Ogłoszenia 23.04.2023, Trzecia Niedziela Wielkanocna
Ewangelia (Łk 24, 13-35)
Poznali Chrystusa przy łamaniu chleba
Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza
W pierwszy dzień tygodnia dwaj uczniowie Jezusa byli w drodze do wsi, zwanej Emaus, oddalonej o sześćdziesiąt stadiów od Jeruzalem. Rozmawiali oni z sobą o tym wszystkim, co się wydarzyło. Gdy tak rozmawiali i rozprawiali z sobą, sam Jezus przybliżył się i szedł z nimi. Lecz oczy ich były jakby przesłonięte, tak że Go nie poznali.
On zaś ich zapytał: «Cóż to za rozmowy prowadzicie z sobą w drodze?» Zatrzymali się smutni. A jeden z nich, imieniem Kleofas, odpowiedział Mu: «Ty jesteś chyba jedynym z przebywających w Jerozolimie, który nie wie, co się tam w tych dniach stało».
Zapytał ich: «Cóż takiego?»
Odpowiedzieli Mu: «To, co się stało z Jezusem Nazarejczykiem, który był prorokiem potężnym w czynie i słowie wobec Boga i całego ludu; jak arcykapłani i nasi przywódcy wydali Go na śmierć i ukrzyżowali. A my spodziewaliśmy się, że On właśnie miał wyzwolić Izraela. Ale po tym wszystkim dziś już trzeci dzień, jak się to stało. Nadto, jeszcze niektóre z naszych kobiet przeraziły nas: były rano u grobu, a nie znalazłszy Jego ciała, wróciły i opowiedziały, że miały widzenie aniołów, którzy zapewniają, iż On żyje. Poszli niektórzy z naszych do grobu i zastali wszystko tak, jak kobiety opowiadały, ale Jego nie widzieli».
Na to On rzekł do nich: «O, nierozumni, jak nieskore są wasze serca do wierzenia we wszystko, co powiedzieli prorocy! Czyż Mesjasz nie miał tego cierpieć, aby wejść do swej chwały?» I zaczynając od Mojżesza, poprzez wszystkich proroków, wykładał im, co we wszystkich Pismach odnosiło się do Niego.
Tak przybliżyli się do wsi, do której zdążali, a On okazywał, jakby miał iść dalej. Lecz przymusili Go, mówiąc: «Zostań z nami, gdyż ma się ku wieczorowi i dzień się już nachylił». Wszedł więc, aby zostać wraz z nimi. Gdy zajął z nimi miejsce u stołu, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dawał im. Wtedy otworzyły się im oczy i poznali Go, lecz On zniknął im z oczu. I mówili między sobą: «Czy serce nie pałało w nas, kiedy rozmawiał z nami w drodze i Pisma nam wyjaśniał?»
W tej samej godzinie zabrali się i wrócili do Jeruzalem. Tam zastali zebranych Jedenastu, a z nimi innych, którzy im oznajmili: «Pan rzeczywiście zmartwychwstał i ukazał się Szymonowi». Oni również opowiadali, co ich spotkało w drodze i jak Go poznali przy łamaniu chleba.
Wnętrze kościoła: Ołtarz
Wokół ołtarza skupia się cała akcja liturgiczna. Powinien być zatem tak ustawiony, aby wierni wchodzący do świątyni od razu go zauważali. Nie jest on bowiem ani użytecznym dla liturgii meblem, ani też elementem wystroju kościoła, ale stanowi ośrodek, ku któremu spontanicznie ma się zwracać uwaga wiernych.
Eucharystia jest uobecnieniem ofiary Jezusa Chrystusa i jednocześnie ucztą dziękczynienia. Ołtarz natomiast jest symbolem krzyża, na którym dokonała się jedyna i wieczna ofiara Nowego Przymierza. Niektóre teksty liturgiczne nazywają wprost krzyż Jezusa Chrystusa ołtarzem. Ale wiara Kościoła jest jeszcze śmielsza. W piątej prefacji wielkanocnej napisane jest, że Jezus Chrystus sam stał się Kapłanem, Ołtarzem i Barankiem Ofiarnym. Ołtarze w kościołach symbolizują zatem nie tylko krzyż Jezusa Chrystusa, ale również Jego samego.
