Ogłoszenia 16.04.2023, Druga Niedziela Wielkanocna czyli Miłosierdzia Bożego

Ewangelia (J 20, 19-31)

Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Wieczorem w dniu zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, choć drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: «Pokój wam!» A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana.

A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane».

Ale Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus. Inni więc uczniowie mówili do niego: «Widzieliśmy Pana!»

Ale on rzekł do nich: «Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i ręki mojej nie włożę w bok Jego, nie uwierzę».

A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz domu i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł, choć drzwi były zamknięte, stanął pośrodku i rzekł: «Pokój wam!» Następnie rzekł do Tomasza: «Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż w mój bok, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym».

Tomasz w odpowiedzi rzekł do Niego: «Pan mój i Bóg mój!»

Powiedział mu Jezus: «Uwierzyłeś dlatego, że Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli».

I wiele innych znaków, których nie zapisano w tej księdze, uczynił Jezus wobec uczniów. Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc, mieli życie w imię Jego.

Kościół

Słowo Kościół kojarzy się nam najczęściej z budynkiem lub hierarchią kościelną. Te wszystkie znaczenia są jednak wtórne. W Nowym Testamencie słowo Kościół oznacza przede wszystkim zgromadzenie wiernych lub też ogół wierzących, zjednoczonych z Chrystusem jako Głową. Św. Paweł pisze w Liście do Kolosan aby pozdrowić braci w Laodycei, zarówno Nimfasa, jak i Kościół gromadzący się w jego domu (Kol 4,15). W ciągu pierwszych wieków chrześcijaństwa nie nazywano kościołami budynków. Chrześcijanie mieli świadomość, że sami są Kościołem, i jeśli, idąc na miejsce sprawowania liturgii, mówili: „Idę do Kościoła”, to mieli na myśli wspólnotę, a nie budynek. Budynki, które służyły jako miejsca modlitwy i sprawowania liturgii, zwano nie kościołami, a domami Kościoła (łacińskie domus ecclesiae).

Miejsc kultu nie nazywano również świątyniami. W dialogu z Samarytanką Jezus mówił iż prawdziwa cześć oddawana Ojcu nie jest związana z żadnym miejscem – ani z Jerozolimą, gdzie oddawali cześć Bogu Żydzi, ani z górą Garizim gdzie czcili Go Samarytanie (J 4,19-24). Św. Szczepan mówi przed Sanhedrynem, że Najwyższy nie mieszka w dziełach rąk ludzkich (Dz 7,48). Pierwsi chrześcijanie wywodzący się z judaizmu, odłączyli się od żydowskiego kultu świątynnego, rozpoznając, że świątynia jerozolimska jest tylko zapowiedzią prawdziwej świątyni, która miła nadejść. Prawdziwym „miejscem” zamieszkania Boga jest Ciało Jezusa Chrystusa (Kol 2,9), to On sam jest naszą świątynią. Świątynią jest także Kościół jako Ciało Chrystusa, a w nim każdy chrześcijanin.

Do początku IV wieku miejscami liturgicznych zgromadzeń były przede wszystkim prywatne domy bogatszych chrześcijan (cześć domu była na stałe adaptowana dla potrzeb Kościoła). Chociaż tam, gdzie było to możliwe, wznoszono specjalne budynki dla sprawowania liturgii. Od IV wieku, kiedy zaczęła szybko wzrastać liczba chrześcijan i konieczne stało się budowanie odpowiednich miejsc modlitwy zaczęto stosować do nich określenia świątynia i kościół. Mamy prawo nazywać w ten sposób budowane przez nas miejsca służby Bożej ponieważ są one znakami: Świątyni – Ciała Chrystusa i Kościoła – Ludu Bożego.

Według Katechizmu Kościoła Katolickiego kościoły oprócz tego, że są miejscami zgromadzeń, stanowią także zewnętrzny znak wspólnoty Kościoła żyjącej w danym miejscu, a także symbol Domu Ojca, czyli nieba, do którego zdążamy.

Musimy także przyjąć, że człowiek jest istotą duchowo-materialną i wyraża siebie na sposób duchowo-materialny. Jeśli człowiek chce być sobą nie może zrezygnować ze swojej przynależności do rzeczywistości materialnej. Wyraża więc siebie w sposobie zachowania, mówienia, w ubiorze, manierach czy urządzeniu mieszkania. To co w nim tkwi wypowiedziane zostaje niezliczoną ilością znaków – właśnie materialnych. Nie inaczej ma się rzecz w wymiarze religijnym. Kościoły z kamienia są bowiem znakami owego niewidzialnego Kościoła, jaki w Chrystusie tworzą ochrzczeni.

