31.03.2024 r., Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Życzenia Wielkanocne

Niech zmartwychwstanie Jezusa napełni Was nadzieją, że dobro zawsze zwycięża a moc Chrystusa jest tak wielka, że pokona każde zło, także to, które Was w życiu spotyka.
Niech Pan, który przyszedł do Apostołów przyjdzie również do Was ze swoim pokojem, miłością i umocni waszą wiarę. Niech obdarzy Was poczuciem swojej obecności, aby stała się ona dla Was źródłem radości.
Obfitych łask od Chrystusa Zmartwychwstałego oraz pełnych pokoju Świąt Wielkanocnych z radosnym „Alleluja” życzą Księża posługujący w parafii.

Najważniejsze święto chrześcijan

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest pierwszym i najdawniejszym świętem w Kościele Katolickim, obchodzonym już w czasach apostolskich. Symbolicznym tego wyrazem jest świętowanie przez chrześcijan niedzieli jako Dies Dominica (Dzień Pański).

Niedziela wielkanocna rozpoczyna się już w sobotę po zachodzie słońca. Rozpoczyna ją Wigilia Paschalna, podczas której zapala się paschał – woskową świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa. Jest to również ostatni dzień Triduum Paschalnego, liczonego według kalendarza żydowskiego od wieczora Wielkiego Czwartku do wieczornych nieszporów w Niedzielę. Świętowanie Wielkanocy rozciąga się na kolejne osiem dni – oktawę wielkanocną, a szerzej aż do dnia Pięćdziesiątnicy – Niedzieli Zesłania Ducha Świętego.

Dla pierwotnego Kościoła czas wielkanocny był centrum roku kościelnego. Przez pięćdziesiąt dni chrześcijanie świętowali zmartwychwstanie Chrystusa. Zafascynowani śpiewali ciągle na nowo wielkanocne „Alleluja”. Śpiewając wyrażali radość, że miłość zwyciężyła śmierć, że dzięki zmartwychwstaniu uczestniczymy w chwale Chrystusa. Św. Augustyn w jednym z kazań tak mówi o wielkanocnym „Alleluja”:

Śpiewaj dzisiaj nie po to by cieszyć się spokojem, lecz aby wśród trosk znaleźć pociechę. Tak jak mają zwyczaj śpiewać wędrowcy: śpiewaj, ale idź. Śpiewając pocieszaj się
w trudnościach, nie poddawaj się zniechęceniu! Śpiewaj i idź!

Wielu chrześcijan straciło dzisiaj poczucie tajemnicy Wielkanocy. Cieszą się wprawdzie z wiosny, ale piękno wiążą nie tyle z Wielkanocą, ile z przeżyciem odradzającej się przyrody. Dla pierwotnego Kościoła zbieżność ta była jednością: zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa odnawia również stworzenie. W tajemnicy Wielkanocy chrześcijanie odkrywali prawdziwą wiosnę: życie jest silniejsze niż śmierć. Martwy grób zostaje przemieniony w kwitnący ogród. Więzy, które nie pozwalały nam żyć życiem Bożym opadają. Dzięki zmartwychwstaniu odkrywamy nowe siły życiowe w naszym ciele i w naszej duszy.

W czasie postu oraz Triduum Paschalnego rozmyślanie nad cierpieniem Jezusa pozwoliło nam przyjrzeć się naszym własnym ranom. W czasie Wielkanocnym zwracamy się ku życiu, które pragnie rozkwitać w naszych ranach. Droga zmartwychwstania uczy nas życia, które jest silniejsze niż wszelkie zranienia i blokady. Wielkanoc zaczyna się od życia. Potrzeba zatem abyśmy i my, rozważywszy w Wielkim Poście nasze rany, skupili się teraz na naszych możliwościach, zdolnościach i drodze, którą Bóg chce dalej nas prowadzić. Wszystkie fragmenty Ewangelii mówiące o zmartwychwstaniu, wyrywają nas z beznadziejności, rozsadzają wewnętrzne odrętwienie, przekazują prawdę o wolności i pokonywaniu naszych ograniczeń wtedy gdy jesteśmy z Bogiem. Niech słowa Ewangelii dają nam nadzieję, siłę i odwagę do pewniejszego kroczenia za Jezusem i do walki ze złem.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie ogloszenia-parafialne-baner-01a.jpg

Ogłoszenia parafialne 31.03.2024 r.