Na samym początku używano w liturgii przenośnych stołów, a z czasem ukształtował się zwyczaj umieszczania w kościołach stałych ołtarzy, mających formę kamiennego bloku. Kamienny ołtarz bardziej przywołuje motyw paschalnej ofiary Chrystusa. Ołtarz z kamienia symbolizuje Chrystusa, którego Pismo Święte nazywa kamieniem odrzuconym przez budujących(Ps 118,22; Mt 21,42-44; 1 P 2,4).
Ze Starego Testamentu wyłania się obraz ołtarza jako miejsca spotkania Boga i człowieka. Niezwykłe miejsca, w których doświadczyło się obecności Boga, Jego objawienia lub cudu wielokrotnie upamiętniano postawieniem ołtarza. Tak uczynił między innymi w Betel patriarcha Jakub (Rdz 28,10-22).
Zapowiedzią ołtarza Chrystusowego jest też ten zbudowany u stóp góry Synaj. Mojżesz złożył na nim ofiarę ze zwierząt. Podobnie jak przez krew zwierząt zostało zawarte Stare Przymierze, tak przez krew Syna Bożego zawarte zostało Nowe Przymierze, nieprzemijające.
Ołtarz odwołuje nas także do dawnej świątyni w Jerozolimie. Tam znajdowały się trzy ołtarze. Na pierwszym składano ofiary ze zwierząt. Drugi służył do kadzenia, a na trzecim, który był kamieniem znajdowała się największa świętość – Arka Przymierza zawierająca w sobie dwie kamienne tablice z Dekalogiem. Ołtarz chrześcijański skupia w sobie te trzy ołtarze – jest na nim składana Ofiara Ciała i Krwi Chrystusa, zapala się przed nim kadzidło, na nim wreszcie znajduje się największa świętość – sam Bóg pod postacią chleba i wina.
Jeśli ołtarz jest miejscem spotkania Boga i człowieka, nie dziwi fakt, że już Ojcowie Kościoła (św. Ignacy Antiocheński, św. Cyryl Aleksandryjski, św. Ambroży, św. Cyryl Jerozolimski) uważali go również za symbol Chrystusa. W Chrystusie bowiem to co boskie i ludzkie spotkało się najpełniej. Utożsamienie ołtarza i Chrystusa miało głębokie fundamenty biblijne – skałę postrzegano zawsze jako znak Boga i Mesjasza (Pwt 32,18; Iz 28,16; Za 3,9). Symbolika ta w obfity sposób zostaje wyrażona w liturgii, choćby przez wykucie w ołtarzu pięciu krzyżyków przypominających o pięciu ranach Zbawiciela.
W ołtarzach często składane są relikwie męczenników lub świętych. Zwyczaj ten pochodzi ze starożytności, kiedy odprawiano Eucharystię tam, gdzie znajdowały się groby Chrystusowych świadków. Ołtarz w którym znajdują się relikwie świętych uczy nas, że wszelkie ofiary jakie chrześcijanie kiedykolwiek ponieśli, mają swoją wartość w powiązaniu z jedyną Ofiarą Pana Jezusa.
Gdy wejdziemy do jakiegokolwiek kościoła zobaczyć możemy, że ołtarz przykryty jest zawsze białym obrusem. Często, gdy nie jest sprawowana liturgia przykrywa się go jakąś tkaniną, żeby się nie zakurzył. Zawsze jednak sam obrus jest biały. Dlaczego?
