Ogłoszenia 21.05.2023, Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego

Ewangelia (Mt 28, 16-20)

Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Jedenastu uczniów udało się do Galilei, na górę, tam gdzie Jezus im polecił. A gdy Go ujrzeli, oddali Mu pokłon. Niektórzy jednak wątpili. Wtedy Jezus podszedł do nich i przemówił tymi słowami:

«Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata».

Wnętrze kościoła: Tabernakulum

Tabernakulum (z łaciny namiot) – tak od XIII wieku określano wiszące naczynia w różnych formach służące do przechowywania Najświętszego Sakramentu. Wcześniej te miejsca określano innymi łacińskimi terminami.W formach przechowywania konsekrowanych Hostii można wyróżnić kilka etapów.

Pierwszym z nich sięga starożytności. Św. Tertulian wspomina, że Najświętsze Ciało Pana Jezusa pod postacią chleba przechowywano wtedy w prywatnych domach. Zwyczaj ten był znany już w połowie II wieku. Należy przy tym pamiętać, że chrześcijanie wtedy nie posiadali swoich świątyń, a Eucharystię sprawowano właśnie w domach prywatnych. Pierwszym celem i motywem dla jakiego zaczęto przechowywać konsekrowane Hostie była chęć przyjęcia Komunii św. przez umierających (wiatyk). Zwyczaj przechowywania Najświętszego Sakramentu w domach zanika w V wieku – szczególnie przyczynił się do tego edykt mediolański (313 r.), który dał chrześcijanom możliwość wznoszenia świątyń.

Kolejną fazą w dziejach przechowywania Najświętszego Sakramentu było gromadzenie go w pomieszczeniach przylegających do prezbiterium. Pomieszczenia te pełniły rodzaj kaplicy w których często oprócz konsekrowanych Hostii przechowywano także relikwie świętych. Pomieszczenia te, noszące różne nazwy zależnie od regionu (na Zachodzie najczęściej: sacrarium), przybierały zazwyczaj formę niewielkiej rotundy przykrytej kopułą, co stanowiło wyraźnie nawiązanie do rotundy wzniesionej przez cesarza Konstantyna nad Grobem Pańskim w Jerozolimie. Skojarzenie było dość oczywiste: oto jest miejsce, w którym spoczywa Ciało Pańskie. Często nad miejscem przechowywania konstruowano zawieszany lub wsparty na kolumnach baldachim, który właśnie wtedy zaczęto nazywać tabernaculum (łac. namiot). W tym czasie (VI i VII wiek) synody zakazały dostępu do świętych naczyń osobom bez święceń.

Przełomowy moment następuje w IX wieku, kiedy miejscem przechowywania Najświętszego Sakramentu, systematycznie staje się szafka umieszczona na głównym ołtarzu. W ten sposób ukazano, że na ołtarzu zawsze znajduje się ofiara, a wiec prawdziwe Ciało Pana Jezusa, które On wydał za nas na krzyżu. Motywem umieszczenia tabernakulum na ołtarzu stał się wzrastający szacunek do ołtarza jako miejsca sprawowania Eucharystii.

Sobór Watykański II przyniósł zmiany w liturgii rozdzielając miejsce sprawowania Eucharystii od miejsca Jej przechowywania. Obecnie przepisy zezwalają na umieszczenie tabernakulum zarówno w ołtarzu głównym, jak i bocznym.

II Sobór Watykański wprowadził zmianę w kwestii umiejscowienia tabernakulum. Zauważono potrzebę kształtowania przestrzeni w kościele i uznano, że tabernakulum powinno być umieszczone w miejscu, które sprzyja modlitwie, czyli centrum ołtarza lub w jednym z ołtarzy bocznych. Niemniej jednak miejsce przechowywania powinno być odpowiednio godne i zdobne, powinno dawać możliwość skupienia podczas adoracji oraz powinno być w widocznym miejscu, tak by wierni nie mieli problemu
z jego odnalezieniem. Dodatkowo tabernakulum powinno być przytwierdzone na stałe do ściany lub podłoża, wykonane z cennego kruszcu i zamykane na klucz.

