Biuletyn 06.12.2020, II Niedziela Adwentu

RORATY – CZYLI CZEKANIE

Każdy, kto ceni sobie Boże Narodzenie będzie chciał je dobrze przygotować. Nie tylko choinkę, prezenty, posiłki i wszystko, co zewnętrzne. Trzeba przede wszystkim przygotować samego siebie.

A podczas bezpośrednich przygotowań, kiedy z najbliższymi bywamy razem dłużej niż kiedykolwiek, prawdziwym wyzwaniem staje się nie pokłócić przy okazji Świąt. Tak ważne jest więc wyciszenie w Adwencie, przemyślenie, chwila na zatrzymanie w biegu codziennych spraw – może przez udział w rekolekcjach albo poranne Roraty któregoś dnia…

No właśnie, Roraty… Trzeba zmobilizować się, by wstać, wyjść z ciepłego domu i to znacznie wcześniej niż zwykle. Za oknem jeszcze ciemno, noc ciągle, a tu zimno i kawałek drogi przed nami….Sens tych porannych wypraw docenimy kilka tygodni później, gdy zapadnie wigilijny zmrok. Gdy zaczną się Święta. Bo przeżyjemy je inaczej, jeśli podejmiemy wcześniej ten roratni obowiązek. Wielu z nas nie wyobraża sobie przecież Adwentu bez Rorat.

Roraty to Msza św. odprawiana ku czci Maryi, którą symbolizuje postawiona w pobliżu ołtarza biała świeca z niebieską wstążką. Nazwa Mszy św. roratniej pochodzi od łacińskich słów „Rorate cæli desuper” („Spuśćcie rosę niebiosa”). Roraty odprawiane są przez cały Adwent w dniach powszednich.

Dlaczego o świcie? Tak wczesna pora ma świadczyć o naszym nieustannym czuwaniu, by nie przegapić momentu przyjścia na świat Bożego Dzieciątka.

W dawnej Polsce panowało przekonanie, że w Adwencie ziemia zapada w sen i nie należy jej budzić. Źle widziano jakąkolwiek pracę w polu czy ogrodzie. Nawet jeśli aura sprzyjała nie wypadało „robić w polu”. W tym czasie zajmowano się pracami w obejściu, przygotowywano ozdoby choinkowe, które przecież robiło się ręcznie z kolorowej bibułki, słomy, jajecznych wydmuszek. Powoli, tak jak cała przyroda, ludzie też wyciszali się, uspokajali, przygotowania do Świąt nabierały głębokiego, duchowego wymiaru.

Msze św. roratnie były tych przygotowań kwintesencją. Szło się często w śniegu po pas, z lampkami, które oświetlały drogę, a bywało, że i broniły przed wilkami, które w mroźne zimy podchodziły watahami blisko ludzkich siedzib. Szły całe wsie. Roraty były częścią ówczesnej codzienności, kultury i obyczaju. A dziś?

W dzisiejszym zabieganym świecie, w którym ludzie narzekają na nieustanny brak czasu, łatwo zapomnieć o tym, co najważniejsze. A przecież każdy z nas wie, że jaki Adwent takie Święta. Jeśli czas przygotowań skrócimy sobie jedynie do gorączkowych zakupów i wielkiego sprzątania domu, to ze Świąt pozostanie nam jedynie siedzenie przy stole. Czyli w praktyce po Świętach zostanie jedynie rozczarowanie i niestrawność.

Większość z nas, pracując od rana ma kłopot z wygospodarowaniem czasu, by pójść na poranne Roraty. Stąd część parafii, idzie parafianom „na rękę” i ułatwia nam życie, odprawiając popołudniowe czy wieczorne Msze św. i nazywając je roratnimi. Tak też jest w tym roku również w naszej parafii – dla dzieci i młodzieży.

 

Ogłoszenia parafialne 06.12.2020r
II Niedziela Adwentu

1. Zapraszamy dziś na Adorację Najświętszego Sakramentu od godz. 16:00. Wykorzystaj ten czas ADWENTU i znajdź chwilę na ADORACJĘ.

2. Dzisiejsza taca przeznaczona jest na potrzeby inwestycyjne naszej parafii. Bóg zapłać za złożone ofiary. PROSIMY O ZAMYKANIE DRZWI PRZY WCHODZENIU I WYCHODZENIU Z KOŚCIOŁA PONIEWAŻ KOŚCIÓŁ JEST OGRZEWANY. DZIĘKUJEMY.

3. W ramach ogólnopolskiej akcji „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom” Wolontariusze Caritas rozprowadzają świece na stół wigilijny w cenie: 6 zł małe świece i 20 zł duże świece. Mamy tez możliwość nabycia za dobrowolną ofiarę poświęconego opłatka na stół wigilijny przed Kościołem.

4. Zapraszamy w ADWENCIE na wspólne śpiewanie GODZINEK KU CZCI NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NMP w niedzielę o godz. 8:40.

5. Wszystkich parafian dorosłych zapraszamy na MSZE ŚW. RORATNIE ku czci Matki Bożej o godz. 6:30, natomiast młodzież wraz z kandydatami do Sakramentu Bierzmowania w środy o godz. 19:00. Dla dzieci Msze Roratnie sprawowane są w poniedziałki i czwartki o godz. 18:00. Prosimy, by dzieci przychodziły z opiekunami i przynosiły z sobą LAMPIONY.