W tradycji kościoła obrus na ołtarzu uważany był za symbol płócien,
w które po śmierci zawinięte było Ciało Jezusa. Na obrusie ołtarza też spoczywa Ciało Chrystusa. Podczas sprawowania Mszy św. rozkłada się na ołtarzu jeszcze jeden dodatkowy mały obrus: korporał, na którym kładzie się naczynia, w których są najpierw chleb i wino, a później Ciało i Krew Chrystusa. Biały obrus na ołtarzu pokazuje, że to, co się na nim dzieje jest święte. Ten, Który na nim jest, jest Najświętszym. Biel obrusu ma nam przypominać, że chcąc przyjmować Boga
w Komunii św. powinniśmy być oczyszczeni z wszelkiego brudu.
Ogłoszenia parafialne 23.04.2023r
- Dzisiaj możemy włączyć się w akcję „Pola Nadziei 2023”. Akcja ta ma uwrażliwić społeczeństwo, przypominając o chorych i cierpiących, a także zachęcić do wolontariatu hospicyjnego. Na terenie Elbląga przeprowadzana jest kwesta.
Przed kościołem można do puszek złożyć dobrowolną ofiarę. Dziękujemy.
- III Niedziela Wielkanocna to VII NARODOWE CZYTANIE PISMA ŚWIĘTEGO. Swoim hasłem jak i wybranymi tekstami z ewangelii według św. Jana nawiązuje ono do programu duszpasterskiego, który poświęcony jest tajemnicy kościoła. Obecny rok kościelny i duszpasterski przeżywany jest pod hasłem; „WIERZĘ W KOŚCIÓŁ CHRYSTUSOWY”.
- Z powodu dzisiejszej Niedzieli Wielkanocnej UROCZYSTOŚĆ ŚW. WOJCIECHA, BISKUPA I MĘCZENNIKA, GŁÓWNEGO PATRONA POLSKI I DIECEZJI ELBLASKIEJ została przeniesiona na jutro – poniedziałek 24 kwietnia. W parafii św. Wojciecha w Elblągu Msze św. o godz. 7:00, 11.00 oraz UROCZYSTA MSZA ŚWIĘTA ODPUSTOWA o godz. 18.00, zakończona ucałowaniem Relikwii. Zapraszamy.
- Spotkanie dla rodziców dzieci klas III przygotowujących się do I KOMUNII ŚWIĘTEJ odbędzie się w salce na plebanii o godz. 19:00:
- 25 kwietnia (wtorek) dla rodziców dla klas III A i III B
- 26 kwietnia (środa ) dla rodziców klas III C i III D i spoza naszej szkoły.
Obecność rodziców na tym spotkaniu obowiązkowa.
- Rozpoczyna się „ostatnia prosta” przygotowań do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania dla młodzieży z roku II. W związku z tym ks. Marian prosi o mobilizację wszystkich kandydatów i ich rodziców. W najbliższym czasie odbędą się spotkania dla kandydatów do bierzmowania a w każdą niedzielę maja po Mszy św. o godz. 19:00 w kościele. Obecność kandydatów na powyższych spotkaniach jest obowiązkowa.
SAKRAMENT BIERZMOWANIA młodzież naszej parafii przyjmie 5 czerwca br. podczas Mszy św. o godz. 18:00.
- Dziękuję za przyniesione SKARBONKI Z JAŁMUŻNĄ WIELKOPOSTNĄ 2023 w ramach ogólnopolskiej akcji „CZAS MIŁOSIERDZIA”. Na święta Wielkanocne zostało wydanych 30 paczek. Z 500 rozdanych skarbonek przyniesione 155 i zebrano 5585 zł. Za wszystkie ofiary, które są pomocą dla potrzebujących składam „Bóg zapłać”
INFORMUJEMY: Parafialny Oddział Caritas znajduje się na ul. Myliusa 1A i czynny jest w każdy I i III czwartek miesiąca od godz. 16:00 do godz. 17:00.
- Trwa okres Wielkanocny – czas radości ze Zmartwychwstania Pana Jezusa. Zachęcamy wiernych do skorzystania z łaski sakramentu pojednania i do przyjęcia KOMUNII ŚW. WIELKANOCNEJ. Spowiedź św. w tygodniu od 7:45 oraz od godz. 17:30.
- Wszystkim Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia życzymy wszelkiego dobra w życiu i błogosławieństwa Bożego.
