Biuletyn parafialny nr 818/15 września 2019r. XXV Niedziela Zwykła

Młodość jest łaską
Ogłoszenia parafialne 15.09.2019
Intencje mszalne 15.09.2019

 

Młodość jest łaską

Konferencja wychowawcza, IX Tydzień wychowania

Negatywne spojrzenie na młodzież, uznanie, że młodzi ludzie stanowią pokolenie rodzące jedynie same trudności, jest krzywdzące. Warto pamiętać, że skargi na młode pokolenie są charakterystyczne dla ludzi wszystkich epok. Papież Franciszek przestrzega: ,,Dziś grozi nam dorosłym, że będziemy sporządzali listę porażek i niedoskonałości obecnej młodzieży. Być może niektórzy będą nas oklaskiwać, ponieważ sprawiamy wrażenie ekspertów w znajdowaniu aspektów negatywnych i zagrożeń.” (CV 66).

Nie da się wychowywać kultywując w sercu rozgoryczenie, smutek i tęsknotę za czasami, gdy było łatwiej. Znana jest anegdota mówiąca o mędrcu ateńskim, który chcąc pokazać jaka jest droga odrodzenia chylącej się ku upadkowi cywilizacji, rzucił o posadzkę nadgniłym owocem. Owoc rozpadł się i ukazały się zdrowe pestki – nadzieję na ratunek społeczeństwa stanowi młode pokolenie. Najważniejsza jest obecność rodziców i zapewnienie dziecku spełnienia podstawowej we wczesnym dzieciństwie potrzeby opieki i bezpieczeństwa. Trzeba podkreślić, że nie wystarczy samo bycie obecnym w pobliżu wychowanka. Chodzi bardziej o ,,bycie dla…”, o gesty wyrażające bliskość, a w późniejszym okresie o wspólne spędzanie czasu, zabawy, rozmowy.

Relacja rodziców z dziećmi podlega rozwojowi. Coraz częstszą trudnością obciążającą wychowanka, nieraz na całe życie, jest symbiotyczna więź z rodzicami, utrzymująca się przez długi czas, Dziecko jest prowadzone za rękę w okresie młodzieńczym i w dorosłym życiu, co uniemożliwia rozwinięcie dojrzałych więzi w narzeczeństwie i małżeństwie. Francuski filozof, Jean Guitton w wieku 92 lat napisał list do swej nieżyjącej już mamy. W liście tym porównuje sytuację matki i jej relację z dzieckiem do Mojżesza, który prowadził lud do Ziemi Obiecanej, ale nie było mu dane przekroczyć jej granicy. Warto pamiętać, że każdy rodzic powinien zatrzymać się przed liniami granicznymi okresów rozwojowych swego dziecka i zastanowić się, w jaki sposób może mu towarzyszyć na kolejnych etapach, by nie zniewalać go i nie wpływać w destrukcyjny sposób na jego samodzielność, budowanie relacji, a później na więzi w rodzinie, jaką będzie zakładało.

Warto wsłuchać się w piękne słowa Jeana Guittona: ,,Matko, zawsze mi mówiłaś, że matka jest podobna do Mojżesza. Umiera, nie zobaczywszy ziemi, która była jej obiecana. I powiadałaś jeszcze, że to właśnie syn powinien kontynuować, dokończyć tak szybko przerwane dzieło matki. Syn musi próbować dokonać tego, czego nie zdołała zrobić matka. Ponieważ on może postawić stopę na Ziemi Obiecanej. Nie zobaczyłem twojej starości. Umarłaś, kiedy miałaś pięćdziesiąt sześć lat. Ja skończyłem właśnie dziewięćdziesiąt dwa. Stałaś się niejako moim dzieckiem… Kiedy odchodzi kochana istota, ojciec czy matka, zawsze mamy wrażenie, że nie powiedzieliśmy tego, co najważniejsze. Wielka miłość nie wyrazi się jednak nigdy ani w jednym liście, ani w tysiącu listów, ani w jednym słowie, ani w tysiącu słów! (…) Matko moja, jesteśmy zjednoczeni na wieki.”

