12.05.2024 r., Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego

Duch Święty

Duch Święty jest osobą Boską, odrębną od Ojca i Syna, pochodzącą od nich, równą Im w godności, będącą wraz z Nimi jednym tylko Bogiem. Duch Święty pochodzi od Ojca i Syna jako odwieczne tchnienie i osobowy wyraz wzajemnej miłości Ojca i Syna.

Duch Święty jest trzecią Osobą Boską, którego dary otrzymujemy podczas sakramentu bierzmowania. Zstąpił na Apostołów w wieczerniku. Uczniowie udzielali Go wiernym podczas chrztu. Najczęściej jest przedstawiany za pomocą symbolu gołębicy.  Ducha Świętego głównie kojarzy się z Nowym Testamentem. Nie można jednak zapominać, że jako Osoba Boska, jest odwieczny.

Tajemnica Ducha Świętego została wyraźnie objawiona dopiero w Nowym Testamencie przez Jezusa Chrystusa. Duch Święty objawił się podczas chrztu i Przemienienia Jezusa oraz w dniu Pięćdziesiątnicy, gdy został zesłany na Apostołów. Gdy Jezus zapowiada i obiecuje Apostołom Ducha Świętego, nazywa Go „Parakletem”. „Paraklet” tłumaczy się zazwyczaj jako „Pocieszyciel”. Duch Święty w chwilach ciemności i zwątpienia będzie dla nich światłem; w chwilach zniechęcenia, pokusy i słabości doda im siły i zapału, aby mogli kontynuować dzieło Jezusa i przekazywać ludzkości Jego słowa prawdy w nauczaniu i Jego zbawczą Krew w sakramentach św. Bez pomocy z nieba jest to zadanie niewykonalne dla apostołów, tych dwunastu rybaków.

Ojcowie Kościoła natomiast określają Ducha Świętego duszą Kościoła. Jego działanie podobne jest bowiem do roli duszy w żywym organizmie ludzkim, w którym jest ona źródłem życia i jedności. Kościół jako wspólnota wierzących w Chrystusa jest miejscem poznania Ducha Świętego. Jest On obecny: w księgach Starego i Nowego Testamentu; w Tradycji i Nauczycielskim Urzędzie Kościoła; w liturgii sakramentalnej i modlitwie; w charyzmatach i urzędach Kościoła; w znakach życia apostolskiego i misyjnego; w świadectwie świętych (por. KKK 688).

Bez Ducha Świętego nie jesteśmy w stanie żyć jako chrześcijanie. On jest wewnętrznym Nauczycielem życia według Chrystusa, słodkim gościem i przyjacielem, który to życie inspiruje, prowadzi, poprawia i umacnia (zob. KKK 1697).

Trzeba koniecznie podkreślić, że Zesłanie Ducha Świętego trwa nieustannie. Chrześcijanin przez całe życie potrzebuje prawdy, siły i pociechy Ducha Świętego. Potrzebuje Boga, żeby dojść do Boga. Człowiek musi zmierzać do wieczności, do swojego ostatecznego szczęścia i pokoju – Duch Święty oświeca mu drogę. Potrzebujemy Bożej Prawdy. My sami nie potrafimy ani jej znaleźć, ani zachować, gdyż fałszywe barwy łudzą nasze oczy. Jeżeli szczerze otworzymy oczy, uszy i serce, Duch Święty nam ją „przypomni“, jak mówi Pan Jezus.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie ogloszenia-parafialne-baner-01a.jpg

Ogłoszenia parafialne 12.05.2024 r.

  1. Kochani Parafianie przed nami ostatni tydzień Wielkanocny – czas radości ze Zmartwychwstania Pana Jezusa. Gorąco zachęcam wiernych do skorzystania z łaski sakramentu pojednania i do przyjęcia KOMUNII ŚW. WIELKANOCNEJ. Spowiedź św. w tygodniu od 7:45 oraz od godz. 17:30. Przykazanie kościelne przypomina: „Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię świętą”
  2. Wczoraj w naszej wspólnocie parafialnej przeżywaliśmy UROCZYSTOŚĆ PIERWSZEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ. Przez cały tydzień dzieci uczestniczyć będą w nabożeństwie majowym o godz. 17:30 i we Mszy św. o godz. 18:00, w ramach tzw. BIAŁEGO TYGODNIA. Otoczmy je modlitwą i prośmy Boga by miały dobry przykład w swoich rodzinach. Wszystkie pozostałe dzieci zapraszamy w tym tygodniu na Nabożeństwo majowe   o godz. 17:30.
  3. Obecny miesiąc jest szczególnie poświęcony Matce Bożej poprzez odprawianie nabożeństw „MAJOWYCH”. Nasza Ojczyzna od wieków słynęła z oddawania czci Maryi w śpiewie Litanii Loretańskiej w rożnych miejscach np. w kościołach, kaplicach, przy figurkach, przydrożnych krzyżach i w naszych domach. Ten obraz modlącego się Ludu Bożego wielu z nas ciągle nosi w sobie. Zapraszamy na nabożeństwa ku czci Najświętszej Maryi Panny, codziennie o godz. 17:30.
  4. PAMIĘTAJMY!!! W czwartek szesnasty dzień miesiąca (16 maja) – dzień modlitw za  Rodzinę i Bractwo Szkaplerzne. Zapraszamy osoby należące do tej wspólnoty i pragnące włączyć się do niej na Mszę św. z katechezą o godz. 18:00. Po Mszy św. spotkanie popielgrzymkowe na plebani. Zapraszam wszystkich, którzy wzięli udział w ostatniej pielgrzymce parafialnej do Warszawy, Niepokalanowa i Torunia. W tym dniu można przyjąć SZKLAPLERZ KARMELITAŃSKI.
  5. Szczególną okazją do modlitwy w intencji kandydatów do BIERZMOWANIA jest trwająca NOWENNA PRZED UROCZYSTOŚCIĄ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO, połączona z nabożeństwem majowym o godz. 17:30.
  6. Uroczystym zwieńczeniem tego czasu będzie WIGILIA ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO w sobotę 18 maja  od godz. 19:00 do godz. 21:00 na którą zapraszamy Wspólnoty i Wiernych naszej parafii.
  7. W sobotę przypada 104 – rocznica urodzin WIELKIEGO POLAKA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II. Za wstawiennictwem św. Jana Pawła II prośmy o zakończenie wojny na Ukrainie, o pokój na całym świecie oraz o zgodę i jedność wśród Polaków.
  8. Wszystkim Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia życzymy wszelkiego dobra w życiu,                     błogosławieństwa Bożego i  oddajemy pod opiekę Matki Bożej Szkaplerznej.
  9. Zachęcam do nabywania nowego numeru „Gościa Niedzielnego” w cenie 10 zł z dodatkiem „Gościa Elbląskiego” a w nim wydarzenia z diecezji. 

