Biuletyn parafialny nr 827 / 17 listopada 2019r. XXXIII Niedziela Zwykła

Piękno, miłość, śmierć i muzyka – św. Cecylia
Ogłoszenia parafialne 17.11.2019
Intencje mszalne 17.11.2019

 

Piękno, miłość, śmierć i muzyka – św. Cecylia

22 listopada przypada wspomnienie św. Cecylii. Miłość, Muzyka, Piękno, Śmierć – to Jej atrybuty. Jest patronka muzyki kościelnej. Składamy więc najserdeczniejsze życzenia naszemu Panu Piotrowi, chórzystom, scholankom, zespołowi młodzieżowemu i wszystkim śpiewającym w kościele. Śpiewajcie na chwałę Pana.
22 listopada wszystkie Cecylie świata niech myślą o tej jednej, jedynej – świętej Cecylii, męczenniczce Kościoła katolickiego, niech się cieszą w Panu i niech otwierają szeroko oczy na drogi, jakimi idzie szczęście od Pana.
Dokładnie nie wiadomo, kiedy żyła Cecylia. Nie znamy bowiem ani dnia jej urodzin, ani śmierci. Znamy natomiast przekazy ustne, barwne opowieści, które zanim zostały zapisane, powtarzane były jako jedyna w swoim rodzaju historia życia kobiety wyjątkowej i niepowtarzalnej. Cecylia była olśniewająco piękna. Była też bogata – pochodziła ze znakomitej rzymskiej rodziny. Była utalentowana, czuła i współczująca. Jako młoda dziewczyna zakochała się w Jezusie Chrystusie. Oczywiście o tym nie mówiła nikomu, rodzicom również nie zwierzyła się z własnej namiętności. Modląc się, ślubowała Jezusowi wierność bez względu na wszystko.
Nieświadomi niczego rodzice przeznaczyli córkę dobrze urodzonemu rzymskiemu chłopcu Walerianowi. Cecylia była prawą dziewczyną i nie zamierzała narzeczonego okłamywać, toteż przed ślubem wyznała skrywaną przed ludźmi tajemnicę.

Walerian okazał się wspaniałym człowiekiem i uszanował ślub czystości. Przekonał się również sam, a potem przekonał swojego brata do tego, co o wierze, o zbawieniu wiecznym i o Jezusie opowiadała poślubiona Cecylia. Uwierzywszy, przyjął chrzest z rąk papieża św. Urbana. Chrzest przyjął także jego brat.
Niestety, nie były to spokojne dla Rzymu lata. Krwawe prześladowania chrześcijan wybuchały co jakiś czas. Kwitło płatne donosicielstwo. Cecylię, jej męża i szwagra skazano na śmierć. Żołnierze, którzy przyszli, by ją aresztować, byli pod tak wielkim wrażeniem jej urody, że błagali ją uniżenie, iżby odstąpiła od wiary, a wówczas zostanie ocalona.

Cecylia nie bała się, mocno wierzyła w życie po śmierci i baz wahania odpowiedziała żołnierzom: „Umrzeć nie znaczy stracić swą młodość, lecz zamienić ją na lepszą. Jest to tak, jakby oddać błoto w zamian za złoto. Mój Pan daje stokroć więcej, niż Mu się ofiaruje”. Rozwścieczyło to żołnierzy i dlatego zginęła okrutną śmiercią. Duszono ją parą w łaźni, w końcu podcięto gardło. Konała jeszcze dwa dni.

Wszystko to działo się na przełomie II i III wieku. Historia jej męczeństwa, powtarzana z szacunkiem dla tej bohaterskiej postawy młodej, pięknej dziewczyny obrosła przez wieki pobożną legendą. Św. Cecylia stała się jedną z najbardziej czczonych rzymskich męczennic. Pochowano ją w katakumbach. W XI wieku odkryto jej ciało. Zachowało się w stanie nienaruszonym. Szczątki przeniesiono do bazyliki jej imienia wybudowanej na Zatybrzu, prawdopodobnie w miejscu, w którym mieszkała.

