Biuletyn parafialny nr 822 / 13 października 2019r. XXVIII Niedziela Zwykła

13XIX DZIEŃ PAPIESKI – WSTAŃCIE, CHODŹMY!
Ogłoszenia parafialne 13.10.2019
Intencje mszalne 13.10.2019

 

XIX DZIEŃ PAPIESKI – WSTAŃCIE, CHODŹMY!IDEA DNI PAPIESKICH

Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w całej Polsce oraz środowiskach polonijnych obchodzony jest Dzień Papieski, podczas którego łączymy sięw modlitwie z obecnym papieżem oraz zagłębiamy się w nauczanie św. Jana Pawła II.

Polacy gromadzą się wtedy na liturgiach, nabożeństwach, czuwaniach modlitewnych, medytacjach oraz konferencjach poświęconych nauczaniu Ojca Świętego. Tydzień wcześniej we wszystkich parafiach odczytywany jest list pasterski Konferencji Episkopatu Polski, przygotowujący do tego wydarzenia. Dzień Papieski w każdym roku ma swoje hasło, wskazujące na istotny obszar papieskiego nauczania. Hasło to stanowi osnowę wszystkich wydarzeń modlitewnych, liturgicznych i artystycznych. Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszą konkursy, wystawy, sztuki teatralne, wieczory poetyckie, imprezy sportowe, kulturalne, artystyczne, między innymi koncert galowy Dnia Papieskiego w Warszawie transmitowany przez TVP 1 i TVP Polonia. Aspekt charytatywny tego dnia to przykościelna i publiczna zbiórka pieniędzy na rzecz funduszu stypendialnego dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin. Podopieczni Fundacji są nazywani mianem „żywego pomnika” św. Jana Pawła II, a wspieranie ich wyrazem wdzięczności Polaków wobec swojego Wielkiego Rodaka. Przygotowanie uroczystości to duże wyzwanie organizacyjne, w które angażują się tysiące wolontariuszy, m.in. harcerze, ministranci, aktorzy, dziennikarze, piosenkarze oraz sami stypendyści.

Jan Paweł II gromadzi Polaków na całym świecie. W organizację Dnia Papieskiego włączają się również rodacy mieszkający poza granicami Polski i wspierają Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, zarówno w wymiarze duchowym, jak i finansowym. Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Irlandii, Szwecji, Norwegii, Kanadzie, Argentynie, Australii czy Francji spotykają się na Eucharystiach i wspólnej modlitwie, organizują konferencje, wystawy i koncerty, aby wspólnie pielęgnować pamięć o największym z Polaków.

Dzień Papieski jest przede wszystkim dniem duchowej łączności z obecnym Ojcem Świętym i modlitwy w jego intencjach. We wszystkich parafiach całej Polski w niedzielę poprzedzającą Dzień Papieski odczytywany jest list pasterski Konferencji Episkopatu Polski. Odprawiane są Msze Święte w intencji Papieża, podczas których głoszone są homilie i katechezy poświęcone nauczaniu św. Jana Pawła II. W wielu parafiach odbywają liczne nabożeństwa oraz nocne czuwania połączone z medytacją nad papieskimi tekstami.

W wigilię Dnia Papieskiego na Zamku Królewskim w Warszawie Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wręcza jedną z najbardziej prestiżowych nagród w Kościele katolickim – nagrodę TOTUS. Dniu Papieskiemu towarzyszy także kilkadziesiąt innych dużych wydarzeń artystycznych, zarówno o zasięgu lokalnym, jak i ogólnopolskim. Zwieńczeniem jest Koncert Papieski, który w ubiegłych latach odbywał się najczęściej na Placu Zamkowym w Warszawie, natomiast obecnie rokrocznie miejsce ulega zmianom. Dzień Papieski wykracza też poza granice Polski. Do obchodów włączają się polskie parafie i Polonia zamieszkująca m.in. Australię, Stany Zjednoczone, Francję, Niemcy, Wielką Brytanię i Kazachstan.

