Biuletyn 25.10.2020, XXX Niedziela Zwykła

PO CO SIĘ MODLIĆ ZA ZMARŁYCH?

Po co się modlić za zmarłych, skoro ci z czyśćca pójdą i tak do nieba, a tym w piekle i tak nic nie pomoże?

Pytanie sprytne, bo za pozornie prostym pytaniem, kryje się cały problem sensowności modlitwy za zmarłych. Kryje się niewiara w to, że możemy pomóc zmarłym, a nawet przeświadczenie, że oni mają swoje życie a my swoje.

Wątpliwość co do sensowności modlitwy za zmarłych jest wnioskiem z dwóch słusznych stwierdzeń. Jedno mówi, że modlitwa nie pomaga duszom w piekle, drugie zaś, że ci, co są w czyśćcu i tak pójdą do nieba. Zajmijmy się najpierw stwierdzeniami, a później zobaczymy, czy wyciągnięty wniosek jest słuszny. Co do sensowności modlitwy za zmarłych znajdujących się w piekle, nie można mieć pretensji.

Faktycznie, modlitwa im nie pomaga, więc po co za nich się modlić? No, ale któż za nich się modli? My modlimy się za zmarłych, a nie za tych, co znajdują się w piekle. Powie jednak ktoś – jeśli za zmarłych, to i za tych z piekła.

Dobrze, ale kto wie, którzy zmarli są w piekle?

My mamy nadzieję, że zmarli są w czyśćcu i dlatego się za nich modlimy. Nie możemy dzielić zmarłych na tych, co są w piekle i tych, co w czyśćcu. To jest sprawa Boga. My jeślibyśmy odmówili modlitwy za zmarłego, sądząc, że on jest w piekle, to byśmy zrobili mu krzywdę, bo o tym, gdzie on jest, my nie wiemy.

A więc nie rozdzielając zmarłych, modlimy się za tych, co są w czyśćcu.

I tu pojawia się drugie stwierdzenie – oni i tak pójdą do nieba. I znów jest ono prawdziwe. To jest pewne, że ci, co są w czyśćcu pójdą do nieba.

Stwierdzenia są prawdziwe, tylko wniosek jest błędny. Wniosek podobny jest do takich wniosków jak: i tak każdy umrze, więc po co się leczyć? Ci, co mają umrzeć i tak umrą a ci, co mają wyzdrowieć i tak wyzdrowieją; albo: jak ktoś bez lekarstwa będzie się leczył miesiąc a z lekarstwem tydzień, to po co zażywać lekarstwa, jak i tak wyzdrowieje, a że się pomęczy dłużej to co? albo: jak wraca twoje dziecko ze szkoły do domu a ty jedziesz samochodem, to po co je podwozić, jak i tak dojdzie do domu?

Nie trzeba skończyć studiów, by zauważyć brak rozsądku w tych stwierdzeniach. Tak samo ma się sprawa z sensownością modlitwy za zmarłych. Jeśli zmarli idą do domu Ojca niebieskiego, to dlaczego ich nie „podwieźć”?.

Jeśli chcą wyzdrowieć z choroby grzechu, to dlaczego nie podać im lekarstwa modlitwy? Samo ludzkie serce nakazuje nam pomagać potrzebującym, a nie mówić „Męcz się, męcz. Zobaczymy, jak długo wytrzymasz”. Modlitwa za zmarłych jest bowiem dla nich pomocą w celu skrócenia ich mąk czyśćcowych. A jeśli można skrócić ich cierpienie, to jest to również obowiązek wynikający z miłości bliźniego.

Dlatego trzeba z całą pewnością zaprzeczyć tezie, jakoby modlitwa za zmarłych nie miała sensu. Gdyby Bóg nie chciał, aby żyjący modlili się za zmarłych, albo uważał, że to nic zmarłym nie pomoże, to by o tym na pewno powiedział i tego zakazał, a wcale tego nie czyni, co więcej: mówi ustami Pisma św. i tradycji Kościoła, że modlitwa ta ma sens a sens takiej modlitwy opiera się na prawdzie o obcowaniu świętych, prawdzie o trzech Kościołach: pielgrzymującym, oczyszczającym się i triumfującym.

Te trzy Kościoły pomagają sobie nawzajem, gdyż jest między nimi stała więź, o której mówi Skład Apostolski: „Wierzę w świętych obcowanie”. Kto na ziemi zrobi cokolwiek dobrego, dobro to udziela się wszystkim.

Gdy ktoś pomodli się za zmarłych, pomaga duszom w czyśćcu cierpiącym, tak jak święci w niebie pomagają nam pielgrzymującym do Pana.

 

 

Ogłoszenia parafialne 25.10.2020r

XXX NIEDZIELA ZWYKŁA

1. Wolontariusze Caritas zbierają dziś przed kościołem ofiary dla najuboższych i potrzebujących z naszej parafii. Za okazaną pomoc dziękujemy.

2. W kościele, zakrystii i kancelarii parafialnej, używamy maseczek osłaniających usta i nos. Na stolikach przy głównym i bocznym wejściu do kościoła umieszczone są dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk.

UWAGA!!!
Od Soboty (24.10) w naszym kościele może przebywać maksymalnie 75 osób.

3. Osoby modlące się za kapłanów i tworzące Apostolat „Margaretka” zapraszamy dzisiaj na wspólny Różaniec o godz. 17:15 i na Mszę św. o godz. 18:00 w 11 rocznicę powstania Apostolatu przy naszej parafii.

