Biuletyn parafialny nr 819 / 22 września 2019r. XXV Niedziela Zwykła

W przyjaźni z aniołami
Ogłoszenia parafialne 22.09.2019
Intencje mszalne 22.09.2019

 

W przyjaźni z aniołami

Wielu ludzi nie wierzy w anioły. Nic dziwnego, w końcu są to istoty niewidzialne. Kościół jednak uczy, że świat aż roi się od ich wielkiej ilości. Kim oni są?
Początek jesieni to w kalendarzu liturgicznym czas aniołów. 29 września obchodzimy Święto Archaniołów: Michała, Rafała i Gabriela, a 2 października wspominamy Aniołów Stróżów. Aniołowie są obecni w każdej chwili naszego życia, ale tak naprawdę niewiele o nich wiemy. Wielu ludzi nie wierzy w anioły. Nic dziwnego, w końcu są to istoty niewidzialne. Kościół jednak uczy, że świat aż roi się od ich wielkiej ilości. Kim oni są? Badacze mówią, że są to duchy stworzone przez Boga, aby służyć człowiekowi. Każdy z nas ma swojego własnego anioła stróża, który pomaga w trudnych sytuacjach, wspiera natchnieniem do dobrego, a przede wszystkim prowadzi nas do Boga. Najczęściej aniołów stróżów kojarzymy z małymi dziećmi – jak na obrazku, gdzie uskrzydlona postać przeprowadza dwójkę dzieci przez kładkę. Tak naprawdę jednak anioł nigdy nie odstępuje od człowieka. Jest z nami zawsze: od poczęcia aż do śmierci. Również papieże żyli w bliskości ze swoimi stróżami. Pius XI zalecał wzywać pomocy anioła stróża w obliczu trudnej rozmowy – wierzył, że aniołowie rozmówców porozumieją się ze sobą i z rozmowy wyniknie więcej dobra. Jan XXIII raz wyznał, że do zwołania Soboru Watykańskiego II natchnął go jego anioł stróż. Także ten papież polecał bliską zażyłość z aniołami.

Warto być w przyjaźni z aniołami. Dlaczego?

Każdy z nas odczuwa natchnienia do dobrych lub złych uczynków. Pochodzą one od duchów – te złe od demonów, te dobre od aniołów. Jeśli żyjemy w przyjaźni z aniołem, łatwiej przychodzi nam wybierać dobro, a odrzucać pokusy. Już sama bliskość naszego stróża sprawia, że stajemy się doskonalsi. Teologowie mówią, że anioł, jako istota czysta i nieskalana, udziela nam swojego piękna duchowego przez samo bliskie przebywanie. Na co dzień wiele spraw przypisujemy przypadkowi, zbiegowi okoliczności. Jednak dla osoby wierzącej nie ma przypadków. Te „przypadki”, które ułatwiają nam dobre życie i pomagają trwać przy Bogu – to jest właśnie realne działanie aniołów.

Ale po co aniołowie, skoro to sam Bóg jest dawcą wszystkiego? Tę zależność można pokazać w ten sposób: jeżeli Bóg jest źródłem miłości, siły, łaski, to anioł jest „przewodem”, przez który te dary są nam udzielane. To skomplikowane, ale przyjmijmy po prostu na wiarę, że tak jest. Żyjmy w przyjaźni ze swoim aniołem stróżem, a nie będziemy zawiedzeni. Pamiętajmy, że dzięki aniołowi, który kocha i troszczy się o nas, nigdy nie jesteśmy samotni.

 

Ogłoszenia parafialne 22.09.2019

1. Dzisiaj diakon Michał Semeniuk przed kościołem zbiera ofiary do puszki na utrzymanie naszego Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu. Na pierwszy rok studiów zgłosiło się 9 kandydatów. Dziękujmy za każde powołanie i swoją modlitwą i ofiarą wspierajmy Seminarium.

2. PRZYPOMINAMY !!! Zapisy do Sakramentu Bierzmowania młodzieży z klas VIII Szkoły Podstawowej trwają do końca września. Zgłoszenia u ks. Marcina.

3. KURS ALPHA dla mężczyzn startuje w poniedziałek się 23 września o godz. 19:00 w sali bankietowo-weselnej Eden, przy ulicy Królewieckiej 195F. Szczegóły na ulotkach przy wyjściu z Kościoła.

4. W środę 25 września spotkanie Kręgu Biblijnego o godz. 19:00 na plebanii.

5. W przyszłą niedziele (29 września) przypada święto Świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała. Po Mszach świętych wspólnie prosić będziemy o opiekę i wstawiennictwo świętych Archaniołów dla całej naszej parafii.

