Biuletyn 01.11.2020, XXXI Niedziela Zwykła

UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień ten kojarzy się dla wielu ze zniczem, z grobem bliskich osób, z cmentarzem, dla innych z wiązanką kwiatów, jeszcze dla innych z modlitwą i pamięcią o tych, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności. Nie mniej jednak w tym dniu udajemy się z całymi rodzinami na cmentarz i nawiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty, zapalając ten „płomyk nadziei”, wierząc, że już cieszą się oni chwałą w domu Ojca Niebieskiego.

Kościół w tym dniu oddaje cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a wiernym pielgrzymującym jeszcze na ziemi wskazuje drogę, która ma zaprowadzić ich do świętości. Przypomina nam również prawdę o naszej wspólnocie ze Świętymi, którzy otaczają nas opieką.

W ciągu wieków Kościół ubogacił kult świętych. Stawiał im posągi, malował ich obrazy, budował ku ich czci świątynie i ołtarze, ułożył szereg modlitw i pieśni religijnych ku ich czci, jak też ułożył teksty liturgiczne do Mszy św. i kapłańskich pacierzy – Liturgii Godzin.

Kult Świętych pomnaża cześć Pana Boga. Świętych Pańskich czcimy ze względu na Pana Boga, którego oni „reprezentują”. Tak więc nie bezpośrednio, lecz pośrednio przez nich kierujemy kult ku Panu Bogu. Kościół oddaje cześć świętym w różnym stopniu. I tak na pierwszym miejscu stawia Najświętszą Maryję Pannę, następnie świętych: Józefa i Jana Chrzciciela, dalej Apostołów.

Najwięcej jest świętych lokalnych, którzy odbierają szczególną cześć: w zakonie, w narodzie, w państwie czy w diecezji, gdzie się wsławili męczeństwem za wiarę lub niezwykłą cnotą.

KOMUNIKAT PENITENCJARII APOSTOLSKIEJ

Penitencjaria Apostolska zdecydowała, że aby zapewnić bezpieczeństwo wiernych w czasie epidemii, odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się za zmarłych przez poszczególne osiem dni, zwykle ustanowiony jedynie na dni od 1 do 8 listopada, może być przeniesiony na inne osiem dni listopada.

Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone. Również odpust zupełny związany z dniem 2 listopada – wspomnieniem wszystkich wiernych zmarłych dla tych, którzy pobożnie nawiedzają kaplicę lub cmentarz i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.

Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na zakazy gromadzenia się licznych wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko będą się łączyć duchowo z wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte oraz jeśli wykluczą wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mają intencję – kiedy to tylko będzie możliwe – spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego).

Te osoby, aby uzyskać odpust zupełny powinny odmówić pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny (na przykład jutrznię i nieszpory z oficjum Liturgii godzin za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia i inne modlitwy za zmarłych bliskich ich sercu); podjąć medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych lub też wypełnić uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu swoich cierpień.

 

 

Ogłoszenia parafialne 01.11.2020r

XXXI NIEDZIELA ZWYKŁA

1. W listopadzie w sposób szczególny pochylamy się nad mogiłami, w których spoczywają nasi bliscy. Najgłębszym wyrazem naszej miłości jest nasza modlitwa za nich. Dlatego zapraszamy do wspólnej modlitwy za zmarłych codziennie o godz. 17:30 – WYPOMINKI połączone z Koronką do Miłosierdzia Bożego oraz na Mszę św. Zbiorową o godz. 18:00.

2. W poniedziałek 2 listopada – Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, czyli Dzień Zaduszny. Msze św. o godz. 8:00, 11:00 i o godz. 18:00. W tym dniu szczególnie zapraszamy rodziny zmarłych w ostatnim roku parafian, na Mszę św. o godz. 18:00 podczas której zostaną wyczytani i poleceni Bożemu Miłosierdziu.

3. ODPUST ZUPEŁNY w tym roku możemy uzyskać przez cały listopad. Ojciec Święty Franciszek wydłużył ten czas z racji epidemii koronawirusa. Zachęcamy, aby modlitwę przy grobach bliskich nam zmarłym rozłożyć w czasie. Chodzi o to, aby unikać przebywania w tłumie osób na cmentarzu.

4. Dzieci wraz z rodzicami lub opiekunami zapraszamy na modlitwę za zmarłych 4 i 18 listopada (środa) na godz. 16:30. Prosimy, aby dzieci przyniosły ze sobą znicze.

5. W tym tygodniu przypada:

  • I czwartek miesiąca (5.XI.) – zapraszamy na Mszę św. o godz. 18:00, a wcześniej od godz. 17:00 na Adorację Najświętszego Sakramentu tj. na „GODZINĘ ŚWIĘTĄ” połączoną z WYPOMINKAMI. Zapraszamy wszystkie „Margaretki” do wspólnej modlitwy oraz osoby modlące się za kapłanów.
  • I piątek miesiąca (6.XI.) zapraszamy do spowiedzi dzieci z klas IV w tygodniu, według ustalonego porządku tj.: poniedziałek od godz. 17:30 klasa IVA, wtorek od godz. 17:30 klasa IVB środa od godz. 17:30 klasa IVC, czwartek od godz. 17:30 klasa IVD i w piątek od godz. 16:00 pozostałe dzieci z innych klas. Msza św. dla wszystkich dzieci w I piątek 6 listopada o godz. 16:30. Natomiast spowiedź dla dorosłych i młodzieży od godz. 17:30. Msza św. Wotywna o Najświętszym Sercu Jezusa o godz. 18:00
  • I sobota miesiąca: zapraszamy wszystkich czcicieli Matki Bożej na nabożeństwo połączone z Adoracją Najświętszego Sakramentu od godz. 17:00.