- Kancelaria Parafialna czynna w środy od 16:00 do 17:30 oraz w piątki od godz. 18:45 do 19:30. Zapraszamy.
Intencje mszalne 23.04.2023r
PONIEDZIAŁEK / 24 kwietnia 2023 r. / Uroczystość św. Wojciecha
J 12, 24-26
8.00 śp. Helena Niewińska (22 greg.)
18.00 W intencji ks. Proboszcza Wojciecha Zwolickiego z okazji urodzin i imienin, o wszelkie potrzebne dary i łaski Ducha Świętego oraz opiekę Matki Bożej na drodze powołania kapłańskiego
18.00 Dziękczynna w 18 urodziny Jakuba Rainko z prośbą o dary Ducha Świętego i Boże bł. w dorosłym życiu
18.00 śp. Barbara i Ryszard Czarneccy, Anna i Bogusław Olszewscy (w 1 rocznicę śmierci)
WTOREK / 25 kwietnia 2023 r. / św. Marka
Mk 16, 15-20
8.00 śp. Helena Niewińska (23 greg.)
18.00 śp. Stanisław Ulaszewski (15 rocznica śmierci) i dziadkowie z obojga stron
18.00 śp. Ryszard (w 10 rocznicę śmierci), Krzysztof, Mirosław, Zofia, Kazimierz z rodziny Zaborowskich, Helena i Wiktor Stankiewicz, Wiktor Hernatkiewicz
ŚRODA / 26 kwietnia 2023 r.
J 6, 35-40
8.00 śp. Helena Niewińska (24 greg.)
18.00 O łaskę zdrowia dla Zuzanny oraz o pokój i ufność w rodzinie
18.00 śp. Jan Lis (w 25 rocznicę śmierci), Marianna Lis i zmarli z rodziny Lis i Pelowskich
CZWARTEK / 27 kwietnia 2023 r.
J 6, 44-51
8.00 O łaskę zdrowia dla Zuzanny oraz o pokój i ufność w rodzinie
18.00 śp. Helena Niewińska (25 greg.)
18.00 śp. Czesława [k] i Stanisław Kowalscy, Wanda Grad, Genowefa i Stanisław Olewnik, Emilia, Jacek, Renard Szawirscy
PIĄTEK / 28 kwietnia 2023 r. / św. Ludwika de Montfort
J 6, 52-59
8.00 O łaskę zdrowia dla Zuzanny oraz o pokój i ufność w rodzinie
8.00 O szczęśliwą operację dla Magdaleny oraz opiekę Matki Bożej Szkaplerznej
18.00 śp. Edmund i Anna Kwas
18.00 śp. Helena Niewińska (26 greg.)
SOBOTA / 29 kwietnia 2023 r. / św. Katarzyny ze Sieny
Mt 11, 25-30
8.00 śp. Helena Niewińska (27 greg.)
18.00 śp. Bronisław Sosnowski
18.00 Dziękczynna, z prośbą o wszelkie łaski, zdrowie, Boże bł., dary Ducha Świętego, opiekę Matki Bożej dla Kazimierza z okazji 12 rocznicy urodzin
IV NIEDZIELA WIELKANOCNA
30 kwietnia 2023 r.
J 10, 1-10
8.00 śp. Krystyna Bartoś (w 5 rocznicę śmierci), Józef, Helena Cyrek (w 4 rocznicę śmierci), Stanisław Cyrek
10.00 O Boże bł., potrzebne łaski, dary Ducha Świętego, opiekę Matki Bożej z okazji imienin ks. Mariana (intencja od Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym)
10.00 śp. Helena Niewińska (28 greg.)
12.00 W intencji Parafian
12.00 Dziękczynna w 18 urodziny Konrada Malinowskiego z prośbą o Boże bł. oraz opiekę Matki Bożej Szkaplerznej
15.00 śp. Barbara Masłowska i zmarli rodzice
18.00 śp. Elżbieta i Zygmunt Żaczek, Andrzej Marszał