05.05.2024 r., VI Niedziela Wielkanocy

Nabożeństwo majowe

Według mariologów nabożeństwo majowe wymyślił św. Cyryl Aleksandyryjski, który słynął z żarliwej obrony boskiego macierzyństwa Maryi. Tzw. „majowe” na Wschodzie znane były już przed XVIII w. Rozpowszechnili je tam chrześcijanie koptyjscy. Zbierali się oni wokół figur Matki Bożej, gdzie wznosili modlitwy, śpiewali pieśni i układali kwiaty. W soboty nabożeństwo majowe przybierało jeszcze bardziej uroczystą formę.

Na zachodzie Europy propagatorem nabożeństw majowych w XIV wieku był bł. Henryk Suzo. XV i XVI wiek to czas, gdy nabożeństwo majowe propagowane było w Ameryce Środkowej i Południowej. Wolfang Seidl w 1549 roku miał podzielić nabożeństwo majowe na 4 części odpowiadające tygodniom, w których przydzielone były odpowiednie akty czci Jezusa i Maryi. W drugiej połowie XVI wieku nabożeństwa majowe kultywował św. Filip Neri, a już na początku XVII wieku zyskały one popularność u dominikanów we Włoszech. Jako największego apostoła kultywującego nabożeństwa majowe uznaje się jezuitę Alfonsa Muzzarelli’ego żyjącego w XVIII wieku.

Podczas nabożeństwa majowego najważniejszą modlitwą jest Litania do Matki Bożej. Z języka greckiego (gr. leitaneia) litania oznacza błaganie, prośbę. Formuła litanii maryjnej pojawiła się na przełomie XIII i XIV wieku. Powstawały wtedy różne wersje, z których największą popularnością cieszyła się Litania Loretańska.

Nazwa „loretańska” wywodzi się od miejscowości Loreto. Tam litania znana była już na początku XVI wieku. Śpiewano ją podczas święcenia ogrodzenia wokół Świętego Domku – domu zbudowanego z kamieni z Nazaretu, w którym mieszkała Maryja. Był to ośrodek kultu maryjnego, w którym pielgrzymi najchętniej modlili się odśpiewując wezwania Litanii Loretańskiej. Tekst Litanii Loretańskiej został zatwierdzony w 1587 roku przez papieża Sykstusa V.

Publiczne odprawienie nabożeństwa majowego w Polsce miało miejsce pierwszy raz w 1837 r. w kościele Świętego Krzyża w Warszawie. Niedługo potem zaczęto odprawiać je również w Krakowie i na Jasnej Górze oraz w kilku innych kościołach. W ciągu 30 lat nabożeństwa majowe dotarły do kościołów w całej Polsce.

Polska tradycja obejmuje śpiew Litanii Loretańskiej nie tylko w kościołach. Na nabożeństwa majowe wierni gromadzą się w kościołach, przy kapliczkach przydrożnych i krzyżach w godzinach wieczornych. Śpiew wezwań litanii i pieśni maryjnych ma być pochwałą dla Niepokalanej Maryi Matki Boga. 

Litania Loretańska to jedna z najbardziej uduchowionych i głębokich form modlitwy katolickiej, skierowana do Maryi, Matki Jezusa Chrystusa. Jest to wyraz naszej wiary, nadziei i miłości, kierowany do Najświętszej Maryi Panny, która przez wieki inspirowała wiernych do głębokiej refleksji i duchowego rozwoju. W tej modlitwie, przez szereg wezwań, oddajemy cześć Maryi, prosząc o Jej wstawiennictwo i pomoc. Litania Loretańska, będąca zbiorem wezwań i tytułów Maryi, ukazuje Jej rolę w historii zbawienia i w życiu każdego chrześcijanina. W litanii loretańskiej mamy aż cztery grupy wezwań, które mają nam pomóc zrozumieć Matkę Bożą; ale nie tylko Ją samą, również Pana Boga. Tekst litanii, może stać się dla nas jak rekolekcje, jak zapis kolejnych punktów do rozmyślania.  

Pobożność to praktyki, natomiast duchowość to styl życia. I my czasem koncentrujemy się na tej pierwszej, zapominając o drugiej. Duchowość to styl życia, a więc warto przyjąć styl życia Maryi, czyli Jej sposób myślenia, patrzenia i czynienia.

Wezwania Litanii Loretańskiej są źródłem inspiracji dla każdego, kto dąży do świętości. Loretański opis Maryi zachęca wiernych do kontemplacji nad Jej życiem, które jest przykładem bezwarunkowej miłości, pokory, i służby Bogu oraz ludziom. Wezwania litanijne ukazują Maryję jako wzór chrześcijańskiego życia, inspirując wiernych do życia według ewangelicznych wartości. Dzięki temu Litania nie jest tylko modlitwą o wstawiennictwo, ale staje się drogą do duchowego wzrostu i świętości, prowadzącą przez maryjne naśladowanie do głębszej jedności z Chrystusem. W ten sposób, Litania Loretańska, wpisując się w codzienność wiernych, przekształca ich życie. Loretański opis Maryi, bogaty w metafory i symbole, jest świadectwem nie tylko historycznej pobożności, ale także ciągłej aktualności maryjnej duchowości w życiu Kościoła.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie ogloszenia-parafialne-baner-01a.jpg

Ogłoszenia parafialne 05.05.2024 r.

