Biuletyn parafialny nr 829 / 1 grudnia 2019r. I Niedziela Adwentu

Po co Adwent ?
Ogłoszenia parafialne 01.12.2019
Intencje mszalne 01.12.2019

 

Po co Adwent ?

Słowo adwent pochodzi od łacińskiego „adventus” i oznacza przyjście. Dla starożytnych Rzymian słowo to oznaczało oficjalny przyjazd cezara. Dla chrześcijan oznacza radosny czas przygotowania na przyjście Pana, a więc przygotowanie do Bożego Narodzenia, gdy wspomina się pierwsze przyjście Syna Bożego na ziemię i oznacza radosne oczekiwanie na ponowne Jego przyjście na ziemię.

Adwent rozpoczyna kolejny rok liturgiczny i obejmuje 4 kolejne tygodnie począwszy od pierwszej niedzieli po uroczystości Chrystusa Króla, do pierwszych nieszporów Bożego Narodzenia. Kościół bowiem poprzez liturgię tego okresu budzi w nas uczucia nadziei, tęsknoty i radosnego oczekiwania.
Oczekiwanie na przyjście Jezusa jest źródłem radości. Jakkolwiek przygotowanie na przyjście Pana polega na oczekiwaniu i pokucie, stąd fioletowy kolor szat liturgicznych, to jednak pokuta jest przepełniona radością.

Adwent przypomina nam, że całe nasze życie jest oczekiwaniem. Główne postacie adwentu: Najświętsza Maryja Panna, Patronka adwentowego czuwania; prorok Izajasz zapowiadający przyjście Zbawiciela i św. Jan Chrzciciel, który bezpośrednio przygotowywał lud na spotkanie Mesjasza, wzywają nas do prostowania Chrystusowi ścieżek w naszym sercu.

Bóg dał światu największy dar jako szansę na to, by stał się lepszy, nikogo z tej łaski nie wykluczając. Powinniśmy się przebudzić i przygotować na przyjęcie tego daru. Dany jest nam czas Adwentu. Kolejny już w naszym życiu i powinien być wyjątkowy, bo przecież przyrzekaliśmy sobie nigdy więcej go nie zmarnować.

Czas Adwentu jest jakby wielką wigilią Bożego Narodzenia. Jak każdego dnia wykroić choć krótką chwilę od zwykłych zajęć, obowiązków, by rozważyć kogo i dlaczego oczekujemy? Kto i jaką moc nam objawi?
Co usłyszymy w głosie wołającego na pustyni i czy choć jedną ze swych ścieżek wyprostujemy dla Niego? Na ile znamy siebie i na ile siebie oszukujemy balansując między Bogiem a światem? Nie widzimy dobra do którego jesteśmy powołani, a pociąga nas zło, którego się dopuszczamy.

Człowiek w każdym czasie ma skłonność do nadawania wierze takiego kształtu, który zaciera obraz jego grzeszności. Dając się prowadzić mądrości Bożej mamy szanse i środki by widzieć jaśniej, rozumieć pełniej i nie uciekać od prawdy o sobie. Pragniemy i oczekujemy dobrych przemian, a tak bardzo ociągamy się by zmieniać samych siebie. Może warto zastanowić się, dlaczego nasz rachunek sumienia nie boli, pożegnać pychę, która upewnia nas, że jesteśmy tacy nie najgorsi. Z nadzieją kończyć dzień i nie bać się jutra, nie unosić się słowem i goryczą wobec tych, którzy dają nam poznać nasze błędy lub boleśnie dotykają skutkami swoich. Wejść w nowy czas z prawdziwym postanowieniem dobra i wolą by to dobro wypełniać. Tak by nie stać się kolejnym Herodem, przed którym przyjdzie Bogu uciekać do Egiptu.

 

Ogłoszenia parafialne 01.12.2019

1. Zapraszamy dzisiaj na Adorację Najświętszego Sakramentu od godz. 16.00.
2. Dzisiejsza taca przeznaczona jest na spłacenie kolejnej raty za wykonane ławki i krzesła w prezbiterium naszej świątyni. Bóg zapłać za złożone ofiary. PROSIMY O ZAMYKANIE DRZWI PRZY WCHODZENIU I WYCHODZENIU Z KOŚCIOŁA PONIEWAŻ KOŚCIÓŁ JEST OGRZEWANY. DZIĘKUJEMY.
3. Zapraszamy w ADWENCIE na wspólne śpiewanie Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP: niedziela godz. 8:40.
4. Rozpoczęty Adwent to czas, w którym pragniemy jak najlepiej przygotować się do świąt Bożego Narodzenia. UWAGA!!! W dni powszednie zapraszamy na Msze św. RORATNIE ku czci Matki Bożej o godz. 6:30. Dzieci zapraszamy we wtorki i czwartki o godz. 6:30, a młodzież z dorosłymi w piątek o godz. 6:00. Dzisiaj jednak nie wszyscy rodzice gotowi są mobilizować swoje pociechy do pójścia rano na Mszę św. To raczej dorośli, a nie dzieci, mają problemy z porannymi Roratami. A trzeba pamiętać, iż w tym zwyczaju kryje się możliwość ćwiczenia woli i umiejętności wyrzeczenia, tak potrzebnych później w dorosłym życiu.