Elementem towarzyszącym tabernakulum jest tzw. „wieczna lampka”. Zaczęto ją umieszczać przy tabernakulum w XII wieku, jako znak nieustannej obecności Boga w świętych postaciach, a także jako informacja dla wiernych, gdzie w świątyni znajduje się Najświętszy Sakrament.

We wprowadzeniu do Mszału Rzymskiego czytamy: „Najświętszy Sakrament należy przechowywać w jednym tabernakulum nieruchomym, mocnym i nieprzezroczystym”. Zechciejmy spojrzeć na ten przepis liturgiczny. Tabernakulum ma być nieruchome i mocne. Ma to znaczenie nie tylko ze względu na bezpieczeństwo kradzieży czy profanacji. Symbolizuje to także stałość i trwałość obecności Boga Wcielonego, obecności w Najświętszym Sakramencie. Tabernakulum ma być także nieprzezroczyste. Bóg Wcielony, Pan Jezus Chrystus żyje pośród nas w sposób ukryty. To Jego ukrycie jest zaproszeniem dla nas abyśmy Go poszukiwali i uczyli się widzieć oczami naszej duszy.

Patrząc na tabernakulum i na naczynia z eucharystycznym Jezusem powinniśmy chyba zapytać: a czy w moim sercu mieszka Bóg? Czy ludzie rozpoznają Go w mnie? Wielkie wyzwanie i często wielki wyrzut sumienia. Moglibyśmy być jak tabernakulum. A co w swoich sercach przechowujemy?

Ogłoszenia parafialne 21.05.2023r

 1. Wczoraj w naszej wspólnocie parafialnej przeżywaliśmy UROCZYSTOŚĆ PIERWSZEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ. Przez cały tydzień dzieci uczestniczyć będą w nabożeństwie majowym o godz. 17:30 i we Mszy św. o godz. 18:00, w ramach tzw. BIAŁEGO TYGODNIA. Otoczmy je modlitwą i prośmy Boga by miały dobry przykład w swoich rodzinach. Wszystkie pozostałe dzieci zapraszamy w tym tygodniu na Nabożeństwo majowe o godz. 17:30.
 2. Zapraszam rodziców, których dzieci będą przeżywały w tym roku ROCZNICĘ I KOMUNII ŚWIĘTEJ na spotkanie do kościoła: 22 maja br. (poniedziałek) o godz. 19.00. Proszę o zabranie książeczki dziecka od pierwszych piątków miesiąca.
 3. Przypominam, że w piątek 26 maja obchodzimy DZIEŃ MATKI. Podziękujmy naszym MAMOM za dar życia i okazywaną nam miłość poprzez udział w nabożeństwie majowym o godz. 17:30.
 4. W sobotę, 27 maja o godz. 10.00 w Katedrze Elbląskiej przeżywać będziemy ważne wydarzenie – ŚWIĘCENIA KAPŁAŃSKIE przyjmie 7 DIAKONÓW. Wśród nich jest nasz parafianin diakon Krzysztof LEWANDOWSKI. Mszę Świętą Prymicyjną odprawi On w NIEDZIELĘ 28 MAJA O GODZ. 13:00. W związku z powyższym wydarzeniem nie będzie Mszy świętej o godz. 12:00.
 5. W imieniu Neoprezbitera Krzysztofa zapraszam parafian do wzięcia udziału w tak wyjątkowej uroczystości. Pamiętajmy w modlitwie o nowo wyświeconym kapłanie. Prośmy dla Niego o wszelkie potrzebne łaski.
 6. INFORMUJEMY, że od 28 maja 2023 roku do końca sierpnia nie będzie Mszy św. niedzielnej o godz. 15:00. Koronka do Bożego Miłosierdzia pozostaje bez zmian, czyli w każdą Niedzielę o godz. 15:00. Zapraszamy.
 7. Szczególną okazją do modlitwy w intencji kandydatów do BIERZMOWANIA jest trwająca NOWENNA PRZED UROCZYSTOŚCIĄ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO, połączona z nabożeństwem majowym o godz. 17:30.

Uroczystym zwieńczeniem tego czasu będzie WIGILIA ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO w sobotę 27 maja od godz. 19:00 do godz. 21:00 na którą zapraszamy Wspólnoty i Wiernych naszej parafii.

