Biuletyn parafialny nr 821 / 6 października 2019r. XXVII Niedziela Zwykła

WARTOŚĆ MODLITWY RÓŻAŃCOWEJ
Ogłoszenia parafialne 06.10.2019
Intencje mszalne 06.10.2019

 

WARTOŚĆ MODLITWY RÓŻAŃCOWEJ

Jutro – tj. 7 października obchodzimy w Kościele wspomnienie Matki Bożej Różańcowej. Dziwne to maryjne święto. Dlaczego nazywamy Ją „różańcową”, skoro Ona za czasów swego ziemskiego życia różańca nie znała. Co więcej nie znała żadnej z tych modlitw, które my w różańcu odmawiamy. Może znała Ojcze nasz…, ale i tu nie wiadomo czy w wersji mateuszowej – tej naszej (Mt 6,9-13), czy łukaszowej – znacznie krótszej (Łk 11,2b-4). Na pewno nigdy różańca nie odmawiała. Na co dzień jak każda Żydówka modliła się psalmami i tą najczęstszą, bo codzienną modlitwą Żydów zaczynającą się od słów: Szema Izrael… – Słuchaj Izraelu… (Pwt 6,4-9), która jest i wezwaniem, i wyznaniem wiary, i przykazaniem, i pouczeniem. Obce jej było klepanie jakichkolwiek modlitewnych formuł. Psalmy bowiem modlitewnymi formułami nie są, wynurzają się one z historii Izraela, są jej częścią i modlitewnym owocem Bożych w niej interwencji. Nawet gdyby się chciało, nie można ich od tejże historii oderwać, tak ściśle są z nią związane. Modlitwa Szema Izrael zaś nawołuje w pierwszym rzędzie do słuchania Boga mówiącego w historii, w mojej historii i kochania go w tejże historii całym sobą oraz do budowania przyszłości swojej i swoich dzieci na Bogu.

Jakże Maryja słuchała, jakże była zasłuchana w Boże wołanie w historii Izraela i swojej własnej… aż usłyszała owe przełomowe dla Niej słowa Archanioła: Chaire kecharitomene – Raduj się obdarowana łaską… Gdyby klepała formuły pacierzy i walczyła z rozproszeniami, gdyby nie żyła ustawicznymi interwencjami Boga w dziejach człowieka, nigdy by ich nie uchwyciła.

W swej modlitwie Maryja karmiła się historią narodu wybranego zawartą w psalmach ciągle otwartą na dalsze spełnianie się Bożych obietnic. Nic więc dziwnego, że jedyna Jej znana modlitwa Magnificat jest w swej istocie psalmem – uwielbianiem Boga działającego w historii narodu wybranego i jej własnej. Maryja zapewne dziwi się klepanym różańcom, przy których nasze myśli fruwają sobie niczym niebieskie ptaki i przysiadają na wyimaginowanych gałęziach nie mających z Bogiem i Jego działaniem nic wspólnego. Owszem, zachęcała prostych pastuszków z Fatimy do odmawiania różańca, ale do różańca, którego wzorem jest jej modlitwa i który w modlitwie Izraela ma swoje źródło.

Różaniec bowiem nie spadł z nieba jako absolutna nowość. Pojawił się w późnym Średniowieczu jako pomoc dla prostych, nieumiejących czytać i pisać mnichów, którzy nie mogąc modlić się psalmami powtarzali Pozdrowienie anielskie i Ojcze nasz medytując nad tajemnicami historii zbawienia. Był więc w swej prostocie czymś zastępczym – jakby prowizorką. Niektóre prowizorki jednak okazują się niezwykle trwałe, a bywa, że wręcz genialne. Tak stało się i z różańcem. Stopniowo wyszedł on poza kręgi mnichów i upowszechnił się w całym Kościele zachodnim.