18 maja 2024r.

Wigilia Zesłania Ducha Świętego

Zapraszamy do wzięcia udziału w wyjątkowym wydarzeniu jakim jest WIGILIA UROCZYSTOŚCI ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO. To szczególne święto wszystkich wspólnot, ludzi poszukujących Boga, pragnących doświadczyć Jego działania. W programie przewidziana Uroczysta Msza Święta, katecheza, adoracja, śpiew, uwielbienie, agapa.

18:00   Uroczysta Msza Święta
19:00   Zawiązanie wspólnoty
19:15  – powitanie uczestników czuwania
                 – Hymn do Ducha Świętego
– Nowenna do Ducha Świętego – dzień 9
19:30  Koronka ku Czci Ducha Świętego w intencji kościoła i odnowy świata.
19:50  Konferencja na temat: „Owoce Ducha Świętego”
Modlitwa o dary i owoce  Ducha Świętego
20:20  Pieśń na wystawienie
20:30  Adoracja Najświętszego Sakramentu:
– modlitwa o wylanie Ducha Świętego na parafię i nasze rodziny
            – uwielbienie Pana Jezusa
21.00 Apel Jasnogórski

Agapa !
Zapraszamy wszystkie osoby uczestniczące w Wigilii Zesłania Ducha Świętego na AGAPĘ  19.05.2024r (niedziela) godz. 16:00  na plebanii na wspólne świętowanie Zesłania Ducha Świętego.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie baner-intencje-mszy.jpg

Intencje mszalne 12.05.2024 r.

PONIEDZIAŁEK / 13 maja 2024 / Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej / J 16,29-33
8.00 śp. Jan Bukowski (w 30 dzień po pogrzebie)
18.00 śp. Małgorzata Rogalska
18.00 O nawrócenie biednych grzeszników

WTOREK / 14 maja 2024 / św. Macieja Apostoła / J 15,9-17
8.00 O nawrócenie biednych grzeszników
18.00 śp. Helena i Wincenty Kokoszka oraz zmarli z rodziny Kokoszka
18.00 śp. rodzice Majerscy, Kuczewscy, Makulińscy oraz Zdzisia [k], Beatka i Bogdan

ŚRODA / 15 maja 2024 / J 17,11b-19
8.00 śp. Roman Tykarski (w 5 rocznicę śmierci)
8.00 O nawrócenie biednych grzeszników
18.00 śp. Zofia i Jan Jaworscy, Marianna i Bolesław Stan
18.00 śp. Zofia Zdanowicz (intencja z okazji ziemskich urodzin i imienin)

CZWARTEK / 16 maja 2024 / św. Andrzeja Boboli / J 17,20-26
8.00 Za dusze w czyśćcu cierpiące
8.00 O nawrócenie biednych grzeszników
18.00 Za Rodzinę Karmelitańską oraz za osoby, które przyjmą Szkaplerz święty
18.00 Dziękczynna w dniu urodzin Anny Kowal, z prośbą o Boże bł. i potrzebne dary Ducha Świętego

PIĄTEK / 17 maja 2024 / Rocznica Poświęcenia Kościoła Katedralnego w Elblągu
8.00 śp. Józef Czeszejko-Sochacki
18.00 O nawrócenie biednych grzeszników
18.00 śp. Bartłomiej Częścik (1 rocznica śmierci)

SOBOTA / 18 maja 2024 / J 21,20-25
8.00 śp. Karol Wiśniewski w dniu urodzin oraz za zmarłych z rodzin: Wiśniewskich, Filar, Przygoda i Kubackich
8.00 O nawrócenie biednych grzeszników
18.00 Za dar życia Pauliny (w 24 rocznicę urodzin) i Piotra (w 20 rocznicę urodzin) Sarapuk, z prośbą o dalsze bł. i potrzebne łaski podczas egzaminów
18.00 Z prośbą o wylanie Ducha Świętego na parafię i Jego moc dla wspólnot, dzieci, młodzieży i naszych kapłanów

UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO / 19 maja 2024 / J 15,26-27; 16,12-15
8.00 śp. Ewa Radziszewska (w 5 rocznicę śmierci), Danuta Radziszewska (w 6 rocznicę śmierci)
8.00 śp. Jolanta Zalewska (w 30 dzień po pogrzebie)
10.00 śp. Halina i Zdzisław Urbańscy
12.00 W intencji Parafian
15.00 śp. Genowefa Sukiennik (9 rocznica śmierci) oraz śp. Jan i Stanisław
18.00 O nawrócenie biednych grzeszników