6. We wtorek 8 grudnia obchodzimy Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Dzień ten jest świętem patronalnym Ruchu Światło-Życie, a w nim gałęzi Domowego Kościoła. Tego dnia zapraszamy o godz. 17:30 na wspólny śpiew GODZINEK KU CZCI NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NMP w intencji dziękczynnej za dar ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II, który zawierzył cały świat NIEPOKALANEJ.

7. Drodzy Parafianie – w związku z zagrożeniami i obostrzeniami, jakie niesie ze sobą trwająca epidemia, decyzją Biskupa Elbląskiego (z dn. 21.11.2020 r.) we wszystkich parafiach naszej diecezji zostają odwołane Rekolekcje Adwentowe. Gorąco zachęcamy do oglądania / słuchania rekolekcji, które na pewno będą transmitowane w telewizji i w radiu. Warto może też pomyśleć nad osobistą lekturą duchową na Adwent, aby dobrze przeżyć ten czas i przygotować się do ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA.

8. W związku z tym, że nie będzie REKOLEKCJI ADWENTOWYCH nie możemy liczyć na pomoc spowiedników z innych parafii. Księża naszej parafii będą pełnić posługę SAKRAMENTU POKUTY jak do tej pory: rano o godz. 6:30 i przed Mszą św. wieczorną od godz. 17:30. Przed samymi świętami, aby uniknąć większych „kolejek” i zgromadzeń przy konfesjonale, będzie dodatkowa możliwość spowiedzi, poza Mszami o czym poinformujemy w najbliższym czasie. Prosimy o wyrozumiałość i nieodkładanie spowiedzi na „ostatnią chwilę”.

9. Wszystkim Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia życzymy wielu łask Bożych i opieki Matki Bożej Szkaplerznej.

10. Zachęcamy do nabycia aktualnego numeru „Gościa Niedzielnego” w cenie 6 zł. z dodatkiem „Gościa Elbląskiego” a nim wydarzenia z diecezji.

11. Pan powołał do wieczności: śp. Marię Sztychmiler lat 94 z ul. Kłoczowskiego

† śp. Kazimierza Kozaczuka lat 74 z ul. Leszczyńskiego
† śp. Mariana Kwietniewskiego lat 69 z ul. Korczaka

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie! A światłość wiekuista niechaj im świeci.

 

Intencje mszalne 06.12.2020r
II Niedziela Adwentu

PONIEDZIAŁEK / 7 grudnia 2020r. / św. Ambrożego
6.30 † Irena Jachowicz (7 greg.)
18.00 † Lucjan Kachnowicz w 5 r. śm., Barbara i zm. z rodz. Bajson, Jasińskich i Kachnowicz
18.00 † Bernard Kurkowski w 30 dpp.

WTOREK / 8 grudnia 2020r. / Niepokalanego Poczęcia NMP
6.30 † Irena Jachowicz (8 greg.)
6.30 † Maria Załęska
18.00 Dzięk. za dar przyjaźni, darczyńców oraz za otwartość serca ludzi, których spotkałam na swojej drodze
18.00 † Marianna Młynarska, Józef, Zbigniew, Sławomir i Anna Nadolska

ŚRODA / 9 grudnia 2020r.
6.30 † Monika i Jan Ostrowscy, Barbara Skorupska
18.00 † † Irena Jachowicz (9 greg.)
18.00 † Stanisława (k) i Stanisław Klonkowscy

CZWARTEK / 10 grudnia 2020r.
6.30 † Irena Jachowicz (10 greg.)
18.00 † Adela Demska w 2 r. śm.
18.00 † Michał Jakubiak w 6 r. śm.

PIĄTEK / 11 grudnia 2020r.
6.30 O wiarę, nadzieję i miłość dla Zbigniewa Jackiewicza, żony Wiesi i dzieci z rodzinami
18.00 † Irena Jachowicz (11 greg.)
18.00 † Zmarli z rodz. Mendalka

SOBOTA / 12 grudnia 2020r. / NMP z Guadalupe
6.30 † Irena Jachowicz (12 greg.)
18.00 † Stefania w 8 r. śm., Jerzy i Krzysztof
18.00 † Marek Malinowski w 30 dpp.

II Niedziela Adwentu / 13 grudnia 2020r.
7.00 † Irena Jachowicz (13 greg.)
9.00 O Boże błog. i siłę w pokonywaniu trudności dla Nikodema i jego rodziny, Agnieszki i całej rodziny zakonnej oraz dla Magdaleny i Macieja
9.00 Dziek. W 8 urodziny Tatiany Caban z prośbą o Boże błog. i opiekę MB na każdy dzień
10.30 O Boże błog., opiekę MB Szkaplerznej i dary Ducha Św. dla Sylwii Szczepanik z ok. urodzin
12.00 W intencji Parafian
15.00 Rez.
18.00 † Waldemar Malinowski w 4 r. śm. i zm. z rodz. Malinowskich i Mołbów