Kościoły zbudowane z kamieni czy cegieł są zawsze przypomnieniem tego, czym jest Kościół. Fundamentów nie widać, ale być muszą; bez nich budowla by się zawaliła. I to fundamenty – Chrystus, apostołowie – są wyznacznikiem podstawowych założeń tej budowli. Ściany mogą wyglądać różnie, różnie mogą wyglądać zdobienia. Ale fundamentów ruszać nie wolno, bo budowla przestaje być tym, czym miała być. To podstawowa prawda wynikająca z tego obrazu Kościoła i jednoczenie znaku, jakim jest kościelny budynek.

Chrystus jest kamieniem węgielnym, tym pierwszym, najważniejszym elementem budowli, od której wszystko się zaczyna i który, jak napisał Paweł, zespala całą budowlę, jest podstawą jedności tego, co jest budowane. Chrześcijanie nie tylko budują tę świątynię Kościoła, ale są też jej budulcem, kamieniami. I w tej żywej świątyni zbudowanej na fundamencie Chrystusa, apostołów i proroków, tworzonej przez wierzących, ma dokonywać się uwielbienie Boga.

 Warto zastanowić się jaki ze mnie kamień czy cegła. Czy jestem kamieniem mocnym, zespolonym  z innymi, czy zmurszałym, kruszącym się, odklejonym od reszty i robiącym wyłom w monolicie?

Ogłoszenia parafialne 16.04.2023r

  1. Dzisiaj w NIEDZIELĘ MIŁOSIERDZIA BOŻEGO przynosimy do kościoła Skarbonki z Jałmużną Wielkopostną 2023. Skarbonki zostawiamy pod ołtarzem.

Bóg zapłać za podjęty trud i złożoną ofiarę.

  1. Przeżywamy wyjątkową „Niedzielę Miłosierdzia Bożego”. Uroczysta Msza św. z odnowieniem Aktu Zawierzenia Parafii Miłosierdziu Bożemu odbędzie się o godz. 15:00. Serdecznie zapraszamy do osobistego i duchowego łączenia się z nami. Zachęcam byśmy
    w tej godzinie zjednoczyli się we wspólnej modlitwie Koronką do Bożego Miłosierdzia szczególnie w intencji zakończenia wojny na UKRAINIE.

UWAGA: Jest jeszcze możliwość zakupienia obrazu Jezusa Miłosiernego w cenie 60 zł., ( wielkość 20 x 45). Zapisy w zakrystii.

  1. Spotkanie dla rodziców dzieci klas IIIprzygotowujących się do I KOMUNII ŚWIĘTEJ odbędzie się w poniedziałek 17 kwietnia br. o godz. 19:00 w kościele.

Obecność rodziców na tym spotkaniu obowiązkowa.

  1. W środę (19.04.) spotkanie Kręgu Biblijnego o godz. 19.00. Ksiądz Sylwester serdecznie zaprasza.
  2. Rozpoczyna się „ostatnia prosta” przygotowań do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania dla młodzieży z roku II. W związku z tym ks. Marian prosi o mobilizację wszystkich kandydatów i ich rodziców. W najbliższym czasie odbędą się spotkania dla kandydatów do bierzmowania w każdą niedzielę maja po Mszy św. o godz. 19:00 w kościele. Obecność kandydatów na powyższych spotkaniach jest obowiązkowa. SAKRAMENT BIERZMOWANIA młodzież naszej parafii przyjmie 5 czerwca br. podczas Mszy św.
    o godz. 18:00.
  3. W tym tygodniu zapraszamy na spotkania wszystkich kandydatów do Sakramentu Bierzmowania: środa (19.04.) godz. 19:00 cały rok II; czwartek (20.04.) cały rok I o godz. 19:00. Obecność obowiązkowa. Spotkanie w salkach na plebanii.
  4. Parafia św. Brata Alberta organizuje w dniu 22 kwietnia (sobota) pielgrzymkę pieszą do Świętego Gaju, miejsca męczeństwa św. Wojciecha, głównego patrona naszej diecezji. Wyjście z Katedry o godz. 6:30. Uroczysta Msza św. w Świętym Gaju o godz. 14:00. Zapisy trwają w parafii św. Brata Alberta. Więcej informacji na stronie internetowej parafii.
  5. Za tydzień w III Niedzielę Wielkanocną we wszystkich kościołach naszego kraju będziemy przeżywać VII NARODOWE CZYTANIE PISMA ŚWIĘTEGO. Swoim hasłem jak i wybranymi tekstami z ewangelii według św. Jana nawiązuje ono do programu duszpasterskiego, który poświęcony jest tajemnicy kościoła. Obecny rok kościelny i duszpasterski przeżywany jest pod hasłem; „WIERZĘ W KOŚCIÓŁ CHRYSTUSOWY”.
  6. Za tydzień będziemy mogli włączyć się w akcję „Pola Nadziei 2023”. Akcja ma uwrażliwić społeczeństwo, przypominając o chorych i cierpiących, a także zachęcić do wolontariatu hospicyjnego. W tym dniu (23 kwietnia) na terenie Elbląga będzie przeprowadzona kwesta. Przed kościołem będzie można do puszek złożyć dobrowolną ofiarę. Dziękujemy.
  7. Wszystkim Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia życzymy wszelkiego dobra w życiu i błogosławieństwa Bożego.
  8. Kancelaria Parafialna czynna w środy od 16:00 do 17:30 oraz w piątki od godz. 18:45 do 19:30. Zapraszamy.
  9. W ostatnim czasie odszedł do wieczności:
    † śp. Bogdan KWAPISZEWSKI lat 79 z ul. Korczaka

