnia 2020r.
6.30 † Stanisław Fabisiak (1 greg.)
18.00 O zdrowie dla doktora Marka Mitala oraz o wiarę i opiekę MB

ŚRODA / 2 grudnia 2020r.
6.30 † Stanisław Fabisiak (2 greg.)
18.00 O Boże błog., opiekę MB i dary Ducha Św. w dniu urodzin i imienin dla Barbary i całej Jej rodziny
18.00 † Tadeusz Wałdoch – int. od sąsiadek

CZWARTEK / 3 grudnia 2020r. / św. Franciszka Ksawerego
6.30 † Stanisław Fabisiak (3 greg.)
18.00 † Rodzice: Helena w 25 r.śm. i Feliksa Landz, Walerian Firsz
18.00 O liczne i święte powołania do służby Bożej oraz o Boże błog. dla kapłanów pochodzących z naszej parafii

PIĄTEK / 4 grudnia 2020r. / św. Barbary
6.30 † Stanisław Fabisiak (4 greg.)
18.00 W intencji czcicieli Najświętszego Serca Pana Jezusa
18.00 O Boże błog. dla Wspólnoty „Przemienienie”

SOBOTA / 5 grudnia 2020r.
6.30 † Stanisław Fabisiak (5 greg.)
18.00 † Bronisława Tykarska w 27 r. śm.
18.00 † Krystyna Maćko w 10 r. śm.
18.00 O ustanie epidemii oraz o zdrowie dla chorych – int. od IX Róży MB Szkaplerznej

II Niedziela Adwentu / 6 grudnia 2020r.
7.00 † Dusze w czyśćcu cierpiące
9.00 O doświadczenie Bożej miłości dla Karoliny i Sebastiana
9.00 † Józef Sielewicz w 8 r. śm.
10.30 † Wiesław Wojniak w 26 r. śm.
12.00 W intencji Parafian
15.00 † Maria Szulczewska
18.00 † Stanisław Fabisiak (6 greg.)