 1. Jutro Poniedziałek Wielkanocny, II dzień Świąt. Porządek Mszy św. jak w niedzielę. UWAGA! NIE MA MSZY O GODZ. 15:00. Taca przeznaczona na Katolicki Uniwersytet Lubelski im. św. Jana Pawła II. Bóg zapłać za złożone ofiary.
 2. OD WIELKIEGO PIĄTKU trwamy na NOWENNIE, która przygotowuje nas do Niedzieli Miłosierdzia Bożego, którą odmawiamy po Mszy św. wieczorowej. Parafian zachęcam do wspólnej modlitwy w kościele lub rodzinnej w swoich domach, łącząc się duchowo z parafią. Prośmy Miłosiernego Boga zakończenie wojny o pokój na świecie.
 3. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca.
  w pierwszy czwartek (04.04.) zapraszamy do wspólnej modlitwy o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Msza św. o godz. 18:00. ,,Godzina Święta” czyli ADORACJA przed Najświętszym Sakramentem po Mszy św. do godz. 20:00.
  w pierwszy piątek (05.04.) spowiedź dla dzieci w tygodniu od godz. 17:30, oraz w piątek od godz. 16:00. Msza św. dla dzieci o godz. 16:30, dla dorosłych i młodzieży o godz. 18:00. Zapraszamy.
  w pierwszą sobotę (06.04.) przed Mszą Św. o godz. 17:00 zapraszamy na nabożeństwo.  Tego dnia zmiana tajemnic dla Żywego Różańca.
 4. Z racji pierwszego piątku ksiądz Proboszcz i ks. Sylwester udadzą się do chorych 5 kwietnia od godz. 9:30 a ks. Mateusz w sobotę od godz. 9:30.
 5. W sobotę 6 kwietnia br. katedrze pw. św. Mikołaja w Elblągu o godz. 11:00 ks. Prałat Janusz URBAŃCZYK przyjmie świecenia biskupie. Ojciec Święty Franciszek ustanowił kapłana Diecezji Elbląskiej Nuncjuszem Apostolskim w Zimbabwe. Serdecznie zapraszamy na powyższe uroczystości.
 6. Za tydzień w NIEDZIELĘ MIŁOSIERDZIA BOŻEGO przynosimy do kościoła Skarbonki z Jałmużną 2024 w ramach ogólnopolskiej akcji charytatywnej. Skarbonki zostawiamy pod ołtarzem. Bóg zapłać za podjęty trud i złożoną ofiarę.
 7. W przyszłą Niedzielę w całym Kościele obchodzić będziemy Niedzielę Bożego Miłosierdzia. Uroczysta Msza św. z odnowieniem Aktu Zawierzenia Parafii Miłosierdziu Bożemu odbędzie się o godz. 15:00. 
 8. UWAGA: Mamy możliwość zamówienia obrazu Jezusa Miłosiernego w cenie 55 zł.,                           (wielkość 20 x 45)  które zostaną poświęcone w Niedzielę Miłosierdzia Bożego o godz. 15:00.  Zapisy w zakrystii. Zapraszamy.
 9. Dziękuję: ks. Sylwestrowi za przygotowaniu Ciemnicy i ks. Mateuszowi za przygotowanie Grobu Pańskiego oraz wszystkim osobom które pomagały, Służbie Liturgicznej Ołtarza a szczególne za zaangażowanie – ceremoniarzom: Grzegorzowi Wierzbickiemu, Szymonowi Częczek, Karolowi Mystkowskiemu, panu Piotrowi – Organiście i Chórowi za przygotowanie oprawy muzycznej podczas Triduum Paschalnego, państwu Bożenie i Henrykowi Kulig za dekorację naszej świątyni i panom kościelnym Edmundowi i Zbigniewowi.
 10. Zachęcam do nabywania nowego numeru „Gościa Niedzielnego” z dodatkiem „Gościa Elbląskiego”  w cenie 10 zł.
 11. W ostatnim tygodniu odszedł do wieczności:
  śp. Józef CZESZEJKO – SOCHACKI lat 85 z ul. Łokietka
  śp. Jan Bukowski lat 74 z ul. Brzechwy
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie baner-intencje-mszy.jpg