Odpowiedzią na wezwanie Ojca Świętego do solidarności z ubogimi jest organizowana tego dnia publiczna zbiórka pieniędzy, w której corocznie udział bierze blisko 100 tysięcy wolontariuszy: ministrantów, harcerzy, młodzieży i dorosłych z różnych środowisk, wchodzących w skład Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Dnia Papieskiego. Zebrane w ten sposób środki przeznaczone są na fundusz stypendialny Fundacji, która przyznaje stypendia uzdolnionym młodym ludziom pochodzącym z wiosek i małych miast. W ten sposób każdy może włączyć się w budowę „żywego pomnika” św. Jana Pawła II.

 

Ogłoszenia parafialne 13.10.2019

1. Obchodzimy dzisiaj XIX Dzień Papieski pod hasłem „Wstańcie, chodźmy!”. Z tej okazji młodzież przed kościołem zbiera do puszek ofiary na stypendia w ramach Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Za okazane wsparcie dziękujemy.

2. Koncert z okazji XIX Dnia Papieskiego odbędzie się 17 października (czwartek) o godz. 17:00 na Hali Sportowo – Widowiskowej MOSIR przy Alei Grunwaldzkiej 135. Wręczenie XIII Nagrody Biskupa Elbląskiego „TUUS” oraz koncert: Czerwone Gitary. Wstęp tylko za okazaniem wejściówki, które można odebrać u księży przed kościołem.
UWAGA!!! Prosimy, aby wejściówki brały tylko osoby zdecydowane na 100%.

3. Trwa miesiąc Różańca Świętego i Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny. Zapraszamy na nabożeństwa z wystawieniem Najświętszego Sakramentu. Wierni, którzy odmawiają część Różańca (5 dziesiątek) w kościele lub rodzinie mogą uzyskać Odpust Zupełny. Zapraszamy do wspólnej modlitwy: dorosłych i młodzież o godz. 17:15, a dzieci zapraszamy: w poniedziałki i środy o godz. 16:30.

4. Jutro, 14 października przypada DZIEŃ NAUCZYCIELA. Składamy wszystkim pedagogom, katechetom i pracownikom oświaty najserdeczniejsze życzenia cierpliwości
i miłości. Niech Pan Bóg błogosławi w pracy. Zapraszamy w tym dniu uczniów, nauczycielii katechetów na wspólny Różaniec o godz. 17:15.

5. We wtorek przeżywać będziemy DZIEŃ DZIECKA UTRACONEGO. Msza św. w intencji rodzin, małżeństw, a także rodziców, którzy utracili swoje dziecko – przed narodzeniem, czy też po narodzeniu zostanie odprawiona o godz. 18:00 w parafii p.w. bł. Franciszki Siedliskiej przy ul. Willowej w Elblągu. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

6. W środę 16 października dzień spotkania Bractwa Szkaplerznego i Rodziny Szkaplerznej oraz dzień modlitw za wstawiennictwem św. Jana Pawła II. W tym dniu 41 lat temu cała Polska usłyszała słowa: Habemus Papam obwieszczające wybór Kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Zapraszamy na Mszę Świętą o godz. 18:00.
W tym dniu zapraszamy na wspólny Różaniec o godz. 17:15.

7. Zachęcamy do udziału w zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego RTV i AGD (np. pralki, tv, komputery itp.). Zbiórka odbędzie się dnia 16 października od godz. 9:00 do godz. 15:00. Sprzęt prosimy zostawiać na placu kościelnym przy wejściu do piwnicy. Przychody z akcji wspomogą zakup inkubatorów do Szpitala na Wybrzeżu Kości Słoniowej, prowadzonego przez siostry Orionistki.

8. Bardzo serdecznie zapraszamy do Sanktuarium M. B. Fatimskiej i św. Jana Pawła II w Stagniewie, na Uroczystości Odpustowe, które odbędą się w sobotę dnia 19 października 2019 roku. W programie: Msza św. o godz. 12:00, zakończona ucałowaniem relikwii świętego Papieża. Natomiast od godz. 15:00 – Adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji naszej Ojczyzny.