 1. W dniu dzisiejszym zapraszamy na ADORACJĘ NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU od godz. 16:00 do godz. 18:00.
 2. W poniedziałek wspominamy św. Apostołów Filipa i Jakuba. W środę  8 maja obchodzimy Uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. Zapraszamy na Msze św. o godzinie 8.00 i 18.00.
 3. W przyszłą Niedzielę obchodzimy Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.
 4. W najbliższą sobotę 11 maja o godz. 11:00 z naszej parafii, będzie się UROCZYSTOŚĆ I KOMUNII ŚWIĘTEJ. Wszystkich Parafian  proszę o modlitwę, aby te dzieci i ich Rodziny przez całe życie trwały w przyjaźni z Chrystusem. 
 5. W pierwsze niedziele miesiąca zbierana taca przeznaczona jest na inwestycje w naszej parafii. Bóg zapłać za składane ofiary.
 6. Obecny miesiąc jest szczególnie poświęcony Matce Bożej poprzez odprawianie nabożeństw „MAJOWYCH”. Nasza Ojczyzna od wieków słynęła z oddawania czci Maryi w śpiewie Litanii Loretańskiej w rożnych miejscach np. w kościołach, kaplicach, przy figurkach, przydrożnych krzyżach i w naszych domach. Ten obraz modlącego się Ludu Bożego wielu z nas ciągle nosi w sobie. Zapraszamy na nabożeństwa ku czci Najświętszej Maryi Panny: dorosłych i młodzież codziennie o godz. 17:30, a dzieci we wtorki i czwartki o godz. 16:30. Niech słowa pieśni: „Zaufaj Maryi, a Ona twe troski jak Matka zamieni  w radości” będą dla nas drogowskazem w pójściu właściwą drogą.
 7. Zapraszamy na spotkanie Kręgu biblijnego w środę 8 maja o godzinie 18.45 do sali na plebanii.
 8. Trwa okres Wielkanocny – czas radości ze Zmartwychwstania Pana Jezusa. Zachęcamy  wiernych do skorzystania z łaski sakramentu pojednania i do przyjęcia KOMUNII ŚW. WIELKANOCNEJ. Spowiedź św. w tygodniu od 7:45 oraz od godz. 17:30.
 9. Fundacja św. Brata Alberta organizuje kolonię dla dzieci i młodzieży w Portoroż, na Słowenii, w terminie 4 – 14 lipca br. Koszt 1.200 zł. plus 315 euro. Więcej informacji u ks. Proboszcza.
 10. Wszystkim Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia życzymy wszelkiego dobra w życiu, błogosławieństwa Bożego i  oddajemy pod opiekę Matki Bożej Szkaplerznej.
 11.  W ostatnim czasie odeszli do wieczności:
  śp. Danuta Kondracka lat 65
  śp. Michalina Woźniak lat 97
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie baner-intencje-mszy.jpg

Intencje mszalne 05.05.2024 r.

PONIEDZIAŁEK / 6 maja 2024 / św. Apostołów Filipa i Jakuba / J 14,6-14
8.00 śp. Genowefa Borowiecka (w 32 rocznicę śmierci) oraz zmarli z rodziny Borowieckich i Skalińskich
8.00 śp. Stanisława [k] Mochol (w 5 miesiąc po śmierci)
18.00 O nawrócenie biednych grzeszników

WTOREK / 7 maja 2024 / J 16,5-11
8.00 O nawrócenie biednych grzeszników
18.00 Dziękczynna z okazji urodzin Tobiasza, z prośbą o Boże bł., dary Ducha Świętego i opiekę Matki Bożej Szkaplerznej
18.00 śp. Stanisław i Stefania [k] Żuromscy

ŚRODA / 8 maja 2024 / św. Stanisława, biskupa / J 10,11-16
8.00 O nawrócenie biednych grzeszników
18.00 śp. Stanisław Wala, Stanisława [k] Osowska i zmarli z tych rodzin
18.00 rezerwacja

CZWARTEK / 9 maja 2024 / J 16,16-20
8.00 śp. Elżbieta i Zygmunt Żaczek, Andrzej Marszał
18.00 O nawrócenie biednych grzeszników
18.00 Dziękczynna z okazji 14 urodzin Marcina, z prośbą o Boże bł. i opiekę Matki Bożej

PIĄTEK / 10 maja 2024 / J 16,20-23a
8.00 O nawrócenie biednych grzeszników
18.00 śp. Józef Słomiński (31 rocznica śmierci) i zmarli z rodziny
18.00 śp. Franciszek, Mieczysława, Bernard Kuca, Ewa i zmarli z rodziny Goryńskich

SOBOTA / 11 maja 2024 / J 16,23b-28
8.00 O nawrócenie biednych grzeszników
11.00 UROCZYSTOŚĆ I KOMUNII ŚW.
18.00 śp. Wiktoria i Władysław Bielscy, Sławomir Kulpa, Maria, Bronisław i Paweł Chrapowiccy

UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO / 12 maja 2024 / Mk 16,15-20
8.00 śp. Stanisław Kieza, Józef Czeszejko-Sochacki
10.00 O dar mądrości i roztropności w codzienności dla Nikodema i jego rodziny, Agnieszki i całej rodziny zakonnej oraz Magdaleny i jej rodziny
12.00 W intencji Parafian
15.00 O nawrócenie biednych grzeszników
18.00 śp. Regina i Wiktor Zgleniccy i zmarli z rodziny Wileńskich i Zglenickich