4. Przed nami ostatni tydzień października. Zapraszamy na nabożeństwa z wystawieniem Najświętszego Sakramentu. Wierni, którzy odmawiają część Różańca (5 dziesiątek) w kościele lub rodzinie mogą uzyskać ODPUST ZUPEŁNY. Zapraszamy do wspólnej modlitwy: dorosłych i młodzież o godz. 17:15, a dzieci w sposób szczególny zapraszamy: w poniedziałki i środy o godz. 16:30.

5. Jak każdego roku w listopadzie modlić się będziemy za naszych zmarłych. Koperty z kartkami na Mszę św. zbiorową i wypominki znajdziemy przy BIULETYNIE. Prosimy o czytelne wypełnianie kartek. Kartka z napisem MSZA ŚW. ZBIOROWA ZA ZMARŁYCH odprawiana będzie przez cały listopad o godz. 18:00. Druga kartka z napisem WYPOMINKI wyczytywana będzie podczas Koronki do Miłosierdzia Bożego z fragmentami „Dzienniczka” św. S. Faustyny, odmawianej przez cały listopad o godz. 17:30.

6. UWAGA !!! PROSIMY zaznaczyć na kartce od MSZY ŚW. ZBIOROWEJ ZA ZMARŁYCH datę (dzień), w którym imiona i nazwiska naszych drogich zmarłych mają być wyczytane. Prosimy, by nie wyznaczać dnia 2 listopada, gdyż ten dzień przeznaczony będzie na szczególne nabożeństwo za wszystkich zmarłych z naszej parafii w ostatnim roku, tj. od 1 listopada 2019 r. Rodziny tych zmarłych zapraszamy do uczestnictwa w tym nabożeństwie, które odprawimy 2 listopada o godz. 18:00.

7. Kandydatów przygotowujących się do SAKRAMENTU BIERZMOWANIA rok II zapraszamy w tym tygodniu na spotkania w małych grupach, według ustalonego podziału: w poniedziałek (26.X.), wtorek (27.X.) i w czwartek (29.X.) o godz. 19:00 w kościele.

8. Zainteresowanych Pismem Świętym Ks. Piotr serdecznie zaprasza na spotkanie Kręgu Biblijnego w środę o godz. 18:45. Spotkanie odbędzie się w kościele.

9. Możliwość skorzystania z Sakramentu Spowiedzi Świętej w tygodniu mamy: od godz. 7:45 oraz od godz. 17:30. Zapraszamy.

10. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: nowy numer „Gościa Niedzielnego” w cenie 6 zł. z dodatkiem „Gość Elbląski” a nim wydarzenia z diecezji. W zakrystii mamy możliwość nabycia KALENDARZA NA ROK 2021 z drogowskazami Papieża Franciszka w cenie 10 zł.

11. Pan powołał do wieczności:
† śp. Mieczysława Kinach lat 75 z ul. Sobieskiego
† śp. Wiesławę Dawczak lat 73 z ul. Leszczyńskiego

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

 

 

Intencje mszalne 25.10.2020

PONIEDZIAŁEK / 26 października 2020r.
8.00 † Marek Pietrzak (26 greg.)
8.00 O Boże błog. opiekę MB w chorobie oraz łaskę szybkiego powrotu do zdrowia dla ks. Arkadiusza Grabowskiego – int. od Margaretki
18.00 O doświadczenie Bożej miłości, Boże błog., opiekę MB i Aniołow Stróżów dla Patrycji, Przemysława i Radosława
18.00 † Bronisław Adaś – int. od brata Zbigniewa

WTOREK / 27 października 2020r.
8.00 † Tadeusz z ok. ziemskich imienin – int. od szwagra z rodziną
18.00 † Józef i Marianna Kuryło, Krystyna, Grażyna, Przemysław i zm. z rodz. Kuryłów, Hałabisiów i Kotlewskich
18.00 † Marek Pietrzak (27 greg.)

ŚRODA / 28 października 2020r. / św. Szymona i Judy Tadeusza
8.00 † Marek Pietrzak (28 greg.)
18.00 O Boże błog., opiekę MB dla Ani Szostek w 12 urodziny i całej rodziny
18.00 † Marianna i Szczepan Danes, Klemens Jurkiewicz

CZWARTEK / 29 października 2020r.
8.00 † Agnieszka Piotrowska
18.00 † Józef Sejmicki
18.00 † Marek Pietrzak (29 greg.)

PIĄTEK / 30 października
8.00 O łaskę zdrowia, wytrwałość i jak najszybsze oddalenie epidemii
18.00 † Marek Pietrzak (30 greg.)
18.00 † Zmarli z rodziny Polkowskich

SOBOTA / 31 października 2020r.
8.00 † ks. kan. Tadeusz Szparaga
18.00 † Robert Wiśniewski w 27 r. śm., rodzice i zm. z rodz.
18.00 O Boże błog., opiekę MB i potrzebne łaski na każdy dzień dla rodziny Sowijaków

XXXI Niedziela Zwykła / 1 listopada 2020r. / Wszystkich Świętych
7.00 † Irena Wójcik, Ewa, Józef, Ferdynand Anna, Bolesław, Maria i Antoni
9.00 O doświadczenie Bożej miłości dla Karoliny i Sebastiana
10.30 Stanisław Kocemba w 32 r.śm., Cecylia Kocemba w 28 r.śm., Ewa Kocemba, Franciszek Szotta, Anita Dajczura, Krystyna Bejmar
12.00 W intencji Parafian
18.00 Msza Św. zbiorowa za zmarłych