Gdyby trzeba było zdecydować, jakie są najważniejsze prawdy, które należałoby przekazać młodym ludziom, trzeba by sięgnąć do adhortacji papieża Franciszka. Fragment dokumentu, który o tym mówi, stanowi, jak się wydaje, jego serce i punkt kulminacyjny. Wsłuchajmy się w słowa Ojca Świętego: ,,Przede wszystkim chcę powiedzieć wszystkim pierwszą prawdę: Bóg Cię kocha. Nawet jeśli już to słyszałeś, chcę ci to przypomnieć: Bóg Cię kocha. Nigdy w to nie wątp, niezależnie od tego, co ci się przytrafia w życiu. W każdych okolicznościach jesteś nieskończenie miłowany.” ( CV 112)
Skorzystajmy z inspiracji wychowawczych zawartych w adhortacji Christus vivit, ale przede wszystkim pozwólmy, by natchnął na duch nadziei i mądrego optymizmu obecny w każdym punkcie tego dokumentu.

 

Ogłoszenia parafialne 22.09.2019

1. UWAGA! Od września powracamy do Mszy świętej niedzielnej o godzinie 15:00, która rozpoczyna się Koronką do Miłosierdzia Bożego.

2. Drodzy Rodzice, Duszpasterze, Nauczyciele i Wychowawcy, mottem tegorocznego, IX Tygodnia Wychowania (15 – 21 września 2019 roku) są słowa skierowane do Jezusa przez Jego przyszłych uczniów: „Nauczycielu, gdzie mieszkasz?” (J 1, 38). Prawdopodobnie nie spodziewali się tego, że konsekwencją postawienia takiego pytania będzie radykalna zmiana ich życia. Jednym z celów, jakie stawiają sobie wychowawcy, jest pokazanie wychowankom, gdzie będą mogli znaleźć odpowiedzi na ważne dla nich pytania. ”. Zapraszamy w tygodniu na Msze Św. o godz. 18:00 połączone z modlitwami za dzieci, młodzież i rodziny.
Więcej na stronie: www.tydzieńwychowania.pl.

3. UWAGA!!! Zapisy do bierzmowania młodzieży z klas VIII Szkoły Podstawowej trwają do końca września. Zgłoszenia u ks. Marcina.

4. Jutro 16 września dzień spotkania i formacji BRACTWA SZKAPLERZNEGO. Serdecznie zapraszamy na Mszę św. o godz. 18:00, a po niej na Nabożeństwo do Matki Bożej Bolesnej.

5. We wtorek 17 września w kościele pw. „Wszystkich Świętych” w Elblągu dla Związku Sybiraków i Kombatantów z okazji 80 rocznicy napaści sowieckiej na Polskę o godz. 9:00 zostanie odprawiona Msza święta. Po niej dalsze uroczystości przy Krzyżu Katyńskim na Cmentarzu Komunalnym przy Agrykola.

6. Po przerwie wakacyjnej powracamy do uprawiania sportu (dyscyplina Nordic Walking). Chcemy, już regularnie spotykać się w każdy poniedziałek o godz. 17:30. Spotykamy się jutro przed kościołem. Zapraszamy wszystkich chętnych.

7. Nasza parafia organizuje w dniach 11-13 października br. PIELGRZYMKĘ na IV Ogólnopolskie Spotkanie Apostolatu Margaretka w Krakowie Łagiewnikach. Wyjazd 11 października (piątek) o godz.6:00. Nocleg w Kalwarii Zebrzydowskiej. Odwiedzimy Wadowice miejsce urodzin św. Jana Pawła II. Koszt 210 zł (noclegi, śniadania, autokar, ubezpieczenie), pozostałe posiłki we własnym zakresie.
Zapisy do końca września w zakrystii.

8. Nasza parafialna Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym organizuje wyjazd na Koncert Uwielbienia zespołu „Mocni w Duchu”, który odbędzie się w niedzielę 22 września o godz. 19.00 w Kościele św. Bartłomieja w Pasłęku. Wyjazd autokarem spod naszego Kościoła o godz. 18.15. Koszt – 15 zł / Zapisy w zakrystii.