Kilka wieków później, na przełomie XVI i XVII wieku, włoski artysta rzeźbiarz Stefano Maderno wykonał niezwykle ekspresyjną marmurową rzeźbę przedstawiającą św. Cecylię. Starał się oddać wiernie odnalezione w katakumbach ciało zamordowanej. Młoda kobieta niezwykłej urody leży na boku z twarzą zwróconą ku ziemi, z podciętą szyją i ramionami wyciągniętymi wzdłuż ciała – rzeźba budzi zachwyt, zadziwia kompozycją, uwzniośla doskonałością i wywołuje w oglądających nadzieję, że za moment leżąca Cecylia podniesie się, odezwie, da znak.

W życiu Cecylii i w tworzonej po jej śmierci hagiografii zetknęły się trzy żywioły: miłość, śmierć i piękno. Do tej triady znacznie później dodana została muzyka. Może dlatego, że ku chwale Boga Cecylia „wyśpiewała” swoim życiem najpiękniejszą z pieśni, jaką możemy ofiarować Panu. Kochając wierzyła, wierząc pracowała nad udoskonaleniem siebie i innych, udoskonalając, cieszyła się, a gdy pojawiał się smutek i w nim znajdowała wartość. Szybciej od innych dojrzała do pełnego człowieczeństwa w Panu. Spodziewana śmierć, nawet cały proces męczeńskiego umierania, nie wywołały dysharmonii w niej samej i w tych, którzy wierzyli i wierzą w czystość jej wiary i pośrednictwo modlitwy.

 

Ogłoszenia parafialne 17.11.2019

1. W naszej parafii trwa Nowenna do św. Rafała Kalinowskiego, przygotowująca nas duchowo do Odpustu Parafialnego. Nowennę odmawiamy na zakończenie Mszy św. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

2. Dzisiaj o godz. 12:00 UROCZYSTA MSZA ŚWIĘTA pod przewodnictwem J.E. Ks. Biskupa Wojciecha Skibickiego. Mszę uświetni Chór żeński CANTATA z Morąga oraz zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca dzień konsekracji kościoła. ZAPRASZAMY do udziału w tym wydarzeniu.

W poniedziałek (18 listopada) o godz. 18:00 zostanie odprawiona Msza św. z nauką dla młodzieży. W tym dniu przypada wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny patronki Ruchu Czystych Serc i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Zapraszamy również kandydatów do bierzmowania rok I i II. Adoracja dla wszystkich od godz. 17:30.

We wtorek (19 listopada) będziemy obchodzić Parafialny Dzień Obrony Życia. W tym dniu na Mszy św. o godz. 18:00 będzie możliwość podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, zagrożonego aborcją. Zapraszamy wszystkie osoby, które podejmowały tę formę OBRONY ŻYCIA oraz osoby pragnące włączyć się w to wielkie dzieło modlitwy za dzieci zagrożone zabiciem w łonie matki. Adoracja dla wszystkich od godz. 17:30. Przy Biuletynie znajdziemy kartki do wypełnienia w celu podjęcia tego dzieła.

ZAPRASZAMY NA UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWE do naszej świątyni 20 listopada (środa). Msze św. w tym dniu o godz.: 8:00, 11:00 i godz. 18:00. Pamiętajmy, że są to imieniny naszej parafii. Święty Rafał Kalinowski zaprasza wszystkich na ucztę.
Czy skorzystasz z zaproszenia?

W listopadzie w sposób szczególny pochylamy się nad mogiłami, w których spoczywają nasi bliscy. Najgłębszym wyrazem naszej miłości jest nasza modlitwa za nich. Dlatego zapraszamy do wspólnej modlitwy za zmarłych codziennie na Mszy św. Zbiorowej o godz. 18:00, a po niej na Koronkę do Miłosierdzia Bożego, połączoną z Wypominkami. Pamiętajmy:
„Świętą i zbawienną rzeczą jest modlić się za żywych i zmarłych.” Czy to już uczyniłeś?

