Biuletyn parafialny nr 828 / 24 listopada 2019r. XXXIV Niedziela Zwykła

Króluj nam Chryste !
Ogłoszenia parafialne 24.11.2019
Intencje mszalne 24.11.2019

 

Króluj nam Chryste !

Ostatnia niedziela roku liturgicznego jest dedykowana uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata. Ustanowił ją papież Pius XI w 1925 roku na zakończenie roku jubileuszowego. Przed wielką reformą liturgiczną kalendarza, która nastąpiła po Soborze Watykańskim II (1965), uroczystość tę obchodzono w ostatnią niedzielę października. Papież Paweł VI z tych samych racji, dla których w ogóle ustanowiono tę uroczystość, przeniósł ją (w 1969) właśnie na koniec roku liturgicznego, bo bardziej odpowiada atmosferze końca czasów, z jakim kojarzy się koniec roku, przywołując Chrystusa jako powszechnego Pana czasu i wieczności.

Chrystus wodzem, Chrystus królem, Chrystus władcą nam!

Tak śpiewamy w pieśni kościelnej uznając prawdę o Chrystusowym panowaniu w świecie i Kościele. Papież Pius XI ustalając tę uroczystość, dał jej uzasadnienie przenośne i dosłowne. Uzasadnienie przenośne należy rozumieć w sensie najwyższego stopnia dostojeństwa, przez które Chrystus wyprzedza wszystkie stworzenia i przewyższa je jawiąc się jako najwyższa prawda, dobro i piękno, z której człowiek winien wciąż czerpać i ją przyjmować w swoim umyśle i woli. Tym samym może doznać prawdziwej mądrości i świętości ucząc się posłuszeństwa najświętszej woli Bożej. Wtedy też Chrystus zaczyna królować niepodzielnie w naszych umysłach i sercach, a poprzez nie w całym świecie, bowiem świat z człowiekiem na czele zaczyna funkcjonować według planów Boga, zgodnie z dziełem stworzenia i odkupienia.

W sensie dosłownym „imię i władzę króla należy przyznać Chrystusowi jako Człowiekowi, albowiem tylko o Chrystusie jako Człowieku można powiedzieć, iż otrzymał od Ojca ‘władzę, cześć i królestwo’.

W perspektywie końca roku liturgicznego przywołującego koniec czasów, Chrystus –z racji synostwa Bożego i wypełnienia planu zbawienia odnawiającego wszelkie stworzenie– jawi się jako absolutny Pan wszechświata, którego panowaniu nie będzie końca, mimo iż skończy się kiedyś nasz świat. Z racji bycia Synem Bożym, równym naturą Bogu, drugą Osobą Trójcy Świętej, jest Panem nieba i ziemi, Panem najwyższym i absolutnym, bez porównania z innymi królestwami tego przemijającego świata.

Przyjdź królestwo Twoje!

Chrystus sam nazywał się królem dając swemu królestwu podobne uzasadnienie. W rozmowie z Piłatem zaznaczył, że Jego królestwo nie jest z tego świata, to znaczy na wzór tego świata, jednak sugerował, że jest ono najlepszym rozwiązaniem dla tego świata, by go utrzymać w istnieniu i porządku zamierzonym od początku przez Boga. Rzeczywiście Chrystus w ciągu swego życia ziemskiego wykazywał swoje panowanie nad światem fizycznym i duchowym: uciszał burze i żywioły, zamienił wodę w wino, rozmnażał chleb, chodził po wzburzonych falach, czynił cudowne połowy ryb, uzdrawiał chorych, wskrzeszał umarłych, poskramiał złe moce, mówił, że jest panem szabatu, dawał swoim uczniom moc odpuszczania grzechów i czynienia cudów. Nie wahał się przyznać, że „dana jest Mu wszelka władza na niebie i ziemi”, i że przyjdzie na końcu świata jako król w towarzystwie aniołów i zacznie sądzić wszystkie pokolenia ludzkie na podstawie ich życia zgodnego z ewangelią.

Chodzi tu o królowanie nad sumieniami ludzkimi, o Królestwo Boże, które stanowi duszę i osnowę całej reszty świata, a jego zaczynem tu na ziemi jest Kościół. Brak tej pełni Królestwa Bożego Jezusa Chrystusa tu na ziemi każe Ludowi Bożemu Kościoła modlić się słowami samego Jezusa: „Przyjdź Królestwo Twoje”, tzn., niech nastanie wreszcie powszechne panowanie Boga i Króla wszechświata, Jezusa Chrystusa.

 