 1. IDZIEMY DO KINA!!! Od 19 maja na ekranach polskich kin można oglądać wyjątkowy film „NIEBO NIE MOŻE CZEKAĆ”. Historia Carla Acutisa. Opowiada on o zmarłym kilkanaście lat temu nastolatku, który w 2020 roku został ogłoszony błogosławionym. Jest On patronem młodzieży i internetu, a jego kult rozwija się błyskawicznie, szczególnie wśród młodych ludzi. To film międzypokoleniowy, który wzruszy zarówno dzieci i młodzież, jak też rodziców i dziadków. Dlatego gorąco zachęcam by do kina wybrać się rodzinnie, a przede wszystkim zaprosić na seans swoje dorastające dzieci. Przykład Carla Acutisa naprawdę działa na młodych ludzi. Cena biletu 12 zł. Wyjście jako parafia do Multikina –Ogrody 30 maja br. (wtorek) na godz. 19.30. Tradycyjnie płacimy przy wejściu do kina.
 1. Pan powołał do wieczności :
  † śp. Bartłomieja CZĘŚCIK lat 41 z ul. Sobieskiego

Intencje mszalne 21.05.2023r

PONIEDZIAŁEK / 22 maja 2023 r.
św. Rity z Cascii
J 16, 29-33

8.00 śp. Cecylia Lewandowska (19 greg.)
18.00 śp. Helena i Wincenty Kokoszka oraz zmarli z tej rodziny
18.00 śp. Beata Mazur (6 miesiąc po śmierci)

WTOREK / 23 maja 2023 r.
Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych
J 17, 1-11a

8.00 śp. Cecylia Lewandowska (20 greg.)
18.00 śp. Tadeusz Gutowski (w 2 rocznicę śmierci), zmarli rodzice: Gutowscy i Jaworscy
18.00 śp. Teresa Górna

ŚRODA / 24 maja 2023 r.
J 17, 11b-19

8.00 śp. Kazimiera [k] i Jan Usikowie
18.00 śp. Józef Kubisiak (w 3 rocznicę śmierci) oraz zmarli z rodziny Kubisiak, Minkiewicz, Klecha
18.00 śp. Cecylia Lewandowska (21 greg.)

CZWARTEK / 25 maja 2023 r.
J 17, 20-26

8.00 śp. Cecylia Lewandowska (22 greg.)
8.00 śp. Krystyna Putkowska
18.00 O Boże bł, dary Ducha Świętego i opiekę Matki Bożej dla ks. Arkadiusza Grabowskiego z okazji 28 rocznicy święceń kapłańskich (intencja od Margaretki)
18.00 śp. Kazimiera [k] Waszak (16 rocznica śmierci), zmarli z rodziny Waszak i Niedzielskich

PIĄTEK / 26 maja 2023 r.
św. Filipa Nereusza
J 21, 15-19

8.00 śp. Marianna Humelt (w 6 rocznicę śmierci) i zmarli z rodziny obojga stron
18.00 śp. Krystyna Markiewicz (2 rocznica śmierci), Helena Kapciak i zmarli z rodziny
18.00 śp. Cecylia Lewandowska (23 greg.)

SOBOTA / 27 maja 2023 r.
św. Augustyna z Canterbury, św. Pawła VI
J 21, 20-25

8.00 O Boże bł., potrzebne łaski, opiekę Matki Bożej Szkaplerznej w posłudze kapłańskiej ks. Grzegorza Wali w 6 rocznicę święceń kapłańskich (intencja od Margaretki)
8.00 śp. Cecylia Lewandowska (24 greg.)
18.00 śp. Rodzice: Zofia i Jan Stępień

UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO
28 maja 2023 r.
J 7, 37-39

8.00 śp. Weronika Druszkowska (19 rocznica śmierci)
8.00 śp. Cecylia Lewandowska (25 greg.)
10.00 Dziękczynna za dar życia Agaty w 11 urodziny, z prośbą o Boże bł. i dary Ducha Świętego
13.00 Msza św. prymicyjna
18.00Z okazji 45 rocznicy ślubu Urszuli i Stanisława Habyk, z prośbą o Boże bł., potrzebne łaski i opiekę Matki Bożej