Dziś wielu z nas nie wyobraża sobie pobożności bez różańca. A pewnie znajdą się i tacy, którzy jego nieodmawianie uznają wprost za grzech. Trzeba jednak pamiętać, że Matka Boska Różańcowa różańca nie odmawiała, a mimo to jest jego Matką. Istotę różańca bowiem stanowi to samo, co stanowiło istotę modlitwy Maryi – rozważanie w sercu spraw, które Bóg uczynił i czyni. Tak jak psalmów nie da się oderwać od historii Izraela, tak różańca nie da się oderwać od historii zbawienia w Jezusie Chrystusie. Maryja jest Matką Jezusa Chrystusa i przez to Jej macierzyństwo rozciąga się także na tę historię. Nie jest Ona Matką Różańcową przez to, że powtarzamy dziesiątki razy Zdrowaś Maryjo, bo to tylko zewnętrzna strona różańca. Jest nią natomiast w znacznie głębszym sensie, bo prawdziwy różaniec tętni Jej życiem i życiem Jej Syna. Papież Paweł VI bardzo konsekwentnie unikał tradycyjnego zwrotu recitare rosario – odmawiać różaniec, zastępując go wyrażeniem meditare rosario – medytować, rozważać różaniec. I o to właśnie w różańcu chodzi. Wzywając nas do różańca Maryja zaprasza nas do swego życia i do życia Jej Syna, do życia, które jest Zbawieniem.

 

Ogłoszenia parafialne 06.10.2019

1. W dniu dzisiejszym indywidualna Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 16:00 do godz. 17:15. Znajdź czas, aby być sam na sam z Twoim Panem.

2. Ofiary zbierane dzisiaj na tacę przeznaczone są na spłatę kolejnej raty za wykonane ławki i krzesła w prezbiterium do naszego kościoła. Bóg zapłać za składane ofiary.

3. Dzisiaj po Mszy św. o godz. 15:00 spotkanie na plebanii wszystkich Róż Różańcowych (przy parafii istnieje 13 Róż) z okazji święta Matki Bożej Różańcowej.Serdecznie zapraszam.

4. Mamy miesiąc Różańca Świętego i Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny. Zapraszamy na nabożeństwa z wystawieniem Najświętszego Sakramentu. Wierni, którzy odmawiają część Różańca (5 dziesiątek) w kościele lub rodzinie mogą uzyskać Odpust Zupełny. Zapraszamy do wspólnej modlitwy: dorosłych i młodzież o godz. 17:15, a dzieci zapraszamy: w poniedziałki i środy o godz. 16:30.

5. Zainteresowanych Pismem Świętym zapraszamy na spotkanie Kręgu Biblijnego w środę o godz. 19:00 w sali na plebanii.

6. W przyszłą niedzielę obchodzić będziemy XIX Dzień Papieski pod hasłem „Wstańcie, chodźmy!”. Z tej okazji młodzież przed kościołem będzie zbierać do puszek pieniądze na stypendia w ramach fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

7. Mamy już możliwość zamawiania i rezerwacji Mszy świętej na ROK 2020. Informację tę podajemy dla tych wszystkich, którzy pragną w konkretnym dniu zamówić intencję mszalną.

8. Centrum Nowej Ewangelizacji w Elblągu zaprasza na kolejne spotkanie w ramach Szkoły Modlitwy Słowem Bożym. Już od początku tego roku organizujemy sesje i dni skupienia oparte na „lectio divina” – wielowiekowej praktyce modlitwy Słowem Bożym. Ta praktyka nie jest zarezerwowana jedynie dla mnichów czy osób duchownych, ale jest dostępna dla wszystkich wierzących, którzy pragną zażyłości ze Słowem Bożym. Tym razem chcemy Was zaprosić do kościoła Bożego Ciała w Elblągu na medytację fragmentu Ewangelii według św. Mateusza, przedstawiającego Sąd Ostateczny (Mt 25, 31 – 46). Spotkanie odbędzie się 12 października 2019 roku, w godz. 10.00 – 14.00. Prosimy zabrać ze sobą Pismo święte, notatnik i długopis.