Ogłoszenia parafialne 24.11.2019

1. Dziś obchodzimy Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata i zakończenie roku liturgicznego, za tydzień rozpoczynamy ADWENT.
2. Wolontariusze Caritas zbierają dziś ofiary przed kościołem dla najuboższych i potrzebujących z naszej parafii. Za okazaną pomoc dziękujemy. Punkt Caritas Parafialnego czynny jest w czwartki od 16:00 do 17:00 przy ul. Myliusa 1A.
3. Dobiega końca czas wspólnych modlitw za zmarłych, zachęcamy do wzięcia udziału we Mszy św. zbiorowej o godz. 18:00 oraz w Wypominkach. Pamiętajmy: „Świętą i zbawienną rzeczą jest modlić się za żywych i zmarłych.” Czy to już uczyniłeś?!
4. Zapraszamy na Mszę świętą dla chorych w piątek 29 listopada o godz. 18:00. Po Mszy świętej nałożenie rąk przez kapłanów oraz modlitwa o przywrócenie zdrowia fizycznego i duchowego.
5. Wszystkich chętnych chcących pogłębić swoją wiedzę i relację z Bogiem poprzez Pismo Święte, zapraszamy na spotkanie Kręgu Biblijnego w środę 27 listopada o godz. 19.00.
6. Przypominamy, że najpiękniejszą modlitwą Kościoła jest Msza święta, którą można zamawiać za żywych i umarłych lub ofiarować jako wspaniały chrześcijański prezent z okazji rocznicy ślubu, chrztu, urodzin i imienin prosząc o łaski lub za nie dziękując.
Można zamawiać i rezerwować Msze św. na rok 2020.
7. Centrum Nowej Ewangelizacji zaprasza na rekolekcje dla dorosłych, które odbędą się w Hali Sportowo – Widowiskowej MOSiR przy ul. Grunwaldzkiej w Elblągu w dniach 26 – 28 listopada w godz. 18:00- 21:00. Rekolekcje poprowadzi o. Maciej Ziębiec, redemptorysta, Treścią spotkań będą: uzdrowienie, uwolnienie i misja. Wstęp wolny! Zapraszamy!
8. Organizowany jest wyjazd na Europejskie Spotkanie Młodych Taize. Wyjazd 27 grudnia, powrót 2 stycznia. Tegoroczne spotkanie odbywa się we Wrocławiu. Więcej informacji i zapisy u ks. Marcina. Koszt 400 zł.
9. W środę 27 listopada br. zapraszamy na czuwanie w Duchu Taize młodzież naszej parafii i kandydatów do bierzmowania. Rozpoczęcie o godz. 19:30 w Kościele.
10. Za tydzień ofiary zbierane na tacę przeznaczone będą na spłatę kolejnej raty za wykonane ławki i krzesła w naszym Kościele. Bóg zapłać za składane ofiary.
11. Poświęcone opłatki na stół wigilijny, są roznoszone przez upoważnione osoby z naszej parafii. Można je również nabyć u pana Kościelnego w zakrystii.
12. Dziękuję wszystkim osobom, które zaangażowały się w Uroczystości związane z pierwszą rocznicą poświęcenia Kościoła oraz z Odpustem ku czci św. Rafała Kalinowskiego.
13. Wszystkim Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia życzymy wielu łask Bożych i opieki Matki Bożej Szkaplerznej.
14. Możliwość skorzystania z Sakramentu Spowiedzi Świętej w tygodniu mamy: od godz. 7:45 oraz od godz. 17:30.
15. Kancelaria Parafialna czynna jest w środy od 16:00 do 17:30 i w soboty od 10:30 do 12:00.
16. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: nowy numer „Gościa Niedzielnego” w cenie 6 zł. wraz z dodatkiem „Gość Elbląski” a w nim wydarzenia z diecezji.
17. Pan powołał do wieczności: śp. Leokadię Stefanię Sakowską lat 89 z ul. Tuwima. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie! A światłość wiekuista niechaj jej świeci.

 

Intencje mszalne 24.11.2019

PONIEDZIAŁEK 25 listopada 2019r. / św. Katarzyny Aleksandryjskiej Łk 21, 1-4
8.00 † Stefania (k) Sakowska i Władysław Uler – int. od Róży Różańca i Apostolatu Bożego Miłosierdzia
18.00 † Alfred Jaskulski w 20 r.śm.
18.00 † Msza Święta zbiorowa †
WTOREK 26 listopada 2019r. Łk 21, 5-11
8.00 † Stefania Sakowska
18.00 † Adam Żukowski w 16 r.śm., Zofia i Władysław Nazarek i zm. z obojga stron
18.00 † Msza Święta zbiorowa †
ŚRODA 27 listopada 2019r. Łk 21, 12-19
8.00 †
18.00 † Tadeusz Reczek w 2 r.śm.
18.00 † Msza Święta zbiorowa †
CZWARTEK 28 listopada 2019r. Łk 21, 20-28
8.00 † Kazimiera Zembrzycka w 8 r.śm.
18.00 † Msza Święta zbiorowa †
PIĄTEK 29 listopada 2019r. Łk 21, 29-33
7.00 † Donat Woźniak w 10 r.śm.
18.00 † Paweł Ejsymont w 1 rocznicę tragicznej śmierci
18.00 † Msza Święta zbiorowa †
SOBOTA 30 listopada 2019r. / św. Andrzeja Apostoła Mt 4, 18-22
8.00 O Boże błog. i opiekę MB dla Barbary z okazji imienin
18.00 † Stanisława (k), Józef, Edward, Barbara z rodz. Osowskich; Bronisława (k), Stanisław, Maria, Edward, Stanisława (k) i Wojciech z rodz. Wala
18.00 † Msza Święta zbiorowa †
I Niedziela Adwentu / 1 grudnia 2019r. Mt 24, 37-44
7.00 † Roman Tykarski (1 greg.)
9.00 † Antoni Kępiński w 27 r.śm., Stanisława (k), Krystyna Przedwojewska
9.00 † Norbert i zm. rodzice i teściowie
10.30 † Janina i Kazimierz Jarzębkowscy
12.00 W intencji Parafian
15.00 † Irena, Zygmunt i Henryk Jasińscy, Maria i Stanisław Karaźniewicz i dziadkowie z obojga stron
18.00 Rez.