Intencje mszalne 31.03.2024 r.

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO / 31 marca 2024 / J 20,1-9 lub Łk 24,1-12
6.00 W intencji Parafian
10.00 śp. Stanisława [k], Józef, Edward, Barbara i zmarli z rodzin Osowskich i Wala
12.00 śp. Monika, Wiktor Jankowscy oraz zmarli z rodziny Kamińskich
18.00 śp. Apolonia, Franciszka [k], Jan, Janusz oraz zmarli z rodziny Piotrowskich: Maria, Mariusz i Tomasz

PONIEDZIAŁEK / 1 kwietnia 2024 / Mt 28,8-15
8.00 Śp. Andrzej Barański (w 11 rocznicę śmierci), Stefania Konieczna (w 5 rocznicę śmierci)
10.00 Dziękczynna za dar życia Antoniego i Stanisława, z prośbą o Boże bł., zdrowie oraz opiekę Matki Bożej
12.00 śp. Janina (w 13 rocznicę śmierci)
18.00 Dziękczynna z okazji urodzin i imienin Krystyny i Ryszarda, z prośbą o Boże bł. i opiekę Matki Bożej

WTOREK / 2 kwietnia 2024 / J 20,11-18
8.00 śp. Stefania, Włodzimierz Mikołajczyk, Helena i Mikołaj Osipik
18.00 śp. Jadwiga (w 9 rocznicę śmierci)
18.00 Dziękczynna z okazji urodzin Krystyny, o Boże bł., dary Ducha Świętego i opiekę Matki Bożej Szkaplerznej

ŚRODA / 3 kwietnia 2024 / Łk 24,13-35
8.00 śp. Jan Lis (w 30 dzień po pogrzebie)
18.00 śp. Józef Czeszejko-Sochacki (intencja pogrzebowa)
18.00 śp. Cecylia Chmiel (w 9 rocznicę śmierci)
18.00 Dziękczynna za dar powołania ks. Mateusza, z prośbą aby Duch Święty oświecał na drodze do świętości i napełniał ogniem swojej miłości

CZWARTEK / 4 kwietnia 2024 / I CZWARTEK MIESIĄCA / Łk 24,35-48
8.00 śp. Stanisława [k] Obszańska (w 14 rocznicę śmierci)
8.00 śp. Stanisława [k] Mochol (w 4 miesiąc po śmierci)
18.00 O liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne z naszej parafii oraz za kapłanów tutaj w parafii posługujących
18.00 Dziękczynna za dar powołania ks. Sylwestra, z prośbą aby Duch Święty oświecał na drodze do świętości i napełniał ogniem swojej miłości

PIĄTEK / 5 kwietnia 2024 / I PIĄTEK MIESIĄCA / J 21,1-14
8.00 śp. Franciszek Songin
16.30 W intencji czcicieli Najświętszego Serca Pana Jezusa
18.00 śp. Bogdan Kwapiszewski (w 1 rocznicę śmierci)
18.00 Dziękczynna za dar powołania ks. Proboszcza, z prośbą aby Duch Święty oświecał na drodze do świętości i napełniał ogniem swojej miłości

SOBOTA / 6 kwietnia 2024 / I SOBOTA MIESIĄCA / Mk 16,9-15
8.00 Dziękczynna za 80 lat życia, z prośba o zdrowie, Boże bł. i opiekę Matki Bożej na dalsze lata
18.00 rezerwacja
18.00 rezerwacja