Biuletyn 18.10.2020, XXIX Niedziela Zwykła

JAK MODLIŁ SIĘ ŚW. JAN PAWEŁ II?

Na czym polega specyfika modlitwy papieża jako osoby posiadającej szczególną odpowiedzialność za cały Kościół? Pytany o to, Jan Paweł II przyznał, że musi mieć szczególnie wyostrzoną świadomość zagrożeń stających przed człowiekiem na ziemi, ale też troszczyć się o jego przyszłość wymiarze ostatecznym eschatologicznym. Zapewnił jednak, że „świadomość tych zagrożeń nie rodzi pesymizmu, tylko mobilizuje do zmagania się o zwycięstwo dobra w każdym wymiarze”.

Modlitwa była najważniejszym elementem dnia i życia Papieża. I to jej podporządkowywał wszystkie swoje zajęcia. Długo modlił się przed codzienną, poranną Mszą jaką odprawiał w swojej prywatnej kaplicy. Poza Mszą i liturgią godzin modlił się idąc na spotkania i powracając z nich wracał. Modlił się podczas spacerów w ogrodach watykańskich lub na dachu Pałacu Apostolskiego, gdzie przy stacjach Drogi Krzyżowej rozważał Mękę Pańską.

Papież miał szczególny kult do Anioła Stróża. Od dziecka, jak właściwie wszystkie dzieci modlił się słowami “Aniele Boży, stróżu mój, ty zawsze przy mnie stój…”. W 2004 roku wyznał: “Mój Anioł Stróż wie, co robię. Moja wiara w niego, w jego opiekuńczą obecność stale się we mnie pogłębia”.

Podczas jednego ze spotkań z księżmi z całego świata, Jan Paweł II wyznał, że zapisuje intencje, jakie są do niego kierowane przez osoby z całego świata. Przechowuje je na klęczniku w swojej kaplicy, “ażeby były w każdej chwili obecne w mej świadomości, nawet jeżeli nie mogą być dosłownie powtarzane każdego dnia”.

Już w czasach krakowskich biskup Wojtyła swoje wszystkie spotkania poprzedzał modlitwą. Ten szczególny zwyczaj kontynuował do końca życia. Jako papież wyznał, że gdy spotyka człowieka, to natychmiast modli się za niego, co zawsze pomaga w takim kontakcie. “Mam taką zasadę, że każdego przyjmuję jako osobę, którą posyła Chrystus – jako tego, którego mi dał i zarazem zadał”.

Biskupowi Wojtyle zawsze towarzyszyło przekonanie, że nie uda się dobrze wychować dzieci bez modlitwy, dlatego podczas swojej posługi w Krakowie usilnie zachęcał rodziny i parafie, by wyrabiały w dzieciach chęć spotkania z Bogiem na osobistej modlitwie. Natomiast jako papież w specjalnym dokumencie poświęconym różańcowi zwracał uwagę, na znaczenie modlitwy różańcowej dzieci „a jeszcze bardziej z dziećmi”.

Współpracownicy papieża zaświadczają zgodnie, że we wszystkich trudnych sytuacjach czy w wyjątkowo krytycznych momentach swego pontyfikatu Jan Paweł II zawierzał modlitwie, by odnaleźć drogę, która należało pójść. Kiedy współpracownicy, jak sami wspominali, proszeni o podsunięcie rozwiązania jakiegoś problemu, rozkładali ręce, Jan Paweł II, pogodny i ufny, pocieszał ich zwykle mówiąc: znajdzie się, jeśli będziemy się więcej modlić. Nie należało do rzadkości, że gromadził osoby mieszkające w papieskim apartamencie i razem z nimi szedł do kaplicy, by się modlić.

Przygotowując Kościół na III tysiąclecie chrześcijaństwa papież kładł ogromny nacisk na pierwszeństwo modlitwy przed jakimkolwiek działaniem. Zwracał uwagę, że „sztuki modlitw” trzeba się uczyć, „wciąż na nowo” przyswajając sobie tę umiejętność „od samego boskiego Mistrza, jak pierwsi uczniowie: ‘Panie, naucz nas się modlić’. (…)

 

 

Ogłoszenia parafialne 18.10.2020r

XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA

1. W związku z trwającą epidemią Biskup Elbląski – ks. Bp Jacek Jezierski udziela dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej od 18 października do 15 listopada br. osobom chorym i starszym oraz ich opiekunom, a także pracownikom służby zdrowia.

2. W kościele, zakrystii, kancelarii parafialnej, używamy maseczek osłaniających usta i nos. Na stolikach przy głównym i bocznym wejściu do kościoła umieszczone są dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk.

3. PAŹDZIERNIK MIESIĄC RÓŻAŃCA ŚWIĘTEGO. Zapraszamy na nabożeństwa z wystawieniem Najświętszego Sakramentu. Wierni, którzy odmawiają część Różańca (5 dziesiątek) w kościele lub rodzinie mogą uzyskać ODPUST ZUPEŁNY.
Zapraszamy do wspólnej modlitwy: dorosłych i młodzież o godz. 17:15, a dzieci w sposób szczególny zapraszamy: w poniedziałki i środy o godz. 16:30.

4. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy 94 TYDZIEŃ MISYJNY pod hasłem: „OTO JA, POŚLIJ MNIE”. Niech każdy z nas poczuje się odpowiedzialny za głoszenie Dobrej Nowiny. Pamiętajmy w modlitwie o tych wszystkich, którzy pracują na misjach: ks. Arkadiusz Grabowski (ROSJA), o. Dariusz Marut (MADAGASKAR). Ofiary złożone dzisiaj na tacę przeznaczone są na Misje. Dziękuję za wsparcie i zrozumienie odpowiedzialności za to dzieło.

5. Osoby modlące się za kapłanów i tworzące Apostolat „Margaretka” zapraszamy za tydzień (25 października) na wspólny Różaniec o godz. 17:15 i na Mszę św. o godz. 18:00 w 11 rocznicę powstania Apostolatu przy naszej parafii.

6. Jak każdego roku w listopadzie modlić się będziemy za naszych zmarłych, dlatego przed kościołem będą rozdawane koperty, w których są kartki na Mszę św. zbiorową i wypominki. Prosimy o czytelne wypełnianie kartek. Kartka z napisem MSZA ŚW. ZBIOROWA ZA ZMARŁYCH odprawiana będzie przez cały listopad o godz. 18:00. Druga kartka z napisem WYPOMINKI wyczytywana będzie podczas Koronki do Miłosierdzia Bożego z fragmentami „Dzienniczka” św. S. Faustyny, odmawianej przez cały listopad o godz. 17:30.

7. UWAGA !!! PROSIMY zaznaczyć na kartce od MSZY ŚW. ZBIOROWEJ ZA ZMARŁYCH datę (dzień), w którym imiona i nazwiska naszych drogich zmarłych mają być wyczytane. Prosimy, by nie wyznaczać dnia 2 listopada, gdyż ten dzień przeznaczony będzie na szczególne nabożeństwo za wszystkich zmarłych z naszej parafii w ostatnim roku, tj. od 1 listopada 2019 r. Rodziny tych zmarłych zapraszamy do uczestnictwa w tym nabożeństwie, które odprawimy 2 listopada o godz. 18:00.

8. Są już wywołane zdjęcia i nagranie video z uroczystości I-szej Komunii Świętej w naszej parafii. Rodziców zapraszamy po odbiór dziś oraz za tydzień w Niedzielę (25.10) po Mszy św. dla dzieci.

9. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: nowy numer „Gościa Niedzielnego” w cenie 6 zł. z dodatkiem „Gość Elbląski” a nim wydarzenia z diecezji. W zakrystii mamy możliwość nabycia KALENDARZA NA ROK 2021 z drogowskazami Papieża Franciszka w cenie 10 zł.

10. W tym tygodniu pożegnaliśmy do wieczności: śp. Marię ŁASAK, l. 77 z ul. Tuwima. Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie…

 

 

Intencje mszalne 18.10.2020

PONIEDZIAŁEK / 19 października 2020r.
8.00 † Marek Pietrzak (19 greg.)
18.00 † Czesław Dębski – int. od rodz. Rak
18.00 † Jan i Bronisława (k) Woś, Henryk, Jan i Maria Juśko

WTOREK / 20 października 2020r.
8.00 O zdrowie i Boże błog. dla Zbigniewa Jackiewicza i jego rodziny
18.00 † Konrad Raszeja
18.00 † Irena Wileńska w dniu ziemskich imienin i zm. z rodz.
18.00 † Marek Pietrzak (20 greg.)

ŚRODA / 21 października 2020r.
8.00 † Marek Pietrzak (21 greg.)
18.00 Dzięk. w 50 urodziny Marka Tykarskiego z prośbą o Boże błog. i potrzebne łaski dla Jubilata
18.00 † Bronisław Adaś – int. od rodz. Wiatr

CZWARTEK / 22 października 2020r. / św. Jana Pawła II
8.00 O zdrowie i Boże błog. dla Zbigniewa Jackiewicza i jego rodziny
8.00 † Bronisław Adaś w 30 dpp.
18.00 † Marek Pietrzak (22 greg.)

PIĄTEK / 23 października
8.00 † Zmarli profesorowie Liceum Pedagogicznego w Ostródzie
18.00 † Marek Pietrzak (23 greg.)
18.00 † Czesław Dębski – int. od Katarzyny i Marcina Żyłka z rodziną

SOBOTA / 24 października 2020r.
8.00 † Marek Pietrzak (24 greg.)
18.00 † Stefania (k) Duch w 22 r. śm., Henryk Groszyk w 31 r. śm.
18.00 † Genowefa Polak w 30 dpp.

XXX Niedziela Zwykła / 25 października 2020r.
7.00 † Czesław Dębski – int. od szwagra Wojtka i Zofii
9.00 † Stefania (k) Dul
9.00 † Jan Dżugan w 4 r. śm. i Zbigniew Dżugan w 9 r. śm.
10.30
12.00 W intencji Parafian
15.00 † Czesław Dębski – int. od szwagra Stanisława z rodziną
18.00 † Marek Pietrzak (25 greg.)