9. KURS ALPHA dla mężczyzn startuje w poniedziałek 23 września br. o godz. 19:00 w Kościele Bożego Ciała w Elblągu, ul Robotnicza 29. Każdy spotkanie obejmuje posiłek, wykład i dyskusję w małych grupach.

10. Również par. Św. Brata Alberta w Elblągu zaprasza na cykl interaktywnych spotkań „Alpha”. Pierwsze spotkanie odbędzie się 23 września o godz. 19.00 w Sali bankietowo-weselnej Eden, przy ulicy Królewieckiej 195F. Szczegóły na ulotkach przy wyjściu z Kościoła.

11. Możliwość skorzystanie z Sakramentu Spowiedzi Świętej w tygodniu mamy: od godz. 7:45 oraz od godz. 17:30.

12. Kancelaria Parafialna czynna jest w środy od 16:00 do 17:30 i w soboty od 10:30 do 12:00.

13. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: nowy numer „Gościa Niedzielnego” w cenie 5 zł. oraz dodatek „Gość Elbląski” a nim wydarzenia z diecezji.

 

Intencje mszalne 15.09.2019

PONIEDZIAŁEK 16 września 2019r. / św. Korneliusza i Cypriana Łk 7, 1-10
8.00 Śp. Bolesław Malinowski ( 16 greg.)
8.00 Śp. Teresa Brdak w 2 r.śm.
18.00 W int. Rodziny Karmelitańskiej i Bractwa Szkaplerznego

WTOREK 17 września 2019r. Łk 7, 11-17
8.00 Śp. Bolesław Malinowski ( 17 greg.)
18.00 Śp. Irena Osojca w 1 r.śm.
18.00 Śp. Halina Gilgenast w 1 r.śm.

ŚRODA 18 września 2019r. / św. Stanisława Kostki Łk 2, 41-52
8.00 O Boże błog. i potrzebne łaski dla Rafała Kwiatkowskiego oraz o światło Ducha Świętego w podejmowaniu ważnych decyzji życiowych w dniu 33 urodzin
18.00 Śp. Bolesław Malinowski ( 18 greg.)
18.00 W intencji czcicieli MB Nieustającej Pomocy

CZWARTEK 19 września 2019r. / św. Januarego Łk 7, 36-50
8.00 Śp. Bolesław Malinowski ( 19 greg.)
18.00 Śp. Szczepan Jan Kaczmarek w 17 r.śm.
18.00 Śp. Irena Wójcik w 6 miesiąc po śmierci

PIĄTEK 20 września 2019r. Łk 8, 1-3
8.00 Śp. Maria Piotrowska w 30 dpp.
18.00 Śp. Bolesław Malinowski ( 20 greg.)
18.00 Śp. Jan Polsakiewicz w 8 r.śm., siostra Teresa
i zm. rodzice z obojga stron

SOBOTA 21 września 2019r. / św. Mateusza Mt 9, 9-13
8.00 Śp. Bolesław Malinowski ( 21 greg.)
8.00 Śp. Łukasz Mróz w 2 r.śm.
16.00 Msza ślubna
18.00 Śp. Jan Przeworski – int. od syna Tomasza

XXV Niedziela Zwykła / 22 września 2019r. Łk 16, 1-13
7.00 Śp. Zygmunt Radziszewski w 27 r.śm.
9.00 Śp. Roman Tykarski – int. od sąsiadów
9.00 Śp. Bolesław Malinowski ( 22 greg.)
10.30 Śp. Stanisław Raszewski w 9 r.śm. i zm. z rodz. Raszewskich
12.00 W intencji Parafian
15.00 Śp. Bolesław i Marianna Stan, Zofia, Jan i Andrzej Jaworscy
18.00 Śp. Martyna w 4 r.śm., Władysława (k) w 2 r.śm. i Ryszard Żubertowski