14.04.2024 r., III Niedziela Wielkanocy

Zmartwychwstanie Jezusa

Józef z Arymatei, poważny człowiek Sanhedrynu, który był ukrytym uczniem Jezusa, poszedł do Piłata i poprosił o pozwolenie pogrzebania Jezusa. Piłat, dowiedziawszy się od setnika, że Jezus już umarł, wydał zgodę. Razem z Nikodemem, także uczniem Jezusa, zdjęli ciało Jezusa z krzyża, owinęli w prześcieradła, po uprzednim namaszczeniu pachnącymi olejami i złożyli w nowym grobie, wykutym w skale, znajdującym się w ogrodzie, blisko miejsca ukrzyżowania. Wszystko zostało uczynione w wielkim pośpiechu, ponieważ o zachodzie słońca zaczynała się Pascha, w czasie której zakazane było zajmowanie się umarłymi. Wejście do grobu zostało zasunięte wielkim kamieniem.

Fakt śmierci Jezusa potwierdzili żołnierze (nie połamali Jezusowi nóg jak innym ukrzyżowanym), przyjaciele (odprawili pogrzeb) oraz sprawcy śmierci (żądali straży przy grobie aby nikt nie wykradł ciała).

Niektóre z kobiet, idących za Jezusem na Kalwarię, nie mogąc nic dla Niego zrobić zamierzały wrócić następnego dnia po szabacie, aby dopełnić czynności namaszczenia, których nie można było dokonać w chwili złożenia do grobu z powodu braku czasu. Dzień po szabacie, wczesnym rankiem przyszły do grobu Jezusa, lecz znalazły grób pusty. Co się wydarzyło? Kamień zatoczony u wejścia został odsunięty, a ciało Jezusa zniknęło, jednakże prześcieradło, w które był owinięty, i całun przykrywający Mu twarz leżały na swoim miejscu. Co więc się stało?

Uwielbiona dusza połączyła się na nowo z ciałem udzielając mu swoich przymiotów a więc życia, niezależności od materii i przestrzeni oraz przenikliwości. Pan Jezus opuścił grób nie przez otwór w grobie lecz przenikając skały. Kamień grobowy został nienaruszony. To Anioł, który zstąpił odsunął kamień na znak, że grób jest pusty.

Wiara w zmartwychwstanie Chrystusa opiera się na przekazie historycznym. Głównym źródłem tego przekazu są Ewangelie. Wprawdzie różnią się one w szczegółach i w sposobie opisu, ale co do faktu, że był on pusty są one zgodne. Gdyby ktoś w niedługim czasie po śmieci kogoś znanego napisał nieprawdziwą historię o życiu tej osoby, to na pewno powstałby wielki szum i wielu znajomych, świadków życia zmarłego protestowałoby wobec dokonanego fałszerstwa. Natomiast wobec relacji Ewangelii protestowali jedyni ci, którzy zaprowadzili Go na krzyż. Jedynie kapłani żydowscy rozgłaszali fałszywe wieści jakoby ciało Jezusa zostało wykradzione z grobu. Aby uwiarygodnić swe kłamstwo, przekupili strażników, aby ci mówili: „gdyśmy spali przyszli uczniowie Jego i wykradli Go”. Święty Augustyn w komentarzu do tego fragmentu Ewangelii zadał żydom ironiczne, retoryczne pytanie: „na śpiących świadków się powołujecie? Skoro spali, to jak mogli widzieć co się stało!?”.

Największym potwierdzeniem prawdziwości zmartwychwstania jest postawa samych apostołów, którzy spotkali się z zmartwychwstałym Jezusem. Wszyscy, z wyjątkiem św. Jana, który zmarł śmiercią naturalną, ponieśli śmierć męczeńską i nie wyparli się głoszonej prawdy o Chrystusie. Gdyby zmartwychwstanie było fikcją lub kłamstwem nikt z nich nie byłby skłonny z tego powodu poświęcać swego życia.

Najważniejszym i najbardziej ewidentnym „znakiem”, jaki pozostawiło w historii zmartwychwstanie Jezusa, jest Jego „ukazanie się” po śmierci. To prawda, że nikt nie widział Jezusa zmartwychwstającego, jednakże Jego uczniowie widzieli Go zmartwychwstałego. Jezus ukazał się swoim uczniom wiele razy, w różnych okolicznościach i miejscach.