Intencje mszalne 16.04.2023r

PONIEDZIAŁEK / 17 kwietnia 2023 r.
J 3, 1-8
8.00 śp. Helena Niewińska (15 greg.)
18.00 śp. Jerzy Rutkowski (30 rocznica śmierci), Adam Rutkowski (9 rocznica śmierci) i rodzice z obojga stron
18.00 śp. Józefa [k] (w 38 rocznica śmierci), Józef (w 27 rocznicę śmierci)

WTOREK / 18 kwietnia 2023 r.
J 3, 7b-15
8.00 śp. Helena Niewińska (16 greg.)
18.00 śp. Marianna Bałdyga (w 18 rocznicę śmierci) i zmarli z rodziny Bałdyga i Lasek
18.00 Dziękczynna z okazji urodzin Krystyny z prośbą o Boże bł. i opiekę Matki Bożej Szkaplerznej

ŚRODA / 19 kwietnia 2023 r.
J 3, 16-21
8.00 śp. Józefa [k], Andrzej, Jan, Wanda Kowalscy i Tadeusz Pipczyński
18.00 śp. Stanisław Jasiński (15 rocznica śmierci) i zmarli z rodziny
18.00 śp. Helena Niewińska (17 greg.)

CZWARTEK / 20 kwietnia 2023 r.
J 3, 31-36
18.00 śp. Marianna Idzikowska
18.00 śp. Helena Niewińska (18 greg.)
18.00 Dziękczynna za prawnuków Łukasza i Nikolę oraz za Laurę i Artura

PIĄTEK / 21 kwietnia 2023 r.
św. Anzelma
J 6, 1-15
8.00 śp. Helena Niewińska (19 greg.)
18.00 śp. rodzice: Tadeusz i Krystyna Marycz
18.00 śp. Bronisława [k] i Leon Prądzyńscy, Genowefa i Marian Fronczak, Krystyna, Kazimierz

SOBOTA / 22 kwietnia 2023 r.
J 6, 16-21
8.00 śp. rodzice: Anna i Jan Zambżyccy, siostra Danuta Danuta i zmarli z rodziny
8.00 śp. Helena Niewińska (20 greg.)
18.00 Dziękczynna w 16-tą rocznicę sakramentu chrztu świętego Wiktorii, z prośbą o opiekę Pana Boga i Matki Bożej oraz za brata Jakuba i rodziców: Ewę i Jarka
18.00 śp. Felicja Brzóska w dniu 110 rocznicy ziemskich urodzin

TRZECIA NIEDZIELA WIELKANOCNA
23 kwietnia 2023 r.

Łk 24, 13-35
8.00 śp. Krystyna Przedwojewska (10 rocznica śmierci) oraz Jan i Grażyna
10.00 śp. Anatol Usik (3 rocznica śmierci)
10.00 śp. Helena Niewińska (21 greg.)
12.00 Dziękczynna w 40 rocznicę ślubu Janiny i Alojzego Bińkowskich, z prośbą o Boże bł., potrzebne łaski dla Rubinowych Jubilatów
15.00 Dziękczynna w 50 rocznicę ślubu Elżbiety i Konrada Poboży, z prośbą o Boże bł., potrzebne łaski dla Złotych Jubilatów
18.00 Dziękczynna w 50 rocznicę ślubu Krystyny i Jerzego Szafran, z prośbą o Boże bł. dla Złotych Jubilatów