9. W dniach 17 – 19 października w Kościele Matki Boskiej Królowej Polski, w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy odbędą się rekolekcje dla wdów i wdowców na które serdecznie zapraszamy. Rozpoczynamy codziennie o godzinie 10.00.

10. Zachęcamy do udziału w zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego RTV i AGD (np. Pralki, tv, komputery itp.). Zbiórka odbędzie się dnia 16 października od godz. 9.00-15.00. Sprzęt prosimy zostawiać na placu kościelnym przy wejściu do piwnicy. Przychody z akcji wspomogą zakup inkubatorów do Szpitala na Wybrzeżu Kości Słoniowej, prowadzonego przez siostry Orionistki.

11. Kancelaria Parafialna czynna: środa od 16:00 do 17:30 i sobota od 10:30 do 12:00.

12. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: nowy numer „Gościa Niedzielnego” w cenie 5 zł. oraz dodatek „Gość Elbląski” a nim wydarzenia z diecezji.

13. Pan powołał do wieczności: śp. Kordulę Małtach, l. 92 z ul. Korczaka. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie! A światłość wiekuista niechaj jej świeci.

 

Intencje mszalne 06.10.2019

PONIEDZIAŁEK 7 października 2019r. / NMP Różańcowej Łk 10, 25-37
8.00 Śp. Weronika Czyżyk (7 greg.)
8.00 Śp. Janina Sojczyńska w 30 dzień po śmierci
18.00 Śp. Maria Siemion w 15 r.śm.
18.00 Dziękczynna w dniu urodzin – za 16 lat życia Miłosza, o Boże błog., opiekę MB i dary Ducha Św. dla Niego i Taty w dniu imienin
WTOREK 8 października 2019r. Łk 10, 38-42
8.00 O doświadczenie Bożej miłości dla Karoliny i Sebastiana
18.00 Śp. Weronika Czyżyk (8 greg.)
ŚRODA 9 października 2019r. / św. Wincentego Kadłubka Łk 11, 1-4
8.00 Śp. Marcin Wiśniewski w 29 r.śm.
18.00 Śp. Weronika Czyżyk (9 greg.)
18.00 Śp. Apolonia i Roman Gregorczyk, Danuta i Bogusław
CZWARTEK 10 października 2019r. Łk 11, 5-13
8.00 Śp. Weronika Czyżyk (10 greg.)
18.00 Dziękczynna w 37 urodziny Joanny Kurowskiej z prośbą o Boże błog. i opiekę MB na dalsze szczęśliwe lata
PIĄTEK 11 października 2019r. / św. Jana XXIII Łk 11, 15-26
8.00 Śp. Jan i Bronisława Woś, Henryk, Maria i Jan Juśko
18.00 Śp. Józef Kwiatosz z ok. ziemskich urodzin i zm. rodzice z obojga stron
18.00 Śp. Weronika Czyżyk (11 greg.)
SOBOTA 12 października 2019r. / bł. Jana Beyzyma Łk 11, 27-28
8.00 Śp. Weronika Czyżyk (12 greg.)
18.00 Śp. Regina i Aleksander Bendyk
18.00 Śp. Wanda, Feliks, Jerzy Kwiatkowscy, Halina Jabłońska
XXVIII Niedziela Zwykła / 13 października 2019r. Łk 17, 11-19
7.00 Śp. Stanisława (k), Stanisław, Ryszard i Józef
9.00 O ciągłe budowanie relacji z Bogiem i między sobą dla Nikodema i Jego rodziny, Agnieszki i całej rodziny zakonnej oraz dla Magdy i Macieja
9.00 Śp. Weronika Czyżyk (13 greg.)
10.30 Zm. z rodz. Warzecha, Doktor i Psica
12.00 W intencji Parafian
15.00 Dziękczynna z ok. 5 urodzin Michała Banasiuk z prośbą o Boże błog. i potrzebne łaski dla całej rodziny
18.00 Śp. Tomasz Pełka w 21 r.śm.