9. Mamy już możliwość zamawiania i rezerwacji Mszy świętej na ROK 2020. Informację tę podajemy dla tych wszystkich, którzy pragną w konkretnym dniu zamówić intencję mszalną.

10. W dniach 17 – 19 października w Kościele Matki Boskiej Królowej Polski, odbędą się rekolekcje dla wdów i wdowców na które serdecznie zapraszamy. Rozpoczynamy codziennie o godzinie 10.00.

11. Kancelaria Parafialna czynna: środa od 16:00 do 17:30 i sobota od 10:30 do 12:00.

12. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: nowy numer „Gościa Niedzielnego” w cenie 5 zł. wraz z dodatkiem „Gość Elbląski” a nim wydarzenia z diecezji.

 

Intencje mszalne 13.10.2019

PONIEDZIAŁEK 14 października 2019r. / św. Małgorzaty Alacoque Łk 11, 29-32
8.00 Śp. Weronika Czyżyk (14 greg.)
18.00 O Boże błog., opiekę MB Fatimskiej i dary Ducha Św. dla Klaudii
18.00 Dziękczynna w rocznicę urodzin Asi i Bartka z prośbą o Boże błog. i opiekę MB
WTOREK 15 października 2019r. / św. Teresy od Jezusa Łk 11, 37-41
8.00 Śp. Weronika Czyżyk (15 greg.)
18.00 Śp. Mieczysław Zygmunt w 3 r.śm.
ŚRODA 16 października 2019r. / św. Jadwigi Śląskiej Łk 11, 42-46
8.00 Śp. Edmund Gołyński w 15 r.śm.
18.00 W int. Rodziny Karmelitańskiej i Bractwa Szkaplerznego
18.00 Śp. Weronika Czyżyk (16 greg.)
CZWARTEK 17 października 2019r. / św. Ignacego Antiocheńskiego Łk 11, 47-54
8.00 Śp. Czesława (k), Janusz, Sławomir z rodz. Palkowskich
18.00 Śp. Weronika Czyżyk (17 greg.)
18.00 Dziękczynna za dzieci Magdy i Piotra Asiukiewicz
PIĄTEK 18 października 2019r. / św. Łukasza Łk 10, 1-9
8.00 Śp. Maria Siemion w 15 r.śm.
18.00 O Boże błog. opiekę MB i potrzebne łaski dla ks. Łukasza Garbackiego – int. od Margaretki
18.00 Śp. Weronika Czyżyk (18 greg.)
SOBOTA 19 października 2019r. Łk 12, 8-12
8.00 Śp. Weronika Czyżyk (19 greg.)
18.00 Śp. Roman Tykarski w 5 miesiąc po pogrzebie
18.00 Dziękczynna w 45 rocz. ślubu Elżbiety i Jana Bałdyga, z prośbą o Boże błog. i potrzebne łaski dla Jubilatów
XXIX Niedziela Zwykła / 20 października 2019r. Łk 18, 1-8
7.00 W intencji Parafian
9.00 Śp. Henryk Hacik w 2 r.śm.
9.00 Śp. Stefania Nike w 7 r.śm. i cała rodzina Nike, Mirosław Szpak, Danuta Rycewicz, Stefan i Jadwiga Jasińscy, Iwona i Ryszard Kujawscy
10.30 Śp. Jan, Ludwika, Tadeusz, Bronisław, Kazimierz, Dominika i Ryszard z rodz. Kaspera; Maria, Anastazja, Franciszek Chwała
12.00 Dzięk. w 40 rocz. ślubu Teresy i Wojciecha Woźniak z prośbą o Boże błog. i potrzebne łaski dla rubinowych Jubilatów
15.00 Śp. Weronika Czyżyk (20 greg.)
18.00 Dzięk. w 7 rocz. ślubu Aleksandry i Piotra Szuba z prośbą o Boże błog., opiekę MB i potrzebne łaski