Łukasz wyraźnie o tym mówi w Dziejach apostolskich. Podkreśla, że Jezus po swojej męce objawił się jako żyjący i dał liczne tego dowody, ukazując się uczniom przez 40 dni. Uczniowie rozmawiali ze Zbawicielem. On zachęcał ich, ażeby Go dotknęli i przekonali się o Jego fizycznej obecności, o realności Jego ciała, a także by stwierdzili Jego tożsamość. Wszystko to przekonało uczniów, że kolejne pojawienia się Jezusa nie należą do dziedziny jakichś halucynacji, lecz są wyrazem fizycznej obecności. Apostołowie nie byli jedynymi, którzy widzieli zmartwychwstałego Jezusa. Ten fakt stwierdziły setki naocznych świadków.

Apostołowie nie byli ludźmi łatwowiernymi. Nie od razu dali wiarę wieściom o zmartwychwstaniu Pana. Straszny i bolesny dramat Wielkiego Piątku napełnił ich serca i umysły takim smutkiem, że nie uwierzyli od razu niewiastom. Stało się to dopiero wtedy gdy sami doświadczalnie przekonali się, że Pan Jezus naprawdę stoi przed nimi.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie ogloszenia-parafialne-baner-01a.jpg

Ogłoszenia parafialne 14.04.2024 r.

  1. Dzisiaj możemy włączyć się w akcję „Pola Nadziei 2024”. Akcja ta ma uwrażliwić społeczeństwo, przypominając o chorych i cierpiących, a także zachęcić do wolontariatu hospicyjnego. Na terenie Elbląga przeprowadzana jest kwesta. Przed kościołem można do puszek złożyć dobrowolną ofiarę. Dziękujemy za zrozumienie.
  2. W kościele dzisiaj obchodzimy VIII NARODOWE CZYTANIE PISMA ŚWIĘTEGO.  Swoim hasłem jak i wybranymi tekstami z Dziejów Apostolskich nawiązuje ono do programu duszpasterskiego, który poświęcony jest tajemnicy Kościoła. Obecny rok kościelny i duszpasterski przeżywany jest pod hasłem; „UCZESTNICZYMY WE WSPÓLNOCIE KOŚCIOŁA”.III Niedziela Wielkanocna rozpoczyna XVI Tydzień Biblijny. Niech on stanie się dla nas okazją to jeszcze większego zasłuchania się w Słowo Boże. W naszej parafii ks. Sylwester prowadzi KRĄG BIBLIJNY, który spotyka się w II i IV środę miesiąca w salce na plebanii. Zainteresowanych zapraszamy.
  3. Spotkanie dla rodziców dzieci klas III przygotowujących się do I KOMUNII ŚWIĘTEJ odbędzie się jutro 15 kwietnia br. w salce na plebanii:
    o godz. 17:00 dla rodziców dla klas III A i III D
    o godz. 19:00 dla rodziców klas III Bi III C i spoza naszej szkoły.
    Obecność rodziców na tym spotkaniu obowiązkowa.
  4. Spotkania dla przygotowujących się do Sakramentu Bierzmowania, młodzieży z roku II odbywają się w każdy poniedziałek po Mszy św. o godz. 19:00 z ks. Mateuszem. Obecność kandydatów na powyższych spotkaniach jest obowiązkowa.
    SAKRAMENT BIERZMOWANIA młodzież naszej parafii przyjmie 27 maja br. podczas dodatkowej Mszy św. o godz. 16:00.
  5. Parafia św. Wojciecha organizuje w dniu 27 kwietnia (sobota) pielgrzymkę pieszą do Świętego Gaju, miejsca męczeństwa św. Wojciecha, głównego patrona naszej diecezji. Wyjście z Katedry o godz. 6:30. Uroczysta Msza św. w Świętym Gaju o godz. 14:00. Zapisy trwają w parafii św. Wojciecha. Więcej informacji na stronie internetowej parafii.
  6. Trwa okres Wielkanocny – czas radości ze Zmartwychwstania Pana Jezusa. Zachęcamy  wiernych do skorzystania z łaski sakramentu pojednania i do przyjęcia KOMUNII ŚW. WIELKANOCNEJ. Spowiedź św. w tygodniu od 7:45 oraz od godz. 17:30.
  7. Pozostało kilka miejsc na czterodniową pielgrzymkę  z naszej parafii w dniach 26 – 29 kwietnia. Nawiedzimy ŚWIĄTYNIĘ OPATRZNOŚCI BOŻEJ W WARSZAWIE, NIEPOKALANÓW I TORUŃ i inne miejsca. Zgłoszenia u ks. Proboszcza. Wybierz się  razem z nami. Zapraszamy.
  8. Wszystkim Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia życzymy wszelkiego dobra w życiu                     i błogosławieństwa Bożego.
  9. W imieniu wspólnoty Zespołu Szkół Pijarskich im. św. Mikołaja w Elblągu, zapraszamy na dzień otwarty Liceum Ogólnokształcącego Zakonu Pijarów w Elblągu, 18 kwietnia 2024 r.  w godzinach od 16.00 do 18.00. Będzie to czas, aby się spotkać z uczniami i nauczycielami, porozmawiać o szkole, o Waszych planach i poznać naszą pijarską placówkę. Szkoła znajduje się w budynku przy ul. Saperów 20 (obok Powiatowego Urzędu Pracy). Ponadto informujemy, że rozpoczęliśmy rekrutację do szkoły podstawowej, zerówki i liceum na rok szkolny 2024/25.
  10. „Gość Niedzielny” z dodatkiem Gościa Elbląskiego do nabycia przed kościołem.
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie baner-intencje-mszy.jpg