Dzieci wraz z rodzicami lub opiekunami zapraszamy na modlitwę za zmarłych 20 listopada (środa) na godz. 16:30. Prosimy o czytelne wypisanie na kartkach imion i nazwisk bliskich zmarłych.

Panu Piotrowi naszemu Organiście, Scholce Parafialnej oraz Zespołowi Młodzieżowemu życzę, by św. Cecylia – patronka muzyki kościelnej wypraszała wszystkim potrzebne łaski do dalszego posługiwania swym śpiewem i muzyką na Bożą chwałę.

Nasza parafia organizuje w dniach 22-23 listopada br. PIELGRZYMKĘ do TORUNIA I LICHENIA. Wyjazd 22 listopada (sobota) o godz.6:00. Nocleg w Licheniu. W programie: Sanktuarium św. Jana Pawła II, Radio Maryja, spacer po Toruńskiej Starówce oraz Sanktuarium w Licheniu. Koszt 250 zł (nocleg śniadanie, autokar, ubezpieczenie), pozostałe posiłki we własnym zakresie. Zapisy w zakrystii.

Spotkanie organizacyjne przed pielgrzymką odbędzie się we wtorek (19.11) o godz. 19.00 w Sali Domu Parafialnego.

Kancelaria Parafialna czynna jest w środy od 16:00 do 17:30 i w soboty od 10:30 do 12:00.

Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: nowy numer „Gościa Niedzielnego” w cenie 6 zł. wraz z dodatkiem „Gość Elbląski” a w nim wydarzenia z diecezji.

Pan powołał do wieczności: śp. Genowefę Tomczyńską lat 93 ul. Sobieskiego. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie…

 

Intencje mszalne 17.11.2019

PONIEDZIAŁEK 18 listopada 2019r. / bł. Kazroliny Kózkówny Łk 18, 35-43
8.00 Dziękczynna w dniu imienin Karoliny, z prośbą o łaskę wiary, nadziei i miłości
18.00 Za młodzież naszej parafii KSM, kandydatów do bierzmowania – o otwartość serc i działanie Ducha Świętego
18.00 † Msza Święta zbiorowa †
WTOREK 19 listopada 2019r. Łk 19, 1-10
8.00 † Katarzyna, Józef, Stanisława (k) i Adam
18.00 Za dzieło Duchowej Adopcji z naszej parafii i wszystkich modlących się w obronie życia
18.00 † Msza Święta zbiorowa †
ŚRODA 20 listopada 2019r. / św. Rafała Kalinowskiego / ODPUST / Łk 19, 11-28
8.00 O powrót do zdrowia dla Grażyny i potrzebne łaski w chorobie
11.00 W intencji Parafian
18.00 W intencji Parafian
18.00 † Msza Święta zbiorowa †
CZWARTEK 21 listopada 2019r. / Ofiarowanie NMP Łk 19, 41-44
8.00 † Tadeusz Cieśliński w 24 r.śm., Józef, Krystyna i Stanisława (k) Cieślińscy
18.00 † Stefan Świder w 3 r.śm.
18.00 † Msza Święta zbiorowa †
PIĄTEK 22 listopada 2019r. / św. Cecylii Łk 19, 45-48
7.00 †
18.00 † Cecylia i Józef Chmiel
18.00 † Msza Święta zbiorowa †
SOBOTA 23 listopada 2019r. Łk 20, 27-40
8.00 † Edmund Gołyński i zm. z rodz.
18.00 † Iwona Kobrzeniecka w 1 r.śm., Jadwiga Jasińska
18.00O zdrowie i Boże błog. dla Wandy w 90 rocz. urodzin
18.00 † Msza Święta zbiorowa †
Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata / 24 listopada 2019r. Łk 23, 35-43
7.00
9.00 † Artur Kowalski w 16 r.śm.
9.00 † Helena (25 r.śm.) i Wincenty (32 r.śm.) Wiśniewscy
10.30 † Krystyna Lipińska w 1 r.śm.
12.00 W intencji Parafian
15.00 † Stanisław Humelt w 9 r.śm. i zm. z rodz.
18.00 Msza Święta zbiorowa