6. W dniach 4-6 października 2019 odbędą się w Krynicy Morskiej warsztaty dla małżeństw, których organizatorem jest Ośrodek Spotkań Małżeńskich Diecezji Elbląskiej. Zgłoszenia przyjmują: Wisława i Stanisław Mareccy, email: smarecki@wp.pl, tel. 509 542 059. Spotkania Małżeńskie są ruchem rekolekcyjnym służącym umacnianiu i odnawianiu więzi małżeńskiej. Serdecznie zapraszamy wszystkie małżeństwa, także te, które przeżywają kryzys lub trudności we wzajemnym porozumieniu.

7. Zapraszamy do uprawiania sportu (dyscyplina Nordic Walking). Chcemy, już regularnie spotykać się w każdy poniedziałek o godz. 17:30.
Zapraszamy wszystkich chętnych.

8. Nasza parafia organizuje w dniach 11-12-13 października br. PIELGRZYMKĘ na IV Ogólnopolskie Spotkanie Apostolatu Margaretka w Krakowie Łagiewnikach.
Wyjazd 11 października (piątek) o godz.6:00. Nocleg w Kalwarii Zebrzydowskiej. Odwiedzimy Wadowice miejsce urodzin św. Jana Pawła II. Koszt 210 zł (noclegi, śniadania, autokar, ubezpieczenie), pozostałe posiłki we własnym zakresie.
Zapisy do końca września w zakrystii.

9. W ramach przygotowania zapraszamy na comiesięczne spotkanie rodziny dzieci przygotowujących w tym roku do I Komunii świętej, za tydzień 29 września na Mszę św. o godz. 15:00 z katechezą. Obecność obowiązkowa.

10. Za tydzień Wolontariusze Caritas będą zbierać ofiary przed kościołem dla najuboższych i potrzebujących z naszej parafii. Apostolat Miłosierdzia Bożego oraz woluntariuszy Parafialnego Oddziału Caritas zapraszamy za tydzień na pierwsze powakacyjne spotkanie po Mszy św. o godz. 15:00.

11. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: nowy numer „Gościa Niedzielnego” w cenie 5 zł. oraz dodatek „Gość Elbląski” a nim wydarzenia z diecezji.

12. Pan powołał do wieczności: śp. Romualdę(k) Rosiak lat 69 z ul. Korczaka

 

Intencje mszalne 22.09.2019

PONIEDZIAŁEK 23 września 2019r. / św. Ojca Pio Łk 8, 16-18
8.00 Śp. Marcin, Karol, Stanisława (k), Józef, Aleksander i Józefa (k)
18.00 Śp. Bolesław Malinowski ( 23 greg.)
18.00 Śp. Wincenty Kulbacki w 6 r.śm.
WTOREK 24 września 2019r. Łk 8, 19-21
8.00 Śp. Bolesław Malinowski ( 24 greg.)
18.00 Śp. Władysław Uler w 4 mies. po pogrzebie
18.00 Śp. Mieczysław Żmijewski w 8 r.śm., córka Barbara i zm. rodzice z obojga stron
ŚRODA 25 września 2019r. Łk 9, 1-6
8.00 Śp. Bolesław Malinowski ( 25 greg.)
18.00 W int. czcicieli MB NP
18.00 Śp. Roman Kwiatkowski w 2 r.śm.
CZWARTEK 26 września 2019r. / św. Kosmy i Damiana Łk 9, 7-9
8.00 Śp. Michał Kmiecik w 30 dpp.
18.00 Śp. Bolesław Malinowski ( 26 greg.)
PIĄTEK 27 września 2019r. / św. Wincentego a Paulo Łk 9, 18-22
8.00 O ratunek i światło wiary dla Artura Kędzierskiego i wszystkich, którzy chcą dokonać aktu apostazji
18.00 Śp. Bolesław Malinowski ( 27 greg.)
18.00 O dary Ducha Św., Boże błog. i opiekę MB na każdy dzień dla Ewy
SOBOTA 28 września 2019r. / św. Wacława Łk 9, 43b-45
8.00 Śp. Bolesław Malinowski ( 28 greg.)
16.00 Msza ślubna
18.00 Śp. Wacław Bazylak w dniu imienin
XXVI Niedziela Zwykła / 29 września 2019r. Łk 16, 19-31
7.00 Śp. Franciszek Wiesław Sienkowski w 2 r.śm.
9.00 Śp. Wiktoria i Bronisław Janiccy; Wiktoria, Jan, Halina Szczęsny; Marta i Antoni Janiccy; Hermenegilda Molga
9.00 Śp. Tadeusz, Zbigniew, Janina i Jan Pastuszko; Wojciech Lewicki i zm. z rodz.: Kowalczyk i Pietrak
10.30 Śp. Bolesław Malinowski ( 29 greg.)
12.00 W intencji Parafian
15.00 Śp. Maciej Bożek w 9 r.śm.
18.00 Śp. Stanisław Robak w 20 r.śm. i Ryszard Szerszyński w 4 r.śm.