5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca:
• I czwartek miesiąca – zapraszamy na Mszę św. o godz. 18:00, a po niej na Adorację Najświętszego Sakramentu tj. na „GODZINĘ ŚWIĘTĄ”. Zapraszamy wszystkie „Margaretki” do wspólnej modlitwy.
• I piątek miesiąca: spowiedź dla dzieci, młodzieży, dorosłych a szczególnie dzieci klas IV od godz. 17:30
• I sobota miesiąca: zapraszamy wszystkich czcicieli Matki Bożej na nabożeństwo połączone z Adoracją Najświętszego Sakramentu od godz. 17:00.

6. W pierwszy piątek miesiąca (6 grudnia) z Panem Jezusem udamy się do chorych: ksiądz Proboszcz i ks. Marcin od godz. 9:30, ks. Piotr od godz. 11:30. Prosimy zgłaszać chorych do kapłanów.
7. W sobotę 7 grudnia przypada Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Dzień ten jest świętem patronalnym Ruchu Światło-Życie, i jej gałęzi – Domowego Kościoła. Tego dnia od godz. 15:00, przeżywać będziemy Rejonowy Dzień Wspólnoty pt. „Krucjata Wyzwolenia Człowieka – dzieło miłości”
8. Od przyszłej niedzieli Wolontariusze Caritas będą rozprowadzać świece na stół wigilijny w ramach ogólnopolskiej akcji „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom” w cenie: 6 zł – małe świece i 20 zł duże świece. Nabywając świece okazujesz serce tym, którzy liczą na Twą dobroć.
9. Rekolekcje Adwentowe w naszej parafii odbędą się w dniach: 8 grudnia (niedziela) oraz 12, 13, 14 grudnia. W tym roku rekolekcje poprowadzi ks. dr Tomasz Biedrzycki, proboszcz Parafii Matki Bożej Bolesnej w Gdyni – Orłowo. Zaplanujmy dobrze swoje obowiązki domowe, by wziąć udział w duchowym przygotowaniu do świąt Narodzenia Pańskiego.
10. Za tydzień składamy ofiary do puszek na tzw. pomoc Kościołowi na Wschodzie.
11. Poświęcone opłatki na stół wigilijny, są roznoszone przez upoważnione osoby z naszej parafii. Można je również nabyć u pana Kościelnego w zakrystii.
12. Wszystkim Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia życzymy wielu łask Bożych i opieki Matki Bożej Szkaplerznej.
13. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: nowy numer „Gościa Niedzielnego” w cenie 6 zł. wraz z dodatkiem „Gość Elbląski” a w nim wydarzenia z diecezji.
14. Pan powołał do wieczności: śp. Marka Pietrzaka lat 61 z ul. Sobieskiego. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…

 

Intencje mszalne 01.12.2019

† INTENCJE MSZALNE †
PONIEDZIAŁEK 2 grudnia 2019r. / Mt 8, 5-11
6:30    † Roman Tykarski (2 greg.)
18:00 O Boże błog. i opiekę MB dla Barbary z ok. urodzin i zbliżających się imienin, dla Niej i całej rodziny
18:00 O potrzebne łaski w walce z chorobą dla Marka Malinowskiego oraz opiekę MB Szkaplerznej dla całej rodziny
WTOREK 3 grudnia 2019r. / św. Franciszka Ksawerego Łk 10, 21-24
6:30   † Roman Tykarski (3 greg.)
18:00 † Roman Kamiński w 23 r.śm.
18:00
ŚRODA 4 grudnia 2019r. / św. Barbary Mt 15, 29-37
6:30    † Monika i Jan Ostrowscy, Barbara Skorupska
18:00  † Roman Tykarski (4 greg.)
18:00  W intencji czcicieli MB NP
CZWARTEK 5 grudnia 2019r. Mt 7, 21.24-27
6:30   † Roman Tykarski (5 greg.)
18:00 † Ireneusz Szudzik w 30 r.śm., dziadkowie: Jadwiga, Wanda, Jan Szudzik; Maria i Ignacy Krasowscy
18:00 O nowe i święte powołania z naszej wspólnoty parafialnej
PIĄTEK 6 grudnia 2019r. / św. Mikołaja Mt 9, 27-31
6:00   † Krystyna Maćko w 9 r.śm.
18:00 † Roman Tykarski (6 greg.)
18:00 W intencji czcicieli NSPJ
SOBOTA 7 grudnia 2019r. / św. Ambrożego Mt 9, 35; 10, 1-8
6:30   † Roman Tykarski (7 greg.)
18:00  Rez.
18:00  O doświadczenie Bożej miłości dla Karoliny i Sebastiana
II Niedziela Adwentu / 8 grudnia 2019r. Mt 3, 1-12
7:00   † Maria Załęska w 4 r.śm.
9:00   † Krystyna Maćko w 9 r.śm.
9:00   Dziękczynna z ok. urodzin Elżbiety Skrobun, z prośbą o Boże błog., opiekę MB i potrzebne łaski
10:30 Dzięk. z ok. 13 urodzin Maksymiliana Banasiuka i Juliana Karpowicza z prośbą o Boże błog. i opiekę MB
12:00 W intencji Parafian
15:00 † Marianna Młynarska w 6 r.śm. i zm. z rodz. Młynarskich; Anna Nadolska
18:00 † Roman Tykarski (8 greg.)