Intencje mszalne 14.04.2024 r.

PONIEDZIAŁEK / 15 kwietnia 2024
8.00 śp. Romana oraz za dusze w czyśćcu cierpiące
18.00 śp. Stanisław Miązek (w 30 dzień po pogrzebie)
18.00 Dziękczynna w 46 rocznicę ślubu Józefa i Ireny Brzóska, z prośbą o Boże bł.

WTOREK / 16 kwietnia 2024
8.00 śp. Marianna Bałdyga (w 19 rocznicę śmierci) i zmarli z rodzin Bałdyga, Lasek, Grochowskich
18.00 W intencji Bractwa Szkaplerznego, Rodziny Szkaplerznej i osób przyjmujących szkaplerz karmelitański
18.00 śp. Teresa Małkowska (w 3 rocznicę śmierci)

ŚRODA / 17 kwietnia 2024
8.00 O zdrowie i Boże bł. dla Magdaleny oraz jej córek Poli i Lilianny
18.00 śp. Franciszek, Bolesława [k], Jan, Jerzy Kurzyńscy i zmarli z obojga stron
18.00 O Boże bł. i łaskę zdrowia dla Klary

CZWARTEK / 18 kwietnia 2024
8.00 W intencji Parafian
8.00 śp. Roman Żelazny (z okazji urodzin ziemskich) i zmarli z obojga stron oraz Danuta Rabiega
18.00 śp. Stanisław i Bronisława [k] Zaskalscy, Henryk, Stanisława [k], Wilhelm Glińscy
18.00 śp. Danuta Paruszewska (w 30 dzień po pogrzebie)

PIĄTEK / 19 kwietnia 2024
8.00 śp. Józefa [k], Andrzej, Jan, Wanda z rodziny Kowalskich, Tadeusz
18.00 O szczęśliwe zdanie matury i wymarzone studia oraz opiekę Matki Bożej dla Joanny
18.00 Z okazji urodzin i imienin ks. Proboszcza Wojciecha Zwolickiego, z prośbą o obfitość łask Bożych, bł. Boże na każdy dzień życia oraz opiekę Matki Bożej (intencja od Róży Matki Bożej Gietrzwałdzkiej)

SOBOTA / 20 kwietnia 2024
8.00 Dziękczynna w 17 rocznicę chrztu świętego z prośbą o opiekę Pana Boga i Matki Bożej oraz za Jakuba, Ewę i Arka
18.00 śp. Lucjan Górski (w 14 rocznicę śmierci), Alicja Marianna Górska i zmarli z obojga stron, Kazimierz Zwoliński i zmarli z rodzin Fornalskich, Mlonków
18.00 Dziękczynna w 80 urodziny Urszuli, z prośbą o Boże bł. łaskę zdrowia na dalsze lata życia

IV NIEDZIELA WIELKANOCY / 21 kwietnia 2024
8.00 śp. Józef Czeszejko-Sochacki
10.00 śp. Ignacy Rokowski
12.00 W intencji Parafian
15.00 śp. Józefa [k] Tubilewicz (39 rocznica śmierci), Józef Tubilewicz (28 rocznica śmierci) i zmarli z rodziny
18.00 śp. Zygmunt Zdrojewski, Kazimiera [k], Józef, Jan i zmarli z rodziny Szczepańskich