6. W związku z trwającą epidemią i wskazaniami Biskupa Elbląskiego, chcąc zachować wszelką ostrożność – w tym miesiącu księża nie odwiedzą swoich chorych.

7. W sobotę 7 listopada o godz. 20.00 odbędzie się w naszej parafii Apel Jasnogórski grup pielgrzymkowych Elbląg Północ i Katedry pod hasłem „Któryś jest w niebie”. Zachęcamy do uczestnictwa.

8. W pierwsze niedziele miesiąca zbierana taca przeznaczona jest na inwestycje w naszej parafii. Bóg zapłać za składane ofiary.

9. W kościele, zakrystii i kancelarii parafialnej, używamy maseczek osłaniających usta i nos. Na stolikach przy głównym i bocznym wejściu do kościoła umieszczone są dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk. Prosimy o stosowanie się do zaleceń sanitarnych.

10. Najpiękniejszą modlitwą Kościoła jest Msza święta, którą można zamawiać za żywych i umarłych lub ofiarować jako wspaniały chrześcijański prezent z okazji rocznicy ślubu, chrztu, urodzin i imienin prosząc o łaski lub za nie dziękując. Można zamawiać i rezerwować Msze św. na rok 2021.

11. Możliwość skorzystania z Sakramentu Spowiedzi Świętej w tygodniu mamy: od godz. 7:45 oraz od godz. 17:30. Zapraszamy.

12. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: nowy numer „Gościa Niedzielnego” w cenie 6 zł. z dodatkiem „Gość Elbląski” a nim wydarzenia z diecezji.
 

 

Intencje mszalne 01.11.2020

PONIEDZIAŁEK / 2 listopada 2020r. / Wszystkich Wiernych Zmarłych
8.00 † Dusze w czyśćcu cierpiące
11.00 † Marek Pietrzak, rodzice: Stefania i Jan Pietrzak, Marian, Bronisław, Piotr, Natalia Koziatek, Cecylia i Wacław Makarewicz i zm. z rodz. Biedrzyckich, Krystyna i Kazimierz Dąbkowscy, Danuta i Mirosław Siemaszko
18.00 † Kordula i Wacław Matłach i zm. z rodz.
18.00 Msza Św. zbiorowa za zmarłych

WTOREK / 3 listopada 2020r.
8.00 † Marian i zm. rodzice: Julia, Sławomir i Władysław w rocz. śmierci
18.00 † Dionizy Szerszeń w 5 r. śm.
18.00 Msza Św. zbiorowa za zmarłych

ŚRODA / 4 listopada 2020r. / św. Karola Boromeusza
8.00
18.00 † Krystyna Kondrat w 3 r. śm., Zofia i Witold Huszczo
18.00 Msza Św. zbiorowa za zmarłych

CZWARTEK / 5 listopada 2020r.
8.00 † Zm. z rodz. Niemas i Zwolickich
18.00 O świętość kapłanów, aby dawali przykład prawdziwej miłości Chrystusa, oraz o nowe i święte powołania
18.00 Msza Św. zbiorowa za zmarłych

PIĄTEK / 6 listopada
8.00 O Boże błog. dla Wspólnoty Przemienienie
16.30 W int. dzieci kl. IV, które podjęły praktykę I Piątków o wytrwałość i umiłowanie NSPJ
18.00 W int. czcicieli Najświętszego Serca Pana Jezusa
18.00 Msza Św. zbiorowa za zmarłych

SOBOTA / 7 listopada 2020r.
8.00 † Władysław Bajson w 38 r. śm. i zm. z rodz. Bajson, Jasińskich i Kachnowicz
18.00 † Zmarli członkowie Wspólnoty Żywego Różańca – int. od 8 Róży MB Saletyńskiej
18.00 Msza Św. zbiorowa za zmarłych

XXXII Niedziela Zwykła / 8 listopada 2020r.
7.00 † Monika Kowalska w 6 r. śm.
9.00 O Boże błog. i siłę w pokonywaniu trudności dla Nikodema i jego rodziny, Agnieszki i całej rodziny zakonnej oraz dla Magdaleny i Macieja
9.00 † Lucjan Lasek w 25 r. śm., i zm. z rodz. Bałdyga: Marianna, Feliks i Sylwester
10.30 † Zmarli z rodz. Boćko: Irena, Henryk i Marek
12.00 W intencji Parafian
15.00 † Jan Przeworski w 2 r. śm.
18.00 Msza Św. zbiorowa za zmarłych